Ana Sayfa - Genel Sağlık - Kadınlarda ve Erkeklerde İdrar Yaptıktan Sonra Temizlik

Kadınlarda ve Erkeklerde İdrar Yaptıktan Sonra Temizlik

İşeme sonrası özel bölgelerinizi temizlemek genel hijyenin önemli bir parçasıdır. Artık idrar damlacıklarının neden olduğu kokulardan kurtulmanıza yardımcı olur ve cinsel organlarınızı sağlıklı tutar.

Bakterilerin büyümesi için sıcaklığa ve neme ihtiyacı vardır, bu nedenle bölgeyi temiz tutmak cilt tahrişi ve mesane ve maya enfeksiyonları riskini azaltır.

İdrar Yaptıktan Sonra Temizlik Nasıl Olur?

Temizleme şekliniz de önemlidir. İşte işedikten sonra özel bölgelerinizi nasıl temizleyeceğiniz konusunda adım adım bir kılavuz.

İlk önce ilk şeyler: İşedikten sonra vajinanızı değil vulvanızı temizlemek isteyeceksiniz. Vajina vücudunuzun içindeki kaslı kanaldır. Kendi kendini temizler ve yıkanması gerekmez. Bunun yerine, vulvayı veya cinsel organların dış kısmını temizlemek isteyeceksiniz, örneğin:

 • vajinal açıklık
 • klitoris
 • labia
 • üretra

İdrar yaptıktan sonra vulvanızı sağlıklı tutmanın iki ana yöntemi vardır. Birincisi yumuşak kağıt mendille, ikincisi ılık suyla. Cilt hassasiyetini ve tahrişini önlemek için her ikisine de nazik olun.

Kağıt mendil ile temizlik

 • Birden fazla yumuşak doku kağıdı alın.
 • Önden arkaya doğru silin.
 • Alanın tamamen kuru olduğundan emin olun.

Önden arkaya doğru silmeniz önemlidir, çünkü tersi şekilde – öne arkaya – silmek bakterileri yayabilir.

Meridian Medicine’in sahibi naturopatik doktor ve klinik hizmetler direktörü Dr. Mona Fahoum, “İdrardan sonra her mendilde, bağırsaktaki bakteriler vajinaya veya arkadan öne doğru silinirse üretraya aktarılabilir” dedi. Bastır Üniversitesi.

Sıcak su ile temizlik

 • Bölgeye hafifçe ılık su püskürtün.
 • Kendinizi bir havluyla nazikçe silin.

Bide erişiminiz varsa, bide iyi bir seçenektir. Dr. Victoria Glass, “Bu, el temasını önleyerek daha hijyenik hale getiriyor ve bakteri yayma şansı bırakmıyor” dedi.

Kendinizi elinizle değil havluyla kuruladığınızdan emin olun. Ek olarak, mümkün olduğunca sabundan kaçının. Ancak sabun kullanıyorsanız, hafif ve kokusuz bir sabun seçin.

NorthWestPharmacy.com sağlık elçisi Dr. Brynna Connor, “Sabun aslında zararlı olabilir ve tahrişe, hassasiyete ve olası alerjik reaksiyonlara neden olabilir” dedi.

 • Kalan idrar damlacıklarını boşaltmak için penisinizi sallayın.
 • Kalan damlacıkları yumuşak kağıt mendille hafifçe silin veya silin.

Sallamak, fazla idrarın iç çamaşırlara sızmasını her zaman durdurmaz, bu nedenle ikinci adım, bunun olma olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Aksi takdirde, idrar giysileri lekeleyebilir ve geride bir koku bırakabilir.

İslam inancının idrara çıkma ile ilgili belirli kuralları vardır.

Bu kurallardan biri de idrar yaptıktan sonra avret yerlerini yıkamak anlamına gelen İstinjaa’ (استنجاء) olarak adlandırılır. Kuran’da bahsi geçen zorunlu bir arınma uygulamasıdır ve vulvası olanlar ve penisi olanlar için prosedürleri farklılık gösterir.

Kurala göre temizlik, tuvalet kağıdı, taş veya su ile yapılabilir.

Penisin varsa, arkadan öne doğru yıkamak zorundasın. Ama vulvanız varsa, önden arkaya yıkamanız gerekir. Bu, cinsel organların anüsten gelen bakterilerle temas etmemesi içindir.

Ek olarak, kural, eğer bir penisiniz varsa, sağ elinizle kendinizi temizlemenize izin verilmediğini belirtir.

Her iki cinsel organ için de tercih edilen uygulama, bölgeyi tuvalet kağıdı ile temizlemek ve ardından su ile yıkamaktır. İsterseniz bölgeyi temizlemek için sabun kullanabilirsiniz, ancak bu bir zorunluluk değildir.

İstinjaa`yı takip ettikten sonra, hemen kendinizi koruyacaksınız.

İyi genital hijyen alışkanlıkları uygulamak, koku ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. Düzenli olarak banyo yapmanın yanı sıra cinsel organlarınızı temiz ve sağlıklı tutmak için bazı ipuçları:

 • Bol pamuklu giysiler giyin. Naylon veya polyesterden kaçınmaya çalışın. Pamuk daha yumuşak, nefes alabilir ve teri ve diğer sıvıları dışarı atmada etkilidir.
 • İşiniz biter bitmez antrenman kıyafetlerinizi veya mayonuzu değiştirin. Bakteriler ve mayalar ılık, nemli ve karanlık yerlerde gelişir, bu nedenle bu aktiviteleri bitirdikten sonra temiz iç çamaşırı giymeniz önemlidir. Ayrıca iç çamaşırınızı sık sık değiştirin.
 • Daha sık komando gidin. Bu, cinsel organlara daha fazla hava akışı sağlar.
 • Bölgeyi kuru tutmaya yardımcı olmak için ter önleyiciler kullanın. Cinsel organlarda talk pudrası kullanımı ile kanser arasında olası bir bağlantı hakkında endişeler var. Bu konuda daha fazla araştırma yapılana kadar, bu alanda talk pudrası kullanmaktan kaçınmak isteyebilirsiniz.
 • Vulvada sert kimyasallar ve kokular içeren sabunlar kullanmaktan kaçının. Bu vajinanın doğal pH seviyesini bozabilir.

İşeme sonrası özel bölgelerinizi temizlemek, aşağıdakiler dahil olmak üzere enfeksiyon ve tahriş riskinizi azaltabilir:

İYE penisi olan kişilerde ortaya çıkabilirken, vajinası olanlarda en yaygın olanıdır. İYE, idrar yoluna giren bakterilerin neden olduğu mesane enfeksiyonudur. Bazı bakteriler iyidir ve vajinayı sağlıklı tutar, ancak genital bölgeye yabancı bakterilerin aşırı büyümesi veya girmesi idrar yollarında enfeksiyona neden olabilir.

İşeme sonrası temizlik, bu tür enfeksiyonları önlemenin bir yoludur. Bu, her gün önden arkaya silmeyi ve vulvayı temizlemeyi içerir. Vulva, genital yolu enfeksiyondan korur.

Penisiniz varsa düzenli temizlik ile penis kaşıntısı ve smegma gibi durumların önüne geçebilirsiniz.

Smegma, penisin ucunda yağ, nem ve cilt hücrelerinin birikmesini ifade eder. Peynir benzeri kıvamda kalın, kokulu beyaz parçalar gelişebilir. Bu durum sünnet derisi olan kişilerde yaygındır.

Kötü hijyen alışkanlıklarıyla ilişkili riskler vardır. Bir İYE geliştirmeye ek olarak, vulvası olan kişilerde bir maya enfeksiyonu da gelişebilir.

Bu, maya hücreleri çoğaldığında olur. Kaşıntıya, vajina çevresinde şişmeye ve idrara çıkma veya cinsel ilişki sırasında ağrılı yanmaya neden olur. Bir kez sahipseniz, tekrar alma olasılığınız daha yüksektir. Sağlıklı hijyen alışkanlıklarını uygulamak, bunu önlemenin ilk adımlarından biridir.

Bazı ürünler de risk oluşturur. Duş veya koku azaltıcı ürünler gibi popüler hijyen ürünleri vajinanın doğal bakteri dengesini bozarak enfeksiyona karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Guelph Üniversitesi’nden 1.435 kişiyle yapılan 2018 tarihli bir araştırma, vulvalı kişiler tarafından mahrem yıkamaların kullanılmasının bakteriyel enfeksiyon riskini yüzde 3,5 oranında artırdığını buldu. Ayrıca bir İYE geliştirme riski daha fazlaydı.

Temizlemek için, bölgeyi ılık su ile kendi başına veya hafif, kokusuz sabunlar kullanarak yıkamaya özen gösterin.

Bazı genital semptom vakaları doktora gitmeyi gerektirmez. Sağlıklı hijyen alışkanlıklarını uygulamak genellikle kokuyu azaltmak veya ortadan kaldırmak için yeterlidir.

Aşağıdaki durumlarda hemen bir doktora görünün:

 • batma
 • idrar sıklığında artış
 • güçlü veya kötü koku
 • ağrı veya idrara çıkma ile yanma
 • ciltte kızarıklık kaşıntısı
 • idrarınızda veya iç çamaşırınızda kan veya akıntı
 • genital bölgede döküntüler
 • mesanenin eksik boşalmasının kalıcı hissi

Kırmızı, kaşıntılı, pullu veya berrak kabarcıklı şişlikler başka bir endişe kaynağıdır. Fhoum’a göre, bu şişlikler bir cilt mantar enfeksiyonu veya alerjik dermatitiniz olduğunu gösterebilir.

Penisiniz varsa, idrar akışınız eskisi kadar güçlü değilse bir doktorla konuşun. Connor, “Bu potansiyel olarak bir prostat sorununu gösterebilir” dedi.

Özel bölgelerinizi temizlemek, çok fazla zaman almayan, adım adım basit bir işlemdir. Bu, hoş olmayan kokuların oluşmasını önler ve enfeksiyon ve cilt tahrişi riskini azaltır.

Yanma, kızarıklık veya sık idrara çıkma ihtiyacı yaşarsanız, bir doktorla konuştuğunuzdan emin olun.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın