Ana Sayfa - Sendromu - Wolf Parkinson White Sendromu – Belirtileri Nelerdir?

Wolf Parkinson White Sendromu – Belirtileri Nelerdir?

Wolf Parkinson White Sendromu, doğumdan itibaren etkisini gösteren bir hastalıktır. Ayrıca kalbin fazladan çarpması ve elektriksel bir yöntem geliştirmesi sorunlarını barındırmaktadır. Özellikle taşikardi adıyla bilinen durumun varlığını gösterecektir. Wolf Parkinson White Sendromu rahatsızlığını hafifletecek ilaçlar vardır. Ancak cerrahi operasyonlar Wolf Parkinson White Sendromu rahatsızlığını ortadan kaldırmak için kesin çözümdür. Özellikle kateter ablasyonu bu rahatsızlığı giderme konusunda oldukça uygun bir prosedürdür. Bunun yanında diğer Sendromu yazılarımızı merak ediyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

WPW Sendromu Nedir?👨‍⚕️

WPW Sendromu Nedir?
WPW Sendromu Nedir?

Öncelikle WPW Sendromu kalbin doğumsal bir hastalığıdır. Özellikle bebeklerde görülen şiddetli yorgunluk, uyuşma hali, iştah kapanıklığı, nefes darlığı ve göğüste hızlı ve görünen nabızlar sayesinde belirli olur. Fakat gençlerde ve yetişkinlerde kalp çarpıntısı, ani bayılma ve baş dönmesi gibi sorunlarla da ortaya çıkmaktadır. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Polikistik Over Sendromu Yaşayanlar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Wolf Parkinson White Sendromu Belirtileri

Wolf Parkinson White Sendromu belirtileri, farklılık gösteren türdedir. Ayrıca bu semptomlar yaş farkına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Bebeklerde görülen WPW Sendromu belirtileri şu şekildedir:

 • Şiddetli yorgunluk ve uyuşma hali
 • İştahsızlık
 • Nefes darlığı
 • Göğüste hızlı ve görünen nabız

Gençlerde ve yetişkinlerde de Wolf Parkinson White Sendromu şu belirtilerle ortaya çıkacaktır.

 • Kalp çarpıntısı
 • Yarış kalbi
 • Baş dönmesi
 • Ani bayılmalar
 • Nefes almada zorlanma
 • Kaygı hali
 • Panik
 • Ani ölüm

Ayrıca Wolf Parkinson White Sendromu rahatsızlığına bağlı bu belirtiler kısa bölmeler halinde ortaya çıkacaktır.

Wolf Parkinson White Sendromu Nedenleri

Wolf Parkinson White Sendromu nedenleri hakkında net bir biçimde bilgi yoktur. Doğumdan kaynaklı bir rahatsızlık olmasından dolayı fetal gelişim kaynaklı bir rahatsızlık olması olasıdır. Ayrıca düşük nedenli de olsa gen mutasyonuna bağlı olarak da gelişecektir.

Wolf Parkinson White Sendromu’na bağlı olarak kalpte fazladan bir elektrik yolunun oluşması normal kalp atışı hızını fazlasıyla etkileyecek bir etmendir. Bununla beraber kalp atışları beklenen şekilde olmayacaktır. Tedavi edilmemesi durumunda da vahim sonuçları doğuracaktır.

Wolf Parkinson White Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

Wolf Parkinson White Sendromu nasıl teşhis edilir noktasında da doktorlara büyük bir rol düşecektir. Kalp atışına bağlı sorun yaşayanlar doktorlara yönelecektir. Ayrıca bu tip bir durum göğüs ağrısı yaşayanlar için de geçerli olacaktır. Wolf Parkinson White Sendromu, uzun yıllar boyunca belirti göstermeyeceğinden dolayı bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında net bir süreç yoktur.

Wolf Parkinson White Sendromu rahatsızlığına bağlı olarak doktorlar taşikardi kontrol, yapacaktır. Ayrıca fiziksel muayenelere de yer vereceklerdir. Teşhis koymak adına farklı testleri uygulayacaklardır.

 1. Elektrokardiyogram (EKG)

EKG ile kalpta olan elektrik sinyalleri kaydedilecektir. Ayrıca bu hususta göğüs ve kollara elektrotlar takılarak herhangi bir anormal hareketliliğin olmadı görülecektir. Wolf Parkinson White Sendromu varlığı konusunda Holter adı verilen ve evde kullanılan cihazlar da destek verecektir. Tüm gün boyunca kalbin hareketlerini kaydetme konusunda bu cihazlar etkili olacaktır.

 • Elektrofizyolojik Testler

Elektrofizyolojik testlerle beraber kan damarları ve kalbin çeşitli noktalarına elektrot takılarak elektriksel darbeler gözlemlenecektir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Skeeter Sendromu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Wolf Parkinson White Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Wolf Parkinson White Sendromu nasıl tedavi edilir, teşhis konulduktan sonra direkt başlayacak olan bir süreçtir. Sendroma bağlı belirtilerin olmaması durumunda tedavi süreci başlamayacaktır. Farklı yöntemler bu hususta etkili olacaktır.

 1. Kateter ablasyonu

Wolf Parkinson White Sendromu tedavisinde en yaygın olarak bu prosedür ortaya çıkmaktadır. Kasıklardaki bir atardamara kateter yerleştirdikten sonra kalbe bağlanacaktır. Sonrasında da anormal kalp atışına neden olan alan yok edilecektir.

 • İlaçlar

Wolf Parkinson White Sendromu tedavisi esnasında bazı etken maddeli ilaçlar tercih görmektedir. Yaygın olarak doktorlar tarafından uygulanan tedaviler arasındadır. İşte WPW sendromu tedavisi için şu tedaviler uygulanmaktadır:

 • Anti aritmik ilaçlar
 • Adenozin maddesi
 • Amiodaron
 • Elektriksel Kardiyoversiyon

İlaçların işe yaramaması halinde normal ritmi yüklemek için şok uygulanacaktır. Bu süreçte anestezi uygulanacak ve göğse birtakım yamalar yerleştirilecektir.

 • Cerrahi Tedavi

Bu yöntem genel olarak farklı kalp rahatsızlıklarını ortadan kaldırmak için uygulansa da Wolf Parkinson White Sendromu için de etkilidir.

 • Yapay Kalp Pili

Tedavi sonrasında halen sorun devam ediyorsa ritim düzenlemek adına kalp pili önerilecektir.

 • Yaşam Tarzında ve Alışkanlıklarda Değişiklik

Wolf Parkinson White Sendromunu hafif olarak yaşayanlar için hayat standartlarındaki farklılıkların etkisi olacaktır. Bazı etmenleri hayattan uzaklaştırmak bu tip sonuçlar almak adına önemlidir.

 • Tütün ve alkol ürünleri
 • Kafeinli gıdalar ve içecekler
 • Nazal dekonjestan olan psödoefedrin

Son olarak yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Wolf Parkinson White Sendromu ile alakalı bilgilendirici bir video ile daha fazla bilgiye erişebilirsiniz:

YouTube video

Bunun yanında ana sayfamızdaki diğer yazılar için sagliklibireyler.com adresine tıklayabilirsiniz.

Diğer sendromu ile alakalı içeriklerimize alt kısımdan erişebilirsiniz. Sağlıklı bireyler olarak kalın.

Dr. Serpil Akkaya

Dr. Serpil Akkaya

Serpil Akkaya Ege Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu uzman doktordur. Kendisi çeşitli sendromu olan kalıtsal ve sonradan edinilmiş rahatsızlıklar konusunda araştırmacıdır. Sendromlar üzerine birçok tez ve makale yayınlamıştır. Bu kategorimizde yazar olarak görev yapmaktadır.
Yorum yapın