Ana Sayfa - Genel Sağlık - Yasmin Doğum Kontrol Hapı Adeti Keser Mi?

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Adeti Keser Mi?

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Adeti Keser Mi? Yazımız ile karşınızdayız. Bunun yanında Yasmin doğum kontrol hapı korumasız cinsel ilişki sırasında kadının gebe kalmasını oldukça yüksek seviyede engelleyen kadınların kullanmış oldukları bir doğum kontrol yöntemi olmaktadır. Ayrıca Yasmin adeti keser mi sorunuzun cevabını da yazımızda bulabileceksiniz.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol haplarının östrojen ve progesteron hormonlarının her ikisini de içerisinde barındıran çeşitleri olmakla beraber sadece progesteron hormonu içeren çeşitleri de yer almaktadır. Doğum kontrol hapı içerisinde yer alan hormonsal birer sentetik olan hormonlar olmakla beraber kadının doğal hormonları ile aynı etkiye sahiptirler. Yasmin doğum kontrol hapı gebe kalmayı yüksek seviyede engellemesinin yanı sıra aynı zamanda adet düzensizliği gibi rahatsızlıkları tedavi amacıyla da kullanılmaktadır.

Doğum kontrol hapı olası gebeliği önlemek amacıyla en fazla kullanılmakta olan doğum kontrol yöntemlerinden biri olmaktadır. Yasmin doğum kontrol hapı kadının adet kanamasının başlamış olduğu günden itibaren kullanılmaya başlandığı taktirde gebelikten anında korunmaya başlayacaktır. Kısaca doğum kontrol hapı alındığı ilk günden itibaren gebelikten oldukça yüksek seviyede bir koruma sağlar. Gebe kalınmak istenmesi halinde hapın bırakılması ile bünye hemen normal seyrine dönecektir.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Adeti Keser Mi?

Günümüzde sıklıkla kullanılan doğum kontrol hapları hamilelik riskini ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanında kadınlar hamile olup olmadıklarını teyit etmek için adet olup olmadıklarına bakarlar. Doğum kontrol hapları adeti kesmektedir. Bunun yanında hap düzenli kullanılmalıdır. Ve de 20-22 gün süre içerisinde haplarınızı bitirdikten sonra 1 veya 2 ay içerisinde adetleriniz normal seyrine dönecektir.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Adeti Kesmektedir.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri Hangileridir?

Yasmin Adeti Keser Mi
Yasmin Adeti Keser Mi

İlk olarak Yasmin doğum kontrol hapı lekenme tarzı olan ya da ani olan adet benzeri kanamaya, göğüslerin acıması ya da ağrıması, baş ağrısı, midede şişkinlik, mide bulantısı, tansiyonun yükselmesi gibi olası yan etkilere neden olabilmektedir. Ancak bu olası yan etkilerin doğum kontrol hapı düzenli olarak kullanılması ile azalması mümkündür. Yasmin doğum kontrol hapını sigara kullanmakta olan bireylerin içmesi durumunda akciğer ve karaciğer rahatsızlıklarına, kalp ritim bozukluğuna ve kalp krizi gibi etkilere yol açabilmektedir. Yasmin doğum kontrol hapı her bünyeye uygun kombinasyonda olmayabilir. Bu nedenle aşağıdaki gibi sağlık durumları söz konusu olduğunda doktor doğum kontrol hapını tavsiye edecektir. Bu da sağlık durumları;

 • Nedeni bilinmeyen kanama olması
 • Migren ağrısı
 • Emzirme döneminin ilk ayında olunması
 • Önemli ve büyük bir ameliyat sebebi ile hareket edilmemesinin gerekmesi
 • Akciğer ve karaciğer rahatsızlıklarının olması
 • 35 yaşından büyük olup çeşitli üreme hastalıklarının olması
 • Yüksek tansiyon rahatsızlığı
 • Kalp rahatsızlığı

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar?

Doğum kontrol hapı olası gebeliği önlemek için kesin bir çözüm olarak görülmemelidir. Çünkü doğum kontrol hapı kullanan kadınlardan her 100 kişiden 10 kişi gebe kalabilmektedir. Ancak doğum kontrol hapının düzenli olarak kullanımı halinde bu oran daha da düşecektir. Yasmin Doğum Kontrol Hapı Adeti Keser Mi? Sorusunun cevabı da bu neticede kısaca evettir. Eğer gebe olunduğunun farkında olmadan doğum kontrol hapı alınmaya devam edilirse gebeliğin ilk döneminde yasmin doğum kontrol hapı gebelik için herhangi bir risk oluşturmaz. Ancak gebe olduğunun öğrenildiği an doğum kontrol hapının kullanımı hemen bırakılmalıdır. Doğum kontrol haplarının kişileri olası cinsel enfeksiyonlardan korumadığını da unutmamak gerekir.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Ne İşe Yarar? Sorusunun cevabı da burada saklıdır. Doğum kontrol hapı kullanan bireylerin herhangi bir rahatsızlık ile karşı karşıya gelmeleri durumdan bir sağlık uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Çok nadir olmakla beraber doğum kontrol hapı kilo alımına da sebep olabilmektedir. Bu durum sıvı toplanmasından kaynaklı bir durum olup geçicidir. Doğum kontrol hapı ile olası kilo alımı en düşük seviyede olup bu durum en geç bir aya kadar düzelmektedir.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Yararları Hangileridir?

Olası gebeliklerde korunmak adına Yasmin doğum kontrol hapı korunma yöntemlerinin vazgeçilmezi olduğunu söylemek mümkündür. Doğum kontrol hapının kullanımına ilk olarak yaklaşık 1960’lı yıllarda başlanmış olup günümüzde ise yaklaşık olarak 140 milyonu aşkın kadın tarafından kullanılmaya devam edilmektedir. Yasmin adeti keser mi sorusu da akıllarda mevcuttur. Buradan çıkarılan sonuç ise doğum kontrol hapının gebeliği oldukça yüksek bir seviyede engelliyor oluşudur. Tıp sektöründe oral yani ağızdan alınan hap olarak adlandırılan doğum kontrol hapı içerisindeki çeşitli sentetik olan hormonlar sayesinde kadının doğal hormonlarına etki ederek gebelik oluşumunu engellemektedir. Bir doğum kontrol hapından olabilen en iyi verimi alabilmek için hapı her gün düzenli ve aynı dozda içiyor olmak oldukça önemlidir. Yasmin doğum kontrol hapının yararları ise şu şekildedir;

 • Yasmin doğum kontrol hapı bırakıldıktan sonra hemen tekrardan gebe kalınabilir.
 • Adet düzensizliğine iyi gelir.
 • Adet dönemindeki ağrıyı belirgin bir şekilde azaltır.
 • Dış gebeliğin önlenmesine yardımcı olur.
 • Yumurtalık kistinin oluşmasının engellemesinde oldukça etkilidir.
 • Rahim kanseri riskini en aza indirir.

Yasmin Hapı Kilo Yapar Mı?

Yorumlarına bakacak olursak bir miktar kilo aldırdığını belirtmekte fayda var, ama yıl içerisinde birkaç kilodan fazla almayacaksınızdır. Genellikle Yasmin kullanıcıları yılda 2 kilo civarı almışlardır.

Yasmin Doğum Kontrol Hapı ile alakalı sıkça sorulan sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir:

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Adeti Keser Mi? Yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Dilerseniz Genel sağlık kategorimizdeki diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca ana sayfamızdaki diğer yazılarımızı görmek için de Sağlıklı Bireyler bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın