Ana Sayfa - Genel Sağlık - Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Cinsiyet – Gebelikte Sol Taraf Ağrısı

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Cinsiyet – Gebelikte Sol Taraf Ağrısı

Hamilelikte sol kasık ağrısı cinsiyet, halk arasında yaygın olan yargılardan bir tanesidir. Ayrıca bu ağrıların herhangi bir bilimsel dayanağı yoktur. Sağ kasık ağrısı olanların kız, sol kasık ağrısı olanların da erkek bebek dünyaya getireceği gibi bir anlayış hakimdir. Ancak bu bilginin herhangi bir kanıtı olmayacağından dolayı bebeğin cinsiyetini belirlemede etkili bir metot değildir. Bu tarz etkili ve ilgi çekici yazılarımız genel sağlık kategorisi altında değerlendirilmektedir. Bağlantıya tıklayıp devamına erişebilirsiniz.

Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte sol kasık ağrısı neden olur, normal görülen ve her kadının yaşayacağı türden bir durumdur. Bebeğin gelişiminden kaynaklı olarak bu ağrılar ortaya çıkmaktadır. Vücudun bebeğe uyum sağlayamamasından kaynaklıdır. Sık sık ortaya çıkan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bununla beraber hamilelik döneminde idrar yolu enfeksiyonlarının ortaya çıkması da kasık ağrısının nedenleri arasında yaygındır. Ayrıca düşük riski de kasık ağrısıyla kendini belli edeceğinden dolayı mutlaka doktorlara danışmak gerekecektir.

Gebelikte Sol Kasık Ağrısı Cinsiyet

Gebelikte Sol Kasık Ağrısı Cinsiyet
Gebelikte Sol Kasık Ağrısı Cinsiyet

Öncelikle şunu belirtelim ki gebelikte sol kasık ağrısı yalnızca cinsiyet ile ilgili değildir. Bunun dışında idrar yolu enfeksiyonundan dolayı da hamile kişinin sol kasığı ağrıyabilir. Ayrıca düşük riski de olmaktadır. Fakat genellikle Sol kasık ağrısı bebek cinsiyeti olarak erkek olacağını belirtmektedir. Toplum içinde her ne kadar böyle söylense de bu bilimsel bir yargı değildir. Gebelikte Sol Kasık Ağrısı Cinsiyet belirleme bu şekildedir.

Hamilelikte Sol Tarata Ağrı Cinsiyet

Günümüzde halk arasında hamile kişinin sağ kasığı ağrırsa kız, sol kasığı ağrırsa erkek bebeği olacağı söylenmektedir. Fakat bu bilimsel bir şey değildir. Yalnızca böyle olduğu söylenmektedir. Sol kasık ağrısı erkek bebek mi? Sorusu da oldukça yaygın olarak sorulmaktadır. Hamilelikte Sol Tarata Ağrı Cinsiyet olarak erkek olacağı söylenmektedir. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Altına Kaçıran Çocuğun Tedavisi Yumurta Kabuğu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Gebelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelikte kasık ağrısı nasıl geçer, son derecede doğal bir durumdur. Ancak bu sürecin sürekli olarak gelişmesi halinde doktorlardan destek almakta fayda vardır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yaygın olarak görülse de nöbetler halinde oluşması ciddi sorunlara mahal verecektir. Kasık ağrısını geçirmek için değişik yöntemler uygulanabilir.

 • Düzenli olarak bol su tüketimi
 • Dinlenme
 • Karnın rahat olacağı biçimde oturma
 • Sık sık uyuma ve uzanma
 • Ufak çaplı yürüyüşler
 • Ayak bölgesini sıcak tutma
 • Klimalı alanlardan uzak durma ve doğal serinleme yöntemleri kullanma
 • Karın bölgesini rahatsız edecek kıyafetlerden uzak durma
 • Sıcak su torbası kullanmama
 • Doktor kontrolünde olmadan ilaç almama
 • Bitki çaylarından uzak durma
 • Karın bölgesine baskı yapacak ürünlerden uzak kalma
 • Karın bölgesine baskı uygulamama

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte kasık ağrısı neden olur, yaygın olarak sorulan bir durumdur. Kasık bölgesinde görülen bu ağrıların nedenleri farklı türlerde olacaktır. Rahmin giderek büyümesi ve bebeğe yer açmasından kaynaklıdır. Ancak ilk kez hamilelik yaşayanlar için bu ağrılar daha şiddetli olacaktır. uzun sürmesi de bu ağrıların farklı sonuçlar doğurması söz konusudur. Bununla beraber söz konusu durum uzun vadeli olarak açığa çıktığında farklı nedenler gelişme gösterecektir.

 1. Preeklampsi

Preeklampsi gebelik döneminde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bazı dönemlerde kontrol dışında kalacaktır. Gebelikten kaynaklı yaşanacak zehirlenmeden dolayı bebeğin ve annenin zarar görmesine neden olacaktır.

 • İdrar yolu enfeksiyonu

Şiddetli karın ağrısının nedenidir. Ayrıca kasık bölgesindeki kasılmalara ve ağrılara da neden olacaktır. Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Norodol Damla Kullananların Yorumları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 • Dış gebelik:

Hamileliğin rahimde değil de tüpte ilerlemesi manasına gelecektir. Erken dönemlerde kan testi ve ultrason ile tespit edilecektir. Ayrıca yoğun kasık ağrılarına da neden olacaktır. Hamilelik kesesinin görülmemesi ve hormon artışının devam etmesi durumuyla rahatlıkla anlaşılacaktır. Hamileliğin doğal halinden daha zor geçeceği anlamına gelmektedir.

 • Düşük riski

Aşırı ve sürekli kasık ağrıları düşük habercisi de olabilir. Bu tip durumların geliştiği hallerde mutlaka doktorların muayenesine gerek görmek gerekecektir.

Gebelikte Kasık Ağrısını Gidermek İçin Yapılan Yanlışlar

Gebelikte kasık ağrısını gidermek için yapılan yanlışlar konusunda hassas olmak önemlidir. Ayrıca her kadının hamilelik dönemi boyunca bu tutumlardan uzak kalmaları önemlidir. Bu evrede de ağrı oluşması durumunda mutlaka uzak durmak gereken hususlar arasında yer alacaktır.

 • Sıcak su torbası ve kiraz çekirdeği torbası kullanımından uzak kalmak önemlidir. Ayrıca karın ve kasık bölgesini sıcak bezle sarmamak da gerekecektir.
 • Doktorlara danışmadan ağrı kesici kullanmamak önemlidir.
 • Bitki çaylarından uzak durmak gerekecektir.
 • Karın bölgesine herhangi bir baskı uygulamamak da önemli bir husustur.

Yazımızın sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz Hamilelikte Sol Kasık Ağrısı Cinsiyet ile alakalı bilgilendirici bir video ise aşağıda sizlerle:

YouTube video

Diğer genel sağlık ile alakalı içeriklerimize alt kısımdan erişebilirsiniz. Sağlıklı bireyler olarak kalın.

Bunun yanında ana sayfamızdaki diğer yazılar için sagliklibireyler.com adresine tıklayabilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın