Ana Sayfa - Genel Sağlık - Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Uykusuzluk

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Uykusuzluk

Safra keseniz, sağ tarafınızda karaciğerinizin altında bulunan küçük bir organdır. Safra kesesi, safra adı verilen bir sindirim sıvısını depolar ve serbest bırakır.

Bazen ağrılı safra taşları, iltihaplanma veya enfeksiyon, safra kesenizi cerrahi olarak çıkarmanız gerektiği anlamına gelebilir. Bu prosedür minimal invaziv laparoskopik cerrahi veya açık safra kesesi cerrahisi olarak yapılabilir.

Safra Kesesi Ameliyatından Sonra Uyku Problemi

Safra kesenizin ameliyatı da dahil olmak üzere her türlü karın ameliyatı, uyumakta zorluk çekmenize neden olabilir. Neyse ki, safra kesesi ameliyatından sonraki günlerde ve haftalarda dinlenip iyileşmeniz için kullanabileceğiniz bazı stratejiler var.

Hem açık hem de laparoskopik safra kesesi ameliyatı, cerrahınızın işlemi yapmasını kolaylaştırmak için karın boşluğunuza hava pompalamayı içerir.

Kesileriniz kapatıldıktan sonra 1 veya 2 gün aşırı derecede şişkinlik hissedebilirsiniz. Ameliyattan kaynaklanan anestezinin etkisi geçtikten sonra, yeni insizyonlarınıza baskı yapan bu fazla gazın basıncından rahatsızlık veya ağrı dalgalanmaları hissedebilirsiniz. Ayrıca ameliyat sonrası geçici bir tahliyeniz olabilir.

Bu tür bir ağrı normaldir, ancak özellikle uzanırken rahat olmanızı zorlaştırabilir.

Ameliyattan iyileşirken uyku çok önemlidir, bu nedenle safra kesenizi çıkardıktan sonra nasıl dinleneceğinize dair bir oyun planınız olması iyi olur.

Karnınızda veya sağ tarafınızda değil, sırt üstü veya sol tarafınızda uyuyun

Safra kesesi ameliyatından sonra kesileriniz karnınızın sağ tarafında safra kesenizin olduğu yerde olacaktır. Doğrudan kesilerinizin üzerinde uyumaktan kaçınabilirseniz, bölgedeki baskıyı azaltabilir ve daha az rahatsız olmanıza neden olabilir.

Mümkünse sırt üstü yat. Yan yatacaksanız sol tarafınıza yatın.

Reçeteli veya reçetesiz ağrı kesiciler alın

Doktorunuz, ameliyatınızı takip eden günlerde ağrınızı kontrol altına almak için size ağızdan ağrı kesici bir ilaç reçete edebilir.

Ağrı kesici reçetesi almasanız bile, yatmadan birkaç saat önce alınan reçetesiz seçenekler daha kolay uyumanıza yardımcı olabilir. Gece yatmadan 2 saat önce alınan ibuprofen (Advil) veya Naproksen (Aleve) gibi bir nonsteroid antiinflamatuar (NSAID) ağrıyla uyanmanızı engelleyebilir.

Yatak odanızda iyi bir uyku ortamı yaratın

Herhangi bir ameliyattan kurtulduğunuzda, iyileşirken dinlenebileceğiniz temiz ve sakin bir ortamınız olduğundan emin olmanız önemlidir.

Ameliyattan önce yatak odanızı hazırlama fırsatınız varsa, karanlık ve rahatlatıcı bir atmosfer yaratmak için karartma perdeleri ve nemi emen çarşaflara yatırım yapmak isteyebilirsiniz.

Yatmadan önce yatağınızın yakınında erişilebilir bir yüzeyde bir bardak su, telefon şarj aleti ve diğer gerekli malzemeleri bulundurduğunuzdan emin olun, çünkü yataktan birkaç kez kalkıp kalkmak biraz acıtabilir. Gece rahatsızlıklarını azaltmak için bir göz maskesi ve gürültü önleyici kulak tıkaçları kullanmak da size yardımcı olabilir.

Doktorunuzun egzersiz tavsiyelerine uyun

Doktorunuz, ameliyattan sonra egzersize nasıl (ve ne zaman) başlayabileceğiniz konusunda size kişisel rehberlik sağlayacaktır. Ameliyattan sonraki ilk günlerde her türlü ağır veya yoğun egzersiz yasaktır.

Bununla birlikte, gün içinde kısa bir yürüyüş, şişkinliği gidermeye, dolaşımı artırmaya ve daha iyi hissetmenize yardımcı olması için teşvik edilir.

Yatmadan önce ağır yemeklerden kaçının

Safra kesenizi aldırdıktan sonra izlemeniz gereken belirli bir diyet yoktur ve ameliyattan sonraki günlerde ağır yemekler zaten size pek çekici gelmeyebilir.

Ameliyattan sonra uyumaya çalıştığınızda diğer rahatsızlıkların yanı sıra gaz veya sindirim rahatsızlığı ile uğraşmaktan kaçınmak için, sindirimi kolay ve midenizi genişletmeyen küçük, hafif öğünlere sadık kalın.

Kraker, et suyu ve muz iyi seçeneklerdir. Sağlıklı sindirimi desteklemek için çok fazla yağlı et, işlenmiş gıda ve alkol yemekten kaçınmak isteyeceksiniz.

Diffüz uçucu yağlar

Aromaterapinin, geleneksel tedaviyle birlikte kullanıldığında iyileşme sürecinde ağrı algınızı azaltmaya yardımcı olabileceğine inanmak için nedenler var.

Bir yağ difüzörü kullanarak, daha rahat hissetmek ve umarım daha sağlıklı uyumak için biberiye, lavanta, papatya veya okaliptüs yağı kokusunu uyuduğunuz yere yayabilir.

Safra kesenizin alınması birkaç gün dinlenmeyi zorlaştırabilir. Sebepler, ilk etapta safra kesenizin neden alınmasına ihtiyaç duyduğunuza, hastanede birkaç gece kalıp kalmadığınıza ve ne tür bir cerrahi prosedür geçirdiğinize göre değişebilir.

1990’da yayınlanan küçük bir çalışma, genel anestezi altında açık safra kesesi ameliyatı geçiren kişilerin, ertesi gece genel anestezi altında laparoskopik safra kesesi ameliyatı geçirenlere göre daha fazla uykusuzluk çektiğini gösterdi.

Aynı çalışma, her iki ameliyat türünden sonraki ilk 2 ila 4 gecede vücudunuzun önemli miktarda REM uykusu kaybedeceği, ancak sonraki günlerde vücudunuzun size telafi etmek için fazladan REM uykusu sağlamaya çalışacağı sonucuna varmıştır. onun için.

Nedenler şunları içerebilir:

  • karın basıncı veya şişkinlik
  • insizyonlardan kaynaklanan ağrı
  • tipik uyku pozisyonunuzun dışında rahat etme zorluğu
  • anestezi sonrası uykusuzluk

Laparoskopik safra kesesi çıkarma ameliyatı geçirdiyseniz, büyük olasılıkla aynı gün eve gidebilirsiniz. Açık safra kesesi alma ameliyatı geçirdiyseniz, gözlem için hastanede 1-2 gece kalmanız gerekebilir.

İşlemden uyandığınızda, birkaç saat içinde dolaşmaya ve dolaşımınızı harekete geçirmeye teşvik edileceksiniz. Doktorunuz, birkaç gün boyunca kaçınmanız gerekebilecek belirli faaliyetler hakkında size tavsiyede bulunacaktır.

Safra kesesi ameliyatınızdan sonra yemek yemeye başladığınızda ishal veya mide bulantısı yaşayabilirsiniz, ancak bu hızla çözülmelidir.

Safra kesesi ameliyatı iyileşirken ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir, ancak genellikle bir hafta içinde normal aktivitelerinize geri dönebilirsiniz.

Uzun süreli iyileşme söz konusu olduğunda, bir miktar kalıcı ağrı veya karın rahatsızlığı yaşayabilirsiniz, ancak bunların çoğu ameliyattan altı hafta sonra gitmiş olmalıdır.

Safra kesesi ameliyatı geçirdikten sonra ilk 1-2 hafta dinlenmekte zorluk çekmeniz normaldir. Ancak bunun ötesinde uyumakta zorluk çekiyorsanız, buna neden olan başka bir şey olabilir.

Sağlıklı iyileşme için uyku şarttır. İşleminizden 2 hafta sonra hala uyumakta zorluk çekiyorsanız, ameliyat sonrası randevunuzda doktorunuzla konuşun (veya sadece onları arayın) ve seçeneklerinizi tartışın.

Kesi yerinizin enfeksiyon kapmış gibi göründüğü veya karnınızdaki şişkinliğin kendiliğinden geçmediği durumlarda da doktorunuzu görmelisiniz.

Bir doktora görünme zamanının geldiğine dair işaretler şunları içerir:

  • 100,4 ° F (38 ° C) üzerinde kalıcı bir ateş
  • yeşil, gri veya sarı olan drenaj veya irin
  • ağlayan veya kötü kokan insizyonlar
  • ameliyattan sonra kalıcı mide bulantısı, kusma veya baş dönmesi

Safra kesesi ameliyatı oldukça yaygındır. Doktorlar, safra keseniz size ciddi ağrıya neden olduğunda bu prosedürü önerir. Tekrarlayan safra taşlarınız veya safra tıkanıklıklarınız varsa, doktorunuz bu ameliyatı olmanızı önerebilir.

Diğer organlarınızı riske atan iltihap veya enfeksiyonunuz varsa, safra kesesinin acil ameliyat olarak alındığı zamanlar da vardır.

Safra kesesi ameliyatından sonra biraz uyumak her zaman kolay değildir, ancak yerinde bir oyun planına sahip olmak bunu kolaylaştırabilir.

Uyku alanınızı planlamak, elinizde ağrı kesici bulundurmak ve doktorunuzun tüm talimatlarını takip etmek, iyileşirken iyi bir gece uykusu için en hızlı bilettir.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın