Ana Sayfa - Hayatın İçinden - İbuprofen Parasetamol Birlikte Etkileşimi

İbuprofen Parasetamol Birlikte Etkileşimi

Parasetamol ve İbuprofen’i birlikte alabilir miyim?

Evet, 16 yaşında veya daha büyükseniz, bu ilaçlar arasında bilinen zararlı etkileşimler olmadığından parasetamol ve ibuprofen’i birlikte almak güvenlidir.

Çocuklara Parasetamol ve İbuprofen’i birlikte verilir mi?

Fakat bir sağlık uzmanı tarafından tavsiye edilmedikçe çocuğunuza parasetamol ve ibuprofen’i aynı anda vermeyin. Çocuklara bu ilaçlardan birini verirseniz ve bir sonraki dozun zamanı gelmeden hala sıkıntı yaşarlarsa, bunun yerine diğer ilacı deneyebilirsiniz.

Bir sağlık uzmanı tarafından tavsiye edilmedikçe, parasetamol ve ibuprofen dozları arasında geçiş yapmaya devam etmeyin. Çocuğunuza ilaç vermeden önce, ilaç paketinin içindeki paketi veya broşürü okuduğunuzdan emin olun. Onlara ne kadar ve ne sıklıkla verileceğini kontrol edin. Emin değilseniz bir eczacıya sorun.

İbuprofen Parasetamol birlikte etkileşimi

Yetişkinler Parasetamol ve ibuprofen’i aynı anda veya aralıklı olarak alabilir. İbuprofen en iyi yemekle veya tok karnına alınır.

İlaçların nasıl alınacağına dair etiket veya broşürdeki talimatları izleyin ve ikisinden de çok fazla almadığınızdan emin olun. Daha fazla tavsiyeye ihtiyacınız varsa, bir eczacı veya aile hekiminize başvurun.

Unutmayın! 3 günden daha uzun süre ağrı kesici almanız gerekiyorsa, tavsiye için bir doktor veya eczacıya görünmelisiniz. Gereksiz yere ilaç almaktan kaçınmak en iyisidir.

İbuprofen ve parasetamol arasındaki fark nedir?

İki ilaç arasındaki temel fark, ibuprofenin parasetamolün bulunmadığı anti-enflamatuar etkilere sahip olmasıdır. Her iki ilaç da dört saatte bir alınabilir ve ağrıyı hafifletmek ve ateşi kontrol etmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, ibuprofen, artritin neden olduğu iltihap ve kızarıklığı hafifletmede ve burkulma ve suşların neden olduğu şişliği hafifletmede daha etkilidir. Diğer temel fark, ibuprofenin asla aç karnına alınmamasıdır, çünkü mide zarını tahriş edebilir ve ülsere veya kanamaya neden olabilir. İbuprofen en çok yiyecekle birlikte veya hemen sonra alındığında etkilidir.

Hamileyken ibuprofen ve parasetamol kullanılır mı?

Hamileyken ağrı kesici almanın doğmamış çocuğunuzun doğurganlığına zarar verebileceği ortaya çıkmıştır. Edinburgh Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, parasetamol ve ibuprofen’in bir fetustaki sperm ve yumurtaya dönüşen hücre sayısını azalttığını buldu.

Kadınlara daha önce hamileyken ibuprofenden kaçınmaları ve parasetamol kullanımlarını sınırlamaları önerilmişti. Ancak yeni çalışma, her iki ilacın da embriyoların doğurganlığına zarar verebileceğini buldu. Environmental Health Perspectives dergisinde yayınlanan makalede, ilaçların DNA üzerinde iz bıraktığı ve daha sonraki yaşamlarında bebekleri etkileyebileceği bulundu.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın