Ana Sayfa - Beslenme - Karadut Özü Nedir? Faydaları Neler?

Karadut Özü Nedir? Faydaları Neler?

Başlı başına sağlık açısından son derece büyük yararları bulunan karaduttan yapılan karadut özü çok daha yüksek besin değerlerine sahip olmasının yanında aynı zamanda çok lezzetli olmasından dolayı da severek tüketeceğiniz bir besindir.

Karadut Özü Faydaları Nelerdir?

Karaduttan elde edilen karadut özü hem tadı hem de besleyiciliği bakımından son derece yararlıdır. Pekmez ya da bal sevmeyenler için harika bir alternatif olan karadut özü faydaları bakımından sevilerek tüketilen bir besin olmaktadır. İçeriğinde bol miktarda bulunan C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve böylece çeşitli hastalıklara karşı vücudun korunmasına yardım eder. Yine içeriğinde bol miktarda bulunan E vitamini ile birlikte cildin yenilenmesini sağlayarak hücre yenilenmesine neden olur ve yeni hücre oluşumlarını tetikleyerek cildin çok daha canlı ve parlak bir görünüm kazanmasına yardım eder. A vitamini açısından da zengin olan karadut özü beta karotenler sayesinde göz ve cilt sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahip olup göz sağlığının bozulmasının da önüne geçmektedir.

Vücutta bulunan çeşitli zararlı bakterilere karşı da savaşarak hastalık başlangıcı durumlarında tüketilmesi halinde vücudun güç kazanmasına etki etmektedir. Vücut direncini arttırarak bu sayede daha güçlü bir bünyeye sahip olmanıza, hastalıklara karşı etkili bir savunma geliştirmenize yardım eder. Kan şekerini dengede tutan yapısı ile başta diyabet hastaları olmak üzere herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Karadut Özü Nasıl Kullanılmalıdır?

Karadut özü kullanımı itibariyle doğrudan yemeye uygundur. Bu bakımdan bir tür reçel gibi tüketilebilir. Bunun yanında suya karıştırılarak da içilmesi son derece lezzetli ve aynı zamanda yaz aylarında serinletici olmaktadır. Yoğurt gibi gıdalara karıştırılarak da lezzet sağlar ve aynı zamanda karadut özünün dondurulması ile elde edilecek dondurmalar da özellikle çocukların severek tüketecekleri sağlıklı bir dondurma elde edilmesine yardımcı olur. Karadut özü besleyiciliği bakımından çeşitli tatlılarda da kullanılmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Karadut özü sos olarak kullanılır mı?

Özellikle sütlü tatlılara çok yakışan bir tadı olup sos olarak bu tatlılarının üzerine dökülebilir ya da kek gibi tariflerde doğrudan hamurun içine karıştırılarak son derece leziz kekler yapılması rahatlıkla sağlanabilmektedir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın