Ana Sayfa - Yaptıranlar - Yumurta Donasyonu, Yumurta Bağışı Yaptıranlar

Yumurta Donasyonu, Yumurta Bağışı Yaptıranlar

Yumurta bağışı, yumurta donasyonu, hamile kalma amacıyla bir alıcıya yumurta sağlayan bir donörü içerir.

Bazen bu alıcı, amaçlanan ebeveyndir ve diğer zamanlarda, amaçlanan ebeveynler için hamilelik taşıyacak olan bir vekil olabilir.

Yumurtalarınızı bağışlamayı düşünmeniz için birkaç neden var. Bazıları için, bağışınız için iyi bir tazminat alabileceğiniz için seçim parasaldır.

Diğerleri için, bir çiftin bebek sahibi olmasına yardım etme eylemidir. Ve kesinlikle ikisi de olabilir.

Yumurta Donasyonu, Yumurta Bağışı Nedir?

Motivasyonunuz ne olursa olsun, yumurta bağışı süreci nispeten basittir ve Üreme Sağlığı ve Jinekoloji Merkezi’ne göre 2 aylık bir süre içinde gerçekleşir. İlk başvuruyu ve yasal engelleri geçtikten sonra, yumurtalarınızı yumurta prosedürüne hazırlamak için ilaçlar kullanacaksınız.

Olası riskler ve prosedürden önce, sırasında ve sonrasında kendinizi hazırlamanın yolları için bazı ipuçları dahil olmak üzere yumurta bağışı süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Yumurta Donasyonu, Yumurta Bağışı Nasıl Yapılır?

 

Bir 2017 çalışması, tipik olarak, döngü başına 5 ila 24 arasında yumurta alınacağını göstermiştir. Alınan yumurta sayısı, ürettiğiniz yumurta sayısına ve kliniğin uyguladığı özel yönergelere bağlıdır.

Yumurta bağışı için tazminat bölgeye ve doğurganlık kliniğine göre değişir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ofisleri bulunan ConceiveAbilities, bağışçı tazminatının bağış başına 8.000 dolardan başladığını paylaşıyor. Bu miktar, her kliniğe özgü çeşitli faktörlere bağlı olarak artabilir.

Yumurta donörü, adet döngüsü boyunca çeşitli enjekte edilebilir ilaçlar alacaktır. Bu ilaçlar yumurtalıklarınızı birden fazla yumurta üretmeye teşvik eder. Spesifik ilaçlar şunları içerebilir:

 • Lupron (leuprorelin) vücudunuzdaki belirli hormon seviyelerini kontrol eder.
 • GNRH antagonistleri olarak da bilinen Cetrotide (cetrorelix) ve Antagon (ganirelix), yumurtaların yumurtalıklarınızdan salınmasını engeller.
 • Folikül uyarıcı hormonlar daha fazla yumurta/folikül oluşturmaya ve bunların olgunlaşmasına yardımcı olur.

İlk olarak, bazen “tetikleyici atış” olarak adlandırılan bir doz insan koryonik gonadotropin (hCG) alacaksınız. Bir doktor, yumurta toplama adı verilen bir prosedürde yumurtaları çıkaracaktır. Bu, bir transvajinal ultrason cihazına bağlı özel bir iğne kullanılarak gerçekleştirilir. İğne vajinal duvarınızdan ve yumurtalığınıza geçirilir. Yumurtalar emilir (aspire edilir) ve döllenmeden önce değerlendirilmek üzere bir embriyoloğa gönderilir.

Yumurta Donasyonu, Yumurta Bağışı Süreci Nasıl İşliyor?

İşte tüm sürece adım adım bir genel bakış:

 • Uygulama. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği, bağışta bulunmadan önce doğurganlık merkezi tarafından belirlenen belirli kriterleri karşılamanız gerektiğini söylüyor. Genel olarak yumurta bağışında bulunmak isteyen kişilerin 21 ile 34 yaşları arasında olması gerekmektedir. Bazı tesisler, hali hazırda çocuğu olan veya başarılı bir şekilde yumurta bağışlamış olan kişilere ek tazminat sağlayacaktır.
 • Tarama. Bağışçı olarak kabul edilmeden önce birkaç tıbbi randevunuz olabilir. Bu randevular şunları içerebilir:
  • fizik muayene
  • jinekolojik muayene
  • kan ve idrar testleri
  • ailenizin tıbbi geçmişini toplamak
  • psikolojik değerlendirme
 • Kabul/eşleştirme. Ayrıca donör yumurta arayan bir aile ile eşleşmeniz gerekir. Daha sonra gerçek yumurta bağışı sürecine geçmeden önce onayınızı verebilirsiniz.
 • İlaçlar. Ulusal Sağlık Servisi (NHS), bağış döngünüzün ilk 10 ila 12 günü boyunca yumurtalıklarınızı uyarmaya ve yumurtalarınızı olgunlaştırmaya yardımcı olan hormonal ilaçlar alacağınızı söylüyor. Bu ilaçlar, kendi kendinize uyguladığınız enjeksiyon yoluyla verilir. Kendi başınıza yapmadan önce kendinize nasıl çekim yapacağınız konusunda yüz yüze talimat alacaksınız. Hormon seviyenizi kontrol etmek için kan testleri de yaptırabilirsiniz.
 • Yumurta alımı. Yumurtalarınız hazır olduğunda, doktor tetikleyici bir hCG atışı uygulayacaktır. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği, yaklaşık 34 ila 36 saat sonra geri almak için gireceğinizi söylüyor. NHS ayrıca iğnenin yumurtaları 15 ila 20 dakika boyunca yumurtalıklarınızdan dikkatlice emdiğini söylüyor. Alım sedasyon altında yapılır, bu işlem sırasında ağrı hissetmezsiniz.
 • Kurtarma. Sedasyondan çıkarken sersemlemiş hissedebilirsiniz. Doktor, iyileşmeniz sırasında izlemeniz için talimatlar verecektir. Genel olarak, alma prosedüründen sonraki gün sakinleşmek ve dinlenmek isteyeceksiniz.

Daha sonra yumurtalar ya dondurulabilir ya da babanın spermiyle karıştırılarak embriyolar oluşturulabilir. Embriyolar daha sonra doğum ebeveyni veya taşıyıcı annenin rahmine transfer edilir ve implante edilir.

Evet. Yumurta bağışı – bir tıp uzmanı tarafından yakından denetlendiğinde – genellikle güvenli bir süreçtir ve uzun vadeli sağlık riskleri taşımaz. Bu, komplikasyon geliştirmemeniz koşuluyla doğurganlık sorunlarını içerir.

2015 yılında yapılan bir araştırma incelemesi, çoğu genç yetişkin dişinin yaklaşık 400.000 yumurtaya sahip olduğunu gösterdi. Bu nedenle, birkaç döngü için bağış döngüsü başına 24’e kadar yumurta almak bile, birçoğunu gelecek için boş bırakacaktır.

Ancak, bağış döngüsü sırasında dikkat edilmesi gereken bazı kısa vadeli riskler vardır. Bu riskler şunları içerir:

 • Gebelik. İlaçlı döngünüz sırasında prezervatif veya başka bir bariyer yöntemi olmadan cinsel ilişkiye girerseniz, hamile kalma riskiniz olabilir. Yumurtalarınızı hazırlamak için aldığınız ilaçlar doğurganlığınızı artırarak hamileliği daha olası hale getirir.
 • Kilo almak. InVia Fertility, yumurta toplamak için ilaç kullanırken geçici olsa da 3 ila 5 poundluk hafif bir kazanç görebileceğinizi söylüyor.
 • İlaç yan etkileri. Enjekte edilebilir ilaçlarla karşılaşabileceğiniz bazı yan etkiler şunları içerebilir:
  • baş ağrısı
  • ruh hali değişiklikleri
  • şişkinlik
 • Yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS). Yumurtalıklarınızın şişmesi de mümkündür. 2013 yılında yapılan bir araştırma incelemesi, bu nadir komplikasyonu yaşarsanız, tetik atışınızdan yaklaşık 3 ila 9 gün sonra ortaya çıkmasını bekleyebileceğinizi gösterdi. OHSS’nin belirtileri şunları içerir:
  • yumurtalıklarınızın yakınında ağrı
  • mide bulantısı
  • karın ağrısı
  • ishal
 • Yumurtalık torsiyonu. Yumurtalıklar şişerse, bükülmeye başlayabilirler. Bu yumurtalık torsiyonu olarak bilinir. Şiddetli ağrı yaşayabilirsiniz ve bu nadir komplikasyonu tedavi etmek için ameliyata ihtiyacınız olacaktır.
 • Enfeksiyon. Yumurta alımından sonra enfeksiyon gelişmesi mümkündür. 2010 yılında yapılan bir çalışmada, alındıktan sonra enfeksiyon oranı sadece yüzde 0,4 idi. Ancak profilaktik antibiyotik kullanımı ile yüzde 0’a düşürüldü. Enfeksiyon konusunda endişeleriniz varsa bir doktorla konuşun.

Alma işlemi öncesinde, sırasında ve sonrasında yaşayabileceğiniz rahatsızlığı tahmin etmek kolay değildir. Kişisel tolerans seviyeniz, vücudunuzun farklı ilaçlara tepkisi ve yaşayabileceğiniz komplikasyonlar dahil olmak üzere birçok faktör ağrıya katkıda bulunabilir.

 

Yumurta alımından sonra sahip olabileceğiniz belirtiler şunlardır:

İyi haber şu ki, geri alma prosedüründen sonraki gün veya birkaç gün içinde rahatsızlığınızın iyileşmesini bekleyebilirsiniz.

Doktorunuz, asetaminofen veya ibuprofen gibi ağrı için alabileceğiniz reçetesiz (OTC) ilaçlar hakkında size tavsiyede bulunacaktır. Bir ısıtma yastığı ayrıca karın rahatsızlığını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ateş, ağır kanama veya başka herhangi bir enfeksiyon belirtisi geliştirirseniz, mümkün olan en kısa sürede doktorunuzu arayın.

Vücudunuzu yumurta donasyonuna hazırlamak, vücudunuzu tüp bebek işlemine hazırlamaya benzer. İlk olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı izleyerek kendinize iyi bakmak isteyeceksiniz.

CNY Doğurganlık Merkezi gibi doğurganlık klinikleri, en kaliteli yumurtaların alınmasından önce 3 ay boyunca aşağıdaki alanlara özel dikkat gösterilmesini önerir:

 • Taze meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, protein vb. Dolu dengeli bir diyet yapın. Bol su ve diğer kafeinsiz içecekler içerek susuz kaldığınızdan emin olun.
 • Yürüme, yüzme veya yoga gibi düzenli orta düzeyde egzersiz yapın. Ayrıca yumurta toplama prosedürünüzle ilgili özel egzersiz rehberliği de isteyebilirsiniz.
 • Tütün ürünlerinden, eğlence amaçlı ilaçlardan ve aşırı alkol alımından kaçının.

Kendiniz için bir destek ağı oluşturmak da iyi bir fikirdir. Yumurta bağışı hem fiziksel hem de duygusal olarak zorlayıcı olabilir, bu nedenle yakınlarda güvenilir arkadaşlar veya aile üyeleri olması yardımcı olabilir. Destek ağınız, süreç sırasında randevulara gidiş geliş veya başka herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa da yardımcı olabilir.

Her şeyden önce: Soru sorun. Yumurta bağışçılarıyla ilgili 2020 yılında yapılan bir anket, kadınların yüzde 55’inin uzun vadeli bağış riskleri konusunda iyi eğitilmediklerini hissetmediğini ortaya koydu. Doktorunuz veya doğurganlık kliniğiniz, komplikasyon riskinizi hem anlamanız hem de azaltmanız için size özel tavsiyeler ve kaynaklar verebilir.

Yumurta bağışını çevreleyen hem eyalet hem de federal düzenlemeler vardır. Spesifikasyonlar durumunuza göre değişir, bu nedenle yaşadığınız yerde geçerli olan herhangi bir spesifik bilgi için kliniğinize danışın.

Yumurta Bağışı Yoluyla Dünyaya Gelen Çocuklar

Yumurta donasyonu yoluyla dünyaya gelen çocuklar, sizinle genetik akrabalıklarına rağmen yasal çocuklarınız olarak kabul edilmez. Hedeflenen ebeveyn, doğum belgesi gibi herhangi bir yasal belgede vasi olarak listelenir.

Bu ayrıntılar, fiziksel süreç başlamadan önce imzaladığınız tüm sözleşmelerde açıkça belirtilmelidir. Bir yumurta bağışı yasal anlaşması yapmak için avukatlarla çalışmak, sizi korumanıza yardımcı olabilir ve adil bir şekilde tazminat almanızı sağlayabilir.

Yumurta bağışı sözleşmesinin kapsadığı alanlar şunları içerebilir:

 • yumurta donörünün değil, amaçlanan ebeveynlerin sorumluluğunda olan velayet ve ebeveynlik
 • yumurta donörü, gelecekte ortaya çıkan herhangi bir çocukla temasa geçecekse
 • bağışçı anonim kalacaksa
 • bağışçı ve müstakbel ebeveynler arasında tıbbi bilgi alışverişi (gerekirse)
 • yumurta toplama işleminin ne zaman ve nerede gerçekleşeceği
 • bağışın ne kadar ve ne zaman ödeneceği
 • seyahat, sağlık sigortası, komplikasyonlardan kaynaklanan beklenmeyen masraflar vb. gibi ilgili masrafların nasıl karşılanacağı

Bağışınızdan sonra (varsa) ne kadar katılım isteyeceğinizi kendinize sorduğunuzdan emin olun. Sözleşmenizi imzaladığınız anda haklarınız korunur. Ve bağışçı olarak, kendi avukatınız olmalıdır. Lale Doğurganlık bunun size bir maliyeti olmadığını söylüyor. Bunun yerine, amaçlanan ebeveynler bu ücretleri karşılamalıdır.

Yumurta bağışı süreci, çeşitli fiziksel, duygusal ve potansiyel olarak yasal zorlukları içerir. Kendi araştırmanızı yapmanın yanı sıra, konumunuz ve kişisel durumunuz hakkında daha fazla ayrıntı için yerel bir doğurganlık kliniğine ulaşın.

Dikkate alınması gereken çok şey var, ancak yumurtalarınızı bağışlamak inanılmaz derecede ödüllendirici ve finansal açıdan güçlendirici olabilir. Riskleri ve ödülleri anladıktan sonra, kendiniz ve geleceğiniz için doğru seçimi yapabilirsiniz.

Bu yazıya da bakın.

Duphaston ile Hamile Kalınır mı?

Hamilelikte Çömelmek Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Faydaları

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın