Ana Sayfa - Genel Sağlık - Siyah Dışkı Neden Olur?

Siyah Dışkı Neden Olur?

Klozete bakmak ve normalden biraz farklı görünen kaka görmek biraz stresli olabilir – ancak bu her zaman alarm nedeni değildir.

Dışkılarınızın siyah ve katran gibi göründüğünü fark ettiyseniz, gastrointestinal sisteminizde kanama gibi daha ciddi bir sorunla bağlantılı olabilir. Ama aynı zamanda yediğiniz bazı şeylerden dolayı da olabilir.

Kakanızın daha koyu bir renk almasının bazı nedenleri ve bir doktorla ne zaman konuşulması gerektiği konusunda okumaya devam edin.

Dışkının Siyah Olmasının, Siyah Dışkının Nedenleri

Siyah Dışkının Sebebi Koyu renkli yiyecekler

Bazen en basit sebep asıl sebeptir: Kakanızın normal kahverengiden daha siyah bir renge dönüştüğünü fark ettiyseniz, bunun nedeni yediğiniz yiyecekler olabilir. Bu, özellikle herhangi bir ek gastrointestinal semptom fark etmediyseniz geçerlidir.

Kakanızı siyaha çevirebilecek bazı yiyecekler:

Siyah Dışkı Sebebi Demir takviyeleri

Birçok kişi, bir kişinin kanında normalden daha düşük miktarda kırmızı kan hücresi bulunduğu ve yorgunluk ve halsizlik hissine neden olduğu bir durum olan anemi için demir takviyesi alır. Bu takviyelerin aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç yan etkisi olabilir.

 • mide bulantısı
 • kabızlık
 • siyah tabureler

Demir takviyeleri alıyorsanız ve yan etkilerle ilgili sorunlarınız varsa doktorunuzla konuşun. Birkaç farklı demir takviyesi türü vardır ve bazıları midenizde diğerlerinden daha kolay olabilir.

Siyah Dışkı Sebebi Bizmut içeren ilaçlar

Pepto-Bismol gibi bizmut subsalisilat içeren ilaçlar dışkınızı siyaha çevirebilir. Uzun bir süre boyunca çok fazla bizmut subsalisilat yutmak da dilinizi ve dişlerinizi siyaha çevirebilir.

Siyah Dışkı Sebebi ülserler

Ülserler, sindirim sisteminin astarında açık yaralardır. Her zaman acı verici olmasalar da, şunlara neden olabilirler:

 • midede yanma hissi
 • hazımsızlık
 • göğüste ağrılı yanma hissi
 • genel bir iyi olmama hissi

Ülserler kanamaya başladığında siyah, “yapışkan” katran dışkısı (sindirim sıvılarıyla kanın karışması nedeniyle rengi daha koyu olan) dahil olmak üzere daha şiddetli semptomlar oluşturabilirler. Bu daha şiddetli bir semptom olduğundan, bu koyu renkli dışkılara yukarıdaki belirtilerden herhangi biri eşlik ediyorsa en kısa sürede doktorunuzla konuşmalısınız.

Üst gastrointestinal (GI) kanama

Ülserlere ek olarak, üst GI yolunda kanamaya neden olabilen birkaç durum daha vardır ve bu da siyah, katranlı dışkıya neden olabilir. Bu tür üst GI sorunlarından kaynaklanan siyah dışkılara bazen melena denir. Bu koşullardan birkaçı şunları içerir:

Bu durumların çoğu ciddidir ve bir dizi başka gastrointestinal semptom içerir. Birkaç gündür dışkınız siyah ve katranlıysa ve buna mide ağrıları ve kusma eşlik ediyorsa hemen tıbbi yardım almalısınız.

Siyah Dışkı Sebebi yemek borusu varisleri

Yemek borusu, yiyecekleri ve sıvıları mideye taşıyan bir tüptür. Yemek borusu içindeki damarlar şiştiğinde – genellikle siroz veya diğer ileri karaciğer hastalıklarına bağlı bir durum – bazen yırtılabilir ve hem kırmızı, kanlı dışkıya hem de siyah, katranlı dışkıya neden olabilir.

Karaciğer hastalığınız olduğunu zaten biliyorsanız ve aşağıdakilerle birlikte siyah dışkı yaşamaya başlarsanız hemen doktorunuzu aramanız önemlidir:

 • kas krampları
 • mide rahatsızlığı
 • hızlı kilo kaybı
 • sarılık

Belirtileriniz bir hastane ziyareti gerektirecek kadar şiddetli değilse, doktorunuz muhtemelen tıbbi geçmişinizi soracak ve olağandışı dışkı renginizin nedenini belirlemeye çalışmak için fizik muayene yapacaktır. Muhtemelen kan testleri ve dışkı örneği isteyeceklerdir ve ayrıca sindirim sisteminizin içini görmek için görüntüleme (röntgen gibi) önerebilirler.

Doktorunuz ayrıca bağırsağınızın durumunu değerlendirmek için bir gastroskopi veya kolonoskopi planlayabilir.

Sedasyon altındayken genellikle kolonoskopi yapılır. Doktorunuz, kolonunuzun içini görmek ve semptomlarınızın nedenini aramak için ucunda bir kamera bulunan ince, esnek bir tüp anüsünüzden rektuma yerleştirecektir.

Gastroskopi, doğası gereği kolonoskopiye benzer ancak yemek borusu, mide ve ince bağırsağa odaklanır. İnce tüp anüs yerine boğazınızdan sokulur.

Siyah dışkıları tedavi etmek, duruma neden olan şeye göre değişir.

Çok fazla yaban mersini, böğürtlen ve diğer koyu renkli yiyecekler yediğinizi fark ederseniz, alımınızı birkaç gün sınırlayın ve bir fark yaratıp yaratmadığına bakın.

Aynı şey demir takviyeleri ve bizmut subsalisilat içeren ilaçlar için de geçerlidir: Siyah dışkınızın bunlardan herhangi birini almakla bağlantılı olabileceğini düşünüyorsanız, güvenli alternatifler hakkında doktorunuzla konuşun.

Ülserlerin farklı nedenleri olabilir, ancak daha hafif formlar genellikle şu şekilde tedavi edilir:

 • Ülserlerin iyileşebilmesi için midenizdeki asit miktarını azaltan proton pompa inhibitörleri (PPI’ler)
 • Midedeki asit miktarını da azaltan H2 reseptör antagonistleri
 • reçetesiz antasitler
 • steroid olmayan antienflamatuar ilaçların (NSAID’ler) azaltılmış kullanımı

Cerrahi ayrıca daha ciddi kanama ülseri vakaları için bir seçenektir.

Siyah dışkılarınız üst GI kanamasına neden olan bir durumdan kaynaklanıyorsa, tedaviniz durumun ciddiyetine bağlı olarak değişecektir.

Siyah, katranlı taburelerinize gastrointestinal rahatsızlık veya diğer yoğun semptomlar eşlik ediyorsa doktorunuzla konuşmayı beklemeyin – hemen bir randevu alın veya en yakın acil servise gidin.

Siyah dışkı, çok fazla siyah meyan kökü yemekten gastrointestinal sisteminizdeki kanamaya kadar çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir. Durumunuzun ne kadar ciddi olduğunu belirlemenin anahtarı, mevcut diğer semptomlardır.

Siyah dışkı ile birlikte mide bulantısı, mide rahatsızlığı, baş dönmesi veya karın ağrısı yaşıyorsanız, derhal doktorunuza başvurun.

Bu yazıya da bakın:

Dışkının elle çıkarılması

Tardif Diskinezi Nedir? Ne Demek?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın