Ana Sayfa - Genel Sağlık - Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Klomen bittikten kaç gün sonra hamile kalınır? Ayrıca Klomen ile hemen hamile kalınır mı? Klomen ne için ve nasıl kullanılır? Bu ve buna benzeyen tüm sorularınızın kesin yanıtını uzmanlardan almak için doğru yerdesiniz. Klomen, vücuda yumurtlama yeteneğini tekrar kazandırmak amacıyla kullanılan bir ilaçtır ve gebelik oluşumunda etkilidir. Siz de bu ilaçla tedavi görüyorsanız, bilmek istediğiniz her şeyi öğrenebilmek için okumaya devam edin. Ayrıca genel sağlık ile alakalı yazılarımıza da bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Klomen Nedir?

Klomen, genellikle yumurtaları uyararak ovulasyonun gerçekleşmesini sağlayan bir ilaçtır. Daha yumurta  üretilmesi ve yumurtlamanın kolay gerçekleşmesi adına kullanılan bu ilaç, kısırlık tedavisinde de büyük rol üstlenir.

Etken madde olarak klomifen sitrat içerir. Yumurtanın büyüyüp olgunlaşmasına ve çatlamasına imkân tanıyan bu ilaç hormon miktarlarını artırarak etki gösterir. Yumurtlama fonksiyonu düzgün çalışmayan kadınlarda tedavi Klomen ile yapılır.

Hipofiz bezindeki problemlerin yumurtlamayı olumsuz etkilediği durumlarda tercih edilir. Öte yandan, Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır? sorusu, aşılama ve tüp bebek gibi üreme tedavilerinde Klomen ilacından yararlanılır.

Önerilen İçerik: Duphaston Kullandıktan Kaç Gün Sonra Adet Olunur?

Klomen Ne için Kullanılır?

Yukarıdaki bilgileri özetleyecek olursak, Klomen ne işe yarar? Sorusunun cevabını şöyle verebiliriz:

 • Erken yumurtalık yetmezliğinin tedavisinde kullanılır.
 • Yumurtalık fonksiyonlarını uyarır. Düzensiz yumurtlama problemini ortadan kaldırır.
 • Açıklanamayan infertilite durumunda tedaviye yardımcı olur. Doğurganlık değerlendirmesi normal olmasına karşın gebe kalmakta zorluk çeken kadınlarda üremeyi desteklemek için bu ilaca başvurulmaktadır.
 • Aşılama ya da tüp bebek gibi yardımcı üreme tekniklerinin etkinliğini güçlendirmek için bu ilaçtan faydalanmaktadır.
 • Hipofiz salgı bezinde bir problem mevcutsa tedavi için Klomen reçete edilebilir.

Klomen Erkeklerde Ne işe Yarar?

Bu ilaç yalnızca kadınlarda değil, erkeklerde de kullanıma uygundur. Sperm üretimini teşvik ederek işlev gösterir. Sperm ile ilgili problemler döllenmeyi güçleştirir. Bu durumlarda hafif erkek infertilite vakaları için Klomen tedavisi uygulanmaktadır.

Erkeklerde Klomen kullanımı ile beraber FSH (folikül uyarıcı hormon) ve LH (luteinize edici hormon) seviyeleri artış gösterir. Bu da testosteron salınımını ve sperm üretimini kolaylaştırır.

Klomen Nasıl Kullanılır?

Genelde Klomen kullanımı adet döngüsünün 3. Gününde başlamaktadır. Bu tedavi iki veya daha fazla olgun yumurtanın gelişimine yardım eder.

Doktorlar tedavinin başlangıcında çoğu zaman 50 mg dozajındaki tabletlerin günde 2 defa olarak 5 gün kullanılmasını önerir. Tedavi süresi, doz miktarı ve günlük kullanım sıklığı hastadan hastaya değişebilmektedir.

Klomen Kimler için Uygun Değildir?

Aşağıda bildirdiğimiz kişiler Klomen ilacı ile tedavi olmaktan uzak durmalıdır:

 • Vajinal kanaması bulunanlar,
 • Meme kanseri lezyonu / bulgusu olanlar,
 • Karaciğer hastalığı olan kişiler,
 • Hamileler.

Klomen Yan Etkileri Nelerdir?

Aslında yan etki potansiyeli olmayan hiçbir ilaç yoktur diyebiliriz. Tabii ki bu, Klomen için de geçerlidir. İlacın kullanımı sonrasında en sık karşılaşılan bazı şikâyetler şöyle bildirilmektedir:

 • Anormal kanama,
 • Karın bölgesinde ağrı veya şişkinlik,
 • Göğüste ağrı,
 • Çift ya da bulanık görme,
 • Vajinal kuruluk.

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Bu sorunun yanıtı her kadında farklılık göstermektedir. Çünkü vücudun ilaca verdiği cevap, kişinin hormon düzeyleri, jinekolojik ve diğer rahatsızlıkları, genel sağlık durumu gibi faktörlere göre hamilelik süresi değişmektedir.

Klomen kullanınca hemen hamile kalınır mı? diye merak ediyorsanız böyle bir garanti olmadığını bilmelisiniz. Bununla birlikte Klomen kullanan kişilerin yorumları gösteriyor ki bu ilaç gebelik oluşumuna gerçekten etki etmekte ve birçok anne adayında işe yaramaktadır. Klomen kullandıktan sonra hamilelik belirtileri ile alakalı da kimisi bu ilacı kullandıktan sonra ilk ayda hamile kalır. Kimisinde ise aylardır tedavi görmesine rağmen hiç tutmamaktadır. O yüzden net bir şey söylemek doğru değildir.

Aklınızda, Klomen’den kaç gün sonra hamilelik belli olur? Şeklinde bir soru işareti varsa şunu söyleyelim: Yumurtanın rahme yerleşmesi 6-10 günlük bir zaman alır. Bu aşama gerçekleştikten sonra BETA-HCG hormonu salgılanmaya başlanır. İlgili hormon önce kana, ardından da idrara karışır. Hormon kana geçtikten yaklaşık 15 gün sonra idrarda da bellli olacak seviyeye ulaşır. Bu da hamileliğin kesin olarak tespit edilebilmesini mümkün kılar.

Klomen Kullandıktan Sonra Hamilelik Belirtileri

Klomen kullandıktan sonra hamilelik belirtileri
Klomen kullandıktan sonra hamilelik belirtileri

Bu ilacı aldıktan sonra Klomen kullananlar tarafından yapılan yorumlar sonucunda çeşitli veriler toplanmıştır. Ve de en sık rastlanan Klomen Kullandıktan Sonra Hamilelik Belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Mide bulantısı
 • İştahta artış
 • Çeşitli duygusal yoğunluklar

Klomen Bitince Ne Zaman Yumurtlama Olur?

Ovulasyon, 7-8 günlük tedaviyi takiben meydana gelir. Elbette bu süre herkeste değişik aralıklarla seyretmektedir.

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Yumurta Çatlar?

En çok merak edilen konulardan olan Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Yumurta Çatlar? Sorusunun cevabı ise şöyledir. Çatlatma iğnesi yapıldıktan ortalama 36 saat sonra yumurtlama meydana gelir.

Klomen Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır? İle Alakalı Sık Sorulan Sorular

Yukarıda, Klomen bittikten kaç gün sonra hamile kalınır? Sorusunu yanıtladık. Bu ilaç ile ilgili önemli bilgileri de paylaştık.

Öyleyse bir de en çok merak edilen bazı soruları cevaplayalım, tam olsun!

Klomen kullandıktan sonra hamilelik belirtileri yazımız ile alakalı bilgilendirici videoya aşağıdan erişebilirsiniz:

YouTube video

Klomen kullandıktan sonra ne zaman yumurtlama olur ile alakalı yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Ayrıca Sağlıklı Bireyler bağlantısı ile ana sayfamıza erişebilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın