Ana Sayfa - Kullananlar - Bebeklere Zaditen Damla Kullananlar Yorumları

Bebeklere Zaditen Damla Kullananlar Yorumları

Bebeklere Zaditen damla kullananlar yorumları yazımız ile karşınzıdayız. Bu yazımızda Zaditen Damla iyi mi? Kötü mü? Ebeveynlerin gözlemleri ne yönde? Bu ilaç bebeklerde ne için kullanılıyor? Buna benzer tüm sorularınızın cevabını içeriğimizin devamında bulacaksınız. Ayrıca annelerin tecrübelerini okuyarak daha detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Bebeklerde Zaditen Damla Neden Kullanılır?

Bu, mevsimsel alerjik konjunktivit semptomlarını gidermek için kullanılan bir ilaçtır. Yani; gözlerde sulanma, hapşırma, burun akıntısı, vücut sıcaklığının artması gibi şikâyetleri tedavi eder. Burunda, gözlerde ve boğazda kızarıklık, kaşıntı sorunlarına iyi gelir.

Bebeklerde alerjik belirtilerini ortadan kaldıran bu damla oral yolla (ağız yoluyla) kullanıma uygundur.

Zaditen Damla Ne İşe Yarar?

Yukarıda kısaca açıkladık fakat şimdi biraz daha detaylandıracak olursak, bebeklerde Zaditen damla ne işe yarar? Sorusuna şöyle cevap verebiliriz:

 1. Saman nezlesi yani alerjik nezle semptomlarını ortadan kaldırır.
 2. Astım ataklarının önlenmesine yardım eder.
 3. Nefes darlığını engeller.
 4. Alerjik bronşit krizlerinin önüne geçer.
 5. Kronik veya akut kurdeşen belirtilerine engel olur, mevcut şikâyetleri hafifletir.
 6. Alerjik egzamayı (Atopik Dermatit) iyi eder.
 7. Konjonktivit tedavisinde kullanılır. (Gözlerin en dış tabakasını meydana getiren beyaz renkli kısma konjonktiva tabakası denir. Bu bölgenin ve göz kapağı içerisindeki zar kaplamasının iltihaplanmasına konjonktivit adı verilir. Belli maddelere yönelik aşırı duyarlılığı bulunan veya bahar alerjisi olan kişilerde gözlerin kanlanması olarak kendini gösterir.)

Bebeklere Zaditen Damla Nasıl Verilir?

Doktor bu ilacı çocuğunuz için nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Talimat dışı uygulamalar nedeniyle hastalığın seyrinde kötüleşme olabileceğini unutmayın.

Hekiminiz aksini söylemediyse, bebeklerde Zaditen damla kullanım talimatı olarak aşağıdaki bilgilere göre hareket edin:

 • Damlayı direkt olarak veya bir miktar suyla beraber verebilirsiniz.
 • 6-36 aylık çocuklarda tavsiye edilen doz, her gün –sabah ve akşam olarak- kg başına 0.05 mg (1 damla) şeklindedir.

Örneğin; bebeğiniz 8 kilo ağırlığında ise, her sabah ve akşam 8’er damla verebilirsiniz. Böylece tedavi günlük 16 damla ile uygulamış olur.

Zaditen Damla Kaç Aylık Bebeklerde Kullanılır?

6 aydan küçük bebekler için önerilmemektedir. 6 ayını doldurmuş bebeklerde 3 yaşa kadar kullanılmaktadır. Bu yaş aralığındaki bebeklerden, damlanın içeriğindeki bir maddeye alerjisi olanlar bunun dışındadır. Bu bebeklerde Zaditen damla kullanılmamalıdır.

Ayrıca epilepsi hastalığı bulunan bebeklerde Zaditen kullanımı tehlikeli olmaktadır. Bununla ilgili bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Fayda / risk değerlendirmesi yapılarak bebeğiniz için en doğru tedaviye karar verilecektir.

Dolayısıyla Zaditen damla kullananların yorumları ile kendi kendinize tedaviye bşlamaktan ya da bırakmaktan kaçınmalısınız.

Zaditen Damla Sadece Bebeklerde mi Kullanılır?

Evet. İlacın damla formu bebekler içindir. Fakat Yetişkinler de yukarıda saydığımız rahatsızlıklar için Zaditen ile tedavi görebilirler. Ne var ki emzirme ve hamilelik dönemlerinde iseniz hekiminize sormadan Zaditen kullanmayın. Bebeklere Zaditen Damla Kullananlar Yorumları da bunu destekler niteliktedir. Ayrıca tedaviniz esnasında alkol alımı yapmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Çünkü alkol, ilacın olası yan etkiyle karşılaşma risklerini artırmaktadır.

3 yaş üzeri çocuklarda ve erişkinlerde Zaditen tedavisi; SRO film tablet, şurup veya tablet olarak uygulanır. Öte yandan bu ilacın bazı ilaçlarla birlikte kullanılması sakıncalı olmaktadır. Çünkü Zaditen bu ilaçlarla etkileşime girerek onların etkinliğini azaltmaktadır veya artmaktadır. Söz konusu ilaçlar şunlardır:

 • Diyabet ilaçları (Metformin gibi),
 • Uyku ilaçları,
 • Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar,
 • Antihistaminikler,
 • Güçlü ağrı kesiciler.

Zaditen Damla Yan Etkileri Nelerdir?

Zaditen Damla Yan Etkileri
Zaditen Damla Yan Etkileri

Bütün ilaçlarda olduğu üzere, bu damlanın kullanımı da bazı yan etkilerle karşılaşılabilmektedir. En yaygın Zaditen Damla Yan Etkileri arasında ise şunlar bulunmaktadır:

 1. Uyaranlara aşırı tepki vermek,
 2. Sinirlilik,
 3. Huzursuzluk,
 4. Uykusuzluk (insomnia).

Seyrek yan etkiler içerisinde ise şunlara rastlanmaktadır:

 1. Ağız kuruluğu,
 2. İdrar yaparken yanma hissi,
 3. Baş dönmesi,
 4. Kusma,
 5. Uyku hâli,
 6. Baş ağrısı,
 7. Mide bulantısı,
 8. İshal,
 9. Döküntü.

Bebeklere Zaditen Damla Kullananların Yorumları

İlaç hakkında genel bilgiler paylaştıktan sonra, bakalım bebeklerde Zaditen damla kullananların yorumları nasılmış?

 • 9 aylık oğlum bronşit olduğu için hava kullanıyoruz. Ayrıca doktor Zaditen damla verdi. Kullanmaya başladığımızdan beri daha iyi, çok şükür.
 • Alerjisi için bebeğime Zaditen damla verdiler. 1 aydan bu yana kullanıyorum, herhangi bir yan etkisiyle karşılaşmadım. Gerçi yan etkisi olsa bile alerjiden daha kötü olamazdı herhalde. Mecbur kullanacağız.
 • Saman nezlesi nedeniyle doktor Zaditen damla reçete etti. Birkaç haftadan beri kullanıyoruz, uyku hâli dışında bir yan etkisini görmedik.
 • Kızıma çok iyi geldi bu ilaç. Alerjiye bağlı ilerlemiş egzama sorunu vardı, Zaditen damla sayesinde tamamen kurtuldu bundan.
 • Oğluma Zaditen damla kullandım. Boğazındaki balgam gitti, artık ne öksürüyor ne hapşırıyor. Kızarıklıkları da kayboldu. İyi ki kullanmışım.

Bebeğine Zaditen Damla Kullanan Annelerin Yorumları

Tabii ki sizinle paylaşmak istediklerimiz bu kadar değil. Bebeklere Zaditen damla kullananların yorumları Kadınlar Kulübü ve Kızlar Soruyor gibi sitelerde oldukça fazla. Aralarından en önemlilerini seçtik, umarız bu deneyimler size de yol gösterir:

 • Doktorumuz bize de Zaditen damla yazdı. Fakat 3 hafta kullanmamız gerektiğini söyledi. Aslına bakarsanız bebeklerde aylarca kullanılabiliyor fakat bağışıklık kazanmaması adına kısa süreli tedavi daha uygun görülüyormuş.
 • Bebeğime ek gıdaya geçiş döneminde doktor Zaditen damla yazdı. Bir gıdaya alerjisi olduğu zaman veriyordum. O gün iyi uyuyordu.
 • Başlangıçta uyku yapıyor, doğru ama sonra vücut kendini topluyor. Alerji için güzel bir ilaç. Doktor yazdıysa bir bildiği vardır anneler korkmayın.
 • Bebeğim 8 aylıkken Zaditen damla vermişti doktor. Kullanmadım. Şimdi 1 buçuk yaşında, alerji nedeniyle doktora başvurduk. Yine Zaditen verdiler. Keşke o zaman kullansaymışım. Hem alerjiye çok iyi geliyor, hem de bebeğin huysuzluğunu alıp götürüyor. Diğer Bebeklere Zaditen Damla Kullananlar da bunları dile getirmiştir. Bence sakinleştirici etkisi de var. Ama bu benim kendi düşüncem tabii.

Zaditen Damla Kullananlar

Zaditen Damla Kullananlar
Zaditen Damla Kullananlar

Bu ilaç ile alakalı olumlu ve olumsuz birçok yorum yapılmaktadır. Nezlenin giderilmesi için kullanılan bu ilaç ile alakalı ülkemizde birçok görüş bildirilmektedir. Bizlerde sizin için bu Zaditen Damla Kullananlar tarafından yapılan yorumları derledik.

 • Kızım 6 kilo. Sabahleyin ve akşamleyin 6’şar damla veriyorum. Kullanmaya başlayalı 2 hafta oldu, henüz bir etkisini görmedim fakat bakalım…
 • Bebeğinizde Zaditen damla kullanıyorsanız sakın birden bırakmayın. Azalta azalta kesin. Doktorumuz bize böyle söylemişti.
 • Bu damlanın içinde paraben varmış. Kendi kendime kullanayım demeyin yoksa bebeğinize yarardan çok zarar verirsiniz.
 • Zaditen damlayı bebeğimin uyku sorunu için kullanıyorum. Çünkü yan etki olarak uyku yapıyor. 4-5 gün kullanıp bırakacağım zaten. Alerji için daha uzun süreli tedavi uygulanabiliyor. Ben doktora sormadan başladım, epey tedirgindim de açıkçası ama uykusuzluk çekmesine dayanamadım.

Bebeklere Zaditen damla kullananlar yorumları ile neler bildiriyor? İlacın prospektüsünde hangi bilgilere yoktur? Bunlardan bahsettik.

Yazımızı bitirirken bu konuyla ilgili merak edilen bazı sorulara yer vereceğiz ki ufak bir özet geçmiş olalım…

Zaditen Damla Kullananlar ile alakalı çeşitli soru ve cevaplar sizlerle:

Dilerseniz Kullananlar kategorimizdeki diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bebeklere Zaditen Damla Kullananlar Yorumları yazımızın sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Bebeklere Zaditen Damla Kullananlar ile alakalı bilgilendirici bir video ise aşağıda sizlerle:

YouTube video

Bunun yanında ana sayfamızdaki diğer yazılar için sagliklibireyler.com adresine tıklayabilirsiniz.

Dr. Kumru Demir

Dr. Kumru Demir

Çeşitli ilaçlar ve tedavi yöntemlerini kullananlar ve yorumları konusunda oldukça başarılı analizler yapan hocamız Kumru Demir, GATA Tıp mezunudur. 3.8 ortalama ile mezun olmuş çok başarılı bir doktordur. Sektörde uzun yıllar boyunca çalışmış, hemen hemen her ilacı bilen ve kullanan yorumlarını önemseyen biridir.
Yorum yapın