Ana Sayfa - Sendromu - Heller Sendromu Nedir? – Dezintegratif Bozukluk

Heller Sendromu Nedir? – Dezintegratif Bozukluk

Heller Sendromu ve Dezintegratif Bozukluk özellikle küçük yaşlarda olan çocuklarda ortaya çıkmaya başlar. Ancak iki yaşını doldurmasıyla birlikte birtakım şikayetler gelişmeye başlayacaktır.

Heller Sendromu da çocuklarda bu süre zarfında farklı belirtilerle beraber kendini gösterecektir. Genel itibarıyla becerilerde gerileme manasına gelen bir rahatsızlık türü olacaktır. dezintegratif bozukluk olarak da tıp dünyasında bilinen bir rahatsızlıktır. Bunun yanında diğer Sendromu yazılarımızı merak ediyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Heller Sendromu Nedir?

Heller Sendromu, yaşanmasıyla birlikte çocukların daha önceden kazandığı motor becerileri unutması durumu söz konusudur. Ayrıca sosyal, işitsel ve davranışsal gerilemeler de bu sendromun belirtileri arasındadır. Genel olarak 2 ile 3 yaşındaki çocuklar arasında ortaya çıksa da 9 yaşındakilerde de Heller Sendromu görülmüştür.

Heller Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Heller Sendromu nedenleri nelerdir, tam olarak belli olmayan bir yapıdadır. Ayrıca genellikle aniden ortaya çıkan bir rahatsızlık türüdür. Ancak bazen uzun vadede gelişme gösterdiği de saptanmıştır. Öte yandan Heller Sendromu yaşayan çocuklarda sara nöbetleri de gelişmiştir. Ancak epilepsi ile Heller Sendromu arasında bir bağlantı olduğu netlik kazanmamıştır. Bulgulara göre Heller Sendromu nedenleri şu şekilde ifade edilmektedir.

 • Lipid depolama hastalıkları kaynaklı olarak gelişme gösterecektir. Bu rahatsızlıkların geneli beyin ve sinir sistemi içerisinde aşırı yağlanmalara yol açacaktır. Bununla beraber toksik maddeler beyin dokusuna zarar verecektir.
 • Heller Sendromu, kızamık virüsüyle benzer olan bir virüs nedeniyle ortaya çıkabilir. Ayrıca bu virüsün beyin yangısı ve sinir hücrelerine zararı durumu söz konusudur. Beyinde anormalliklerin gelişmesine bağlı olarak Heller Sendromu ortaya çıkacaktır.
 • Genetik bozukluklara bağlı olarak gelişen Tüberoz skleroz rahatsızlığında Heller Sendromu’nu tetikleyecektir. Tüberoz Skleroz rahatsızlığı; beyin, böbrek, kalp, göz ve akciğerde yumru oluşumuna neden olacaktır. Bu beyin yumruları iyi huylu olsa bile hücrelere zarar verecektir.

Dezintegratif Bozukluk Nedir?

Dezintegratif Bozukluk
Dezintegratif Bozukluk

Heller, Dezintegratif Psikoz olarak farklı isimleri olan bu sendrom özellikle çocuklarda konuşma problemleri, sosyal etkileşimin az olması, motor beceri eksiklikleri gibi çeşitli sıkıntılı durumlarının tümünü ifade etmek için kullanılmaktadır. Dezintegratif Bozukluk, ender rastlanan bir sendromdur.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Skeeter Sendromu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Heller Sendromu Özellikleri Nelerdir?

Dezintegratif Bozukluk diğer adı olan Heller Sendromu özellikleri nelerdir de yaygın olarak araştırılan konular arasındadır. Ayrıca ebeveynlerin bu özellikleri her zaman göz önünde tutmaları söz konusudur. Çocukların 3 ile 4 yaşındayken bu Heller Sendromu hastalığı etkisini göstermeye başlayacaktır. Bu değişim ortaya çıktığında çocuklar da huysuz bir tutum takınacaktır.

 • Heller Sendromu başlangıcında çocuklarla sağlıklı iletişim kurmak mümkündür. Ayrıca normal hayatlarına başlangıç evresinde aynı şekilde devam edeceklerdir.
 • Heller Sendromu gelişmeye başladığından sonra iletişim becerileri, davranışlar ve zihinsel gelişimlerde terslik meydana gelecektir.
 • Hastalığa bağlı olarak çocukların tüm motor becerileri yeniden eskiye doğru bir gerileme durumu yaşayacaktır.

Heller Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Heller Sendromu belirtileri nelerdir biçiminde bir soru da açığa çıkacaktır. Ayrıca Heller Sendromu ne gibi sorunlarla ortaya çıkacağı da herkes tarafından araştırılan konular arasında yer almaktadır. Genel itibarıyla ebeveynlerin bu belirtilerin her birini dikkate alması önemlidir. Şimdi sizlere Dezintegratif Bozukluk Belirtilerini listeleyeceğiz:

 • Dil becerisinin gerilemesi
 • Sosyal becerilerinin son bulması
 • Kişisel bakımı eskisi gibi yapmama durumu
 • Bağırsak ve mesane kontrolünü unutma
 • Oyun becerisini yitirme ve oyunları algılayamama
 • Motor becerilerini giderek kaybetme
 • İletişim kurmakta zorlanma
 • Tekrarlayan davranışlar
 • Sarılmak gibi fiziksel temaslardan uzak durmak

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Boğaz Gıcığına Ne İyi Gelir Saraçoğlu  yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Heller Sendromu Otizm Mi?

Heller Sendromu Otizm mi sorusu da yaygın olarak açığa çıkmaktadır. Ancak her iki hastalık son derece farklıdır. Ancak bu iki hastalık başlayış tarihleri ve etkileri nedeniyle farklılık gösterecektir. Her iki hastalık bazı faktörlere bağlı olarak rahatlıkla fark edilecek ve kıyaslanacak konumdadır. Heller Sendromu çocuklar, Otizmli olanlara göre daha fazla korkacak ve stabil davranışlar sergileyecektir. Ayrıca Heller Sendromu hususunda epilepsi nöbetleri ortaya çıkacaktır. Ancak her iki hastalık içerisinde de zihinsel bozulmalar ve alınan sonuçlar benzerlik göstereceğinden dolayı bu kıyaslamalar açığa çıkmaktadır. Dezintegratif Bozukluk yani Heller sendromu, Otizmden farklıdır.

Bunun yanında dilerseniz Dezintegratif Bozukluk ile alakalı sıkça sorulan soru ve cevapları inceleyebilirsiniz.

Son olarak yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Heller Sendromu ile alakalı bilgilendirici bir video ile daha fazla bilgiye erişebilirsiniz:

https://youtu.be/M05gt5KAozU

Diğer sendromu ile alakalı içeriklerimize alt kısımdan erişebilirsiniz. Sağlıklı bireyler olarak kalın.

Bunun yanında ana sayfamızdaki diğer yazılar için sagliklibireyler.com adresine tıklayabilirsiniz.

Dr. Serpil Akkaya

Dr. Serpil Akkaya

Serpil Akkaya Ege Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu uzman doktordur. Kendisi çeşitli sendromu olan kalıtsal ve sonradan edinilmiş rahatsızlıklar konusunda araştırmacıdır. Sendromlar üzerine birçok tez ve makale yayınlamıştır. Bu kategorimizde yazar olarak görev yapmaktadır.
Yorum yapın