Ana Sayfa - Hastalıklar - Polikistik Over Sendromu Yaşayanlar – PCOS Belirtileri

Polikistik Over Sendromu Yaşayanlar – PCOS Belirtileri

Polikistik over sendromu yaşayanlar hamile kalabilir mi? Yumurta tembelliği (polikistik over) bitkisel tedavi ile iyileştirilebilir mi? Polikistik over neden olur? Buna benzer tüm sorularınızın kapsamlı, güvenilir, net cevabı için doğru yerdesiniz. Ayrıca diğer hastalıklar ile alakalı bilgiler almak isterseniz verdiğimiz bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Polikistik over sendromu, hormon üretiminin düzensiz olmasından kaynaklanır. Bu endokrin bozukluk, üreme çağındaki kadınlarda sık rastlanan bir hastalıktır. Öyle ki araştırmalar, her 10 kadından birinin bu rahatsızlığa yakalandığını göstermektedir.

Kendini iyi huylu, ufak kistlerle gösteren bu sorun âdet düzensizliğine yol açar. Ayrıca sivilcelenme, kilo alımı, aşırı tüylenme gibi problemleri beraberinde getirir.

Yumurtalıklarda birden fazla küçük kist gelişimiyle karakterize olan Polikistik Over, bazen ultrasonda hiç kist görülmeden de saptanabilir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Nedir?

PCOS, yumurtlama problemlerinden biridir ve genetik kökenli olduğu düşünülmektedir. Yumurtalıklar içerisinde birçok kist olması, polikistik over şeklinde tanımlanır. Ultrasonografide genellikle 10-15 tane kist oluşumuna rastlanmaktadır.

Sağlıklı bir kadının vücudunda, her adet dönemi için bir adet yumurta oluşmaktadır. Polikistik overli hastalarda ise döllenme yeteneği kazanamamış yumurtalar, birçok keseciğe ayrılmaktadır. Yani kist hâline gelmektedir.

Özellikle Polikistik over açısından risk taşıyıp taşımadığınızın belirlenmesi, bu hastalık oluşum aşamasında iken tespit edilip erkenden tedavi edilmesi için jinekolojik muayenelerinizi ihmâl etmeyin.

Önerilen İçerik: Mast Yaptıktan Sonra Kasık Ağrısı Yaşayanlar

Polikistik Over Belirtileri Nelerdir?

Polikistik Over Belirtileri
Polikistik Over Belirtileri

Bu hastalık özellikle 35-40 yaşın altında olan kadınlarda sık gözlemlenmektedir. En önemli polikistik over sendromu belirtileri arasında adet düzensizliği bulunmaktadır.

İki adet döneminin arasındaki sürenin 21 günden az yahut 36 günden uzun olması normal değildir. Buna, ‘düzensiz adet görme’ adı verilmektedir.  İşte polikistik over sendromu yaşayanlar bu durumla karşılaşmaktadır. Menstrüal düzensizliğe tüylenme ve kilo artışı gibi şikâyetler de eşlik etmektedir.

Düzensiz adet kanamasına, tüylenmeye ve istenmeyen kilolara ek olarak, en yaygın PCOS belirtileri şöyledir:

 1. Cilt dokusunun değişmesi,
 2. Adet dönemleri dışında kanama,
 3. Birkaç adet sonrasında menstrüasyon döngüsünün kesilmesi,
 4. Geçmeyen sivilceler,
 5. Sesin kalınlaşması,
 6. Aşırı (erkek tipi) saç dökülmesi,
 7. Meme uçlarında, göbek üstünde, karın bölgesinde kıllanma,
 8. Cildin çabuk yağlanması,
 9. Androgen hormonunun kanda yüksek çıkması,
 10. Kasık, koltuk altı ve ense bölgesinin hafif kadifemsi bir görünüme bürünmesi,
 11. Ellerin üzerinde lekelenmeler oluşması.

Polikistik Over Sendromu Neden Olur?

Bu konuda birçok deneysel ve klinik araştırma yapılmıştır. Fakat hastalığın tam olarak neyden kaynaklandığı bulunamamıştır.

Bununla birlikte çalışmalara göre, karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesinden sorumlu olan ‘insülin’ hormonu polikistik over oluşumunda etkin rol oynamaktadır. Aşırı kilo insülin direncine sebebiyet vermektedir. Bu da polikistik over sendromunu tetiklemektedir. İnsülin düzeyinin yükselmesine bağlı olarak yumurtalıklardan androjen (erkeklik hormonu) üretimi artış göstermektedir.

Siz de polikistik over sendromu yaşayanlar arasındaysanız ve ‘niye böyle oldu?’ diye düşünüp duruyorsanız, işte bilmeniz gereken başlıca risk faktörleri:

 1. Östrojen hormonunun normalden yüksek veya düşük olması,
 2. Yumurtalık kistleri,
 3. Yaşlanma,
 4. Genetik problemler, (Yumurtalıkların doğuştan gelişmemiş olması, Kallman sendromu, Turner sendromu),
 5. Süt hormonu fazlalığı,
 6. Guatr,
 7. Kronik stres,
 8. Menopoz.
 9. Ayrıca bazı jinekolojik ameliyatlar polikistik over nedenleri içinde sayılabilir.

Polikistik Over Sendromu Yaşayanlar Yorumları

Bu hastalığı, bizzat yaşayan kişilerin ağzından dinlemek ve onların önerilerinden istifade etmek için buyurun polikistik over olanlar yorumları:

 1. Polikistik överim vardı. İbrahim Saraçoğlu’nun soğan kürünü yaptım. Çok iyi geldi Allah’ıma bin şükür. Herkese öneriyorum.
 2. Kızlar sakın ümidinizi kaybetmeyin. Ben yıllarca polikistik over tedavisi gördüm. Sonunda evlat hasretim bitti ve kızım şu an 7 aylık.
 3. İbrahim Saraçoğlu polikistik over olanlar için soğan kürü tavsiye ediyor. Ben 2 hafta yapabildim, iğrenç bir kokusu var. Akıntı problemimi giderdi ve adetimin düzene girmesini sağladı.
 4. Bir türlü gebe kalamıyordum, psikolojim bozulmuştu. Her gün gözyaşı döküyordum. Hiçbir zaman anne olamayacağım diye düşünüyordum. Polikistik over için bazı ilaçlar kullandım, kilo sorunum da vardı. Aylarca diyet yaptım. En sonunda umudumu tamamen kaybetmek üzereyken İbrahim Saraçoğlu’nun kür tarifini öğrendim. Meğer benim asıl ilacım buymuş.
 5. Polikistik overliydim, hiçbir tedavi görmeden hamile kaldım. Her şeyin başı stres aslında, üzmeyin boşuna kendinizi. Dilerim siz de benim gibi muradınıza kavuşursunuz.
 6. Aktardan Hayıt tohumu çayı alıp onu tükettim düzenli olarak. Polikistik over hastası olmama rağmen hamile kaldım. Siz doktorunuza danışmadan denemeyin ama.
 7. Polikistik over hastalarının en büyük düşmanı diyabet ve kilo. Aman diyeyim fazla kilolarınızdan kurtulun bir an önce. Gebe kalmayı en çok zorlaştıran şey bu.

Polikistik Over Sendromu Yaşayanların Yorumları

Bu rahatsızlığa sahip kişilerin tecrübelerine kulak vermek işinize yarayabilir. Hem kendinizi yalnız hissetmez, hem de onların nasıl bir süreçten geçtiğini öğrenerek nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirsiniz.

İşte o yorumlardan bir kısmı daha:

 1. Ablam polikistik over hastası. Doğum kontrol haplarıyla tedavi görüyor. Şu hastalık bir bitse Allah’ın izniyle… Çok zor bir süreç gerçekten. Bizzat şahidim.
 2. Uzun süredir polikistik over ile mücadele ediyordum. Bu ay hamile kaldığımı öğrendim. Yaşadığım mutluluğu anlatmam mümkün değil. Rabbim isteyen herkese nasip etsin. Diyeceğim şu ki, polikistik over sendromu yaşayanlar asla karamsarlığa düşmesin. Bu durum doğurganlığı bitiren bir şey değil.
 3. Tüylenme, adet düzensizliği, sivilce artışı, kilolar… Kısaca polikistik overin tüm belirtilerini deneyimledim. Tedavi süreci zorlu olsa da, her şey geride kaldı şimdi. 2 yaşında bir oğlum var ve gayet sağlıklı.
 4. Ne biçim bir çile şu polikistik over. Soğan kürü mürü fayda etmedi bana. İlaçları da kullanıyorum ama boşuna kullanıyormuşum gibi. Tık yok. Ne zaman hamile kalacağım diye düşünüp duruyorum.
 5. Polikistik over olup hamile kalanlar içerisindeyim. İlk evladıma tüp bebek yoluyla kavuşmuştum, ikincisine doğal yoldan hamile kaldım. Sabredin ve Allahü Teâlâ’ya tevekkül edin kızlar.
 6. Polikistik overli olanlara şunu söylemek istiyorum: Fazla kilonuz varsa zayıflayın mutlaka, eminim faydasını göreceksiniz.
 7. Ben de PCOS hastasıyım. İlk gebeliğimde tedavi görmüştüm. Gonal-F isimli bir ilaç kullandım. Şimdi 5 yaşında bir oğlum var. 2. kez çocuk sahibi olmayı istiyorduk. Korunmasız ilişkiye girdim 5-6 ay. Tekrar ilaca başladım, en kısa sürede yine hamile kalabilsem keşke.

Polikistik Over Olanların Yorumları

Kızlar Soruyor’dan, Kadınlar Kulübü’nden, Anneysen ve Doktorsitesi benzeri platformlardan derlediğimiz pek çok yorum var. Birkaçını daha paylaşalım:

 1. Arkadaşlar polikistik over hormon dengesizliğiyle ilgili bir durum. Bitkisel yöntemler sayesinde geçecek kadar basit mi sizce? İnanmayın şöyle şeylere derim. Sağlık bulayım derken sağlığınızdan olabilirsiniz. Ben de polikistik over yaşayan hastalar arasındaydım. Bu zamana kadar denediğim hiçbir kürden fayda görmedim şahsen. Hormon ilaçlarıyla düzeldim şükürler olsun.
 2. PCOS hastasıyım. Doktorum bazı ilaçlar yazdı, onları kullanıyorum. Ayrıca fazla kilolarımdan dolayı diyetisyene yönlendirdi. Bir de her gün düzenli egzersiz yapmaya başladım. Umarım bunlar işe yarar da eski sağlığıma kavuşurum.
 3. Akneler, tüylenme falan polikistik overin hafif yan etkileri bence. Bu hastalık gerçekten çok zorluyor insanı. Adet olamamanın verdiği stres, hamile kalamamanın yaşattığı üzüntü… Allah şifa bekleyen herkese acil şifalar versin.
 4. Polikistik over hastalığım var. 2 yıl boyunca tedavi gördüm çocuk sahibi olabilmek için. Ben de tedavimi yarıda bıraktım. Sonra doğal yoldan hamile kaldım. Olmaz demeyin asla, inancınızı kaybetmeyin.
 5. Polikistik over rahatsızlığına sahip ve aylarca tedavi görmüş biri olarak şunu söylemeliyim, Önce Allah’a sonra doktorunuza güvenin. Bu, kesinlikle %100 çaresi olan bir dert. İki defa çatlatma iğnesi oldum, uzun süre Klomen kullandım. İşe yaramadı. ‘Kısmet değilmiş’ deyip vazgeçtim tedaviden. Olacağı yokmuş demek ki, ne yapalım?
 6. Sürekli polikistik overe kafa yormayın. Strese sokmayın kendinizi. Dilinizden duayı eksik etmeyin. Ummadığınız bir anda hamilelik haberinizi alacaksınız inşaAllah…
 7. Yıllardır polikistik over sendromundan muzdaribim. Uzun müddet doğum kontrol hapı kullandım. Soğan suyunu ve İnfolic ilacını denedikten sonra hamile kaldım.

Polikistik Over Yaşayanlar Hamile Kalabilir mi?

Bu tür hastalarda ovulasyon (yumurtlama) çok nadir gerçekleşmekte veya hiç olmamaktadır. O yüzden gebe kalmakta güçlük yaşanmaktadır.

Fakat polikistik over kalıcı bir kısırlık sebebi değildir. Hatta polikistik over olanlar içerisinde bazı kişilerin kolayca hamile kalabildiği, dolayısıyla bunun bünyeye göre farklılık gösterdiği bilinmektedir. Yumurta geliştirici ilaçlarla veya başka tedavilerle polikistik overli olanların gebe kalma şansı yüksektir.

İlginizi Çekebilir: Yumurta Donasyonu Yaptıranlar

Polikistik Over Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hasta isteklerine ve yaşına göre polikistik over tedavi yöntemleri değişmektedir. Tedavi planlaması yapılırken bir diyetisyenle beraber hareket edilmeli, hastanın fazla kilolarından uygun bir diyet programı yardımıyla kurtulması sağlanmalıdır. Çünkü aşırı kilo kişinin tedaviye olumlu yanıt vermesini engelleyecektir.

Ayrıca polikistik over tedavisi için hormon iğnelerinden ve yumurtlamayı uyarıcı ilaçlardan da yardım alınabilir.

Gebeliği oluşturabilmek için aşılama yöntemine başvurulabilir. Aşılama ve takip 3-4 defa tekrarlanır. Eğer hâlâ gebelik meydana gelmemişse çiftin tüp bebek yönteminden faydalanması önerilir.

Hasta çocuk sahibi olmayı düşünmüyorsa hormonal dengesinin düzene sokulması ve düzenli adet görmesinin sağlanması için doğum kontrol hapları kullanılmaktadır. Bazen de progesteron içerikli hormonal tedavilerden yararlanılmaktadır.

Bu uygulamaların yanı sıra, erkeklik hormonlarının etkisini bloke eden ve insülin direncini kıran ilaçlar da polikistik over yaşayanlar için tavsiye edilen bir başka alternatif olmaktadır.

Polikistik Over Bitkisel Tedavi Saraçoğlu

Aşağıdaki soğan kürü Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun tavsiyesidir. Yumurtalık tembelliğine ve adet düzensizliğine iyi gelen bu kürün düzenli şekilde uygulanması gerekmektedir. Paylaşacağımız kür ayrıca kilo vermeye yardımcıdır, rahimdeki miyomları ve iltihabı da temizlemektedir.

Adetinizin bitiminden bir hafta sonra içmeye başlamanız ve 7 gün devam etmeniz lâzımdır.

Sonrasında ara vereceksiniz. İkinci adetinize 10 gün kala yeniden başlayıp yine 1 hafta sürdüreceksiniz.

Malzemeler;

 • Klorsuz su (2 bardak) [Marketteki pet şişe suları da kullanabilirsiniz.),
 • Kuru, kahverengi ve açık beyaz kabuklu soğan (1 tane).

Yapılışı;

Soğanın en dış, ince kabuğunu soyuyorsunuz. Bir kaba sirkeli su doldurup, soğanı içine ekliyorsunuz. O beklemeye dursun; iki bardak suyu kaynatıyorsunuz, sirkeli suya koyduğunuz soğanı dört parçaya bölüp bu 2 bardak suyun içine atıyorsunuz.

Bu halde 5 dk boyunca kaynıyor. Ocaktan alıp ılımasını bekliyorsunuz. Sonra da süzüp tüketiyorsunuz.

Not 1: Kabukları mor veya kırmızı renkte olan yahut taze olmayan soğanları tercih etmeyin. Yoksa polikistik over için bitkisel tedavi işe yaramaz.

Not 2: Her içimde bu kürü tekrardan hazırlayın, taze taze ve ılık halde tüketin. Öğle ve akşam yemeklerinden 10 dk önce içmeniz tavsiye edilmektedir.

Polikistik Over Sendromu Yaşayanlar için Bitkisel Tedavi Önerileri

Soğan kürünün yanı sıra, şu doğal yöntemler de tedavi sürecinizi destekleyebilir:

Tarçın:

Bir grup Columbia Üniversiteli araştırmacı, tarçının PCOS hastalığından kurtulmaya yardım ettiğini ortaya koymuştur. Bir bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı tarçın ekleyip tüketebilirsiniz. Bunu her gün yapın.

Tarçını; sandviç, fıstık ezmesi, süzme peynir, yoğurt, yulaf ezmesi gibi gıdaların üzerine de serpebilirsiniz. Yahut doktorunuzun önerisiyle tarçın hapı kullanabilirsiniz. Tarçın kan şekerini düşürebileceğinden, diyabetli hastaların dikkatli olması gerekmektedir.

Keten Tohumu:

Bu, erkeklik hormonu yani androjen seviyesini azaltır. Taze öğütülmüş 1-2 çorba kaşığı kadar keten tohumunu bir bardak su ile karıştırıp içebilirsiniz. (Her gün, birkaç ay.)

Diğer taraftan; keten tohumunu çorbalara, yemeklere, salatalara ilâve ederek de tüketebilirsiniz. Böylece diyetinize temel bir besin maddesi olarak dâhil edip daha iyi fayda görürsünüz.

Nane Çayı:

Bu da anti-androjenik özellik taşımaktadır. Onun için polikistik over sendromu yaşayanlar nane çayıyla bu sorunun üstesinden daha kolay gelebilmektedir. Günde 2 defa olmak üzere birkaç hafta nane çayı içmeye devam edilmesi önerilmektedir.

Çemen Tohumu:

İnsülin direncini artırıp glikoz metabolizmasını destekleyerek PKO tedavisine yardımcı olmaktadır. Suyun içerisine 3 tatlı kaşığı çemen tohumu atıp 6-7 saat suda bekleterek her gün 3 defa tüketin. (Bal ile birlikte alabilirsiniz.)

Polikistik Over Sendromuna Ne İyi Gelir Başka?

Aşağıdakiler de polikistik over yaşayanların tedavisine yardımcı olabilir:

 1. Elma Sirkesi: Kan şekerini kontrol ettiği için PKO ile mücadelede faydalıdır. Çiğ elma sirkesinden 2 tatlı kaşığı alıp bir bardak suya ekleyin. Sabah-akşam yemekten önce için.
 2. Hayıt: Kurutulmuş veya taze hayıt bitkisinden 1 tatlı kaşığı alarak bir fincan suda kaynatın. 10 dk dinlendirip süzün ve sonuçları görene kadar her gün 1 defa tüketmeye devam edin.
 3. Balık Yağı: Bu, insülin duyarlılığını artırmakta ve androjeni azaltmaktadır. Onun için PKO tedavisinde etkilidir. Hekiminizin önerisi dâhilinde günlük 2-3 kapsül balık yağı alabilirsiniz.
 4. Meyan Kökü: Serum testosteron düzeyinin azalmasını sağlayarak PCOS tedavisini kolaylaştırmaktadır. 1 tatlı kaşığı meyan kökü (kurutulmuş), 1 bardak kaynar suda kaynatılarak içilmelidir. (Her gün 2-3 kez olmak üzere birkaç hafta bu yöntemden faydalanın.)

Polikistik Overi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 1. Rutin jinekolojik muayeneleri aksatmayın. Yılda 2 defa (6 ay arayla) kadın-doğum uzmanına görünün.
 2. Kilonuzu kontrol altında tutun.
 3. Düzenli kullanmanız gereken ilaçlar reçete edildiyse bunları günlük olarak belirtilen dozda almaya özen gösterin.
 4. Egzersiz yapmayı alışkanlık hâline getirin. Hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemekten kaçının. Zira bu, polikistik over oluşumuna zemin hazırlayan bir faktördür.
 5. Öte yandan polikistik over hastası olanlar, stres nedeniyle çok fazla sigara tüketebilmektedir. Oysa bu, tedavi sürecini daha da zorlaştırmaktadır. Onun için sigarayı bırakmaya çalışmak gerekmektedir. Polikistik overli olup sigara içenler hamile kaldıklarında; yüksek tansiyon, gebelik diyabeti bakımından daha büyük risk altındadır. Ayrıca bu kişilerde gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) görülebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Yazımızın başından buraya kadar, polikistik over sendromu yaşayanlar tarafından merak edilenleri ayrıntılarıyla aktardık. Şimdi sıkça sorulan bazı soruları kısaca yanıtlamak istiyoruz.

Polikistik Over Sendromu Yaşayanlar yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bu arada, benzer içeriklerimiz için Sağlıklı Bireyler bağlantısından ana sayfadaki yazılara bakmanızı ve diğer kategorilerimizi de incelemenizi öneririz.

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın