Ana Sayfa - Genel Sağlık - Dil Sararması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Dil Sararması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Dilinizin neden sarardığını ve farklı nedenleri nasıl tedavi edeceğinizi öğrenin.

Sarı bir dil genellikle zararsızdır ve genellikle zamanla kendi kendine geçer. Sarılık gibi sarı dile neden olan sadece birkaç durum daha ciddidir ve tedavi gerektirir.

Sarı bir dilin görünümü, altta yatan nedene bağlıdır. Aşırı maya büyümesinden dolayı dilinizde ve ağzınızın diğer kısımlarında sarımsı beyaz lekeler görebilirsiniz.

Kötü ağız hijyeni ve diğer bazı koşullar, ağzınızdaki ölü deri hücreleri, bakteriler ve diğer partiküllerden dolayı dilinizin yüzeyinde sarı bir birikime neden olabilir. Ayrıca ağız kokusuna da yol açabilir.

Bazı yiyecekler, ilaçlar ve ilaçlar, dil, diş etleri veya damak gibi ağzınızın bazı kısımlarını geçici olarak lekeleyebilir.

Sarı bir dilin en yaygın nedenleri arasında olmasa da, sarılık dilinizin, damağınızın, gözlerinizin ve cildinizin sararmasına neden olabilir.

Sarı dilin birçok farklı nedeni olabilir.

Sarı Bir Dilin Olası Sebepleri

Dil Sararmasının Sebeplerinden Biri: Kötü ağız hijyeni

Dişlerinizi sık sık ve iyice fırçalamadığınızda, dilinizin papillalarında deri hücreleri ve bakteriler birikebilir. Papilla, dilinizin ucunu ve kenarını kaplayan küçük yumrulardır.

Bakteriler, dilinizi sarıya çevirebilecek pigmentler salgılar. Yiyecek, tütün ve diğer maddeler de papillanızda sıkışıp dilinizi sarıya çevirebilir.

Dil Sararmasının Belirtilerinden Biri: siyah kıllı dil

Siyah tüylü dil, dilinizdeki ölü deri hücrelerinin aşırı büyümesinin neden olduğu zararsız bir durumdur. Bu aşırı büyüme, papillanızın daha da büyümesine neden olur. Bakteri, kir, yiyecek ve diğer maddeler bu tümseklerde birikebilir ve onları farklı renklere çevirebilir.

Bu rahatsızlığın adı “siyah” olsa da, diliniz siyaha dönmeden önce sarıya veya başka renklere dönüşebilir.

Kıllı dil gelişimine katkıda bulunabilecek faktörler şunlardır:

  • sigara içmek
  • aşırı kahve tüketimi
  • alkol içmek
  • kuru ağız
  • tetrasiklinler gibi bazı antibiyotikler
  • yumuşak bir diyet yemek

Diğer semptomlar şunları içerebilir:

Dil Sararmasının Belirtilerinden Biri Ağız kuruluğu veya ağız solunumu

Ağız kuruluğu, ağzınızda yeterli tükürük bulunmamasıdır. Normalde tükürük, bakterileri ağzınızdan temizler ve bu da diş çürümesini önlemeye yardımcı olur. Ağzınız anormal derecede kuruysa, bakteri oluşumu dilinizde sarı lekelere neden olabilir.

Ağız kuruluğuna katkıda bulunabilecek faktörler şunlardır:

Dil Sararmasının Belirtilerinden Biri coğrafi dil

Dilinizde papilla yamaları eksik olduğunda coğrafi dil olur. Doktorlar bunun neden olduğunu bilmiyorlar ama bazen ailelerde oluyor.

Durum adını, eksik yamalar dilinizin yüzeyini bir harita gibi gösterdiği için alır. Yamalar genellikle kırmızıdır, ancak sararabilirler. Bazen acıyacaklar.

Bizmut içeren ilaçlar

Pepto-Bismol ve diğer bizmut subsalisilat içeren ilaçlar, dilinizin sarıdan siyaha kadar değişen renklerini değiştirebilir. Ayrıca dışkınızın koyulaşmasına da neden olabilir.

antibiyotikler

Antibiyotik almak sizi ağzınızda bir mantar enfeksiyonu olan oral pamukçuk geliştirmeye daha yatkın hale getirebilir. Oral pamukçuk, Candida albicans mayasının aşırı büyümesinden kaynaklanır.

Bu aşırı büyüme dilinizde, iç yanaklarda, diş etlerinde veya dudaklarınızda beyaz veya sarımsı lekelere neden olabilir.

Siyah tüylü dil de antibiyotiklerin nadir görülen bir yan etkisi olabilir.

Diğer ilaçlar ve ilaçlar

Diğer bazı ilaçlar ve ilaçlar, dilinizde ve ağzınızda geçici olarak sarı veya kahverengi bir renk değişikliğine neden olabilir. Dil etkilendiğinde, genellikle renk değişikliği dilinizin üst yüzeyinde görülür.

Bazen ağzınızda renk değişikliğine neden olduğu bilinen ilaçlar şunlardır:

Kokain kullanımının da renk bozulmasına neden olduğu bilinmektedir.

Bazı gargaralar

Peroksit, cadı fındığı veya mentol içeren bir gargara kullanmak dilinizin rengini değiştirebilir. Klorheksidin içeren reçeteli gargaraların da dişlerinizin ve dilinizin yüzeyini lekelediği bilinmektedir.

Tütün dumanı ve çiğneme tütünü

Tütün dumanındaki ve çiğneme tütünündeki kimyasallar dilinizin sarıya dönmesine neden olabilir. Sigara içmek de siyah tüylü dil gelişimi için bir risk faktörüdür.

2018 yılındaki bir vaka çalışmasında, araştırmacılar, 17 yıl boyunca günde 25 sigara içtikten sonra sarı tüylü bir dil geliştiren 36 yaşındaki bir kadını tanımladılar. Ağız hijyeni alışkanlıklarını geliştirip sigarayı bıraktıktan sonra tamamen iyileşti.

Diyet

Bazı yiyecek ve içecekler dilinizin geçici olarak sarı veya kahverengi lekelenmesine neden olabilir. Bunlara çay ve kahve veya şeker, cips veya kraker gibi sarı boya eklenmiş yiyecekler dahildir. Bazı vitaminler ve takviyeler de sarı boya içerir.

Sarılık

Sarılık, cildinizin ve göz beyazlarınızın sararmasına neden olan bir durumdur. Karaciğeriniz hasar gördüğünde ve atık ürün bilirubini uygun şekilde işleyemediğinde olur. Bilirubin, kırmızı kan hücreleri parçalandığında üretilen sarı bir pigmenttir.

Sarılık ayrıca ağzınızın sararmasına da neden olabilir. Bilirubin, dilinizi ağzınızın dibine bağlayan doku bandı olan frenulumunuzun yakınında ağzınızın yumuşak damak ve tabanı boyunca birikme eğilimindedir.

Sarılık, aşağıdakiler gibi ciddi bir hastalığa işaret edebileceğinden acil tıbbi müdahale gerektirir:

Otoimmün koşullar

Sedef hastalığı adı verilen otoimmün durum, pul pul ve pullu cilde neden olur. Ayrıca dilinizde sarı kenarlı kırmızı lekelere neden olabilir. Bununla birlikte, dilin oral sedef hastalığı oldukça nadirdir.

2019 çalışmasının yazarlarına göre, bilimsel literatürde 1903’ten 2009’a kadar yalnızca 64 vaka bildirildi.

Şeker hastalığı

Journal of Epidemiology’de yayınlanan 2018 tarihli bir çalışmada, araştırmacılar, sigara içmeyen Japon kadın ve erkeklerde sarı bir dil kaplamasının diyabetle ilişkili olduğunu ve prediyabet ile ilişkili olma eğiliminde olduğunu buldular.

Mide koşulları

Gastrit, midenizin astarının iltihaplanmasıdır. Kronik gastrit, bu astarın uzun süreli iltihaplanması ile karakterizedir. Gastritli bazı kişilerin dillerinde sarı bir kaplama vardır.

Bir çalışmada, araştırmacılar, Helicobacter pylori bakterisi ile enfekte 440 kronik gastrit hastasının yüzde 81.16’sında sarı dil örtüsüne sahip olduğunu bulmuşlardır.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın