Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Spor sonrası karında şişkinlik neden olur? Nasıl geçer?

Spor sonrası karında şişkinlik neden olur? Nasıl geçer?

Hiçbir şey bizi iyi bir antrenmandan daha iyi hissettiremez. Ter damlıyor. Endorfinler akıyor ve yorgun olsak bile enerji dolu hissediyoruz. Kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak pompalıyız.

Ama bir antrenmandan sonra hiç şişkin hissettin mi? Hiç zarif ve şık yerine dolgun ve kabarık hissettiniz mi? Eğer öyleyse, yalnız değilsin. Birçok insan egzersiz sonrası şişkinlik olarak bilinen bir fenomeni yaşar.

Buna neyin sebep olduğunu ve normal olup olmadığını merak edebilirsiniz. İşte egzersiz yaptıktan sonra ortaya çıkan şişkinlik hakkında bilmeniz gereken her şey.

Kısa cevap: Evet, egzersiz yaptıktan sonra şişkin hissetmek normaldir.

Neden? Pekala, eğer sert nefes alıyorsan veya çok fazla su yutuyorsan egzersiz yaptıktan sonra şişkin hissedebilirsin, bu da hava yutmana neden olabilir. Aşırı sıvı alırsanız veya çok az içerseniz karın ağrısı yaşayabilirsiniz ve fiziksel efor kendi içinde şişkinliğe neden olabilir.

Antrenman sırasında veya sonrasında şişkinlik yaşamanızın birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları:

dehidrasyon

Tuhaf görünse de, şişkinliğin çoğu dehidrasyondan veya sıvı eksikliğinden kaynaklanır. Neden? Vücudunuzda yeterince sıvı bulunmadığında, mideniz telafi etmek için su tutar ve bu da gözle görülür bir şişmeye neden olur. Şişliği atmanın en iyi yolu daha fazla su içmektir.

aşırı hidrasyon

Çok fazla su – bu bir şey mi? Çok hızlı bir şekilde çok fazla su içmek, vücudunuzun sodyum içeriğini seyrelttiği ve hücrelerinizin su tutmasına neden olduğu bir durum olan hiponatremiye neden olabilir.

Beslenme

Antrenmanınız için vücudunuzu beslemek isteseniz de, özellikle uzun mesafeli bir sürüş, koşu veya diğer yüksek yoğunluklu aktiviteler yapmayı planlıyorsanız, spor salonu seansınıza çok yakın yemek yemek şişkinliğe neden olabilir. Bu, özellikle yemeğiniz lif, protein veya aşırı miktarda yağ içeriyorsa geçerlidir.

Kurul sertifikalı bir doktor olan Dr. Stacie J. Stephenson, “Egzersiz yapmadan hemen önce yemek yerseniz, vücudunuz yiyecekleri sindirmek ve çalışan kaslarınıza kan göndermek için çoklu görev için mücadele edecek” dedi. “Sindirim halsizleşebilir ve sindirim sisteminizdeki mikroplar biraz gaz salgılayarak tepki verebilir, bu da sizi şişkin hissettirebilir.”

Sıcaklık

Dışarısı çok sıcak olduğunda veya sıcak, havasız bir ortamda egzersiz yapıyorsanız, karında şişlik veya şişkinlik fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, sıcaklığın kan damarlarınızın genişlemesine neden olması ve bu da sıvının dokular arasındaki boşlukta birikmesine neden olabilmesidir.

Isı kaynaklı şişkinliği azaltmak için nefes alabilen ve hafif egzersiz kıyafetleri giymeyi deneyin ve klimalı bir ortamda egzersiz yapın.

efor

Egzersiz yapmak zor bir iştir. Ne de olsa, buna “egzersiz yapmak” denmesinin bir nedeni var. Ancak vücudunuz kendini onarmaya başladığında, iltihaplanma veya şişkinlik yaşayabilirsiniz. Bu, iyileşme için önemli olan normal bir süreçtir.

ağır nefes

Egzersiz yaparken nefes alma hızınızın artması normaldir. Egzersiz, vücudunuzun daha fazla oksijen kullanmasına ve daha fazla karbondioksit üretmesine neden olur. Yine de, egzersiz sırasında çok fazla nefes almak çok fazla hava çekmenize neden olabilir.

Sertifikalı bir eğitmen ve beslenme uzmanı olan Josh Schlottman, Healthline’a “Havanın doğrudan akciğerlerinize gitmesi yerine sindirim sisteminize girebilir” dedi. “Bu olduğunda, şişkin ve şişkin hissedeceksiniz.”

Özet

Bir antrenmandan sonra şişkin hissetmenin birçok nedeni vardır, ancak durum tamamen normaldir.

Egzersiz sonrası şişkinlik rahatsız edici olsa da, durum kalıcı değildir. Egzersizin neden olduğu rahatsızlık ve iltihap kendiliğinden kaybolma eğilimindedir. Bununla birlikte, midenizi gevşetmenin ve semptomlarınızı hafifletmenin yollarını arıyorsanız, aşağıdaki tedavileri düşünün:

  • İyi ye. Bazı yiyecekler diğerlerinden daha sağlıklı olsa da, egzersizden önce ve sonra ne yemeniz gerektiğini bilmek çok önemlidir. Schlottman, “Sindirimi daha kolay olan basit karbonhidrat ve proteinleri tercih edin” diyor. Makarna, yumurta ve Yunan yoğurdu harika seçeneklerdir.
  • Uygun şekilde nemlendirin. Egzersiz yapmak vücudunuzun terlemesine, bu süreçte sodyum ve elektrolit kaybına neden olur. Yine de, antrenmandan önce ve sonra nemlendirmek vücudunuzun iyileşmesine ve vücudunuzun doğal sıvı dengesini geri kazanmasına yardımcı olacaktır.
  • Şekerli yiyeceklerden, kokteyllerden ve karbonatlaşmadan kaçının. Bir antrenmandan sonra ne yiyeceğinizi bilmek önemlidir, ancak nelerden kaçınmanız gerektiğini bilmek, iyileşmeniz ve sindirim sağlığınız için zorunludur. Her ikisi de şişkinliğin yoğunluğunu sürdürebileceği veya artırabileceği için soda ve kokteyllerden kaçının. Kızarmış yiyecekler sizi rahatsız edebilir ve genel olarak temellere bağlı kalmak en iyisidir. Yağlı, şekerli ve lifli gıdalardan uzak durun.

Bir antrenmandan sonra şişkin olduğunuzu fark ederseniz, basit karbonhidrat ve proteinleri tüketin, kaybedilen her pound için 3 bardak su için ve şeker, alkol ve karbonatlaşmadan kaçının.

Egzersiz sonrası şişkinliği tedavi edebilirken, bu durumu yönetmenin en iyi yolu onu önlemektir. Griffith, “Önleme, vücudunuzun antrenmanınız için hazır olduğundan emin olmayı içerir” diyor.

Antrenmanınızdan 2-3 saat önce yemelisiniz, çünkü bu vücudunuzu besleyecek ve yemeği düzgün bir şekilde sindirmesi için zaman tanıyacaktır.

Egzersiz sonrası şişkinlik çok yaygındır. Ayrıca oldukça rahatsız edici olabilir. Genel bir dolgunluk ve karın rahatsızlığından şişme ve gaza kadar, durum oldukça üzücü olabilir.

Neyse ki, egzersiz sonrası şişkinlik kalıcı değildir. Genellikle kendi kendine düzelir ve birkaç önleyici tedbir ve egzersiz sonrası çare ile semptomları hafifletilebilir.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın