Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Kollajen Sedefe İyi Gelir mi? Kollajen Sedef Hastalığını Geçirir mi?

Kollajen Sedefe İyi Gelir mi? Kollajen Sedef Hastalığını Geçirir mi?

Sedef hastalığı, beyazımsı-gümüşten griye kadar değişen renkte pullarla birlikte kaşıntılı, rengi bozulmuş cilt lekelerine neden olur.

Kolajen Sedef Hastalığını  Geçirir mi? Kolajen Sedef Hastalığına İyi Gelir mi?

Bu otoimmün durumla yaşayan ABD’li yetişkinlerin tahmini %3’ü arasındaysanız, tedavinin deneme yanılma gerektirebileceğini zaten biliyor olabilirsiniz.

Sedef hastalığı tedavisi genellikle aşağıdakilere yardımcı olabilecek topikal kremler ve jeller içerir:

 • cilt hücrelerinin aşırı üretimini hedefleyin
 • pul pul cilt görünümünü en aza indirin
 • iltihabı ve cilt renk değişikliğini azaltmak

Ancak bu standart yaklaşımlar herkes için iyi sonuç vermez, sedef hastalığı olan pek çok insan kolajen gibi tamamlayıcı ve alternatif çözümler arar.

Kollajenin sedef hastalığını tedavi etmedeki etkinliğine dair kanıtların çoğu anekdot olarak kalır – ve o zaman bile sonuçlar karışıktır. Yine de, bazı insanlar kolajenin iltihabı azaltma yeteneğinin sedef hastalığının şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğine inanıyor.

Kollajenin cildiniz için neler yapabileceğini ve neden bazı insanların bunu sedef hastalığını tedavi etmek için tamamlayıcı bir yaklaşım olarak gördüğünü öğrenmek için okumaya devam edin.

Kollajen, aşağıdakiler de dahil olmak üzere vücudun birçok bölgesine güç ve yoğunluk kazandıran bir proteindir:

 • kemikler
 • deri
 • kaslar
 • bağ dokusu

Aslında kolajen, yalnızca insan vücudunda değil, tüm hayvanlar aleminde bulunan en yaygın proteindir. Eksik bir proteindir, yani her amino asidi içermez (triptofan içermez).

Vücudunuz, endojen kolajen olarak bilinen kendi kolajenini üretir. Takviyeler şeklinde olduğu gibi vücudun dışından gelen kollajene eksojen kollajen denir.

Kollajen Aşağıdaklere iyi Gelir.

 • cildi elastik tutmak
 • yardımcı kemik yoğunluğu
 • saç ve tırnakların güçlendirilmesi
 • destekleyici eklemler
 • bağları ve tendonları güçlendirmek
 • yara iyileşmesinde rol oynamak

Ek olarak, kolajen vücudunuzun hücre üretmesine ve çoğalmasına yardımcı olur. Ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Sedef hastalığını tedavi ettiğini iddia edenler de dahil olmak üzere sayısız kolajen takviyesi mevcuttur. Bununla birlikte, araştırma henüz sedef hastalığı için kolajenin faydalarını derinlemesine araştırmadı.

Yine de, kolajenin sedef hastalığı tedavisi için bazı faydaları olabilir.

Kolajen Enflamasyonu Azaltır

Sedef hastalığı ile oluşan cilt plaklarının, uzun vadeli sağlık sonuçları olabilecek iltihaplanmadan kaynaklandığına inanılmaktadır.

Ulusal Sedef Hastalığı Vakfı’na göre, sedef hastalığı olan kişilerin yaklaşık %30’u eklem iltihabı içeren psoriatik artrit geliştirmeye devam ediyor. Sedef hastalığı, neden olduğu iltihaplanma nedeniyle kalp hastalığı riskinizi bile artırabilir.

Ancak 2018 araştırması, vücuttaki iltihabın azaltılmasının bu sağlık risklerinin bazılarının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini öne sürdü – ve işte burada kolajen devreye giriyor.

Enflamasyon için bir tedavi olarak kolajen üzerine bazı yeni araştırma bulguları şunlardır:

 • 2018 araştırmasına göre, kolajendeki amino asitlerin anti-inflamatuar özellikleri, artritte iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • 2021 araştırması, inflamasyonu azaltmak ve yeni cildin büyümesini desteklemek de dahil olmak üzere kollajenin yara iyileşmesinde oynadığı kritik rolün altını çiziyor.
 • Sedef hastalığını inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) ve diyabet dahil olmak üzere diğer inflamatuar durumlara bağlayan 2019 araştırmasına göre, tüm vücuttaki inflamasyonu azaltmak sedef hastalığının tedavisine etkili bir şekilde yardımcı olabilir.

Kolajen Cilt Elastikiyetini Artırır

Kolajen, cilt sağlığını desteklemede iyi bilinen bir role sahiptir. Özellikle kollajendeki amino asitler, güçlü ve sağlıklı cildin büyümesini destekler.

Kolajen ayrıca ciltteki kolajen yoğunluğunu artırarak kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir – kolajen yoğun cilt kırışmaya daha az eğilimlidir.

Aslında, birçok insan aşağıdakilere yardımcı olmak için kolajen takviyeleri alır:

 • cilt elastikiyetini korumak
 • cilt incelmesini azaltmak
 • cildi pürüzsüz tut

Kortikosteroidler gibi bazı yaygın sedef hastalığı tedavileri cilde zarar verebilir. Örneğin, kortikosteroidler bazen cildinizin incelmesine neden olabilir.

Kollajen takviyesi, dermatoloğunuz tarafından önerilen tedavileri kullanırken cildinizin sağlığını korumanıza yardımcı olabilir.

Aşağıdakiler dahil olmak üzere farklı şekillerde kolajen alabilirsiniz:

Çoğu kolajen takviyesini ve tozunu yerel eczanenizde veya markette bulabilirsiniz.

Not

Kollajen enjeksiyonları cilt yaşlanmasının görsel belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilirken, sedef hastalığını tedavi etmek için kolajen enjeksiyonlarının kullanımını destekleyen hiçbir araştırma yoktur.

Kollajen Türleri

28 farklı kolajen türü bulunurken, vücudunuzda en yaygın olanı tip 1’dir.

Sedef hastalığı için alternatif tedaviler üzerine 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bazı insanlar sedef hastalığını tedavi etmek için esas olarak gözlerde ve kıkırdakta bulunan tip 2 kollajen kullanıyor.

Kolajen, inekler, domuzlar ve balık gibi deniz yaşamı da dahil olmak üzere birçok hayvan kaynağından gelir. Deniz kollajeni, takviyeler söz konusu olduğunda genellikle altın standart olarak lanse edilir, çünkü:

 • vücudunuz tarafından daha iyi emilir
 • bir bağışıklık tepkisi ve iltihaplanmaya neden olma olasılığı daha düşüktür
 • çevre için daha iyi

Kemik suyu genellikle yüksek kolajenli bir gıda olarak kabul edilir, ancak 2018 araştırması, kolajeni etkili kılan güvenilir miktarda amino asit içermeyebileceğini öne sürdü.

Başka bir deyişle, kolajen takviyeleri, sisteminize daha fazla kolajen almak için daha iyi bir seçenek sunabilir. Takviyeler, porsiyon başına 2,5 ila 20 gram arasında herhangi bir yerde kolajen içerir.

Bununla birlikte, Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) takviyeleri düzenlemediğini unutmayın, bu nedenle yeni bir takviye denemeden önce dermatoloğunuza veya başka bir sağlık uzmanına danışmanız her zaman en iyisidir.

Cilt sağlığı için 11 kolajen takviyesi

Genel olarak konuşursak, uzmanlar kolajeni çoğu insan için oldukça güvenli buluyor. 2000’den daha eski araştırmalar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı hafif yan etkilere neden olma potansiyeline sahip olduğunu ileri sürdü:

 • iştah azalması
 • göğüste ağrılı yanma hissi
 • sindirim sorunları

Böbrek taşlarına yatkınsanız, kolajen almaktan kaçınmak isteyebilirsiniz. Vücudunuzun oksalatlara dönüştürdüğü hidroksiprolin adı verilen bir amino asit içerir. Bazı durumlarda, bu böbrek taşlarına katkıda bulunabilir.

Ek olarak, kolajen bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilen çeşitli hayvansal proteinler içerir. Bir reaksiyonu tetikleyebilecek herhangi bir alerjen içermediğinden emin olmak için düşündüğünüz herhangi bir takviyenin içeriğini kontrol etmek isteyeceksiniz.

Ve doğal olarak oluşan kolajenlerin tümü hayvan bazlı olduğundan, vejeteryan veya vegan diyetleri için uygun değildir. Bununla birlikte, bitki temelli diyetleri takip eden bazı kişiler, vegan kolajen veya kolajen ile aynı amino asitleri içeren ancak bitki kaynaklarından alınan takviyeleri alırlar.

Yine, özellikle herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, yeni bir takviye almadan önce bir sağlık uzmanına danışmak her zaman iyi bir fikirdir.

Reçeteli ilaç içermeyen diğer sedef hastalığı tedavilerini mi arıyorsunuz?

Alternatif sedef hastalığı tedavilerinin 2019 incelemesi, bazı kişilerin şunları kullandığını bildirmektedir:

 • Zerdeçal: Zerdeçal, bir anti-inflamatuar bileşik olan kurkumin içerir. 2020 yılında yapılan bir araştırma, topikal kurkumin tedavilerinin sedef hastalığı ile ilgili cilt hücrelerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.
 • Hindistancevizi yağı: Sedef hastalığını tedavi etmek için Ayurvedik bir yaklaşım kullanan 2021 vaka çalışması, anti-inflamatuar, nemlendirici ve yatıştırıcı özellikleri nedeniyle tedavinin bir parçası olarak hindistancevizi yağını içeriyordu.
 • Işık tedavisi: Fototerapi olarak da adlandırılan bu yaklaşım, sedef hastalığını tedavi etmek için vücudunuzun bağışıklık sisteminde yer alan T hücrelerine etki etmek için ultraviyole ışığı kullanır.
 • Diyet değişiklikleri: Bazı insanlar sedef hastalığını yönetmek için glütensiz, keto veya paleo diyetleri kullanır. Bir 2019 incelemesi, yaşam tarzı ve diyet değişikliklerinin, iltihabı düşük tutmaya yardımcı olduklarında sedef hastalığını yatıştırabileceğini öne sürüyor.
 • D vitamini: 2015 araştırmasına göre hem topikal hem de oral D vitamini takviyeleri, kortikosteroidler gibi reçeteli sedef hastalığı tedavileriyle karşılaştırılabilir.
 • Balık Yağı: Bir 2020 incelemesi, balık yağının, insanların sedef hastalığını ve obezite ve kalp hastalığı gibi birlikte ortaya çıkan inflamatuar durumları yönetmesine yardımcı olabileceğini buldu.

Sedef hastalığını evde tedavi etmenin 12 yolunu bulun.

Sedef hastalığı bir cilt rahatsızlığı olabilir, ancak nedenleri genellikle çok daha derine iner, kökleri iltihapta ve bağışıklık tepkinizdedir. Başka bir deyişle, kolajen takviyeleri tek başına muhtemelen sedef hastalığını tedavi etmeyecektir.

Bununla birlikte, kolajen kesinlikle cildinize fayda sağlayabilir ve iltihabı yatıştırmaya yardımcı olabilir, bu nedenle besin açısından zengin ve anti-inflamatuar bir diyeti daha fazla kolajen ile desteklemek yardımcı olabilir.

Kolajen takviyelerini denemeden önce bir sağlık uzmanına danışmanın her zaman en güvenlisi olduğunu unutmayın.

Courtney Telloian, Healthline, Psych Central ve Insider’da yayınlanan çalışmaları olan bir yazardır. Daha önce Psych Central ve GoodTherapy’nin editör ekiplerinde çalıştı. İlgi alanları arasında, başta kadın sağlığı olmak üzere sağlığa bütüncül yaklaşımlar ve ruh sağlığı merkezli konular yer almaktadır.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın