Ana Sayfa - Genel Sağlık - İbrahim Saraçoğlu Uyumayan Bebekler – Mışıl Mışıl Uyku Kürü!

İbrahim Saraçoğlu Uyumayan Bebekler – Mışıl Mışıl Uyku Kürü!

İbrahim Saraçoğlu uyumayan bebekler için neler tavsiye ediyor? Bebeklerin kolay uykuya dalması ve deliksiz uyuması için neler yapılabilir? Annelerin aklındaki bu soru işaretlerini en etkili yöntemlerle gidermeye geldik! Siz de bebeğinizin uyumamasından şikâyetçiyseniz aşağıda bildireceğimiz doğal çözümler ile ona mışıl mışıl bir uyku armağan edebilirsiniz. Bu tarz yazılar dikkatinizi çekiyorsa genel sağlık kategorimize bir göz atmanızı öneriyoruz.

Uyumayan Bebekler için Bitkisel Çözümler

Uyumayan Bebekler İçin Bitkisel Çözümler
Uyumayan Bebekler İçin Bitkisel Çözümler

Uykusuzluk bebeklerde en yaygın görülen problemlerden biri olup, özellikle yenidoğanlarda sık gözlemlenir. Neyse ki, birkaç basit yöntem ile bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür.

İşte, bebeklere uyku getiren şeyler:

1. Papatya

6 ayını doldurmuş bebeklerde papatya çayı kullanılır. Eek gıdaya geçmemiş bebekler için tercih edilmemelidir. Günlük miktar ise yarım bardağı geçmemelidir ve çayın açık olarak verilmesi gerekmektedir.

2. Rezene

Bu da, bebeklere hangi bitki çayı uyku yapar? Sorusunun cevabı olarak gösterilebilmektedir. Az miktarda olmak kaydıyla bebekler için rezene kullanımı güvenlidir. İbrahim saraçoğlu uykusuzluk için rezene bitkisini bol bol öneriyor.

3. Humana İyi Geceler Çayı

Uyku getiren bitkiler ibrahim saraçoğlu denilince akla Humana bitkisi geliyor. Bebekleri rahatlatarak daha iyi uyumalarına yardımcı olan bu çay, içerdiği bileşenler sayesinde yatıştırıcı etkiye sahiptir. Yine de önce doktora danışmanız en sağlıklısıdır.

4. Beyaz Gürültü Dinletin

Biliyoruz, İbrahim Saraçoğlu uyumayan bebekler başlığında hep bitkisel çözümler okuyacağınızı düşünüyordunuz. Fakat bebekleri uygulamak için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biri olan beyaz gürültüyü es geçemezdik.

Bu, belli frekanstaki seslerin sürekli tekrarlanmasını ifade eden bir kavramdır. Sesin azalıp artması, perde ve tonlama farklılıkları gibi şeyler olmadığı için uykuya dalma sürecinde bebeğin irkilmesine yol açmaz.

Bebeklerin çok sessiz ortamda kolay uyuyabileceği zannedilmektedir. Oysa anne rahmi de gürültülü bir ortamdır. Bebek hem annesinin organları çalışırken çıkan sesleri, hem dışarıdan gelen sesleri duyar. Yani –deyim yerindeyse- gürültü, anne karnındayken hayatının bir parçası durumundadır.

Bu nedenle sesli ortamda uyumakta zorlanmazlar. Ancak bu, onların hoşuna giden sesler için geçerlidir.

Örneğin; çamaşır kurutma makinesinin sesi, saç kurutma makinesinin sesi bunlardandır.

Yine Youtube’da beyaz gürültü, yağmur sesi tarzında aramalar yaparak bu gibi huzur verici seslere ulaşabilirsiniz. Bu sesler düzenli bir frekansta ilerlediği için bebeğinizi sakinleştirip uykuya geçişine yardım edecektir.

Bebeklerde Uykusuzluk Neden Olur?

Bu durumun birçok psikolojik ve fiziksel sebebi olabilir. En yaygın bebeklerde uykusuzluk nedenleri şöyledir:

 1. Altının kirli olması,
 2. Uyuduğu odanın çok soğuk veya çok sıcak olması ya da fazla ışık alması,
 3. Vücudunun bir yerinde ağrı,
 4. Kolik,
 5. Genetik olarak uykuya daha az ihtiyaç duyması,
 6. Ateş ve enfeksiyon,
 7. Kabızlık,
 8. Gaz sancısı,
 9. Kendini güvende hissetmemesi,
 10. Karnının aç olması vb.

Bebeğim Uyumuyor, Ne Yapmalıyım?

Siz de İbrahim Saraçoğlu uyumayan bebekler için hangi yöntemlerin uygulanmasını öneriyor? Diye merak ediyorsanız, uykusuzluk için yukarıdaki liste size fazlasıyla yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra, bebeğinizin rahatça uykuya dalabilmesi adına şunları uygulayabilirsiniz:

 1. Odasının sessiz, karanlık ve loş olmasına dikkat edin.
 2. Memede uyumaya alıştırmaktan kaçının.
 3. Hafif müzikler dinletin veya ninni ya da şarkı söyleyin.
 4. Masal veya kitap okuyun.
 5. Gazını çıkarın.
 6. Lavanta yağı, badem yağı gibi doğal yağlarla masaj yapın.
 7. Ilık bir banyo yaptırın.
 8. Dar ve kalın şeyler giydirmeyin.
 9. Uyku vaktine yakın oyun oynamaktan, yemek yedirmekten uzak durun ve TV izlemesine müsaade etmeyin. Bunlar sinir sistemini harekete geçiren aktiviteler olduğu için biyolojik dengeyi bozabilmektedir. (Bebeğiniz 2 yaşından büyükse uykudan önce bu tarz aktivitelerin gerçekleştirilmesi olumsuz bir etkide bulunmayacaktır.)

İbrahim Saraçoğlu Uyumayan Bebekler Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ebeveynlerin bebeklerde uykusuzluk ile ilgili en çok araştırdığı bazı konulara kısa kısa değinmek istiyoruz:

Yazımızın sonuna geldik. İbrahim Saraçoğlu uyumayan bebekler için ne gibi tavsiyelerde bulunmuştur? Öğrendiğinize göre şimdi bebeğinizin tatlı rüyalara dalmasına yardımcı olma vakti!

Son olarak bu tarz içeriklerin daha fazlasına ulaşmak için Sağlıklı Bireyler bağlantısından ana sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın