Ana Sayfa - Genel Sağlık - Atom Tedavisi Alan Hastanın Yanındaki İnsanlara Zararı

Atom Tedavisi Alan Hastanın Yanındaki İnsanlara Zararı

Atom tedavisi alan hastanın yanındaki insanlara zararı, radyoaktif etkiden dolayı muhakkak olacaktır. Ayrıca tiroid kanserine karşı en uygun yöntem olarak uygulanmaktadır. Tiroid hormonunun tiroid bezi tarafından üretilememesi sonrasında bu kanser baş gösterecektir. Bu hormonun üretimi konusunda tiroid bezinin iyoda gerek duyması kaçınılmaz olacaktır. Ancak besinlerden alınan iyodun yeterli oranda olmaması halinde bu tedaviler uygulamaya başlanacaktır.

Bununla beraber atom tedavisi olan hastaların hem kendisi hem de yakınındakiler mutlaka dikkatli olmak durumundadır. Bu tarz etkili ve ilgi çekici yazılarımız genel sağlık kategorisi altında değerlendirilmektedir. Bağlantıya tıklayıp devamına erişebilirsiniz.

Radyoaktif İyot Tedavisi Neden Uygulanır?

Radyoaktif İyot Tedavisi Neden Uygulanır?
Radyoaktif İyot Tedavisi Neden Uygulanır?

Öncelikle Radyoaktif iyot tedavisi neden uygulanır, kanseri tiroid bezi hücreleri için olacaktır. Ayrıca ışın tedavisi yoluyla bu kanseri hücrelerin daha kolay bir biçimde yok edilmesini sağlayacaktır. Özellikle cerrahi müdahaleye gerek kalmadan kesin sonuç almak adına bu tedavi yöntemi son derecede önemlidir. Ayrıca kanserin kendini tekrar etmesinin de önüne geçmek için bir metottur. Atom tedavisi sayesinde ayrıca gizli kanser yayılmalarının ortaya çıkması da rahatlıkla gerçekleşecektir.

Kimler Atom Tedavisi İçin Uygundur?

Kimler atom tedavisi için uygundur, konusunda doktorlar net bir biçimde bilgilendirme yapacaktır. Ayrıca radyoaktif iyot tedavisi çapı 1 cm’den daha büyük olması durumunda gelişecek olan bir yöntemdir. Ancak tümörün çapının 1 cm’den küçük olduğu zamanlarda cerrahi tedaviler kesin sonuç almak için yeterli olacaktır.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Bebeklere Zaditen Damla Kullananlar Yorumları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Radyoaktif İyot Tedavisi Alacak Hastada Ön Hazırlık Sürecinde Yapılacaklar

Radyoaktif iyot tedavisi alacak hastada ön hazırlıkta yapılacaklar da 2 hafta önceden başlayacaktır. Ayrıca bu hususta mutlaka doktorların söylemleri ele alınacaktır. Aksi takdirde tedavi süreci olumsuz bir biçimde etkilenecektir.

 • Tiroid hormonu ve kalp rahatsızlıkları ile ilgili ilaçların bırakılması
 • İyot içeren diş dolgusu faaliyetlerinde olunmaması
 • Sadece iyot içermeyen tuzlar kullanılmalıdır.
 • Anjiyografi, IVP ve Tomografi faaliyetlerinde olunmaması
 • İyot içeren multi vitaminler, potasyum iyodür bulunduran öksürük şurupları, iyot içerikli ağız gargaraları, tentürdiyot, batikon ve betadin gibi maddelerden uzak durulması
 • Deniz yosunu içeren yiyeceklerin tüketilmemesi. Ayrıca deniz ürünleri ve soya sosu barındıran gıda ürünleri yenmemelidir.
 • İşlenmiş et ürünleri ve konserve yiyecekler tercih edilmemelidir.
 • Kırmızı ve kahverengi boya maddesi içeren gıda ürünlerinden uzak durulmalıdır.
 • Baharat ve kırmızı biber tüketilmemelidir.
 • Doğal yağlar ve et sularıyla pişirilmiş olan ürünler tercih edilmelidir.

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Altına Kaçıran Çocuğun Tedavisi Yumurta Kabuğu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Atom Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Atom tedavisinin yan etkileri nelerdir genel olarak kısa süreli ve geçici bir yapıdadır. Ancak her ne kadar kısa süreli etki yaratıyor olursa olsun dikkatli olmak önemlidir.

 • Radyoaktif iyot dozuna bağlı olarak boyunda duyarlılık
 • Hafif mide bulantıları
 • Tükürük bezlerinde şişkinlik
 • Uzun süreli ağız kuruluğu
 • Tat alma duyusunda kaybolma

Yan etkilerin görülmemesi için belli başlı basit uygulamaları tedavi sonrasında gerçekleştirmek de önemlidir. Ayrıca hastaların bu süreçte son derecede dikkatli olmaları gerekecektir.

 • Tükürük bezinin hasar almaması adına limon suyuyla gargara yapmak ya da sakız çiğnemek gerekecektir.
 • Fazla radyasyonu atmak için de su tüketimi ve sık idrara çıkmak gereklidir.

Atom Tedavisi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Atom tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler arasında farklı kriterler vardır. Ayrıca her bir detayı hastaların göz önünde tutarak harfiyen uygulamaya koyması önemlidir.

 • 10-15 gün boyunca kendini izole etmek ve kalabalık ortamlara girmekten kaçınmak.
 • Özellikle çocuklardan uzak kalmak
 • Kişisel eşyaların sadece kendi kullanımında olması
 • Lavabo ve WC gibi ortak alanları kullandıktan sonra dezenfekte etmek
 • Tekrardan hastaneye farklı nedenlerden ötürü gidildiğinde atom tedavisi alındığını mutlaka sağlık görevlilerine bildirmek son derecede önemli olacaktır.

Atom Alan Kişinin Yanında Durulur Mu?

Atom tedavisi alan hastanın yanında durulması veya kullandığı eşyalara veya kıyafetlere temas edilmemesi gerekmektedir. Bunun yanında kıyafetleri ayrı bir şekilde yıkanmalıdır. Atom Alan Kişinin Yanında Durulur Mu? sorusu bu şekildedir.

Atom tedavisi Kaç Kez Uygulanır?

Bu Atom tedavisi ağız yolu ile verilir. Hastanın tedavi süresine bağlı olarak 1 ila 3 gün içerisinde değişiklik göstermektedir.

Sıkça sorulan Atom tedavisi kaç kez uygulanır konusu hakkında bilgi verelim.

Ayrıca, Atom Tedavisi Alan Hastanın Yanındaki İnsanlara Zararı ile alakalı sıkça sorulan soruları sizler için bir araya getirdik.

Ayrıca, Radyoaktif İyot Tedavisi Neden Uygulanır? ile alakalı videoyu da izleyebilirsiniz.

YouTube video

Diğer genel sağlık ile alakalı içeriklerimize alt kısımdan erişebilirsiniz. Sağlıklı bireyler olarak kalın.

Bunun yanında ana sayfamızdaki diğer yazılar için sagliklibireyler.com adresine tıklayabilirsiniz.

Son olarak Atom Tedavisi Alan Hastanın Yanındaki İnsanlara Zararı yazımızın sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın