Skeeter Sendromu

skeeter-sendromu

Birçok insan için sivrisinek ısırığı küçük bir sıkıntıdır. Birkaç gün sonra kaybolan küçük, kaşıntılı bir yumruya …

Yazı İçeriği

Sendrom kategorimiz ile karşınızdayız. Gelişen tıp biliminin her gün yeni bir rahatsızlık keşfetmesi ile yeni yeni rahatsızlıklar karşımıza çıkmaktadır. Bulan kişilerin adı ile isimlendirilen bu durumdakiler aslında genetik veya fizyolojik birtakım problemler bütünüdür.
Sendrom Nedir?
Kalıtsal yani genetik veya sonradan edinilmiş olan çeşitli rahatsızlıklar ve anormallik bütününe verilen isimdir. Bu durumdaki hal, birtakım hastalıkların kalıtsal boyutta olmasına denir. Özel bir bozukluğu belirten bir terimdir. Genellikle geçmişe nazaran çok daha fazla sendrom olmasının nedenlerinden bahsedeceğim:

Çok sağlıksız beslenme
Az su içme
Hareketsizlik ve gün boyu oturma
1 WC başka bir şey kullandığımız var

Sendrom Hastalıkları Nelerdir?
Hem fizyolojik hem de mental yönden birçok sendrom bulunmaktadır. Bunların birçok olumlu veya olumsuz etkisi olsa da çoğunlukları olumsuzları göze çarpmaktadır. Genellikle bulan bilim adamlarının ismi verilen bu sendromlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Down Sendromu
Skeeter Sendromu
Irritabl Bağırsak Sendromu
Angelman Sendromu
Fitz Hugh Curtis
Klinefelter Sendromu
Paraneoplastik Sendrom
Superior Vena Cava
Metabolik Sendrom

Sendrom Ve Özellikleri
Birbirinden farklı olan bu rahatsızlıklarda kimisinde kalıtsal yönde bozukluk mevcuttur. Kimisinde de sonradan kazanılmış bir çevre alışkanlığı bulunmaktadır. Bu nedeni bilinmeyen rahatsızlık ve özellikleri noktasında da birçok farklı durumla karşılanıyor. Asperger, huzursuz bacak, Stockholm, Tourette, Don juanizm gibi çeşitli isimlerde bulunmaktadır.
Nedeni Bilinmeyen Hastalık
Tıp her ne kadar günümüzde gelişmiş olsa da bazı noktalarda çözüm bulamamaktadır. Özellikle kanser, AIDS gibi çeşitli rahatsızlıkların çözümü de bulunmamaktadır. Bu sebeple halen nedeni bilinmeyen hastalıklar vardır. Hatta bunlara isim bile vermişlerdir. İdiopatik olarak nitelendirilen bu durum içerisinde şu hastalıklar yer alır; Sistemik Lupus, Romatoit Artrit, Skleroderma vb.

Sendrom kategorimizin sonuna geldik. Farklı ilaçlar kullananlar ile alakalı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Dilerseniz Sağlıklı Bireyler bağlantısından ana sayfaya dönebilirsiniz.