Ana Sayfa - Hastalıklar - Küçük Çocuklarda Beyaz Saç Niye Olur?

Küçük Çocuklarda Beyaz Saç Niye Olur?

İşte çocuklarda beyaz veya gri saç hakkında bilmeniz gerekenler, buna neyin sebep olduğu ve çocuğunuzun arkadaşlarından farklı görünmesiyle baş etmesine yardımcı olmak için nasıl tedavi edebileceğiniz.

Muhtemelen çocuk sahibi olduğunuzda saçınızın griye dönmesini bekliyordunuz, ancak bahse gireriz çocuğunuzun kafasında gri saçlar görmeyi beklemiyordunuz. Artık onu gördüğünüze göre, onu geri alamazsınız – ve bunun ciddi bir şeyin işareti olup olmadığını merak ediyorsunuz, özellikle de o sahte gümüşi ipliklerden birden fazla varsa.

Çocukların Saçı Neden Beyazlar

Açık olmak gerekirse, burada tek bir gri saçtan bahsetmiyoruz. Küçük çocuklar bile zaman zaman renksiz bir saç teli çıkarabilir ve bu endişelenecek bir şey değildir (ayrıca, çocuğunuzun platin sarısına kıyasla koyu saçı varsa fark edilmesi daha olasıdır).

Çocukların Saçı Neden Beyaz Olur?

Erken grileşmeden bahsediyoruz. Bu, genç yaşta birkaç gri veya beyaz saçın görünümüdür – 2018 incelemesine göre beyaz insanlarda 20 ve Siyah insanlarda 30’dan önce. Yayınlandığı sırada, diğer etnik kökenler için istatistikler bulunamadı.

Çocuğunuzda çeşitli nedenlerle bebeklikten gençlik yıllarına kadar erken grileşme olabilir. İşte en yaygın olanlardan bazıları.

Genetik

Bu, muhtemelen yukarıda belirtilen 2018 incelemesine göre erken grileşmenin en büyük nedenidir. Siz veya ailenizden biri alışılmadık derecede genç yaşta grileşmeye başladıysa, çocuğunuzun da grileşme olasılığı daha yüksektir. Bu, lise öğrencilerinde gri saçların tipik bir nedenidir.

Vitamin eksikliği

Çocuğunuz belirli vitamin ve mineralleri kronik olarak yeterince almıyorsa, erken beyazlamaya neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • B12 vitamini. Bu güçlü vitamin, Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre kanınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve anemiyi önleyebilir. Bununla birlikte, erken grileşme ile de bağlantılıdır. 2016 yılındaki bir çalışmada araştırmacılar, erken grileşmeye sahip 25 yaşın altındaki katılımcılarda daha düşük B12 seviyeleri gözlemledi.
 • Çinko ve bakır. Bir 2022 araştırması, erken grileşmenin yetersiz çinko ve bakır seviyelerinin yanı sıra selenyum ile bağlantılı olabileceğini düşündürmektedir.
 • Folik asit. Erken beyazlamaya neden olabilecek bir diğer olası besin eksikliği folik asittir. 2017’de yapılan bir araştırma, 20 yaşın altındaki erken grileşmeye sahip katılımcıların yetersiz folik asit seviyelerine sahip olduğunu buldu.
 • D vitamini Çocuğunuzun günlük güneş ışığı dozunu alması için başka bir neden daha: 2013 yılında yapılan bir araştırma, erken gri saçlı lise çağındaki öğrencilerde D vitamini düzeylerinin düşük olduğunu buldu.

Çevresel maruziyetler

Stres genellikle gri saçtaki artışla bağlantılıdır. Yine de büyümekte olan küçük çocuklarda (ve hatta çoğu durumda ergenlerde), fiziksel veya duygusal stres genellikle erken beyazlamaya neden olacak kadar yüksek değildir.

Bununla birlikte, çevresel stres erken grileşmeye neden olabilir.

Hava kirliliğine, UV ışınlarına ve hatta sert şampuanlara veya saç ürünlerine maruz kalmak saçın renksizleşmesine neden olabilir. En kötü faktör, kelimenin tam anlamıyla saç üzerinde yaşlanma etkisi yapabilen sigara dumanı olabilir. 2013 yılında yapılan bir araştırma, 30 yaşından önce sigara içen kişilerin daha erken gri saçlara sahip olduğunu buldu.

Tıbbi durumlar

Bir avuç tıbbi durum da çocuklarda erken grileşmeye neden olabilir. Çocuğunuz bir ergen yerine daha gençse, saçlarının beyazlamasının olası tıbbi nedenleri hakkında doktorlarıyla konuşmak isteyebilirsiniz.

Bunlar şunları içerebilir:

 • Vitiligo. Cilt durumu vitiligo, saç köklerinin renk üreten kısımlarını yok eder, bu nedenle vitiligolu bir çocuk erken grileşme yaşayabilir.
 • Tiroid hastalığı. 2008’de yapılan bir araştırmaya göre, her iki tip tiroid fonksiyon bozukluğu – hipotiroidizm veya hipertiroidizm – saç üzerinde sağlıksız bir etkiye sahip olabilir. Bu, erken grileşmeye neden olmayı içerir.
 • Alopesi areata. Alopesi areata, ani saç dökülmesine neden olabilen otoimmün bir hastalıktır. Saç tekrar uzadığında geçici veya kalıcı olarak gri olabilir.

Kötü beslenme

Çoğu çocuk, tavuk nugget ve makarnadan oluşan kendi kendine uygulanan bir diyetle hayatta kalmaya oldukça iyi adapte olmuştur, ancak zamanla, kronik olarak zayıf bir diyet çocuğunuzun saç sağlığını etkileyebilir.

Daha önce bahsedilen çalışmaların 2018 incelemesi, protein eksikliğinin, diğer gerekli besinlerin yokluğuyla birlikte hipopigmentasyona veya daha açık tonlu cilt lekelerine neden olabileceğini belirtiyor. Bu, folik asit ve erken grileşme arasındaki bağlantıyla uyumludur. NIH’ye göre, folat eksikliği genellikle zayıf bir diyete sahip kişilerde bulunur ve sıklıkla B12 eksikliği ile birlikte anemiye yol açar.

Ne yazık ki, beyaz tüyleri tedavi etmek zor olabilir. Beyaz saçlardan kurtulmanın kolay bir çözümü olsaydı 35 yaş üstü herkes yapardı! Ancak çocuğunuz erken grileşme yaşıyorsa birkaç seçeneğiniz var.

Beslenme ve Beyaz Saç İlişkisi

 • Sağlık endişelerini ele alın. Gri saçları tersine çevirmek için alabileceğiniz sihirli bir hap yok, ancak çocuğunuzun erken beyazlamasının bariz bir kaynağı varsa, daha sağlıklı saç büyümesini desteklemek için doktorlarıyla birlikte çalışabilirsiniz. Örneğin, çocuğunuzun tiroid hastalığı varsa, tiroid sağlığını yönetmek grilerin büyümesini durdurabilir. Ayrıca, 2020 yılında yapılan bir araştırma incelemesine göre, çocuğunuzun doktorundan bazı ev ilaçlarını uygulamak veya sağlıklı saç rengini teşvik edebilecek B vitamini kompleksi gibi çocuğunuzun diyetine belirli gıdalar ve takviyeler eklemek için yardım isteyebilirsiniz.
 • Renklendirin. İster kutu boya kullanın, ister çocuğunuzu çocuk dostu bir kuaföre götürün, çocuğunuzun saçını grileri kapatacak şekilde renklendirmeyi seçebilirsiniz. Çocukların kalıcı boyayı ne zaman güvenle kullanabilecekleri konusunda uzmanların farklı görüşleri olsa da, çoğu geçici, yıkanmış saç boyaları çocuklarda güvenle kullanılabilir. Saçınızı boyamaya başladığınızda, saç uzadıkça sürekli bir bakım gerektiğini unutmayın. Ve rengi uzatmayı seçerseniz, aylar sürecek (ya da çok kısa bir saç kesimi!).
 • Yalnız bırakın. Çocuğunuzun beyaz saçlarının nedenine bağlı olarak, tersine çevrilebilir olabilir, bu durumda grileri kendi haline bırakmak daha iyi olabilir. Sonunda dökülecekler ve yeni (potansiyel olarak renkli) saçlar çıkacak. Geri döndürülemez olsa bile, siz ve çocuğunuz griyi kucaklayıp olduğu gibi bırakmaya karar verebilirsiniz.

Gri saçı önleyip önleyemeyeceğiniz, çocuğunuzun neden buna sahip olduğuna bağlıdır. Sebep genetikse, erken grileşmeyi durduramazsınız. Gri saçın diğer nedenleri (otoimmün hastalıklar ve vitamin eksiklikleri gibi) düzeltilebilir veya gelecekte beyaz saç büyümesini önlemek için yönetilebilir.

Bu arada, çocuğunuzun saçına karşı nazik olun:

 • SPF kumaştan yapılmış şapkalarla güneşten korunmasını sağlamak
 • temiz içerikli saç ürünleri kullanmak
 • ıslak saçları dikkatlice taramak veya fırçalamak
 • herhangi bir ısı şekillendirme ürününden kaçınmak

Beyaz saç eski rengine dönebilir mi?

Tek tek beyaz saç telleri orijinal renklerine geri dönemezler. Bir folikül renksiz olarak geliştiğinde, renk kalıcı olarak kaybolur.

Çocuğunuzun gri saçları tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa, bu durum ele alınabilir ve orijinal saç rengindeki saç tellerinin tekrar uzamasına izin verilebilir. Beyaz saç döküldükçe ve yeni, renkli büyüme geliştikçe, çocuğunuzun kafasındaki saçın genel olarak tersine döndüğünü görebilirsiniz.

Çocuğunuzda bir veya iki saç grisi varsa, bu muhtemelen bir endişe nedeni değildir, ancak çocuklarda ve genç yetişkinlerde gerçek erken saç beyazlaması, otoimmün bir durum veya vitamin eksikliği gibi altta yatan bir nedene işaret edebilir.

Bununla birlikte, erken beyazlama da genellikle genetiktir, bu durumda bunu önlemek veya tersine çevirmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Gri saç belirtileri görürseniz ve bilinen bir aile geçmişinde erken beyazlama yoksa, çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın