Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Askorbil Glikozit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Askorbil Glikozit Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

Askorbil glukozit, L-askorbik asidin, yani C vitamininin bir türevidir. Ancak, bazen cildi tahriş edebilen normal C vitamininin aksine, askorbil glukozit çok daha yumuşaktır.

Askorbil Glikozit Nedir?

Diğer faydalarının yanı sıra nemlendirici özellikleri ve kolajen üretimini artırma yeteneği gibi C vitamininin cilt bakımında oynadığı önemli rolü zaten biliyor olabilirsiniz.

Yine de, bu yararlı antioksidan söz konusu olduğunda, birden fazla versiyonu olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir.

Sertifikalı estetisyen Edyta Jarosz, “Bu, C vitamininin daha az etkili bir şeklidir” diye açıklıyor, “bu nedenle hassas veya tahriş olmuş cildiniz varsa harika bir alternatif olabilir.”

Ayrıca, mükemmel suda çözünürlüğü, askorbil glukozitin diğer bileşenlerle ve serumlar gibi su bazlı cilt ürünlerinde kullanılabileceği anlamına gelir.

Askorbil Glikozit Cilde Faydaları Nelerdir?

Jarosz, artan antioksidan koruma ve cilt parlaklığı gibi C vitaminine benzer faydalar sağlamak için genellikle topikal ürünlere dahil edildiğini belirtiyor.

“Suyla daha uyumlu olmak çok hoş bir serum dokusu sağlıyor” diyor.

İşte C vitamininin nazik kuzeni hakkında bilmeniz gerekenler ve kendiniz deneyebilmeniz için birkaç ürün önerisi.

Cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan birkaç farklı C vitamini formu bulacaksınız:

  • L-askorbik asit, C vitamininin saf formu, askorbil glukozit gibi suda çözünür. Ancak aynı zamanda özellikle su bazlı veya yüksek pH’lı çözeltilerde oldukça kararsızdır. Hızla oksitlenir ve cildi tahriş edebilir.
  • Magnezyum askorbil fosfat nemlendirici faydaları olan başka bir suda çözünür türevdir. L-askorbik asit kadar güçlü değildir ve yüksek konsantrasyonlarda emülsifikasyon gerektirir. Genellikle daha hafif bir krem ​​olarak bulacaksınız.
  • sodyum askorbil fosfat L-askorbik asidin daha hafif, daha az yoğun bir versiyonudur. Stabilitede askorbil glukozit ile benzerdir. Bazı C vitamini formlarından daha az tahrişe neden olsa da, hassas cildi tahriş edebilir.
  • askorbil tetraizopalmitat yağda çözünen bir türevdir, bu nedenle cilde diğer formlardan çok daha hızlı nüfuz eder – ancak bazı kanıtlar, bu bileşeni içeren kremlerin kullanımdan sonra cilt tahrişine neden olabileceğini düşündürmektedir.

Askorbil glukozitin faydalarını anlamak için L-askorbik asidin temel faydalarını bilmek yardımcı olur.

FAAD MD Anar Mikailov, “L-askorbik asit, topikal bir cilt bakım bileşeni olarak bir güç merkezidir” diyor. Mikailov’a göre, bu antioksidan yardımcı olur:

Askorbil glukoziti topikal olarak uyguladığınızda, Mikailov’a göre cildinize nüfuz edebilir ve L-askorbik aside dönüşebilir. Kısacası, cildinizi tahriş etme potansiyeli daha az olan aynı faydaları sağlar.

Farklı pH ortamlarında stabil olduğu için, bu C vitamini formunun çeşitli cilt bakım formülasyonlarında da kullanımı daha kolaydır.

Mikailov, “L-askorbik asit ile karşılaştırıldığında o kadar güçlü olmayabilir, ancak diğer türevlerle karşılaştırılabilir” diyor.

İşte iyi haber: Askorbil glukozitin gerçekten önemli bir dezavantajı yok. Çoğu insan bunu iyi tolere eder.

Jarosz, “C vitamininin daha az etkili bir versiyonu olduğu için, tüm cilt tipleri ve donuk bir cildi aydınlatmak, parlaklığı artırmak ve ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak isteyen herkes için iyi bir seçenek” diyor.

Yine de, tüm yüzünüzde kullanmadan önce bir yama testi yapmak her zaman akıllıca olacaktır.

C vitamininin diğer formlarına karşı alerjiniz veya hassasiyetiniz olduğunu biliyorsanız, bu bileşenden cilt bakım ürünlerinizde de kaçınmak isteyebilirsiniz.

Herhangi bir tahriş veya rahatsızlık fark ederseniz her zaman bir ürünü kullanmayı bırakın ve bir dermatolog ile kontrol edin.

Mikailov, “Askorbil glukozit ve genel olarak diğer tüm C vitamini ürünleri, hem gündüz hem de gece rutinlerinde, özellikle serumlar, maskeler, göz kremleri ve nemlendiriciler gibi kalıcı ürünlerde kullanmak için harikadır” diyor.

C vitamini ve türevleri güneş kremi ile özellikle iyi bir şekilde eşleşir çünkü antioksidanlar güneş kreminizin etkinliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Mikailov’a göre, askorbil glukozit ayrıca aşağıdakiler gibi diğer cilt bakım bileşenleriyle birlikte kullanılabilir:

Askorbil glikoziti sabah ve akşam kullanmayı deneyebilirsiniz.

Serumda askorbil glikozit mi kullanıyorsunuz? Serumu genellikle temizledikten sonra ve nemlendirmeden önce uygulamak isteyeceksiniz. Aksi takdirde, ürün üzerinde listelenen talimatları izleyin.

Askorbil Glikozit Zararları Nelerdir?

Her iki uzman da, benzoil peroksit C vitamini oksitlediğinden, benzoil peroksit ile askorbil glikozit içeren ürünlerin kullanılmamasını tavsiye ediyor.

Mikailov, “Sivilce tedavisi için benzoil peroksit kullanıyorsanız, alternatif günleri deneyin” diyor. Ayrıca, alfa hidroksi asitler (AHA’lar) veya beta hidroksi asitler (BHA’lar) gibi peeling asitleri ile aynı anda askorbil glikozit kullanmaktan kaçınmak için rutininizi değiştirmenizi önerir.

Askorbil glikoziti çeşitli cilt bakım ürünlerinde bulacaksınız. Rutininize eklemeyi düşünmeniz gereken birkaç seçenek şunlardır:

C vitamini, cilt bakımı dünyasında bir nedenden dolayı sevgilidir – donuk cildi aydınlatmaya ve düzensiz cilt tonunu dengelemeye yardımcı olurken yaşlanmayı geciktirme desteği sunabilir.

Sade C vitaminini cildiniz için fazla tahriş edici bulduysanız, askorbil glukozit bu faydaları elde etmek için daha nazik bir yaklaşım sunabilir.

Ve bu bileşen farklı cilt bakım ürünlerinde iyi çalıştığından, onu serumlardan ve kağıt maskelerden göz kremlerine kadar her şeyde bulacaksınız. Kısacası, denemek için birçok seçeneğiniz var.

Jessica Timmons, 2007’den beri serbest yazar olarak çalışıyor ve hamilelik ve ebeveynlikten esrar, kayropraktik, ayakta kürek çekme, fitness, dövüş sanatları, ev dekorasyonu ve çok daha fazlasına kadar her şeyi içeriyor. Çalışmaları mindbodygreen, Pregnancy & Newborn, Modern Parents Messy Kids ve Coffee + Crumbs’da yer aldı. jessicatimmons.com’da neler yaptığını görün.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın