Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Hipoalerjenik Makyaj Nedir? Hipoalerjenik Makyaj Nasıl Yapılır? Yorumlar

Hipoalerjenik Makyaj Nedir? Hipoalerjenik Makyaj Nasıl Yapılır? Yorumlar

Hipoalerjenik makyaj nedir ve nasıl yapılır? Hipoalerjenik makyaj markaları ve malzemeleri hakkında kaleme aldığımız bu rehberi kesinlikle okuyun.

Makyajınızı daha önce yaptıysanız ve yeni bir fondöten uyguladıktan sonra cildinizin kaşındığını fark ettiyseniz, muhtemelen piyasada hassas ciltler için uygun olmayan pek çok makyaj ürünü olduğunu biliyorsunuzdur.

Ancak cildiniz hassas olmasa bile hipoalerjenik makyaj ürünlerinden yararlanabilirsiniz.

Hipoalerjenik Makyaj Nedir?

Dermatolog ve “Sabunun Ötesinde” kitabının yazarı Dr. Sandy Skotnicki, “[Hipoalerjenik] etiketleme yasalarına göre düzenlenmiş bir terim değildir” diyor. “Bu, ürünün potansiyel olarak alerjik reaksiyona neden olabilecek daha az bileşen içerdiğidir – alerjik kontakt dermatit denen bir şey.”

Hipoalerjenik makyaj tipik olarak cilt üzerinde daha naziktir, genellikle kokusuz olabilir (çünkü koku birçok insan için tahriş edici olabilir) ve bazen minerallerden elde edilir. Mineraller “inert” olarak kabul edilir, yani bakteri barındırmazlar veya kolayca son kullanma tarihi geçerler.

Hassas cilt nedir?

Hassas cilt, tipik olarak bir bileşene veya yeni bir iklime tepki gösteren cilttir. Resmi bir tıbbi terim değil. Skotnicki, “Tıbbi açıdan cilt hassasiyeti tahriş edici dermatit veya tahriştir: kızarıklık, batma, yanma ve aşırı durumlarda pul pul cilt” diyor.

Hassasiyet veya tahrişe neden olan maddeler, gerçek alerjiye neden olanlardan farklıdır. Skotnicki, “Kozmetik ve makyaj bileşenlerine gerçek alerji aslında nadirdir, oysa tahriş (yanma, kızarıklık veya batma) çok yaygındır” diyor.

Hangi malzemeleri aramalısın?

Makyajdaki en yaygın tahriş edici maddeler şunları içerir:

 • koku (hem sentetik hem de doğal)
 • mika, makyaja ışıltı veren
 • genellikle yüz makyajına eklenen kimyasal güneş kremleri
 • parabenler, diazolidinil üre, benzil alkol, butilparaben, propilparaben ve formaldehit gibi bazı koruyucular
 • retinol
 • alfa hidroksi asitler
 • uçucu yağlar

Tüm cilt benzersizdir ve bir kişinin cildini tahriş eden bir şey başkası için iyi olabilir. Bununla birlikte King, genellikle herkes için oldukça yumuşak olan bileşenlerin meyan kökü, papatya özü ve alfa bisabolol olduğunu söylüyor.

Skotnicki, “Hassas cilde sahip hastalar için, mat makyaj, göz farı için toprak tonları (genellikle minerallerle yapılır), göz kalemi için kalemler ve güneş kremi içermeyen fondöten veya sadece mineral güneş kremi öneriyorum,” diyor.

Hipoalerjenik Makyaj Markaları

Hipoalerjenik, düzenlenmiş bir terim olmadığından, hangi markaların cilt reaksiyonuna neden olma olasılığının daha düşük olduğunu ve hangi markaların “hipoalerjenik” kelimesini moda olarak kullandığını ayırt etmek zor olabilir. Bu listedeki markalar hassas ciltler için uygundur, yaygın tahriş edici maddeler olmadan yapılmıştır, mineral bazlıdır, titiz alerji testlerinden geçer ve dermatologlar tarafından tavsiye edilir.

 • Clinique
 • Marcelle
 • bareMinerals
 • Tarte Cosmetics
 • Tower 28 Beauty
 • Almay
 • Jane Iredale
 • Colorescience
 • Youngblood Mineral Cosmetics
 • VMV Hypoallergenics

Hipoalerjenik Makyaj Malzemeleri

La Roche-Posay Toleriane Extension Mascara

Bu formül hem dermatologlar tarafından hem de göz doktorları tarafından hassas gözlere uygunluğu test edilmiştir. Ayrıca kokusuzdur ve alerji testinden geçmiştir. Süper uzun ve dalgalı görünen kirpikleri eşit olarak ayırdığı söylenir.

Almay Thickening Mascara

Zararsız, kokusuz, göz doktorları tarafından test edilmiş ve dermatologlar tarafından test edilmiş bu uygun fiyatlı maskara, besleyici aloe ve b5 vitamini ile kirpiklerin dolgun ve kalın görünmesini sağlamak için tasarlanmıştır.

Honest Beauty Extreme Length Mascara + Lash Primer

Parabenler, sülfatlar ve sentetik koku gibi tahriş edici maddeler olmadan yapılan bu ürünün bir tarafında maskara ve diğer tarafında uzatma astarı bulunur. Kızarıklık veya batma olmaksızın uzun, belirgin kirpikleri sağlamak için yapılmıştır.

Bu yazılara da bakın:

Yepyeni Bir Stil İsteyenlere Makyaj Trendleri

Doğal Yöntemlerle Güzel Görünmenin Püf Noktaları

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın