Ana Sayfa - Genel Sağlık - Şeker Hastaları Aspirin Kullanabilir mi?

Şeker Hastaları Aspirin Kullanabilir mi?

Kardiyovasküler hastalık riski diyabetli kişiler için düşünülmesi önemlidir.

Amerikan Diyabet Derneği‘ne (ADA) göre, diyabetli kişilerin kalp krizi veya felç gibi kardiyovasküler bir olay yaşama olasılığı iki kat daha fazladır.

Şeker hastaları yani diyabetli kişilerde günlük aspirin kullanımı, potansiyel olarak ciddi kanama riski nedeniyle çok net olmayabilir.

Diyabetli Şeker Hastaları ve Aspirin Kullanımı

Sağlık uzmanları, diyabetli birine günlük aspirin önermeden önce potansiyel riskleri ve faydaları göz önünde bulundurmalıdır.

Düşük doz günlük aspirin, bir kişinin kardiyovasküler olay yaşama riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Genellikle daha önce kalp krizi geçirmiş veya kardiyovasküler olay geçirme riski yüksek olan kişiler için önerilir.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 40 yaş üstü insanların yüzde 20’sinin günlük aspirin kullandığı tahmin edilmektedir.

 

Şu anda, kardiyovasküler hastalık öyküsü olan diyabetli kişiler için günlük aspirin önerilir. Kardiyovasküler riski yüksek olan kişiler, kanama riskinin daha düşük olduğu tespit edilirse günlük aspirin de alabilirler.

Aşağıda, aspirinin neden kardiyovasküler olayları önlemeye yardımcı olabileceğini, kardiyovasküler hastalığınız yoksa neden önerilmeyebileceğini ve diyabetiniz varsa kardiyovasküler riskinizi azaltmak için başka neler yapabileceğinizi ele alacağız.

İlk olarak, aspirin, diyabet ve kardiyovasküler hastalık arasındaki bağlantıları inceleyelim.

Kardiyovasküler hastalık kardiyovasküler olaylara nasıl yol açar?

Önemli bir organa kan akışı engellendiğinde kalp krizi veya felç gibi kardiyovasküler bir olay meydana gelebilir. Kalp krizleri kalbe giden kan akışının engellenmesinden kaynaklanır ve beyine giden kan akışının engellenmesi nedeniyle felç meydana gelir.

Bu kardiyovasküler olaylar tipik olarak ateroskleroz adı verilen bir şeyin etkileri nedeniyle ortaya çıkar.

Aterosklerozda, arterlerin duvarlarında plak adı verilen yağlı bir madde birikir. Bu, arterleri daraltabilir ve içlerinden akabilecek kan miktarını azaltabilir. Ağır vakalarda plak bir arteri tamamen tıkayabilir.

Plak ayrıca yırtılabilir veya yırtılabilir. Bu olduğunda, kan pıhtılarının oluşumuna yol açabilir. Bir kan pıhtısı ya etkilenen arteri bloke edebilir ya da kalp veya beyin gibi vücuttaki başka bir arteri koparabilir ve bloke edebilir.

Diyabet kardiyovasküler olay riskinizi nasıl artırır?

Şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri yüksektir. Kan şekeri seviyeleri yönetilmediğinde, kan damarlarında ve bunlarla ilişkili sinirlerde hasara yol açabilir.

Ek olarak, diyabetli kişilerin kardiyovasküler hastalık için başka risk faktörlerine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bunlara yüksek tansiyon (hipertansiyon) ve yüksek kolesterol gibi şeyler dahildir.

Aspirin kardiyovasküler olay riskini nasıl azaltabilir?

Düşük doz aspirin, siklooksijenaz-1 (COX-1) enzimini inhibe eder. COX-1 aktivitesi azaldığında, normalde trombosit agregasyonunu ve kan pıhtılaşmasını artıran tromboksan A2 adı verilen bir molekülün daha düşük seviyelerine yol açar.

Basitçe söylemek gerekirse, aspirin, kanın pıhtılaşma ile ilgili kısmı olan trombositlerin aktivitesini azaltmak için çalışır. Aspirin kanı inceltir ve kan pıhtılarının oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Kan inceltici özellikleri nedeniyle günlük aspirin almak kanama olaylarının riskini artırabilir. Bu, kolayca morarma veya burun kanaması gibi daha hafif olayları içerebilir.

Bununla birlikte, gastrointestinal (GI) sistemdeki veya beyindeki kanama olayları gibi ciddi kanama olayları da meydana gelebilir. Bu nedenle, bir sağlık uzmanı günlük aspirinin faydalarını potansiyel risklerine karşı tartmalıdır.

2019 raporuna göre, ADA, diyabetli ve kardiyovasküler hastalık öyküsü olan kişiler için günde yalnızca 75 ila 162 miligramlık bir dozda günlük aspirin önermektedir.

ADA, artan kardiyovasküler risk altındaki diyabetli kişiler için günlük aspirinin de düşünülebileceğini belirtiyor. 50 yaşında veya daha büyükseniz ve aşağıdaki durumlarda artmış kardiyovasküler risk altında olabilirsiniz:

 • kişisel bir geçmişi var:
  • bir veya daha fazla lipit türünün sağlıksız seviyelerine atıfta bulunan dislipidemi
 • 55 yaşından küçük erkekler ve 65 yaşından küçük kadınlar olarak tanımlanan ailede erken kardiyovasküler hastalık öyküsü varsa
 • şu an sigara içen biri

Bununla birlikte, kanama olaylarının riskini doktorunuzla tartışmanız önemlidir. Doktorunuzun günlük aspirin önermeden önce kanama riskinizi değerlendirmek istemesi de mümkündür.

Kardiyovasküler hastalığınız yoksa neden günlük aspirin önerilmiyor?

Bir 2018 çalışması, kardiyovasküler hastalık öyküsü olmayan diyabetli yetişkinlerde günlük aspirin kullanımına odaklandı.

Çalışma, yarısı günlük aspirin alan 15.480 katılımcıyı içeriyordu. Katılımcıların diğer yarısı plasebo aldı. Araştırmacılar, ortalama 7.4 yıllık bir süre boyunca katılımcıları takip etti. Şunu buldular:

 • Plasebo alanlara (yüzde 9,6) kıyasla günlük aspirin alan katılımcıların (yüzde 8,5) önemli ölçüde daha düşük bir yüzdesinde ciddi kardiyovasküler olaylar meydana geldi.
 • Bununla birlikte, aspirin alan kişilerde (yüzde 4,1) plaseboya (yüzde 3,2) kıyasla ciddi kanama olayları da önemli ölçüde daha fazla meydana geldi.

Araştırmacılar, diyabetli ve kardiyovasküler hastalık öyküsü olmayan kişiler için günlük aspirin risklerinin potansiyel faydalarından daha ağır bastığı sonucuna vardı.

Bununla birlikte, bir 2019 incelemesi, kanama olayları için aynı riski görmedi. İnceleme, kardiyovasküler hastalık öyküsü olmayan diyabetli 34.227 kişiden gelen verileri içeriyordu. Araştırmacılar şunu buldu:

 • Günlük aspirin, kardiyovasküler olay riskini yüzde 11 oranında azalttı.
 • Günlük aspirin almak kanama riskinde önemli bir artışa neden olmadı.
 • Araştırmacılar, gerçek dünya verilerinin, bu inceleme aynı sonuçları göstermese bile, günlük aspirin alan diyabetli kişilerde daha yüksek kanama oranları gösterdiğini belirtti.

Araştırmacılar, aspirinin diyabetli kişilerde kardiyovasküler olayları önlemede potansiyel faydaları olduğu sonucuna vardı, ancak fayda, kanama riskiyle dengelenebilir.

Şimdilik araştırmacılar, düşük doz günlük aspirin tavsiyelerinin kişinin mevcut kardiyovasküler sağlığı ve kanama riskine göre kişiselleştirilmesi gerektiğini söylüyor.

Aspirine alerjiniz varsa veya alamıyorsanız, kardiyovasküler olay riskinizi azaltmak için başka seçenekler de vardır.

Bunun yerine kan inceltici ilaç olan klopidogrel (Plavix) alabilirsiniz. Bununla birlikte, aspirin gibi, klopidogrel de kanama olayları riski ile ilişkilidir.

Şeker hastalığınız varsa, kardiyovasküler sorunları önlemeye yardımcı olabilecek başka yollar da vardır. Şimdi bu yollara bir göz atalım.

Kan şekerinizi yönetin

Yüksek kan şekeri düzeylerinin kan damarlarınıza zarar verebileceğini ve kardiyovasküler olay riskinizi artırabileceğini unutmayın. Bu nedenle, diyabet ilaçlarınızı daima doktorunuzun önerdiği şekilde alın.

Ek olarak, kan şekeri seviyenizi günde en az bir kez kontrol ettiğinizden emin olun. Okumalarınızın sürekli olarak hedef aralığınızın dışında olduğunu fark ederseniz, bunu tartışmak için doktorunuzla randevu alın.

Bir doktorun A1C seviyenizi her 3 ila 6 ayda bir kontrol etmesi de önemlidir. Bu, son 3 aydaki ortalama kan şekeri seviyenizi ölçer.

Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü tedavi edin

Yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol gibi altta yatan koşullar, kardiyovasküler hastalık riskinizi artırabilir. Bu koşullardan birine veya her ikisine sahipseniz, bunları yönetmek için adımlar atın.

Yüksek tansiyon, beta blokerler veya ACE inhibitörleri gibi çeşitli farklı ilaçlarla yönetilebilir. Ek olarak, stresi azaltmak, sağlıklı beslenmek ve sigara içmemek gibi yaşam tarzı değişiklikleri de yardımcı olabilir.

Yüksek kolesterol, ilaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri veya her ikisi ile de tedavi edilebilir. Kolesterol seviyelerini düşürmek için kullanılan ilaçlara statinler denir.

Kalp-sağlıklı bir diyet yiyin

Diyetinizde kalp dostu besinlere yer vermeye çalışın. Bazı örnekler şunları içerir:

 • taze meyve ve sebzeler
 • kepekli tahıllar
 • balık
 • tavuk veya hindi
 • yağsız et parçaları
 • az yağlı süt ürünleri

Aşağıdakiler gibi bazı gıda türlerinden kaçınmak da önemlidir:

Sigara içiyorsanız bırakmayı deneyin

Sigara, kardiyovasküler hastalık da dahil olmak üzere birçok farklı sağlık durumu için bir risk faktörüdür. Sigara içmenin bir etkisi kan damarlarınızı daraltarak kan akışını azaltmasıdır.

Sigara içiyorsanız, bırakmak için adımlar atın. Takip edebileceğiniz bir bırakma planı geliştirmek için doktorunuzla birlikte çalışmak faydalı olabilir.

Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapmak, kalbinizi sağlıklı tutmanıza ve kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir. İyi bir kural, haftanın çoğu günü en az 30 dakika egzersiz yapmaktır.

Atabileceğiniz bir diğer adım ise daha az oturmaya çalışmaktır. Bu, özellikle hareketsiz veya masa başı bir işte çalışıyorsanız önemlidir. Her 30 dakikada bir ayağa kalkıp hareket etmeye çalışın.

Kiloyu yönetmek için adımlar atın

Gerekirse kilo vermek kalp sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kilo vermenin sağlıklı yolları hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Şeker hastalığınız varsa ve kardiyovasküler riskiniz konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuza günlük aspirin hakkında danışın. Bireysel durumunuzda faydalı olup olmayacağına karar vermenize yardımcı olabilirler.

Önce doktorunuzla konuşmadan önce günlük aspirin almayın. Özellikle daha önce kardiyovasküler hastalık, kalp krizi veya inme geçmişiniz yoksa, sizin için önerilmeyebilir.

Aşağıdaki durumlarda günlük aspirin kullanmadan önce doktorunuzla da konuşmak isteyebilirsiniz:

 • 70 yaşın üzerinde
 • sık sık alkol al
 • GI kanaması veya hemorajik inme gibi kanama olayları riski var
 • herhangi bir tıbbi veya diş tedavisi yaptırmayı planlıyorsanız
 • Daha önce aspirine karşı alerjik reaksiyon geçirmişseniz

Acil bakım ne zaman aranmalı

Tıbbi yardım alabilmeniz için kalp krizi veya felç gibi kardiyovasküler bir olayın belirtilerini tanıyabilmek önemlidir.

Kalp krizi belirtileri şunlardır:

 • göğsünüzde birkaç dakikadan uzun süren ağrı, basınç veya sıkışma
 • sende ağrı:
 • nefes darlığı
 • tükenmişlik
 • sersemlemiş hissetmek
 • artan terleme
 • mide rahatsızlığı, mide bulantısı veya kusma gibi sindirim semptomları

Felç belirtileri şunlardır:

 • yüzünüzü, kolunuzu veya bacağınızı etkileyen tek taraflı güçsüzlük veya uyuşukluk
 • aniden ortaya çıkan ve şiddetli baş ağrısı
 • baş dönmesi veya sersemlik hissi
 • görüş problemleri
 • konuşma, yürüme veya dengenizi korumada sorun
 • bilinç bulanıklığı, konfüzyon

Herhangi bir kardiyovasküler olay belirtisi yaşarsanız 911’i arayın veya acil servise gidin. Kalp krizi veya felç geçirip geçirmediğinizden emin değilseniz sorun değil. Önemli olan, derhal tıbbi yardım almanızdır.

Kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler olay riskini azaltmaya yardımcı olabilse de, diyabetli herkes için günlük düşük doz aspirin önerilmeyebilir. Bunun nedeni, günlük aspirinin ciddi kanama olayları riskini taşımasıdır.

Şeker hastalığınız varsa ve kardiyovasküler hastalık hakkında endişeleriniz varsa, günlük aspirin hakkında doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, sizin için günlük aspirin önerilip önerilmediğini belirlemek için kardiyovasküler risk düzeyinizi değerlendirmenize yardımcı olabilir.

Şeker hastalığınız varsa kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmenin başka yolları da vardır. Bunlar arasında kan şekerinizi yönetmek, diğer sağlık durumlarını tedavi etmek ve kalp için sağlıklı bir diyet yemek yer alır.

Bu yazılara da bakın:

Canan Karatay Şeker Hastaları İçin Diyet Listesi – Tip 1-2 Diyabet!

Diyabet kilo aldırır mı yoksa kilo verdirir mi?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın