Ana Sayfa - Genel Sağlık - Böbrek Yemenin Faydaları

Böbrek Yemenin Faydaları

Böbrek Yemenin Faydaları yazımız ile karşınızdayız. Birçok farklı yörede sıklıkla tüketilen bir lezzet olan böbreğin vücudumuza faydaları çoktur. Böbrek dünya çapında birçok kültürde lezzettir. Kendine özgü lezzetini beğenirseniz, sadece tadını çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda besinsel avantajlar da elde edebilirsiniz. Özellikle Dana böbrek faydaları veya Kuzu Böbrek Faydaları için uygun porsiyon boyutlarına bağlı kalarak sağlıklı pişirme yöntemleriyle hazırlayın. Dengeli bir öğün oluşturmak için, dana böbreği taze veya pişmiş sebzelerle ve kahverengi pirinç veya fırında pişmiş tatlı patates gibi sağlıklı bir nişasta ile servis edin. Dilerseniz Genel sağlık kategorimizdeki yazılara da bağlantıdan erişebilirsiniz.

Dana Böbrek Faydaları

Dana Böbrek Faydaları
Dana Böbrek Faydaları

Vücudumuzda birçok yararını gördüğümüz dana böbrek faydaları çok fazladır. Özellikle kansızlığı önleyen, cildi güzelleştiren ve sizi uzun süre tok tutacak bir besindir. İçeriğindeki mineraller vasıtasıyla birçok rahatsızlığın önüne geçer. Psikoloji birçok problemi de halletmenizde yardımcı olur. Dana böbrek faydaları için etkili olan mineral ve vitaminlere yakından bakalım:

1. A Vitamini Kaynağı

A vitamini, gözünüzde ışığı görme ile sonuçlanan sinir uyarılarına dönüştüren hücrelerin oluşturulması için gereklidir. Bu arada bağışıklık sistemi, cildinize ve mikropları bloke etmek için solunum ve sindirim yollarını kaplayan mukoza zarlarına bağlıdır. Böbrek faydaları arasında en önemli noktalardan birisi de vitamin bakımından zengin olmasıdır. Cildi oluşturan proteinin yanı sıra mukus üretimi için A vitamini gereklidir. Dana böbrek, iyi bir A vitamini kaynağıdır. Dana böbreği, 100 gramlık bir porsiyonda önerilen günlük A vitamini alım miktarının %100’ünden fazlasına sahiptir.

2. Demir Bakımından Zengin

Çoğu demir, oksijenle bağlandığı ve vücuttaki hücrelere taşındığı kırmızı kan hücrelerinde bulunur. Demir içeren diğer proteinler, antioksidan olarak işlev görür ve bunlar, bağ dokusu üreten, hücre büyümesini sağlayan ve antioksidan olarak işlev gören biyokimyasal işlemler için gereklidir. Dana böbrek faydaları, erkekler için önerilen günlük alım miktarının yüzde 62’si ve kadınlar için yüzde 28’i olan en az 5 gram demir sağlar.

3. Bol B Vitamini

Koenzimler olarak B vitaminleri, birçok farklı kimyasal reaksiyona neden olan enzimleri aktive eder. Bunun yanında bu rolde tiamin, riboflavin ve niasin yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olurken, B-6, B-12 vitaminleri ve folat amino asitler ve genetik materyal oluşturur. Özellikle Böbrek Yemenin Faydaları arasında kardiyovasküler sağlığınız çok önemlidir. Homosisteini kandan uzaklaştırdıkları için B-6, B-12 vitaminleri ve folattan da yararlanır. Homosistein, daha yüksek kalp hastalığı riski ile ilişkilidir.

Kuzu Böbrek Faydaları

Kuzu Böbrek Faydaları
Kuzu Böbrek Faydaları

Büyükbaş veya küçükbaş arasında pek fazla fark yoktur. Böbreğin faydaları temelinde birbirleri ile örtüşmektedir. Fakat bir kuzu böbreği aldıysanız ve tükettiyseniz, protein açısından çok zengin olduğunu, kan hücrelerini kuvvetlendirdiğini, karaciğere iyi geldiğini ve bol miktarda vitamin barındırdığını bilmeniz gerekmektedir. Bu sebeple Kuzu Böbrek Faydaları da çok fazladır. Aşağıda bazılarından bahsedelim:

1. Uzun Süre Tok Tutar

Birçok çalışma, yüksek proteinli diyetlerin iştahı azalttığını ve tokluk hissini artırdığını göstermiştir. Ayrıca Kuzu böbrek faydaları arasında gösterilebilecek metabolik hız artarak kilo kaybını da teşvik etmektedir.

2. Protein Bakımından Zengin

Dana böbrek, kas kütlesi oluşturmak ve korumak için önemli olan yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır.

3. Büyük Kolin Kaynağı

Sakatat etleri, beyin, kas ve karaciğer sağlığı için birçok insanın yeteri kadar alamadığı temel bir besin olan dünyanın en iyi kolin kaynakları arasındadır. Bu da Böbrek faydaları arasında yer alır.

4. Daha Uygun Fiyatlı

Sakatat etleri popüler bir et parçası değildir, bu nedenle onları genellikle ucuz bir fiyata alabilirsiniz. Böbrek Yemenin Faydaları arasında gösterilecek bir başka madde ise bu kısımlarını yemek, yiyecek israfını da azaltır.

Böbrek Yemenin Faydaları

Hem kuzu hem de dana böbreğinin faydalarını saymakla bitmez. Uygun maliyetli oluşu da önemli bir noktadır. Şimdi sizlere güzel bir şekilde hazırlanmış ve yağ miktarı, pişirme dereceleri makul olan Böbrek Yemenin Faydaları hakkında maddeler sunacağız:

 • Protein açısından zengindir.
 • Organlara yararı çoktur.
 • Kansızlığı engeller.
 • Cildi güzelleştirir.
 • Birçok mineral bakımından zengindir.
 • Stresin önüne geçer.
 • Bol vitamin kaynağıdır.

Böbrek Yemenin Zararları

Aslında genel manada çok fazla zararı olduğunu söyleyemeyiz. Fakat her yiyecek şeyin fazlasının bir miktar da olsa zararı vardır. Veya çok fark edilmeden belirli noktalarda problemler yaratabilir. O nedenle şimdi sizlere Böbrek Yemenin Zararları hakkında bilgi vereceğiz:

 • Yağlı olursa kalp ve damar yollarını tıkar.
 • Fazla yenmesi halinde kilo alımını tetikler.
 • Yüksek yağ oranı var ise kolesterole sebebiyet verir.
 • Karaciğerde yağlanma yapabilir.

Böbrek Yemenin Faydaları ile alakalı bulduğumuz videoyu da inceleyebilirsiniz.

YouTube video

Böbrek Faydaları hakkında sıkça sorulan sorular ile alakalı bilgileri sizlerle paylaştık, aşağıda inceleyebilirsiniz.

Böbrek Yemenin Faydaları yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Dilerseniz Sağlıklı Bireyler bağlantısından ana sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın