Ana Sayfa - Genel Sağlık - Şişkinlik Kilo Aldırır mı? Şişkinlik Kilo Yapar mı?

Şişkinlik Kilo Aldırır mı? Şişkinlik Kilo Yapar mı?

Karın ve mide bölgenizi normalden biraz daha büyük hissediyorsanız, bu boyut artışının kilo alımından mı yoksa şişkinlikten mi kaynaklandığını merak edebilirsiniz.

İkisi aynı görünse ve muhtemelen aynı hissedebilse de, kilo alımı ve şişkinlik önemli farklılıklara sahiptir.

Baltimore’daki Mercy Tıp Merkezi’ndeki Nörogastroenteroloji ve GI Motilite Merkezi direktörü MD, Bryan Curtin’e göre şişkinlik, abdominal dolgunluk, basınç veya sıkışan gazın öznel hissidir. Başka bir deyişle, karnınızın gaz veya sıvı ile büyüdüğü zamandır. Genelde geçici bir durumdur.

Buna karşılık, göbek veya karın yağı zamanla gelişir. Daha düşük bir kalori alımı ve uzaklaşmak için egzersizde bir artış gerektirir.

Bunu akılda tutarak, şişkinlik ve karın bölgesindeki yağlanma arasındaki temel farklar, her birinin nedenleri ve rahatlama yolları.

Şişmanladığınızdan veya sadece göbek şişkinliğiyle uğraştığınızdan emin değil misiniz? İşte farkı anlatmanın bazı yolları.

Şişkinlik Kilo Yapar mı?

SANESolution baş tıbbi direktörü MD Matthew Olesiak, şişman mı yoksa şişkin mi olduğunu anlamanın birkaç kolay yolunuz olduğunu söylüyor. “Yağ vücutta adipositler (yağ hücreleri) aracılığıyla depolanır” diyor. Olesiak, eğer şişmanlıyorsanız, vücudunuzun sırt ve uyluk gibi diğer bazı bölgelerinde de fark edeceğinizi söylüyor.

Ama genişleyen tek vücut parçası göbeğinizse, Olesiak bunun büyük olasılıkla şişkinlik olduğunu söylüyor.

Bir dahaki sefere karnınızın genişlediğini hissettiğinizde, nasıl hissettiğine dikkat edin. Şişkinlik genellikle göbeğinizin sert ve gergin hissetmesine neden olurken, karın bölgesindeki yağlar yumuşak olacaktır.

Şişmanlık mı yoksa sadece bir şişkinlik nöbetiyle mi uğraştığınızı bilmenin bir yolu, ne kadar sürdüğüdür. Curtin, şişkinliğin gelip gittiğini söylüyor. Ancak genel olarak, karın yağı daha sabittir.

“Eat to Beat Hastalığı” kitabının yazarı William Li, “Karın şişkinliği, herkesin bir noktada deneyimlediği rahatsız edici bir histir” diyor. Gelip gidebilir ve bir ölçekte ölçebileceğiniz bir şey değil.

Yağdan kilo almak farklıdır. Li, “Yağdan elde edilen gerçek kilo, bir ölçekte görülür ve kendi kendine kaybolmaz” diyor.

Şişkinliğin Nedenleri Nelerdir?

 • Bağırsaklarda gaz birikmesi. Bu şişkinliğin yaygın bir nedenidir, ancak aynı zamanda diğer gastrointestinal sorunların veya bozuklukların bir belirtisidir. Endişeleriniz varsa veya tekrarlayan veya sürekli şişkinliğiniz varsa bir doktorla konuşun.
 • Diyet. Çok fazla lif, fasulye, süt ürünleri ve diğer yiyecekleri yemek, gaz ve şişkinliğin başlıca nedenidir.
 • Kabızlık. Seyrek veya verimsiz bağırsak hareketlerine sahip olmak, dışkının kolonunuzda olması gerekenden daha uzun süre kalması anlamına gelir. Olesiak, bunun bakterilere fermente etmek için daha fazla zaman verdiğini ve bunun da aşırı gaz ve şişkinliğe yol açtığını söylüyor.
 • Enflamatuar barsak hastalığı. Crohn hastalığında ve ülseratif kolitte, gastrointestinal sistem iltihabı gazı hapsedebilir ve şişkinliğe neden olabilir.
 • İnce bağırsakta aşırı bakteri üremesi (SIBO). SIBO ile ince bağırsakta atipik bir bakteri artışı vardır. Olesiak, kolonda dysbiosis olarak bilinen bir bakteri dengesizliği olduğunda, bakterilerin ince bağırsağa aşırı büyüyebileceğini söylüyor. Bu, şişkinlik de dahil olmak üzere birçok sindirim semptomuna yol açar.
 • Çok hızlı yemek. Li, çok hızlı yemek yemenin geçici olarak şişkin hissetmenize neden olabileceğini söylüyor.
 • Diğer tıbbi durumlar. Bazı tıbbi durumlar sizi şişkin hissettirebilir. Li, aşağıdaki koşulların bağırsakta gıda geçişini yavaşlatabileceğini, mikrobiyomu sağlıklı bakterilerden sağlıksız gaz üreten bakterilere dönüştürebileceğini veya kabızlığa neden olabileceğini söylüyor:

Tıbbi acil durum

Bağırsak tıkanıklığı ve tedavi edilmemiş asit, tıbbi acil durumlar olabilir. Aşağıdaki durumlarda en yakın acil servise gidin:

 • Yakın zamanda karın ameliyatı geçirdiniz ve karında şişkinlik, şiddetli kabızlık ve iştahsızlık yaşadınız.
 • Aniden şişmiş bir karınla ​​birlikte şişkinlik, karın ağrısı, uzanırken nefes almada zorluk, mide ekşimesi, mide bulantısı ve kusma var.

İş şişkinlik olduğunda bunu kontrol altında tutmak için iki seçeneğiniz var: şişkinliği tetikleyen yiyecek ve aktivitelerden kaçınabilir ve midenizin dolu veya şişmiş olduğunu ilk fark ettiğinizde müdahale edebilirsiniz. İyi haber şu ki, şişkinlik için sebepler kadar çok çare var. İşte bir dahaki sefere şişkin hissettiğinizde denemek için bazı çözümler.

Şişkinlik Yapan Gaz Üreten Gıdaları Azaltın

Olesiak, yemekten sonra mide şişkinliği yaşıyorsanız, aşağıdaki gaz üreten yiyecekleri azaltmayı düşünün:

 • Brokoli
 • Karnıbahar
 • Fasulyeler
 • lahana
 • yulaf

Şişkinliği Gidermek İçin İşlenmiş Gıdalardan Kaçının

Curtin, işlenmiş gıdalardaki şekerlerin ve koruyucuların yaygın bir şişkinlik kaynağı olabileceğini söylüyor.

Şişkinliği Gidermek İçin Bağırsak Hareketlerini İzleyin

Düzenli bir bağırsak hareketleri programı tutmak, şişkinliğin olası tetikleyicileri hakkında bilgi sağlayarak şişkinliğin önlenmesine yardımcı olabilir.

Şişkinliği Gidermek İçin Yavaş Yiyin

Bu, daha küçük porsiyonlar yemeyi içerir. Yemek yemeyi yavaşlatmak, mide şişkinliğini tetikleyebilecek yuttuğunuz hava miktarını da azaltmaya yardımcı olur.

Şişkinliği Gidermek İçin Biraz Bitki Çayı İçin

Aşağıdaki bitki çayları şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir:

 • nane
 • Zencefil
 • Tarçın
 • limon balsamı
 • papatya

Şişkinliği gidermek için nane yağı kullanın

Bir 2014 araştırma incelemesine göre, ek olarak alınan nane yağı, kas spazmlarını azaltarak IBS’li kişilerde çeşitli semptomları iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yakından izlenmediğinden herhangi bir takviye almadan önce bir doktorla konuşun. Bazı takviyeler, sağlık riskleri oluşturabilecek daha güçlü aktif bileşen konsantrasyonlarının yanı sıra etikette listelenmeyen diğer bileşenleri içerebilir.

Şişkinliği gidermek için gazlı içecekleri içmeyin

Gazlı içecekler ve enerji içecekleri gibi gazlı içecekler, bağırsaklarınıza gaz vererek karın şişkinliğine neden olur.

Şişkinliği gidermek için proaktif olun

Li, probiyotik almayı veya fermente gıdalar yemeyi önerir. Bu, sağlıklı bağırsak bakterilerinin yenilenmesine yardımcı olabilir ve zararlı bakteriler tarafından gaz ve diğer tahriş edici toksinlerin üretimini azaltabilir.

Şişkinliği gidermek için yürüyüşe çıkın

Yemekten sonra biraz kestirmek isteyebilirsiniz. Ancak, MS, RD, Kristen Fleming, yürüyüş yaparken sabit bir hızda hareket etmenin sindirim sisteminizden gaz geçişini uyarabileceğini ve rahatlama sağlayabileceğini söylüyor.

Şişkinliği gidermek için karın masajı yapın

Fleming, doğru teknikle karın masajının gerginliği, krampları ve gazı giderebileceğini söylüyor. 2015 yılında yapılan bir araştırma, karın masajının karnınızda sıvı birikmesi olan malign asitleri azaltmada yardımcı olduğunu buldu.

Bu karın masajını yapmak için parmaklarınızla hafifçe bastırın:

 • Karnınızın sağ tarafından pelvik kemiğinizden başlayarak dairesel hareketlerle kaburgalarınıza ulaşana kadar 1 dakika boyunca ovalayın.
 • 1 dakika boyunca dümdüz sola doğru hareket edin.
 • 1 dakika boyunca sol kalça kemiğinize ulaşana kadar dairesel hareketlerle aşağı doğru ovalayın, ardından 2 ila 3 dakika boyunca göbek deliğinize geri dönün.
 • Parmaklarınızla hafifçe bastırabilirsiniz.
 • Masajı saat yönünde 10 dakika boyunca tekrarlayın.

Gün boyunca gelip giden mide şişkinliğinin aksine, visseral yağ olarak da adlandırılan karın yağı, ortadan kaldırmak için kalıcı değişiklikler yapmadığınız sürece etrafta kalır. Karın yağı genellikle genel kilo alımının sonucudur. Bu, vücudunuzun yaktığından daha fazla kalori tükettiğinizde olur.

Bazı insanlar için karın yağları, dengesiz beslenme ve minimum fiziksel aktivitenin sonucudur. Ancak diğerleri için, esas olarak diyetten ve daha spesifik olarak çok fazla kalori yemekten kaynaklanabilir. Bu, düzenli egzersiz yapsalar bile olabilir.

Karın yağ kazanımına katkıda bulunabilecek yiyecekler şunlardır:

 • şekerli yiyecek ve içecekler
 • alkol
 • yüksek düzeyde trans yağ içeren yiyecekler

2021 araştırma incelemesine göre, orta bölgenizde aşırı yağ taşımak sizi aşağıdaki risklere sokabilir:

 • 2 tip diyabet
 • kalp hastalığı
 • yüksek kan basıncı
 • metabolizma ile ilgili sorunlar

Menopoz, karın yağında artışa katkıda bulunan başka bir faktördür. Bunun nedeni, yağın karında depolanmasına neden olan östrojen seviyelerindeki düşüştür.

Çoğumuz karın bölgesindeki yağlarla uğraşıyoruz. Karın yağını azaltmak için birkaç kilo vermeye çalışıyorsanız, diyetinizi ayarlamaya ve fiziksel aktivitenizi artırmaya karar verebilirsiniz.

Genel olarak, karın yağını kaybetmek diyet, egzersiz ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir dengesidir. Bu, daha fazla meyve, sebze ve yağsız protein yemeyi ve tükettiğiniz trans yağ, rafine karbonhidrat, şeker ve alkol miktarını azaltmayı içerir.

Hareket tarafında, her hafta en az 150 dakika kardiyovasküler egzersiz yaptığınızdan emin olun. Ek olarak, haftada 2 gün kuvvet antrenmanı karın yağını azaltmaya yardımcı olabilir.

Şişkinlik genellikle evde yönetebileceğiniz geçici bir durumdur. Ancak bazen bir doktora gitmek iyi bir fikirdir.

Mideniz şişmiş ve şişmişse, yani yemekten sonra mide belirgin şekilde büyürse bir doktora başvurun. Ayrıca şişkinlik yaşıyorsanız bir randevu ayarlayın ve:

 • şiddetli acı
 • mide bulantısı ve kusma
 • kilo kaybı

Karın bölgesinde yağlanma varsa da bir doktora görünebilirsiniz. Bir doktor, yağ kaybetmek için kullanabileceğiniz uygun diyet ve egzersiz teknikleri hakkında yararlı bilgiler sağlayabilir.

Mide şişkinliği ve karın yağı arasındaki farkları anlamak, semptomlarınızın nedenini ve bunları yönetmenin en iyi yolunu belirlemenize yardımcı olabilir.

Şişkinlik genellikle geçicidir. Genellikle diyetinizdeki, tıbbi durumunuz veya yaşam tarzınızdaki bir şeyden kaynaklanır.

Karın yağı ise sağlıksız beslenme, egzersiz eksikliği ve bazı durumlarda tıbbi durumların sonucudur. Ayrıca azaltmak için harekete geçmediğiniz sürece daha kalıcıdır.

Bu yazılara da bakın:

Spor sonrası karında şişkinlik neden olur? Nasıl geçer?

Serum Kilo Aldırır Mı? – Hangi Serum Kilo Aldırır?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın