Ana Sayfa - Sendromu - Hipoplastik Sol Kalp Sendromu – Ne Kadar Yaşar?

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu – Ne Kadar Yaşar?

Hipoplastik sol kalp sendromu, bebek ölümlerinin nedenlerinden bir tanesidir. Bu sendromla beraber bebeğin kalbinin sol tarafı gelişmeyecektir. Ayrıca kalbin solunda yer alan aort damarın ve mitral kapakların normalden daha dar ya da kapalı olmasından kaynaklı olarak gelişmektedir. Bebeğin yeterince oksijen almamasına neden olmaktadır. Doğumsal bir sendrom olduğundan dolayı derhal müdahale etmekte fayda vardır. İlk 8 haftada gerekli müdahaleler yapılmadığında ölümle sonuçlanacaktır. Bunun yanında diğer Sendromu yazılarımızı merak ediyorsanız, bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Nedir?❤️

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Nedir?
Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Nedir?

Hiçbir ebeveynin aklının ucundan bile geçirmediği bu hastalık maalesef ölümle sonuçlanabilir. Çünkü bu hastalık bebeğin kalbinin sol tarafının gelişmesini engellemektedir. Bununla birlikte kalbin sol tarafındaki aort damarın ve mitral kapakların normalden daha dar ve kapalı olmasından dolayı bebek yeterince oksijen alamaz ve maalesef hayatını kaybedebilir. Bu yüzden çok kısa sürede müdahale edilmelidir. Böylece Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Nedir? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Ne Kadar Yaşar?

Hipoplastik sol kalp sendromu ne kadar yaşar sorusu genel olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sendroma bağlı olarak tedavi edilmeyen bebeklerin %25’lik kısmı 6 hafta içinde kaybedilecektir. Ayrıca yaklaşık olarak %30’unda da genetik anormallikler göze çarpacaktır.

Kalbin gelişmemesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan bu sendrom nedeniyle yeterli kan pompalanması durumu söz konusu olmayacaktır. Hipoplastik sol kalp sendromu evresinde kalbin sağ tarafı pompalamaya çalışsa da yeterli görevi sağlayamayacaktır. Ayrıca Hipoplastik sol kalp sendromu yaşayanlarda %75 aort koarktasyon ve %10 VSD olma durumu da vardır.

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Anne Kalbinde Tedavi Mümkün Mü?

Hipoplastik sol kalp sendromu anne kalbinde tedavi mümkün mü sorusuna genel olarak transkateter yöntemi devreye giriyor. Anne karnında 20. Haftadan itibaren bu sorunları saptamak ultrasonla mümkün oluyor. Sonrasında da bebeğe anne karnından çıkar çıkmaz müdahale şansı ortaya çıkıyor. Bebek ölümlerini en aza indirgeme noktasında bu yöntem son derecede başarılı bir yer tutuyor. Ayrıca bu süreç belirli aşamalarda gerçekleşiyor.

 • 20. Haftadan itibaren bebeklere fetal ultrasonografi takipleri başlıyor. Ayrıca bu süreçte ebeveynlere gerekli gelişim ve diğer bilgiler de sunuluyor.
 • Hipoplastik sol kalp sendromu yaşayan bebeklerin ailelerine psikolojik, sosyal ve medikal destek veriliyor. Ayrıca genetik danışmanlık sürecinde bu hastalığın nedenleri araştırılıyor.
 • Bebeğin doğduktan sonra nasıl ameliyat edileceği ve ailenin durumu gibi konular ele alınıyor.
 • Risk ve başarı oranlarına dair hesaplamalar yapıldıktan sonra kesin sonuç elde ediliyor.
 • Bebek doğduktan hemen sonra çocuk kardiyoloji uzmanları müdahaleye başlıyor.
 • Ayrıca bebeklere gerekli muayene sonrası genel itibarıyla 1 haftalıkken cerrahi müdahalede bulunuluyor.
 • Bebekler sedasyon ile uyutulduktan sonra kasıktan girilerek müdahale yapılıyor ve stent takma işlemi gerçekleşiyor.
 • Genel olarak 1 saat süren bu işlemden birkaç gün sonra bebeğin normal beslenmesi başlıyor.
 • Ekstra sorunların olmaması durumunda 2 gün içinde bebek hastaneden taburcu oluyor.

Transkateter yöntemi uyguladıktan sonra ebeveynlerin de bazı hususları göz önünde bulundurmaları önem teşkil ediyor.

 • Enfeksiyonlardan korunma
 • Rutin aşılarının yapılması
 • Beslenme düzenlerinin iyi olması
 • Susuz kalmamasına özen gösterilmesi
 • Düşük dozda kan sulandırıcı almaları

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Neden Olur?

Hipoplastik sol kalp sendromu neden olur da genel olarak açığa çıkan sorular arasındadır. Ancak bu hususta bazı temel etkenler olsa da yine de bu sendromun neden geliştiği net değildir. Ayrıca bazı etmenler yaygın olarak ortaya çıkmaktadır.

 • Kalp sorunlarına neden olan gen bozukluğu
 • Kromozom anomalileri
 • Çevresel etkenlere bağlı mutasyonlar

Hipoplastik sol kalp sendromu yaşayan bebekleri anlamak için bazı belirtiler de göze çarpacaktır. Ayrıca doğar doğmaz doktor kontrolüne girecek olan bebeklerin bu sendromunun teşhis edilmesi de kolayca gerçekleşecektir. Bununla beraber eskiye nazaran bu sendromdan kaynaklı olarak kaybedilen bebek sayısı oranı son derecede düşük bir konumdadır.

 • Siyanoz (cilt, tırnak ve dudakların mavi renge dönüşmesi)
 • Ciltte solukluk
 • Aşırı terlemeler
 • Soğuk cilt
 • Nefes darlığı
 • Hızlı nefes alıp verme
 • Kalp ritminin normalden yüksek olması
 • Ayakta soğukluk
 • Nabız düşüklüğü

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Genetik Mi?

Maalesef Hipoplastik sol kalp sendromu genetik bir hastalıktır. Bu yüzden bazı hastalarda başka sorunlarda ortaya çıkabilir. Fakat erken müdahale edilirse tedavisi mümkündür. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Polikistik Over Sendromu Yaşayanlar yazımızı da inceleyebilirsiniz. Böylece Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Genetik Mi? Sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Yaşama Oranı

İnternette çok fazla aratılan Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Yaşama Oranı ile ilgili şöyle söyleyebiliriz. Tedavi edilemeyen bebeklerin Dörtte birlik kısmı maalesef ilk 1-1.5 ay içerisinde ölecektir. Bununla birlikte üçte birlik kısmında genetik anormallikler göze çarpacaktır. Fakat erken tedavi edilirse bu sorun ortadan kalkacaktır. Bu yüzden çok dikkatli olmalısınız.

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Anne Karnında

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Anne Karnında ultrason ile belli olmaktadır. Böylece doktorlar bebek doğar doğmaz gerekli tedaviyi uygulayarak bebeği kurtarabilirler. Fakat bu süreçte bebeklere psikolojik destek verilmesi gerekir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Li Fraumeni Sendromu Nedir? yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bunun yanında dilerseniz Hipoplastik Sol Kalp Sendromu ile alakalı sıkça sorulan soru ve cevapları inceleyebilirsiniz.

Son olarak yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Hipoplastik Sol Kalp Sendromu ile alakalı bilgilendirici bir video ile daha fazla bilgiye erişebilirsiniz:

YouTube video

Diğer sendromu ile alakalı içeriklerimize alt kısımdan erişebilirsiniz. Sağlıklı bireyler olarak kalın.

Bunun yanında ana sayfamızdaki diğer yazılar için sagliklibireyler.com adresine tıklayabilirsiniz.

Dr. Serpil Akkaya

Dr. Serpil Akkaya

Serpil Akkaya Ege Üniversitesi Tıp fakültesi mezunu uzman doktordur. Kendisi çeşitli sendromu olan kalıtsal ve sonradan edinilmiş rahatsızlıklar konusunda araştırmacıdır. Sendromlar üzerine birçok tez ve makale yayınlamıştır. Bu kategorimizde yazar olarak görev yapmaktadır.
Yorum yapın