Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Gelecek Kaygısı Nedir, Nasıl Geçer?

Gelecek Kaygısı Nedir, Nasıl Geçer?

Gelecek kaygısı, gelecekle ilgili plan yapan kişilerin bu düşüncelerini kontrol edemedikleri noktada ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Gelecek kaygısı taşıyan kişilerde, gelecek ile ilgili sürekli olarak plan yapılması ve bu planların gerçekleşmeyeceği ile ilgili düşüncelere kapılmaları ile hayat kalitelerin olumsuz yönde etkilendiği görülmektedir. İleri seviyelerde büyük rahatsızlıklara sebebiyet verebilen gelecek kaygısı, mutlaka bir uzman tarafından tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklar arasında bulunmaktadır.

Gelecek Kaygısı Nedir?

Gelecek kaygısı, kişilerin gelecekleri ile ilgili olarak normalden fazla miktarda korku, endişe ve stres duymaları olarak tanımlanabilmektedir. Hemen hemen herkeste gelecek ile ilgili kaygıların duyulduğu görülebilmektedir. Fakat gelecek kaygısı yaşayan kişilerin duydukları bu kaygı, neredeyse tüm hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Gelecek kaygısı, kişiyi ele geçirdiğinde rutin aktivitelerin yapılamadığı, dışarıya çıkılamadığı, strese bağlı olarak bazı hastalıkların meydana geldiği görülebilmektedir. Bu sebeple normalden fazla gelecek kaygısı yaşayan kişiler mutlaka bir uzmandan bu konuda yardım almalılardır. Bu sayede kişilerin hayat kaliteleri normal seviyeye gelebilmektedir.

Gelecek Kaygısı Yaşama Belirtileri Nelerdir?

Gelecek kaygısı, kişiden kişiye şiddeti ve sıklığı değişebilen belirtiler göstermektedir. Gelecek kaygısı yaşayan ve yaşamayan insanlar ile ilgili yapılan araştırmalarda bu konuda sosyal desteğin büyük önem taşıdığı görülmektedir. Çevresi tarafından sevilen ve desteklenen insanlarda gelecek kaygısı problemine daha az rastlanmasına karşın bu desteği göremeyen kişilerde daha sık rastlandığı araştırmalarda yer almaktadır. Gelecek kaygısı duymak, kişilerde genellikle davranış değişikliği olarak ortaya çıkabilmekte olup sıklıkla görülen belirtiler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Konsantre olmada zorluk çekilmesi
  • Duygusal durumları anlama ve idare etmede zorluk çekilmesi
  • Kişide yetersizlik hissi oluşması
  • Kişinin normal hayatında keyif alarak yapığı aktivitelerin, hobilerin artık keyif vermemesi
  • Kişinin sürekli olarak sinirli ve huzursuz olması
  • Kas ve eklem ağrılarının sıklaşması
  • İştah kaybı ve bu duruma bağlı olarak kilo vermek
  • Uykuya dalmada zorluk çekilmesi, uyku sürecinde sıklıkla uyanılması

Bu belirtilerden en az birkaç tanesini belirli bir süre göstermek, gelecek kaygısı belirtisi olarak algılanmaktadır. Bu durum içerisinde yer kişilerin en kısa sürede gerekli tedavi sürecine başlamaları gerekmektedir.

Gelecek Kaygısı Nasıl Geçer?

Gelecek kaygısı tedavisi, duyulan kaygının şiddetine ve kişinin hayatını etkileme oranına göre değişebilmektedir. Uzmanların bu alanda başvurdukları tedavi sürecinin terapi olduğu bilinmektedir. Gelecek kaygısı duyan kişilerde, bu hissin kaynağının bulunması terapiler sayesinde sağlanmaktadır. Bulunulan kaynaklar doğrultusunda kişilerin geleceklerini yönetmeleri daha kolay hale gelmekte olup bu sebeple gelecek kaygılarının da azaldığı görülmektedir. Aynı zamanda gelecek kaygısını ileri seviyede yaşayan kişiler için konuşma terapilerinin yanı sıra ilaç tedavisine de başlanabildiği bilinmektedir. İlaç tedavisi, genellikle günlük yapılması gereken işleri dahi gelecek kaygısı nedeni ile yerine getiremeyecek durumda olan kişilere önerilmektedir. İlaç tedavisi yapılırken aynı zamanda konuşma terapisi de uygulanmakta olup bu uygulamalar sayesinde gelecek kaygısının önüne geçilebilmektedir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın