Ana Sayfa - Sendromu - Poland Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Poland Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Poland Sendromu, genel itibarıyla göğüslerin simetrik olmaması olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca bu sendrom tamamen doğuma bağlı faktörlerden ötürü ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Poland Sendromu, vücudun üst bölgelerinde eksiklik halleri anlamına da gelmektedir. Tıp dünyasında cerrahi müdahalelerle tedavi edilmektedir. Bunun yanında diğer Sendromu yazılarımızı merak ediyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Poland Sendromu’na sahip hastalar, simetrik olmayan görüntüyü net bir biçimde fark edecektir. Ayrıca göğüs bölgesinde de aynı asimetrik durum ortaya çıktığından dolayı bazı dönemlerde nefes darlığı yaşayacaktır.

Poland Sendromu Nedir?

Poland Sendromu nedir hususunda farklı faktörler açığa çıkacaktır. Ayrıca genel itibarıyla göğüste kasların olmaması anlamını da içerecektir. Ayrıca kol, el ve parmak eksiklikleri olarak da açığa çıkmaktadır.

Poland Sendromu, çok sık olarak görülmese de erkeklerde kadınlara nazaran daha yaygındır. Ayrıca genetikten kaynaklı olarak geliştiği de ifade edilmektedir. Ancak tam anlamıyla nedenleri bilinmemektedir.

Poland Sendromu yaşayan hastaların vücudu simetrik olmayacaktır. Yapı ve görüntü açısından bariz farklılıklar görülecektir. Ayrıca göğüs bölgesinde anormallikler varlık gösterecektir. Ayrıca Poland Sendromu yaşayan hastalarda meme ya da meme ucu gibi yoksunluklar da ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Skeeter Sendromu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Poland Sendromu Belirtileri

Poland Sendromu Belirtileri
Poland Sendromu Belirtileri

Öncelikle Poland Sendromu belirtileri de genelde dışa vuracak biçimdedir. Bu belirtilerin geneli nadir olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Poland Sendromu da çok seyrek olarak görülen bir rahatsızlık tipidir.

 • Göğüste içe doğru bir görüntü söz konusudur.
 • Meme ve meme ucu yokluğu oluşur.
 • Göğsün yanı sıra sırt ve kaburgalarda kas yoksunluğu ortaya çıkacaktır.
 • Memeler aynı hizada olmayacaktır.
 • Hasarlı göğüs duvarı Poland Sendromu hastalarında ortaya çıkan bir etmendir.
 • Göğüs duvarı kısıtlandığından dolayı akciğerin genişleyiş hava alamaması durumu açığa çıkacaktır. Bu yüzden nefes darlığı yaşanacaktır.
 • Eldeki parmaklarda kısalık ya da yapışıklık durumu söz konusudur.
 • El orta parmağında yokluk ya da gelişim azlığı görülmektedir.
 • El kasları gelişmeyecek hatta el yoksunluğu bile ortaya çıkacaktır.

Poland Sendromu Nedenleri

Poland Sendromu nedenleri de merak edilen detaylar arasındadır. Ancak buy hastalığın net bir biçimde nedeni olmasa da genetik olarak tabir edilen etmenler başı çekecektir.

 • Gebelikte ilaç kullanımı
 • Thalidomide, ergonavinmaleat ve liserjik gibi asit içerikli ilaçların gebelik döneminde alınması
 • Hamlelik döneminde sigara içilmesi
 • Gebelik halinde virüs kaynaklı enfeksiyon yaşanması
 • Annenin travma alması
 • Düşük tehdidi

Poland Sendromu Tedavisi

Poland Sendromu tedavisi olsa da cerrahi müdahalelerle gerçekleşecektir. Tek çözümü bu olduğundan dolayı hastanın yetişkinlik dönemine gelmesi beklenir.

 • İlk aşamada Poland Sendromu için muayene yapılır
 • Muayene sonrasında var olan deformasyonlara göre ameliyat planlamaları gerçekleşir.
 • Kas nakli, yağ enjeksiyonu ve protez kullanımı gibi yöntemler uygulanacaktır.
 • Göğüs kafesinin deforme olması durumunda kıkırdakların ve kemiklerin bütünlüğünü değiştirecek işlemler uygulanacaktır.

Poland Sendromu hususundaki cerrahi müdahaleler genelde başarılı sonuçlar verir. Ayrıca genel olarak sırt kasının göğüs bölgesine nakledilmesi yolu izlenmektedir. Ayrıca Poland Sendromu tedavisi esnasında sırt bölgesinde iz oluşsa da pek fazla dikkat çekmeyecektir.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Skeeter Sendromu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Poland Sendromu Engelli Sayılır Mı?

Poland Sendromu engelli sayılır mı sorusu da bu rahatsızlığı yaşayanlar için ortaya çıkacaktır. Ayrıca Poland Sendromu pek bilinen bir rahatsızlık olmaması ve nadir olarak görülmesinden dolayı engellilik halinde net bir oran ortaya çıkmamaktadır. Ancak göğüs bölgesindeki majör ve minör kasların yoksunluğundan dolayı ortaya çıkan güç yoksunluğu engellilik oluşturacaktır. Bununla beraber Poland Sendromu tedavisi olanların da engelli statüsünde sayılması söz konusudur. Kendi gündelik hayatlarını sürdürseler bile bu hastaların çok ağır işlere girememeleri ve uzun vadede çalışamamaları hali söz konusudur. Bu yüzden engellilik raporunu belirli bir oranda almaları söz konusudur.

Bunun yanında dilerseniz Poland Sendromu Tedavisi ile alakalı sıkça sorulan soruları sizler için bir araya getirdik.

Son olarak yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Wolf Parkinson White Sendromu ile alakalı bilgilendirici bir video ile daha fazla bilgiye erişebilirsiniz:

YouTube video

Diğer sendromu ile alakalı içeriklerimize alt kısımdan erişebilirsiniz. Sağlıklı bireyler olarak kalın.

Bunun yanında ana sayfamızdaki diğer yazılar için sagliklibireyler.com adresine tıklayabilirsiniz.

Dr. Serpil Akkaya

Dr. Serpil Akkaya

Serpil Akkaya Ege Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu uzman doktordur. Kendisi çeşitli sendromu olan kalıtsal ve sonradan edinilmiş rahatsızlıklar konusunda araştırmacıdır. Sendromlar üzerine birçok tez ve makale yayınlamıştır. Bu kategorimizde yazar olarak görev yapmaktadır.
Yorum yapın