Ana Sayfa - Genel Sağlık - Varis Üzerine Dövme Yapılır mı?

Varis Üzerine Dövme Yapılır mı?

Damarlarınıza dövme yaptırmak, belirgin varis ve örümcek damarlarını kapatmak için kurnaz bir çözüm gibi görünebilir, ancak damar dövmeleri birkaç önemli güvenlik hususunu beraberinde getirir.

Damar dövmesi yaptırmadan önce bilmeniz gerekenleri öğrenmek için uzmanlara ulaştık.

Varisli Bölgelere Dövme Yapılır mı?

Bu dövme türü tamamen risksiz değildir. Ancak, dövme yaptırmak her zaman bir miktar risk içerir ve endişenin ana nedeni enfeksiyondur.

Florida, Bay Harbor Adaları’ndaki Riverchase Dermatology’de kurul onaylı dermatolog Dr. Stacey Chimento’ya göre, damarlardaki dövmeler söz konusu olduğunda enfeksiyon riski biraz daha artıyor.

“Dövmeler, damarı yırtabilen, çevresindeki dokuya kanayan ve enfeksiyona neden olan bir iğne ile cildinize baskı uygulamayı içerir” diyor.

Varisli damarlarınız varsa, Chimento açıklamaya devam ediyor, bu işleri daha da kötüleştirebilir ve damarların daha da dışarı çıkmasına neden olabilir.

Varisli Bölgelere Dövme Yaptırırsak ne Olur?

“Varisli damarlar, önceden var olan hasarları nedeniyle iyileşmek için mücadele eder. Dövme seansı sırasında delinirse, çevredeki organları etkileyerek içten veya dıştan rastgele kanayabilirler” diyor.

Varisli damarları kapatmak için bir dövme yapmayı düşünürken akılda tutulması gereken başka bir şey var mı? Bu dövmenin, damarların gelecekteki herhangi bir tedavisini potansiyel olarak nasıl etkileyebileceği.

“Hastalıklı damarları tedavi etmek için biraz görünür olmaları gerekiyor. Ve tedavi edilmezse kan bacak dokusuna sızabilir ve hiperpigmentasyona neden olabilir. Chimento, nadir de olsa enfeksiyonlar ve teşhis edilmemiş damarlar, tedavi edilmezse acil bakım ihtiyacına neden olabilir” diyor.

Söylemesi zor. Konsensüs, damarlardaki dövmelerin diğer dövmelerden daha acı verici olmadığı gibi görünüyor.

Bununla birlikte, varisli damarların kendileri bazen incinebilir. Varisli damarlarınız zaten size acı ve rahatsızlığa neden oluyorsa, alanın mürekkeplenmesi biraz daha fazla acıtabilir.

Ağrının öznel olduğunu ve herkesin eşiğinin farklı olduğunu unutmayın. Vücudunuzun dövme yapılan kısmı, sanatçının becerisi ve o bölgedeki damarlarınızın sağlığı, ne kadar acı hissettiğinizi etkileyebilir.

British Columbia, Vancouver’da bir dövme sanatçısı olan Jamie Kan, damarlardaki dövmeler için sonraki bakım söz konusu olduğunda, talimatların diğer dövmelerle aynı olduğunu söylüyor.

Bakım sonrası bakımın amacı, enfeksiyon ve yara izini önlemek için dövmeli cildi bakterilerden uzak tutmaktır.

Dövme sanatçınız tarafından sağlanan bakım sonrası talimatları izleyin ve alerjik reaksiyon veya enfeksiyon gibi olası sorunların belirtilerine karşı dikkatli olun.

Varisli Bölgelere Dövme Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • kötüleşen veya şiddetli ağrı, şişme ve kızarıklık
 • aşırı kaşıntı
 • döküntü
 • kabarma
 • irin
 • ateş

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen bir sağlık uzmanına başvurun.

Damarlarınıza dövme yaptırmayı düşünüyorsanız, komplikasyon riskinizin ötesinde potansiyel sonuçları da göz önünde bulundurmak önemlidir.

Örneğin damarlarınız dövmenin görünümü üzerinde etkili olabilir.

Chimento, “Hastalanmanın yanı sıra, şişkin damarlar umduğunuz görüntüyü bozabileceğinden, dövmenin cildinizdeki görünümünden memnun olmayabilirsiniz” diyor.

Kan, “Aslında çok hafif bir durum olmadıkça belirgin damarları dövmekten kaçındım” diyor. “Cilt ve renk dövmeyi bozabilir, bu yüzden projeyi üstlenip üstlenmeyeceğimi görmek için her zaman önce yüz yüze bir konsültasyon yapıyorum.”

Kan ayrıca, müşterilerine, damarlardaki dövmelerin, iyileştikten sonra, belirgin damarları olmayan diğer dövmeli bölgelere kıyasla biraz farklı görünebileceğini önceden bilmelerini sağlar.

Damarlarınıza dövme yaptırmayı düşünürken aklınızda bulundurmanız gereken diğer şeyler:
 • Kilo değişiklikleri ve kan dolaşımı, zamanla dövmenizin görünümünü değiştirerek damarların kaymasına veya şişmesine neden olabilir.
 • Tüm dövmeler, enfeksiyon ve alerjik reaksiyonlar dahil olmak üzere bazı riskler taşır.
 • Sıkı sağlık ve güvenlik protokolleri uygulayan saygın bir stüdyo ve dövme sanatçısı seçmek, komplikasyon riskinizi önemli ölçüde azaltabilir.
 • Semptomatik varisli damarlarınız varsa, dövme yaptırmadan önce doktorunuza danışmak isteyeceksiniz.

Dövme yaptırmak için ana motivasyonunuz örümcek veya varisli damarları gizlemekse, evde ve profesyonel yöntemler de dahil olmak üzere başka seçenekleriniz olduğunu bilin.

Damarları gizlemek için neler yapılır?

 • sarı veya turuncu su geçirmez renk düzeltici kapatıcı gibi makyaj
 • damarları gizlemek ve dolaşımı iyileştirmek için ten rengi kompresyon çorapları
 • bronzlaştırıcı

Varis ve örümcek damarlarını gizlemek yerine onlardan kurtulmak istiyorsanız birkaç seçeneğiniz var:

 • Skleroterapi. Varis ve örümcek damarları için bu yaygın tedavi ile damarınıza bir kimyasal enjekte edilerek damar duvarlarının birbirine yapışmasına ve kan akışının durmasına neden olur.
 • Lazer tedavisi. Lazer ışığı, cildinize zarar vermeden hızlı ve dramatik sonuçlar sunarak varis ve örümcek damarlarını yok edebilir. Küçük örümcek damarları bazen hemen kaybolur.
 • Damar ameliyatı. Varisli damarları iki tür cerrahi prosedür tedavi edebilir: dava ve soyma. Dava, kanın birikmesini önlemek için damarın bağlanmasını içerir. Sıyırma, varisli damarların yeniden ortaya çıkmasını önlemek için damarın tamamen çıkarılmasını içerir.

Damarlarınıza kesinlikle dövme yaptırabilirsiniz. Bununla birlikte, yalnızca varis veya örümcek damarlarını gizlemenin bir yolunu arıyorsanız, bir dövme stüdyosuna gitmeden önce bir dermatologla diğer yöntemleri keşfetmeye değer olabilir.

Tüm dövmelerde olduğu gibi, saygın ve deneyimli bir sanatçı tarafından damar dövmesi yaptırmak, komplikasyon riskinizi azaltmanın anahtarıdır.

Adrienne Santos-Longhurst, on yıldan fazla bir süredir sağlık ve yaşam tarzıyla ilgili her konuda kapsamlı yazılar yazan Kanada merkezli bir serbest yazar ve yazardır. Bir makaleyi araştırırken ya da sağlık uzmanlarıyla röportaj yaparken yazı kulübesine kapanmadığı zaman, yanında kocası ve köpekleri ile sahil kasabasında dolaşırken ya da ayakta kürek tahtasında ustalaşmaya çalışırken gölde su sıçratırken bulunabilir.

Bu yazılara da bakın:

Dövme Bozulur mu? Dövme Neden Bozulur?

Emla Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Fiyatı

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın