Ana Sayfa - Genel Sağlık - Duygusal Yeme Bozukluğu Nedir?

Duygusal Yeme Bozukluğu Nedir?

Duygusal yeme bozukluğu kişilerin farklı durumlar karşısında sürekli yeme istekleridir. Kişiler açlık hislerini bastırmak için kendilerini sürekli yemek zorunda hissetmektedir. Sağlık ve düzensiz bir beslenmenin de oluşmasına neden olmaktadır. Kişilerin geçmiş ve gelecek dönemlerde yaşadıkları olayların etkisi altında kalarak kendilerini saklama istekleri duygusal olarak yeme bozukluklarının oluşmasına neden olmaktadır. Yeme bozukluğunun kişi bedenine ve psikolojisine ciddi zararları bulunmaktadır.

Duygusal Yeme Bozukluğu Tanımı

Duygusal yemek bozukluğu olumsuz bir olay karşısında kişilerin yeme hislerinin oluşması ve aç olmamaları durumlarında da yemeleri olarak tanımlanmaktadır. Düzenli olarak kilo artışına da neden olmaktadır. Sağlık acısından ciddi bir tehlikeyi de oluşturmaktadır. Günümüzde yapılan araştırmalar duygusal olarak yeme bozuklukları çeken kişi sayılarının çok sayıda arttığını göstermektedir. Bir olay ve durum karşısında vücut içerisinde savunma mekanizması olarak yeme durumunun ortaya çıkması şeklidir. Kişiler açlık yaşamadığı halde yemek durumunda hissetmektedir. Olayın altın da yaşanan travmalar kişi yaşamını ciddi oranda etkilemektedir.

Duygusal Yeme Bozukluğunun Belirtileri

Duygusal yeme bozukluğu belirtileri arasında en bilineni aç olunmaması durumunda yemek yenilmesidir. Kişiler çevreden gizli olarak yemek istemektedir. Duygusal olarak yeme bozuklukları belirtileri şunlardır:

  • Sürekli kilo alımlarının oluşması da yeme bozukluğunun belirtileri arasındadır.
  • Olumsuz bir durum ve olay karşısında hemen bir yiyeceğe ihtiyaç duyulması ve yemek sonrasında sakinleşme durumlarının görülmesi
  • Farklı tüm duygular karşısında yeme isteği
  • Yemek yeme sürelerinin çok kısa olması
  • Üzücü ve kırıcı durumlar karşısında da yemek isteği belirtileri arasındadır. Kişilerin aşırı kilo almalarına neden olan düzensiz beslenme şekilleri ile baş etme yollarını öğrenmeleri gerekmektedir.

Duygusal Yeme Bozukluklarının Tedavi Yöntemleri

Duygusal yeme bozukluğu tedavisi kişilerin yeme durumları ile baş edemediği durumlarda ve aşırıya kaçmalarının önlenmesi için yapılmasıdır. İlk olarak kişi kendisini anlamaya çalışmalıdır. Yemek hissinin altında yatan nedenleri düşünerek bunları önlemek konusunda yardım almalıdır. Alanında uzman bir doktordan psikolojik olarak yardım alınmalıdır. Yeme isteklerinin önüne geçilmesi ve sağlıklı bir yaşam için gerekli adımlar atılmalıdır.

Yemek yenilen ortam e çevrelerin değişmesi kişi yaşamını olumlu olarak etkileyecektir. Doğal ve sağlıklı olan besinlerin belirli oranda tüketilmeleri için destek ve yardım almaktan kaçınılmamalıdır. Kişiler kendilerini kısıtlayan diyetleri uygulamamalıdır. Diyetisyenlere giderek kendi vücut yapılarına göre bir diyet listesi almaları gerekmektedir. Hazır işlenmiş ve aşırı kilo yapan ürünlerden uzak durulmalıdır. Duygusal olarak ortaya çıkan yeme bozukluklarının tedavisi mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Duygusal Yeme Bozukluğunun Kişiye Etkileri

Duygusal yeme bozukluğu kişileri ruhsal ve bedensel olarak olumsuz etkilemektedir. Çevrelerden giderek soyutlanarak yaşamak ve sürekli her durumda yemek isteği ile baş başa kalmaktadırlar. Bu durumların tedavisi önemlidir. Kişinin sağlığını korumak adına duygusal olarak yeme bozukluklarının belirtilerini kendinde görmesi durumunda vakit kaybetmeden psikolojik bir destek alınmalıdır. Bazı yeme bozuklukları kişilerin çocukluk dönemlerinde yaşadıkları fiziksel ve psikolojik şiddetler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Yeme bozukluklarının tedavisi kişilerin kendilerine olan güvenlerini ve olumsuz duygularla başa etme yollarını göstermesi açısından önemlidir.

Sık Sorulan Sorular

Duygusal yeme bozukluğunda ne yapmalı?

Duygusal yeme bozukluğu ciddi sorunlar oluşturabildiğinden mutlaka uzman diyetisyene başvurulmalıdır.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın