Ana Sayfa - Kullananlar - Duphaston Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur? – Kesin Tarih!

Duphaston Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur? – Kesin Tarih!

Duphaston kullandıktan kaç gün sonra adet olunur? ve Duphaston kaç gün kullanılır? Sorusunun yanıtı her bünyeye göre değişir. Hormonlarınızın normal seviyede olup olmaması, farklı bir rahatsızlığınızın bulunup bulunmadığı, devam eden tedavileriniz adetin ne zaman başlayacağını etkileyebilir.

Onun için kullanıcı yorumlarına bakarak, ‘herkes şu zaman adet olmuş, ben hâlâ olmadım.’ Diye düşünüp aklınıza kötü şeyler getirmeyin. Kullananlar bu ilaç hakkında söyledikleri size yalnızca fikir verebilir. Ancak bilimsel değer taşıyan tıbbî bilgilere doktorunuzla konuşarak ulaşabilirsiniz.

Duphaston Nedir?

Duphaston, etken madde olarak ‘Didrogesteron’ barındıran bir hormon ilacıdır. Genellikle adet söktürücü olarak kullanılmaktadır. Oral yolla alınan bu ilaç progestatif sınıfındadır ve 10 mg olarak satışa sunulmuştur.

Her tablet yuvarlak formda ve beyaz renklidir. Tabletlerin muhtevasında bulunan didrogesteron ajanı vücuttaki progesteron hormonu eksikliğinin giderilmesini sağlamaktadır.

 • Yumurtalıklardan salgılanan, âdetin düzenlenmesinde ve gebeliğin oluşmasında rol oynayan hormona progesteron adı verilmektedir. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına tutunup büyümesine yardım etmektedir. Hamilelik meydana gelmezse Progesteron düzeyi azalmaktadır. Buna bağlı olarak adet başlamaktadır.

Duphaston Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Bu ilaç hakkında en çok sorulan sorulardan birini yanıtlayıp Duphaston nedir? sorusunu cevapladıktan sonra sıra geldi, Duphaston Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur? Sorusuna…

Hekiminizin belirttiği süre boyunca kullanıp bıraktıktan sonra 6. veya 7. Günlerde adetinizin gerçekleşmesi beklenir. Fakat Duphaston kullandıktan kaç gün sonra adet olabilirim? Sorusunun cevabı farklılık gösterebileceği için en az 10 gün beklemeniz önerilmektedir.

7-10 gün içerisinde adet görmezseniz doktorunuzla görüşerek nedeninin belirlenmesi için muayene olmanız gerekmektedir.

İlaç kullanılmaya devam edildikçe Duphaston ile adet olma süresi de kısalmaktadır. İkinci aydaki kullanımın ardından daha kısa sürede adet olabilirsiniz.

Adetin tam  mânâsıyla düzene girmesi için 3 ay düzenli kullanmak lâzımdır. Bu nedenle tedavinizi hiç aksatmamanız önem taşımaktadır. Duphastondan kaç gün sonra adet olunur sorusuna yanıt verdik. Şimdi ise Duphaston Ne İşe Yarar? bir bakalım.

Bunun yanında Yasmin Doğum Kontrol Hapı Adeti Keser mi? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Duphaston Ne İşe Yarar?

Yukarıdaki bilgilerden anlaşılacağı üzere Duphaston faydaları içerisinde adet periyodlarını dengelemesi ön plana çıkmaktadır. Bunu ise, progesteron üretimini tetikleyerek gerçekleştirmektedir. Vücutta eksik olan bu hormonu telâfi ederek, progesteron yetersizliğinin yol açtığı problemlerin ortadan kaldırılmasında etkili olmaktadır.

Duphaston Ne İçin Kullanılır?

Hekimler aşağıdaki amaçlarla Duphaston ilacı reçete edebilmektedir:

 • Adet döneminin sancılı geçmesi hâlinde rahatlama sağlamak,
 • Düşük riskini engellemek,
 • Endometriyozis tedavisi,
 • Adetin eskisi gibi düzenli gerçekleşmesini sağlamak,
 • Normal regl tarihinde meydana gelen veya iki adet arasında görülen yoğun menstrual kanamayı kontrol altına almak,
 • Âdetin menopoz yaşanmadan kesilmiş olması,
 • Adet öncesi dönemde ortaya çıkan şikâyetleri yok etmek,
 • Hastanın menopoz başlangıcında olması,
 • Kısırlık tedavileri,
 • Hormon replasman uygulaması vb.

Duphaston Yan Etkileri Nelerdir?

Bunlardan biri veya birkaçıyla karşılaşırsanız hemen doktora görünmelisiniz:

 • Vajinada kanama,
 • Kasıklarda ağrı,
 • Migren ağrısında artış,
 • Karın veya baş ağrısı,
 • Mide bulantısı ve ardından kusma,
 • Göğüste hassasiyet,
 • Adet kanının normalden az gelmesi veya adetin durması.

Yaygın Olmayan Duphaston Yan Etkileri

Bunların görülme sıklığı düşük olmakla beraber bazı hastalarda nadiren gözlemlenebilmektedir:

 • Kaşıntı, ürtiker, kurdeşen,
 • Karaciğer sorunları,
 • Gözün ak kısmında ve deride sararma,
 • Baş dönmesi,
 • Depresyonda hissetmek,
 • Kontrolsüz bir biçimde hızlı kilo alımı.

Duphaston Nasıl Kullanılır?

Bu soruya verilecek yanıt ilacın neden reçetelendiğine göre değişmektedir. O nedenle Duphaston kullanımı hakkındaki talimatları doktorunuzdan öğrenmelisiniz.

Yine de prospektüs içerisinde bulunan yönergeleri öğrenmek isterseniz okumaya devam edin.

Tedavi Şekline Göre Duphaston Kullanım Aralığı ve Dozu

 • Düşük ihtimâlini önlemek için kullanıyorsanız ve önceden düşük yaptıysanız: Tedaviye 4 tablet ile başlanır. Sonra 8 saatte birer tablet olacak şekilde düzenlenir.
 • Düşük geçmişiniz yoksa ilk 20 hafta boyunca günde bir tablet alabilirsiniz.
 • Adet döneminiz sancılı geçiyorsa: Regl döneminizin 5. Günü ile 25. Günleri arasında her gün 1 ya da 2 tablet olarak kullanabilirsiniz.
 • Endometriyozis tedavisi görüyorsanız: Regl döneminizin her gününde veya 5’inci ve 25’inci günleri arasındaki dönemde günlük 1-3 tablet alımı yapabilirsiniz.
 • Adetiniz menopoz olmadan kesilmiş ise: Hesaplanmış adet döneminin 2. Yarısından sonra başlayıp ilk adet gününe kadar, her gün 1 veya 2 tablet kullanılmaktadır.
 • Adeti düzene sokmak: Regli döneminin ikinci yarısından itibaren ilk adet gününe kadar kullanılır. Bunun için Duphaston kullanım dozu günlük 1 ilâ 2 tablet şeklindedir.
 • Ağır kanama: 210 gün boyunca günde ikişer veya üçer tablet olarak alınır.
 • Regl öncesi semptomlar: Adet döngüsünün ikinci yarısından başlanarak ilk güne kadar olan süre zarfında kullanılır. Her gün iki tablet alınması önerilir.
 • Kısırlık: Yine aynı süre boyunca her gün 1’er veya 2’şer tablet şeklinde kullanımı tavsiye edilir.
 • Hormon replasman tedavisi: HRT süreci henüz bitmediyse, adete son 14 gün kala (regl başlangıcına kadar) kullanmaya devam edilmektedir. Günlük kullanım 1 tablet ile sınırlandırılmıştır.

Görülüyor ki Duphaston adet söktürücü kullanımı tedavi biçimine göre farklılık arz etmektedir. Bu yüzden sadece hekim gözetiminde ve onun bildirdiği şekilde kullanılması gerekmektedir.

Duphaston Adet Söktürücü Mü?

Evet. Az evvel belirttiğimiz gibi Duphaston adet söktürücü ilaçlar sınıfında yer almaktadır.

Bununla birlikte hiç adet olamamak veya geç olmak ciddi bir sorundan kaynaklanabileceği için kendi kendinize ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız. Duphaston veya başka bir ilaç ile tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı ihmâl etmeyin.

Aksi takdirde iyileşmek isterken adet düzensizliğini bile geride bırakacak daha büyük sorunlarla karşılaşmanız olasıdır.

Kimler Duphaston Kullanmamalıdır?

Şu durumlarda bu ilaç ile tedavi uygulanması çeşitli sakıncalar doğurabilmektedir:

 • Hormonlara bağlı olarak büyüyen bir tümörün varlığı
 • Duphaston ilacındaki etken veya yardımcı maddelerden birine karşı alerji (Yüksek hassasiyet),
 • Karaciğer hastalığı öyküsü veya hâlen karaciğer rahatsızlığı yaşıyor olmak,
 • Nedeni bilinmeyen vajinal kanamalar.

Hamilelikte Duphaston Kullanılır mı?

Bu ilacın gebelik kategorisi B’dir. Gebelikte kullanımının zararlı olduğuna dair yeterli veri yoktur. Yine de, hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız veya gebeyseniz Duphaston kullanmadan evvel hekiminizle ya da eczacınızla görüşün.

Duphaston gebelikte kullanımı erkek bebekler için hipospadias (cinsel organda açıklık) riskini artırır. Ayrıca Duphaston kaç gün kullanılır? Sorusunun cevabı da 6 ile 10 gün arasıdır.

Duphaston Hamile Kalmaya Yardımcı Olur mu?

Evet. Çünkü progesteron salgılanmasını destekler. Bu ise gebeliğin gerçekleşmesinde etkili bir hormondur. Duphaston kullanıp hamile kalanlar vardır.

Emzirirken Duphaston Kullanılır mı?

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği tam belli değildir. Fakat Duphaston benzeri progestojenler ile gerçekleştirilen çalışmalar, bu tür farmakolojik ürünlerin anne sütüne az da olsa geçebildiğini göstermiştir. Bu nedenle emzirme döneminde Duphaston kullanımı önerilmemektedir.

Duphaston 10 mg Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Duphaston 10 mg Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur? Sorusu son zamanlarda sık sık karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu sorunun net bir cevabı yoktur. Kişiden kişiye değişebilir. Ortalama olarak 7 ila 10 gün içerisinde adet olabilirsiniz. Eğer bıraktıktan sonra 10 gün içerisinde adet olmazsanız lütfen doktorunuza danışın.

Duphaston Adet Olunca Bırakılır mı?

Dupshaston ilacının kullanılma amacı adet söktürücü içindir. Bu yüzden adet döneminin sancılı geçmemesi için kadınlar genellikle ilacı kullanmak isterler. Kullananlar yorumlarını incelediğimizde son derece faydalı bir ilaç olduğunu fark ettik. Adet olunca ilacı kullanmanız gerekir, bırakmanız değil. Böylece Duphaston Adet Olunca Bırakılır mı? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Duphaston Bittikten Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Genellikle bu ilacı kullanıp bıraktıktan sonra 6. veya 7. günün sonunda adet olabileceğiniz söylenmektedir. Fakat Duphaston kullananlar yorumlarını incelediğimizde kullanıcıların 9. veya 10. günün sonunda adet olduğunu fark ettik. Duphaston biteli 5 gün oldu adet olmadım diye düşünüp yüzden endişelenmenize gerek yoktur.

Duphaston Kaç Günde Adet Olurum?

Genellikle ilacı bitirdikten 6-7 gün sonra adet olabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda bu gün sayısı 9-10 hatta 2 haftaya kadar da çıkmaktadır. Bu yüzden Duphaston kaç gün kullanılır? Sorusu oldukça fazla sorulan bir sorudur.

Duphaston Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur? İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Özellikle Duphaston bittikten kaç gün sonra adet olunur hakkında aşağıda kullanıcıların en çok merak ettiği sualleri ve cevaplarını bulabilirsiniz:

Duphaston Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur? yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi için alttaki videoyu izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Fq3X7WSOacw

Bu yazıya da bakın: Duphaston İle Hamile Kalınır mı?

Son olarak bu tarz içeriklerin daha fazlasına ulaşmak için Sağlıklı Bireyler bağlantısından ana sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Dr. Kumru Demir

Dr. Kumru Demir

Çeşitli ilaçlar ve tedavi yöntemlerini kullananlar ve yorumları konusunda oldukça başarılı analizler yapan hocamız Kumru Demir, GATA Tıp mezunudur. 3.8 ortalama ile mezun olmuş çok başarılı bir doktordur. Sektörde uzun yıllar boyunca çalışmış, hemen hemen her ilacı bilen ve kullanan yorumlarını önemseyen biridir.
“Duphaston Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur? – Kesin Tarih!” üzerine 2 yorum
 1. Merhabalar 25 yaşında bekar bir kadınım. Adet düzensizliği nedeniyle dupbaston kullandım. İlaç biteli 6 gün oldu ama adet olmadım ne yapmam gerekiyor ? Kesin olur muyum yoksa doktora mı görünmeliyim ?

  Yanıtla
Yorum yapın