Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Tırnağım ağrıyor, ne yapmalıyım?

Tırnağım ağrıyor, ne yapmalıyım?

Tırnaklarımız, parmaklarımızı ve ayak parmaklarımızı koruyan faydalı araçlar olmanın yanı sıra, vücudumuzun genel durumu hakkında da fikir verebilir.

Tırnak yatağındaki bir kütikülden büyüyen keratin adı verilen bir maddeden yapılırlar. Sağlık sorunları, anormal tırnak görünümüne neden olan tırnak büyümesinde bozulmalara neden olabilir. Tırnaklar her ay sadece birkaç milimetre olmak üzere oldukça yavaş büyüdüğü için, bir tırnağın tamamen yeniden büyümesi ve hastalıklı tırnakların yerini alması 6 ayı bulabilir.

Çoğu zaman, tırnak ağrısı ciddi bir sağlık durumuyla bağlantılı değildir. Çoğu, tedavi ile çözülen ve genellikle kalıcı komplikasyonlar bırakmayan yaralanmalar ve tahriş gibi geçici sorunlardan kaynaklanır.

Ancak el ve ayak tırnaklarındaki görünümü ve hissi etkileyen – çomak ve çukurcuk gibi – birkaç durum daha ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir.

Tırnaklarım veya ayak tırnaklarım neden acıyor?

Sağlıklı tırnaklar parlak ve pembedir ve rahatsızlık hissetmemelidir. Tırnak ağrısının nedenleri kendi kendine çözülürken diğerleri tedavi gerektirir.

Tırnak enfeksiyonu (paronişi)

Tırnak ağrısının yaygın bir nedeni tırnak enfeksiyonudur. Ağrıya ek olarak, tırnak enfeksiyonları, özellikle kütikül çevresinde parmağın şişmesine ve kızarmasına neden olma eğilimindedir. Tırnak enfeksiyonları ayrıca tırnağın kalınlaşmasına ve tırnağın çevresinden irin akmasına neden olabilir.

Tırnaklar ve ayak tırnakları çoğunlukla, bakteriler kütikül, tırnak yatağı veya parmak üzerinde bir yaralanmaya girdiğinde enfekte olur. Tırnak enfeksiyonları ciddi olabilir ve bazı durumlarda tıbbi müdahale gerektirebilir.

Mantar tırnak enfeksiyonu

Bir mantar tırnağın üzerinde, altında veya çevresinde bir yaraya girdiğinde mantar tırnak enfeksiyonu ortaya çıkabilir. Çoğu durumda, mantar tırnak enfeksiyonlarına atlet ayağına neden olan aynı mantar neden olur. Ancak mayalar ve küfler dahil diğer mantarlar tırnakları etkileyebilir.

Ağrıya neden olmasının yanı sıra mantar, tırnakların sararmasına veya beyazlamasına neden olabilir. Mantar tırnak enfeksiyonunun diğer belirtileri şunlardır:

 • tırnak kalınlaşması
 • dağılan
 • bölme
 • deriden ayrılma

Tedavi edilmezse mantar tırnak enfeksiyonu diğer tırnaklara ve cilde yayılabilir ve nadir durumlarda tırnak yatağında kalıcı hasara neden olabilir.

batık tırnak

Batık tırnaklar, tırnağın kenarlarının deriye doğru kıvrılmasına neden olur. Bu ağrılı durum, tırnaklar yanlış kesildiğinde, tırnağın yaralanmasından sonra veya bir kişi çok kısa veya sıkı ayakkabılar giydiğinde gelişebilir. Tüm tırnaklar arasında, ayak başparmağının batık bir tırnak geliştirmesi daha olası görünüyor.

Batık tırnak belirtileri şunları içerir:

 • şişme
 • hassasiyet
 • Ağrı
 • kırmızılık
 • ağrı
 • enfeksiyon (tedavi edilmezse)

Şeytan tırnağı

Asma tırnaklar aslında çivi değil, tırnağınızın kenarını yırtan deri parçalarıdır. Asma tırnaklar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli olası nedenlere sahip yaygın bir ağrılı tırnak durumu türüdür.

 • tırnak yemek
 • kuru cilt
 • tahriş edici sabunlar
 • soğuk sıcaklıklar

Tırnaklar kanayabilir. Salyangozları koparmamak önemlidir, çünkü bunu yapmak sizi enfeksiyon riskine sokar.

Fiziksel yaralanma

Tırnaklar güçlü iken, üzerlerine ağır bir şey düştüğünde veya kapıya sıkıştıklarında yaralanabilirler. Bu yaralanmalar meydana geldiğinde genellikle ağrılıdır, çünkü tırnakların altında ve çevresinde çok sayıda sinir vardır.

Bazen tırnağın fiziksel olarak yaralanması morarmaya neden olur veya tırnağın yeniden çıkmadan düşmesine neden olabilir. Çürük bir tırnak iyileşirken hassas hissedebilir.

Tırnak yemek

Tırnak ısırma parmak uçlarını kırmızı ve ağrılı bırakabilir ve tırnak etlerinin kanamasına neden olabilir. Dahası, tırnak ısırma (tırnak çevresindeki deriyi ve kütikülü ısırmayı içerir) tırnak enfeksiyonu riskini artırır. Genellikle tırnak yemeyi bırakmak, neden olduğu ağrılı semptomları durdurmak için yeterlidir.

Tırnak anormalliği

Bazı tırnak anormallikleri genetiktir, bazıları hastalıktan kaynaklanır, bazıları ise uygun olmayan ayakkabılar veya tırnak yeme gibi dış etkenlerden kaynaklanır. Alışılmış düzeltme veya tırnak etlerini itme de anormalliklere neden olabilir. Kancalı tırnaklar gibi bazıları ağrıya neden olabilir.

Lokasyona göre ağrı

Tırnak ağrınızın yeri bazen nedeni hakkında fikir verebilir.

Tırnağımın kenarı veya köşesi neden acıyor?

Bir tırnağın kenarındaki veya köşesindeki ağrıya şunlar neden olabilir:

 • salyangoz (özellikle ayak başparmağına yakın olduğunda)
 • tırnak yemek
 • batık tırnaklar
 • tırnak yaralanmaları
 • enfeksiyon
 • anormallik

Tırnak yataklarım neden acıyor?

Ağrınız tırnak yatağınızı etkilediğinde, tırnağınızın altında, çoğu zaman bunun nedeni:

 • enfeksiyon
 • mantar tırnak enfeksiyonu
 • tırnak anormalliği
 • fiziksel yaralanma

Tırnak etlerim neden ağrıyor?

Kütikül ağrısına şunlar neden olabilir:

 • tırnak yemek
 • şeytan tırnağı
 • fiziksel yaralanma
 • enfeksiyon
 • mantar tırnak enfeksiyonu
 • tırnak anormalliği

Kütiküller, yeni tırnağı uzadıkça korumaya yardımcı oldukları için tırnağın önemli bir parçasıdır. Tırnak etlerinizi sağlıklı tutmak için uygun şekilde bakım yapmak önemlidir.

Tırnaklarım yaptırdıktan sonra neden ağrıyor?

Manikür ve pedikür, el ve ayak tırnaklarına bakmanın ve süslemenin popüler bir yoludur. Profesyonel bir tırnak bakımı, tırnak bakımı rutininin sağlıklı bir parçası olabilirken, yüksek standartlara sahip olmayan salonlar tırnaklarınızı ağrı ve diğer sorunlarla karşı karşıya bırakabilir.

Manikür veya pedikür sonrası tırnak ağrısının en yaygın nedenleri tırnak enfeksiyonları ve yaralanmalarıdır. Başkalarının tırnaklarında taşınan bakteri veya mantarlara maruz kalmamak için kendi makasınızı ve diğer tırnak aletlerinizi salona götürmeniz faydalı olabilir.

Oje sürerken veya çıkarırken neden tırnaklarım ağrıyor?

Oje ve oje çıkarıcı, tırnakları kurutarak sarkık tırnaklara neden olabilecek kimyasallar içerir. Oje sürdükten veya çıkarıldıktan sonra sadece kısa bir süre devam eden ağrı, muhtemelen çözülecek tahrişten kaynaklanır.

Tırnaklarınızı boyarken veya cila çıkarırken sadece tırnaklarınız üzerinde çalışmayı deneyin. Tırnaklarınızın altına, tırnak etlerinize ve parmaklarınıza cila ve temizleyici bulaşmasından kaçının. Doğal ojeler ve temizleyiciler kullanmak ve ellerinizi düzenli olarak nemlendirmek rahatsızlığı azaltabilir.

Akrilik tırnaklarım neden acıyor?

Akrilik tırnak uygulama işlemi tırnağa zarar vererek ağrıya neden olabilir.

Çoğu durumda, akrilik tırnakları uygulamaya hazırlananlar, tırnağın kütikülünü keserek ve tırnağı törpüleyerek başlarlar. Bu, tırnağı enfeksiyonlara açık hale getirir.

Ek olarak, tırnak uzantılarına yapıştırmak ve akrilik eklemek tahrişe ve kuruluğa neden olarak sarkık tırnaklara, batık tırnaklara ve tırnak deformasyonlarına neden olabilir. Akrilik tırnaklara daha az zarar veren alternatifler arasında jel tırnak uzantıları ve daldırma tozu bulunur.

Altta yatan nedeni tedavi etmek

Tırnak ağrısı bir sıkıntıdır. Tedavi ile tırnaklarınız normal hissetmeye ve sağlıklı görünmeye geri dönebilir.

Hangnails, fiziksel yaralanmalar ve tırnak ısırma

Çoğu salyangozun neden olduğu tırnak ağrısı, fiziksel yaralanmalar ve tırnak ısırma için en iyi tedavi tırnaklarınızı rahat bırakmaktır. Salyangozları koparmaktan kaçının ve büyümelerine izin verin. Tırnakları düzenli olarak temizleyerek ve keserek iyi tırnak hijyeni sağlamak önemlidir.

Batık tırnaklar ve tırnak anormallikleri

Ellerinizi veya ayaklarınızı ılık suya batırmak, uygun ayakkabı seçmek ve ağrı kesici almak, iyileşme sırasında rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Tedaviyle düzelmeyen batık tırnaklar veya tırnak anormallikleri için bir doktora görünün.

Tırnak enfeksiyonları ve mantar tırnak enfeksiyonları

Enfeksiyonlar, tırnak ağrısına neden olan diğer durumlardan daha fazla tedavi gerektirir. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar için, tırnak ve parmağın enfekte bölgelerine ve çevresine reçetesiz satılan bir antibakteriyel krem ​​uygulamak ağrı ve diğer semptomları gidermek için yeterli olabilir.

Mantar tırnak enfeksiyonları genellikle reçetesiz satılan mantar önleyici krem ​​uygulanarak temizlenebilir.

Daha ciddi enfeksiyonlar, daha güçlü antibiyotikler veya antifungal ilaçlar ile tıbbi müdahale gerektirir. Bir doktor oral bir ilaç reçete edebilir.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın