Ana Sayfa - Genel Sağlık - Göz Ölçümü Okuma – Göz Ölçüm Kağıdı Nasıl Okunur? – Cyl Nedir

Göz Ölçümü Okuma – Göz Ölçüm Kağıdı Nasıl Okunur? – Cyl Nedir

Göz Ölçümü Okuma, Göz Ölçüm Kağıdı Nasıl Okunur? Cyl Nedir? gibi konulara değindiğimiz yazımız ile karşınızdayız. Düzenli göz muayeneleri, gözlerinizi sağlıklı tutmanın ve görüşünüzü keskin tutmanın önemli bir parçasıdır. Göz muayenenizde, bir göz doktoru, optometrist veya göz doktoru, herhangi bir göz hastalığı belirtisi olup olmadığını kontrol edecektir. Görüşünüzün düzeltilmesi gerekiyorsa, size gözlük veya kontakt lens reçetesi verilecektir.

Yine de göz reçetelerini deşifre etmek zor olabilir. Genellikle ne anlama geldiklerini bilmiyorsanız kafa karıştırıcı olabilecek bir dizi sayı ve harf içerirler. Bu makale, Göz Ölçümü Okuma hakkında bilgi verecektir. Ve göz reçetenizde bulunabilecek kısaltmaları ve sayıları anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, görme sorununuza bağlı olarak reçetelerin nasıl değişebileceğini de açıklayacaktır. Bunun gibi çeşitli problemleri ve çözümleri listelediğimiz genel sağlık kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Göz Ölçüm Kağıdı Nasıl Okunur?

Göz Ölçüm Kağıdı Nasıl Okunur
Göz Ölçüm Kağıdı Nasıl Okunur

Öncelikle Gözlük veya kontakt lens reçeteniz çeşitli kısaltmalar içerecektir, bunların çoğunu rakamlar takip edecektir. Öncelikle Göz Ölçüm Kağıdı Nasıl Okunur? Sorusunun cevabını bulmak için aşağıdaki değerlerin ne anlama geldiğini bilmek gerekmektedir. İşte bu kısaltmaların ne anlama geldiğinin bir özeti aşağıdadır. Göz reçetesi kısaltmaları sözlüğü ile sizlerleyiz:

 • EKLE Okumanızı kolaylaştırmak için gereken ek lens gücünü ifade eder. Bu sayı, okuma gözlüğü reçetelerinde veya bifokal veya progresif gözlük camlarının alt kısmında görülür.
 • Eksen 1 ile 180 arasında bir sayıdır. Astigmatizmanın gözünüzde tam olarak nerede göründüğünü gösterir.
 • BO, BI, BU, BD taban dışarı, taban giriş, taban yukarı ve taban aşağı için stand. Bu kısaltmalar, gözlük üreticisine, çift görmeyi düzelten gözlüklerin üzerinde prizmanın tam olarak nereye yerleştirileceğini söyler.
 • CYL silindir veya gözünüzdeki astigmat miktarı anlamına gelir. Silindir ve eksen birlikte astigmatizmanın düzeltilmesine yardımcı olur.
 • DV uzak görüşün kısaltmasıdır. Bu sayı uzağı görememe veya ileri görüşlülüğünüz olup olmadığını gösterir.
 • NV yakın görmeyi veya okumayı kolaylaştırmak için eklenmesi gereken güç miktarını ifade eder.
 • OD Oculus dexter veya sağ gözünüz anlamına gelir.
 • OU oculus uterque veya her iki göz anlamına gelir.
 • işletim sistemi oculus uğursuz veya sol gözünüz.
 • PD öğrenci mesafesi anlamına gelir. Monoküler PD, göz bebeğinizden burnunuzun ortasına olan mesafedir. Binoküler PD, öğrencilerinizden birinden diğerine olan mesafedir.
 • Prizma çift ​​görmeniz varsa kullanılmaktadır. Gözlerinizin hizalamasındaki farklılıklar için gözlüklerinizin düzeltmesi gereken prizmatik güç miktarını gösterir.
 • SPH küre veya görüşünüzü düzelten merceğin gücü anlamına gelir.

Reçetenizdeki kısaltmaların çoğunun ardından rakamlar gelecektir. Rakamlar artı işaretiyle (+) işaretlenmişse veya işareti yoksa, uzak görüşlüsünüzdür. Rakamlar eksi işaretiyle (-) işaretlenmişse, miyopsunuzdur. Göz Ölçümü Okuma ile reçetenizdeki bazı sayılar, gözlük üreticisine görüşünüzün ne kadar düzeltilmesi gerektiğini söyler. Gözlük gücü diyoptri cinsinden ölçülmektedir.

Göz Ölçümü CYL Nedir?

Göz Ölçümü CYL Nedir
Göz Ölçümü CYL Nedir

En çok merak edilen ve sıklıkla karşılaşılan Göz Ölçümü CYL Nedir? Cevabı aslında oldukça kolaydır. Astigmat olarak da bilinen bu rahatsızlığın CYL diye kısaltılmasının sebebi İngilizce silindir kelimesinin ilk 3 harfidir. (Cylinder) Genellikle silindir şeklindeki gözlükler ile tedavi sağlanan bu rahatsızlığı iyi bir şekilde anlamak için Göz Ölçümü Okuma konusunda bilgi sahibi olmalısınız.

Reçeteniz -1.00 ise, bu, yakın görüşlülüğü düzeltmek için gözlüklerinizin 1 diyoptri gücüne ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Reçeteniz +2.50 ise, gözlüklerinizin ileri görüşlülüğü düzeltmek için 2.5 diyoptri gücüne ihtiyacı vardır. Sayı ne kadar yüksekse, vizyonunuzun o kadar fazla düzeltmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca yukarıdaki tablodan Göz Ölçümünde S C A Nedir? Gibi sorularınıza da yanıt bulabilirsiniz.

Göz Ölçüm Değerleri Nasıl Okunur?

Uzağı görememe veya miyop, yaygın bir kırma bozukluğudur. Uzağı göremiyorsanız, yakın olan nesneleri net olarak görebilirsiniz, ancak daha uzaktaki nesneler bulanık görünecektir. Ayrıca uzağı görememe durumunda, gözünüzün ön tarafındaki kornea ile gözünüzün arkasındaki retina arasında çok fazla mesafe olacak şekilde gözünüz genellikle uzundur. Uzağı görememe, gözünüzün korneası çok kavisli ise de meydana gelmektedir.

Bu artan mesafe nedeniyle, ışık ışınları retinanızın (beyninize sinyaller gönderen ışığa duyarlı bir yapı) değil önüne düşer. Bu, uzak görüşünüzün bulanık olmasına neden olmaktadır. Gözlüğünüzdeki lensler ışıktaki bükülmeyi düzeltir ve uzaktaki nesneleri daha net görmenize yardımcı olur. Göz Ölçüm Değerleri Nasıl Okunur? Şeklindeki hastaların soruları da bu şekilde giderilmiştir. Uzağı göremeyen bir reçete için, lenslerin gücü bir eksi işareti ile işaretlenecektir. Ne kadar yakın görüşlü olursanız, sayılar o kadar yüksek olur. Örneğin, -5.00 lens reçetesi, -2.00’dan daha güçlü bir reçetedir. Lenslerin gücü her göz için değişmektedir.

Göz Ölçüm Sonuçları Nasıl Okunur?

Uzak görüşlülük veya hipermetrop, yakın nesnelerin uzaktaki nesnelere göre görülmesini zorlaştıran kırılma bozukluğudur. Bunun nedeni korneadan retinaya olan mesafenin çok kısa olması veya gözünüzün korneasının yeterince kavisli olmamasıdır. Eğer ileri görüşlüyseniz, ışık tam yerine retinanızın arkasına odaklanır.

İleri görüşlü bir reçete için, lenslerin gücü bir artı işaretiyle işaretlenecektir. Ne kadar ileri görüşlü olursan, sayılar o kadar yüksek olur. Örneğin, +4.50’lik bir lens reçetesi, +2.00 olan bir reçeteden daha güçlü bir reçetedir. Göz Ölçüm Sonuçları Nasıl Okunur? Şeklinde merakınız varsa bunu bilgilerle harmanlayabilirsiniz. Ayrıca görüşünüzü hem miyopluk hem de ileri görüşlülük için gözlük veya kontakt lenslerle düzeltmek de şunları önlemeye yardımcı olmaktadır:

 • Baş ağrısı
 • Göz yorgunluğu
 • Gözlerinde yanma veya batma

Astigmat, gözünüzün merceğinde veya korneasında düzensiz bir eğridir. Bu düzensiz eğri, gözünüze giren ışığı bükmektedir. Ve retinanıza çarpma şeklini etkilemektedir. Astigmatizm hem yakın hem de uzak nesneleri bulanıklaştırmaktadır. Ayrıca gördüğünüz görüntüleri de bozmaktadır. Göz Ölçümü Okuma sayesinde astigmatizm alışılmadık bir durum değildir. Aslında, Amerikan Oftalmoloji Akademisi, her 3 kişiden 1’inin bu duruma sahip olduğunu bildiriyor.

Göz Ölçüm Reçetesi Okuma

Astigmatınız 1.5 diyoptri veya daha fazla ölçüyorsa, düzgün görmek için reçeteli gözlük veya kontakt lens takmanız gerekmektedir. Bununla birlikte, herhangi bir miktarda astigmatınız varsa, reçeteli gözlük takmanın ekstra netliğini takdir edebilirsiniz. Reçeteniz, astigmatınızın ne kadar şiddetli olduğunu ve düzensiz eğrinin gözünüzde nerede göründüğünü gösterecektir. İlk olarak Göz Ölçüm Reçetesi Okuma bilmeniz sizin de faydanıza olacaktır. Gözlük reçeteniz, göz doktorunuzdan veya göz doktorunuzdan gözlüklerinizin veya kontak lenslerinizin diğer özellikleri hakkında notlar da içermektedir. Lensleriniz şunları yapmaktadır:

 • Progresif veya çift odaklı olabilirler, yani hem uzak hem de yakın görüş için düzelirler.
 • Gece veya bilgisayarda çalışırken görmeyi kolaylaştırmak için parlamayı azaltmak için yansıma önleyici veya parlama önleyici kaplamaya sahip olmak
 • Fotokromik olun, yani çevrenizdeki ışık koşullarına bağlı olarak koyulaşıyor veya aydınlatıyorlar
 • Çizilmeye karşı daha dayanıklı hale getirmek için bir kaplama ile muamele edilmelidir

Göz Ölçüm Fişi Anlamı

Kontakt lensler doğrudan gözünüzün yüzeyine oturduğundan, gözünüzle aynı eğrilere sahip olmaları gerekir. Bir kontakt lens reçetesi aşağıdakiler için ölçümleri içerir:

 • Taban eğrisi: genellikle göz şekline uyan 8 ile 10 arasında bir sayı
 • Çap: merceğin bir tarafından diğer tarafına olan mesafe, genellikle yaklaşık 13 ila 15 milimetre

Kontak reçeteniz ayrıca son kullanma tarihi ile birlikte lensin markasını ve türünü tanımlar. Vizyonunuzdaki değişiklikleri hesaba katmak ve uygun şekilde uyduklarından emin olmak için irtibat reçeteleri yıldan yıla güncellenmelidir. Göz Ölçüm Fişi Anlamını da bu verileri iyice öğrenerek kavrayabilirsiniz. Amerikan Optometri Derneği, 60 yaşın altındaysanız en az 2 yılda bir, 60 yaşın üzerindeyseniz her yıl göz muayenesi yaptırmanızı önerir.

Görme ve göz sağlığınızı düzenli olarak kontrol ettirmeniz önemlidir çünkü glokom gibi bazı ciddi göz rahatsızlıklarında belirgin erken belirtiler yoktur. Bir göz doktoru gözlerinizi test edebilir ve değişiklikleri erken tespit edebilir, Göz Ölçümü Okuma ile kaybını önleyebilmektedir. Testler hızlı ve ağrısızdır ve ayrıca aşağıdaki göz rahatsızlıklarının tespit edilmesine yardımcı olabilmektedir.

Göz Muayenesi Sonucu Nasıl Okunur?

Göz Muayenesi Sonucu Nasıl Okunur
Göz Muayenesi Sonucu Nasıl Okunur

İlk olarak Göz muayeneleri, şeker hastalığı veya yüksek tansiyon gibi başka bir sağlık durumunun gözlerinizin sağlığını etkileyebileceğini de göstermektedir. Gözlük reçetenizdeki kısaltmalar ve sayılar, gözlük üreticisine ne tür camlara ihtiyacınız olduğunu ve ne kadar güçlü olmaları gerektiğini söyler. Göz Muayenesi Sonucu Nasıl Okunur? Sorularına da yanıt niteliğindedir. Bu bilgi aynı zamanda her bir gözünüzde miyopluk, ileri görüşlülük veya astigmatizma derecesini gösterir.

Kontakt lensler doğrudan gözünüzün yüzeyine oturduğundan, gözünüzün tabanı ve eğrisi gibi ek bilgilere ihtiyaç duyarlar. Gözlük veya kontakt lens reçeteniz tek seferlik bir durum değildir. Zamanla görüşünüz değişebilir, bu nedenle göz sağlığınızı korumak için en az birkaç yılda bir bir göz doktoruna görünmek önemlidir.

Göz Ölçüm Kağıdı Nasıl Okunur? İle alakalı merak edilen soru ve cevaplar ile karşınızdayız:

Göz Ölçüm Değerleri Nasıl Okunur? Yazımız ile alakalı bilgilendirici video ile karşınızdayız.

https://www.youtube.com/watch?v=o-Sa6iQ9YEg

Göz Ölçümü Okuma yazımızın sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca ana sayfamızdaki diğer yazılara bakmak isterseniz Sağlıklı Bireyler bağlantısına tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın