Ana Sayfa - Genel Sağlık - Altına Kaçıran Çocuğun Tedavisi Yumurta Kabuğu – İşe Yarıyor Mu?

Altına Kaçıran Çocuğun Tedavisi Yumurta Kabuğu – İşe Yarıyor Mu?

Altına kaçıran çocuğun tedavisi yumurta kabuğu ile yapılabilir desek? Muhtemelen şaşırdınız, ancak doğru. Çocuklarda alt ıslatma sorununa bitkisel çözüm arayan ebeveynler yumurta kabuğundan fayda görüyor.

Bu yöntemi deneyen anne-babaların yorumları da son derece etkili olduğunu gösteriyor. Tabii ki bunun için uygulanabilecek farklı doğal yöntemler de bulunuyor. Hepsi için okumaya devam edin!

Çocuklarda Altına Kaçırma Sorunu Nedir?

Enürezis noktürna (EN) olarak bilinen bu problem, gündüz veya gece tekrarlayan şekilde idrar kaçırma olarak gerçekleşmektedir. 2 yaşına kadar çocuklarda idrar kaçırma normaldir. 2 yaşından sonra mesane gelişimi başlamakta ve genellikle 4 yaşında tamamlanmaktadır. Mesane gelişiminin sona ermesiyle birlikte çocuk, kaslarını kontrol etme ve idrarını tutabilme yeteneği kazanmaktadır.

Çocuklarda gece alt ıslatma çoğunlukla mesane gelişim geriliğinden kaynaklanmaktadır. Yaş ile beraber bunun sıklığı azalmaktadır. Erkek çocukların kız çocuklara göre daha sık alt ıslatma sorunu yaşadığı bilinmektedir.

Önerilen İçerik: İdrarda Glukoz Pozitif ve Negatif Ne Demek?

Çocuklarda Altına Kaçırma Neden Olur?

Bu durum, yaygın görülen bir çocukluk çağı sorunudur. Genetik faktörlerden kardeş kıskançlığına kadar çeşitli nedenlere bağlıdır. Kimi zaman alt ıslatma, çocukta anksiyete varlığına işaret eder. Bu problem; aile bireylerinden birinin evden ayrılması ya da vefatı, eşlerin boşanması gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır.

Çocuğun yaşadığı fiziksel veya psikolojik rahatsızlıklar, travmalar, ilgisizlik veya istismar da alt ıslatma sorununu tetikleyebilmektedir. Okul ortamındaki sorunlar, ev yahut şehir değişikliği vb. pek çok durum anksiyeteye yol açabildiğinden, çocuklarda alt ıslatma nedenleri içerisine dâhil edilmektedir.

Anne ve babanın küçüklüğünde altına kaçırma problemi yaşamış olması, çocukta da bu sorunun görülme ihtimâlini %80 artırmaktadır. Eğer bu durum ebeveynlerden yalnızca birinde görülmüşse olasılık yarıya düşmektedir.

Bu özet bilgilerden sonra, çocuklarda altına kaçırma sebepleri konusunu biraz daha detaylandırmak istiyoruz.

Fiziksel Bakımdan Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri:

Bazı rahatsızlıklar çocuklarda gündüz veya gece altına kaçırma problemine sebebiyet verebilir. Onları şöyle sıralamak mümkündür:

 1. Obezite,
 2. Şeker hastalığı (Diyabet),
 3. Mesane kaslarının yeterince olgunlaşmamış olması,
 4. Yatmadan evvel çok sıvı tüketmek,
 5. İdrar yolu enfeksiyonları,
 6. Aşırı yorgunluk,
 7. Uykuda solunum rahatsızlıkları (Tıkayıcı uyku apnesi sendromu),
 8. Mesanenin normalden küçük oluşu,
 9. Üriner sistemde oluşan rahatsızlıklar,
 10. Aşırı Aktif Mesane Sendromu,
 11. Kronik kabızlık (Bu durum mesanenin baskı altında kalmasına yol açarak idrar kaçırmaya sebebiyet verebilir.),
 12. Mesane ve böbrek hastalıkları,
 13. Hidronefroz (İdrar yollarının veya böbreklerdeki havuzcukların anormal derecede genişlemesi),
 14. Antidiüretik, vazopressin, arjinin gibi hormonlardaki dengesizlikler (Sydığımız hormonlar suyun böbreklerden atılımı üzerinde büyük etkiye sahiptir. O yüzden bu hormonların düzensiz oluşu, çocuklarda altına kaçırmanın fiziksel nedenleri arasındadır.),
 15. Valproik asit, teofilin vs. ilaçların yan etkileri,
 16. Diabetes mellitus ve diabetes insipitus gibi rahatsızlıklar.
 17. Bunların yanı sıra, nörolojik rahatsızlıklar da çocuklardaki alt ıslatma probleminin temelinde yatan bir başka faktör olabilir. Örneğin; Multipl skleroz, omurilik basıları, Guillain-Barre sendromu, beyin tümörleri bunlardandır.

Görülüyor ki, çocuklarda altına kaçırma neden olur? Sorusunun pek çok cevabı vardır. Dolayısıyla tedavinin ilk aşaması, buna neyin sebep olduğunu belirlemektir. Yoksa, altına kaçıran çocuğun tedavisi yumurta kabuğu veya başka hangi doğal şey ile yapılırsa yapılsın etkisi olmayacaktır. Gelişigüzel uygulanan yöntemlerin çocuğa yarardan çok zararı dokunmaktadır.

Ruhsal Bakımdan Çocuklarda Alt Islatma Sebepleri:

Psikolojik sorunlar da çocukların geceleri veya gündüz vakti istemsiz idrar kaçırma problemi yaşamasına yol açabilmektedir. Çocuklarda altına kaçırmanın psikolojik nedenleri şunlardır:

 1. Aşırı stres,
 2. Yeni doğan kardeşini kıskanmak,
 3. Şok, kaza, travma geçirmek,
 4. Saldırganlık duygusunun dışarı yansıması,
 5. Tuvalet eğitimi esnasında baskı görmk,
 6. Aile bireylerinin temizlik ve ev düzeni konusunda aşırıya kaçması, takıntılı bir şekilde çocuğa psikolojik baskı uygulaması,
 7. Uyanma bozukluğu,
 8. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozuklukları,
 9. Anne-çocuk arasındaki bağın zayıf olması, ebeveynlerin psikolojik problemlerini çocuğuna yansıtması,
 10. Çocuğun yeterli duygusal olgunluğa erişmemiş olması (Bu durum, normalden fazla hoşgörülü veya aşırı korumacı ebeveynler tarafından yetiştirilen çocuklarda sık gözlemlenmektedir. Söz konusu tutumlar çocukların duygusal gelişimini sekteye uğratarak alt ıslatma sorununu beraberinde getirebilmektedir.)
 11. Yetiştirme yurtlarında büyüyen veya kalabalık bir aile ortamında yaşayan çocuklarda altına kaçırma problemi daha çok görülmektedir.

Eğer bu problemin nedeni fiziksel bir rahatsızlık ise, altına kaçıran çocuğun tedavisi yumurta kabuğu ile gerçekleştirilemez. Çünkü o hastalık iyileştirilmedikçe sorun düzelmeyecektir. Fakat bu tarz doğal yöntemler genellikle psikolojik kaynaklı alt ıslatma problemlerinde etkili olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Küçük Çocuklarda Beyaz Saç Niye Olur?

Çocuklarda Gündüz Altına Kaçırma Neden Olur?

Bu durumun başlıca sebepleri ise şöyle ifade edebiliriz:

 1. Yeteri sıklıkta tuvalete gitmemek, tuvaleti gelmiş olmasına rağmen bekletmek,
 2. Kola ve benzeri gazlı ya da kafeinli içecekler,
 3. İdrarın tamamını yapmamak.
 4. Ayrıca yukarıda saydığımız şu problemler, çocuklarda gündüz altını ıslatma neden olur sorusunun da cevabıdır: İdrar yolunda enfeksiyon, kabızlık, küçük mesane sorunu, kaygı ve stres.

Altına Kaçıran Çocuğun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Altına Kaçıran Çocuğun Tedavisi Yumurta Kabuğu ile Nasıl Yapılır
Altına Kaçıran Çocuğun Tedavisi Yumurta Kabuğu ile Nasıl Yapılır?

Bu sorunun cevabı alt ıslatmanın sebebine göre belirlenmekte olup, en sık kullanılan yöntemlerden bazıları şunlardır:

1. Altına Kaçıran Çocuğun Tedavisi Yumurta Kabuğu ile Nasıl Yapılır?

Gereken Malzemeler;

 • Kavrulmuş ve dövülmüş fındık kabuğu (50 gram),
 • Kardeş kanı bitkisi (Bu da 50 gr.),
 • Bal (1 kg),
 • 50 gr Havlucan tozu,
 • Kavrulup dövülmüş yumurta kabuğu (5 adet).

Yapılışı;

 • Hepsini bir kilo balın içine koyup karıştırın.
 • Çocuğunuza günde 3 öğün birer yemek kaşığı bundan verin. (Aç karna tüketmelidir.)
 • Bu maddelerden birine alerjisi olan çocuklarda altına kaçırma tedavisi yumurta kabuğu ile yapılmamalı, farklı alternatifler denenmelidir.

Çocuklarda Alt Islatma için Yumurta Kabuğu Kullananların Yorumları

Bu yöntemi uygulayan annelerin yorumlarına Kadınlar Kulübü ve Süslü Sözlük gibi platformlardan ulaştık. İşte bazı kullananlar hakkındaki yorumlar:

 • Hiç umudum yoktu ancak deneyeyim dedim. 6 yaşındaki oğlum için yumurta kabuğu kürünü uyguladım. Tamamen geçti diyemesem de, geceleri alt ıslatma sıklığı azaldı.
 • Yaptım fakat çocuğuma yediremedim bile. Midesi bulanıyor, öğürüyor. Hayal kırıklığı oldu benim için.
 • Arkadaşlar altına kaçıran çocuğa yumurta kabuğu vermek gerçekten işe yarıyor. Ablam yeğenim için denemiş ve kısaa sürede etkisini gördüğünden bahsetti.
 • 7 yaşındaki kızım için bu yöntemi denedim. Bal olarak süzme bal kullandım. Şahsen benimki petek balı sevmiyordu. Birkaç haftadır uyguluyoruz, etkisini görmeye başladık. Tavsiye ederim.
 • Ben altına kaçıran çocuğun tedavisi İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen kiraz sapı kürüyle daha iyi etki ediyor diye duydum. Onu denedim, sonuç alamadım. Bir de yumurta kabuğu yöntemini uygulamak istedim. O da işe yaramadı. Bu tarz yöntemlerle zaman kaybetmek yerine direkt bir üroloji uzmanına götürmek daha mantıklı.

Gördüğünüz gibi olumlu yorum yapan da, olumsuz deneyimlerini aktaaranlar da vardır. Artık karar sizin.

Eğer altına ıslatan çocuğa yumurta kabuğu fayda etmezse aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

2. Kiraz Sapı Kürü ile Altını Islatan Çocuğun Tedavisi:

20-25 tane kurutulmuş kiraz sapı 5-6 dk boyunca bir bardak suda kaynatılmaktadır. Rengi sarıya veya griye döndüyse bilin ki o kirazlar raf ömrünü doldurmuştur ve kullanıma uygun değildir.

Su rengi açık kiremit rengi kırmızısı ise güvenle kullanılabilmektedir. Kaynadıktan sonra ılımaya bırakılmalıdır. Ilıyan kiraz sapı suyuna birkaç damla –taze sıkılmış- limon suyu damlatın. Altına işeyen çocuğun tedavisi için düzenli olarak kullanılırsa etkisini gösterecektir.

3. Mısır Püskülü ile Çocuklarda Alt Islatma Tedavisi:

Bir tutam kurutulmuş mısır püskülünü, kaynamakta olan bir bardak suya atın. 5 dakika kısık ateşte kaynatıp süzün. Öğle ve akşam yemeklerinden yarım saat önce çocuğunuza içirin. Bu küre 15 gün uygulanmalıdır.

4. Elma Sirkesi ile Çocuklarda İdrar Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir?

Asit ve alkali dengesini sağlamaya yardımcı olan elma sirkesi, çocuklarda yatak ıslatma problemine de çözüm sunabilmektedir. Yarım bardak suya elma sirkesi karıştırıp her öğünde bundan içirin. Aksatmadan devam ederseniz altını ıslatan çocuğun tedavisi için etkisini göstereceği umulur.

5. Altın Çilek ile Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorununa Bitkisel Çözüm

Bir miktar balı biraz karabiber ile karıştırın. İçerisine iki altın çilek ilâve edin ve püre hâline getirerek yedirin. Bunu her sabah tekrar edin.

6. Alarm uygulamasıyla Altına Kaçıran Çocuk Nasıl Tedavi Edilir?

Bu yöntem 8 yaşını tamamlamış çocuklarda uygulanmaktadır ve 2-3 ay devam ettirilmesi gerekmektedir. Tedavi sırasında bazı cihazlar kullanılmaktadır. Çocuk yatağını ıslattığı zaman bu cihazlar alarm gibi çalarak uyarı vermeye başlamaktadır. Bu tedavinin %70-84 oranında iyileşme sağladığı bilinmektedir.

7. İlaçlarla Altını Islatan Çocuk Nasıl Tedavi Edilir?

Şâyet altına kaçıran çocuğun tedavisi yumurta kabuğu gibi doğal şeylerle olmuyorsa, davranış değişiklikleri de işe yaramıyorsa ilaçlara başvurulmaktadır.

Kullanılan ilaçlar, idrar torbasının istem dışı kasılmasını önleyerek etki etmektedir. Ayrıca bunlar, idrar torbasını büyütme işlevine de sahiptir. Tedavi genellikle 1 yıl veya daha uzun sürebilmektedir.

Yalnız, altını ıslatan çocuğa ilaç vermek bazı yan etkilere yol açabilmektedir. Örneğin;

 1. Okul başarısının düşmesi,
 2. Sinirlilik,
 3. Vücut sıcaklığında artış,
 4. Yüz kızarması,
 5. Görme bulanıklığı,
 6. Ağız kuruluğu bunlardandır.

Bu tür riskler ve çözüm yolları için hekiminizle görüşmelisiniz.

8. Terapi ile Çocuklarda Altına Kaçırma Tedavisi Nasıl Olur?

Çocuk psikiyatri uzmanları, stres ve yaşam değişiklikleriyle mücadelesine yardım ederek alt ıslatma probleminin üstesinden gelmesini sağlayabilmektedir. Bunun için seanslara düzenli devam edilmesi gerekmektedir.

Psikoterapi uygulamaları olarak; aile terapisi, oyun terapisi veya bireysel terapi tercih edilmektedir.

9. Beslenme Değişiklikleriyle Çocuklarda İdrar Kaçırma Tedavisi

Bazı gıdalar asidik içeriğe sahip olduğu için mesaneyi tahriş ederek alt ıslatma problemine zemin hazırlayabilmektedir. Gece veya gündüzleri altını ıslatan çocukların bir süre bu gıdalardan uzak tutulması önerilmektedir:

 1. Greyfurt,
 2. Limon,
 3. Portakal,
 4. Çikolata,
 5. Domates,
 6. Kahve-çay,
 7. Meyveli soda,
 8. Enerji içecekleri,
 9. Kola-gazoz,
 10. Baharatlı yiyecekler,
 11. Soğan,
 12. İşlenmiş ürünler,
 13. Kızılcık. (Altına kaçıran çocuğun tedavisi için yumurta kabuğu gibi doğal yöntemler tavsiye edenlerin kızılcık şerbetini de önerdiği görülmektedir. Ancak bu, yanlış bir bilgi olup tahrişi artırarak sorunu şiddetlendirir.)

10. Altına Kaçıran Çocuğa Nasıl Davranılmalı? Ebeveynlere Öneriler

Tedavide ilk adım, çocuğunuza doğru bir şekilde yaklaşmanızdır. Kızıp bağırırsanız, altına kaçıran çocuğun tedavisi yumurta kabuğu ile de olmaz, başka bir şeyle de etki etmez. Çünkü çocuk psikolojik baskı altında kalmaya devam ettiği müddetçe, uygulanacak tedaviler işe yaramayacaktır.

Klişe gibi gelecek ancak, ‘her şey kafada başlar ve kafada biter.’ Sözünü unutmamak gerekir. Siz çocuğa suç işlemiş gibi davranırsanız alt ıslatma problemini tetiklemekten başka bir şey yapmış olmazsınız.

Bu nedenle sabırlı davranmalı, çocuğunuza anlayışla yaklaşmalısınız. Hiçbir çocuk bilinçli olarak altını ıslatmaz. Hatayı onda aramak sorunu daha da alevlendirecektir.

Çocuğum altına kaçırıyor, ne yapmalıyım? Diyorsanız şunlara dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz:

 1. Azarlama, ceza verme, baskı kurma, aşırı titizlik gibi davranışlardan uzak durun. Daima destekleyici olun. Çocuklarda alt ıslatma geçici bir süreçtir, unutmayın.
 2. Geceleri fazla su içmesini engelleyin. Özellikle uyumadan önce alınan sıvı miktarını kısıtlayın. Yatmadan 2 saat evvel bir şey yemeyi, su içmeyi bırakmalı. Özellikle akşamları karpuz gibi çok sulu meyveler tüketmemeli.
 3. Çocuğunuzun bu problemini onun yanında başkalarına anlatmayın.
 4. Bez bağlamaktan kaçının.
 5. Yatağa girmeden tuvalete gitmesi gerektiğini hatırlatın.
 6. Her gece belli bir saatte idrara çıkması için onu uyandırın.
 7. Kafeinli ürünlerden, boyalı şekerlerden, yağda kızartılmış yiyeceklerden, gazlı içeceklerden kaçınmasını sağlayın.
 8. Gündüz 2 saatte bir çişini yapması için uyarılarda bulunun. (Okula gidiyorsa her iki tenefüste bir tuvalete gitmesini söyleyin.)
 9. Çocuğun yaşı küçükse her gün aynı saatte uyutmaya özen gösterin. Sürekli farklı saatlerde uyuyup uyanan çocukların böbrek çalışma düzeni bozulabilir ve sonucunda alt ıslatma problemi baş gösterir.
 10. Çocuğunuzun tuvaleti alafranga (oturaklı) olsun. Ayaklarının altına da onun boyuna uygun yükseklikte bir basamak koyun.
 11. Gündüz idrar kaçırmasına karşı dışarı çıkarken yanınıza ek giysi alın.

Altına Kaçıran Çocuğun Tedavisi Yumurta Kabuğu ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Çocuklarda alt ıslatma nedenleri nelerdir? Artık biliyorsunuz. Bunun için deneyebileceğiniz çözüm önerilerini de duydunuz.

Fakat yeniden hatırlatmak isteriz ki, altına kaçıran çocuğun tedavisi yumurta kabuğu kullanılırsa yüzde yüz sonuç verir diye bir garanti yoktur. Hiçbir yöntem için böyle bir kesinlikten söz edemeyiz. Çünkü hangi yöntemin daha doğru olduğu alt ıslatmanın sebebine göre değişmektedir. Her yöntemin etkisi de bünyeden bünyeye farklı olmaktadır.

Altını Islatan Çocuğa Kesin Çözüm

Eğer çocuğunuz gündüz veya gece fark etmeksizin altına kaçırıyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Bu yüzden Altını Islatan Çocuğa Kesin Çözüm olarak genellikle yumurta kabuğu tedavisi önerilmektedir. Özellikle bu tedavi yöntemini deneyen ebeveynler genellikle faydasını gördüklerini söylemektedir. Bu durum hemen hemen her çocuğun başına gelebilir. Ayrıca erkek çocuklarının kız çocuklara göre daha fazla altına kaçırdığını söyleyebiliriz.

13 Yaşında Altına Kaçırma Nedenleri?

Bazı çocuklar yaşıtlarına göre daha fazla altına kaçırabilir. Bununla birlikte bazı çocuklar da yaşları ilerlemiş olsa bile yine de altını ıslatabilirler. Bunun birçok sebebi olabilir. Fakat genellikle mesanelerinin daha geç gelişmesinden dolayı idrarlarını tutamadıklarını söyleyebiliriz. Böylece 13 Yaşında Altına Kaçırma Nedenlerini bu şekilde sayabiliriz.

Yazımızı bitirirken bu konuda en sık sorulan bazı sorulara yer vermek istiyoruz:

Yazımızın sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz Altına Kaçıran Çocuğun Tedavisi Yumurta Kabuğu ile alakalı bilgilendirici bir video ise aşağıda sizlerle:

YouTube video

Bunun yanında ana sayfamızdaki diğer yazılar için sagliklibireyler.com adresine tıklayabilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın