Ana Sayfa - Beslenme - Moringa Çayı Nedir, Yararları Neler?

Moringa Çayı Nedir, Yararları Neler?

Mucize bitki ismi ile de anılan Moringa çayı, pek çok ülkede yetiştirilmekte olup şifalı bitki adı altında satışa sunulmaktadır. Moringa çayının kullanımı sonucunda diyabet, kalp hastalıkları, anemi, artrit gibi pek çok hastalığın önlenmesi ve tedavi edilmesi sağlanabilmektedir.

Moringa Çayı Nedir?

Moringa çayı, Moringa Oleifera isimli bir bitkiden elde edilen çay türü olarak bilinmektedir. Dünyanın çoğu ülkesinde, Moringa bitkisinin neredeyse her kısmı şifalı olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple de bitkinin kök, çiçek, tohum, yaprak gibi kısımlarının yenilebildiği görülmektedir. Fakat Moringa bitkisinin kullanım şekilleri arasında en çok rastlanılan şeklin yapraklarının toz haline getirilerek gıda takviyesi olarak kullanılması olduğu görülmektedir.

Moringa çayının ana vatanının Hindistan olduğu bilinmektedir. Özellikle bu ülkede Moringa bitkisinin neredeyse tüm faydalarından yararlanılmaktadır. Aynı zamanda Moringa bitkisinin, Pakistan, Nepal, Filipinler gibi başka ülkelerde de yetiştirildiği görülmektedir. Bu bitkinin tüketimi ile birlikte, kalp hastalıkları, diyabet, anemi gibi pek çok rahatsızlığın önüne geçilebilmekte ve tedavisi sağlanabilmektedir.

Moringa Çayı Faydaları Nelerdir?

Moringa çayı faydaları arasında en çok, hastalıklara karşı bir ilaç niyeti yerine kullanılması yer almaktadır. Bu anlamda Moringa çayının faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Moringa yapraklarında yüksek miktarda aminoasit, mineral ve vitamin deposu yer almaktadır. Aynı zamanda içerisinde bolca A, E ve C vitaminleri bulunmaktadır.
  • Moringa yapraklarında, hastalıklara karşı savunma için yüksek miktarda antioksidan madde yer almaktadır.
  • Moringa’nın içerisinde yer alan bol miktarda A vitamini, göz sağlığının korunması açısından önem arz etmektedir.
  • Moringa çayı; sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlamakta, vücut metabolizmasını ve yağ yıkımını hızlandırmakta, glikoz seviyesini düşürerek şeker hastalarına iyi gelmektedir.
  • Doğal bir yaşlanma karşıtı ürünü olarak bilinen Moringa bitkisi, aynı zamanda saç ve tırnak için de olumlu etkiler doğurmaktadır.
  • Kolesterol düzeyinin ayarlanmasında, karaciğer sağlığının korunmasında, beyin fonksiyonlarının kontrolünde ve Alzheimer hastalığında Moringa bitkisinin faydalarından yararlanıldığı görülmektedir.
  • Genç ve sağlıklı gözüken bir cilde sahip olmak isteyen kişiler için Moringa çayı tüketilmesi ya da maskesinin yapılması önerilmektedir.

Moringa Çayı Nasıl Kullanılır?

Moringa çayı, yararları bakımından çok fazla olması nedeni ile kullanımı konusunda da birçok şeklin ortaya çıktığı görülmektedir. Bu kullanım şekilleri arasında; poşet çay olarak içilmesi, kök, çiçek gibi yerlerinin yenilmesi, yaprakları toz haline getirilerek besin takviyesi olarak kullanılması, ciltte kullanımı için maskesinden yararlanılması yer almaktadır. Günümüzde en çok poşet çay hali ile kullanıldığı görülmektedir. Moringa poşet çayı, düzenli olarak her sabah ve akşam tüketilebilmektedir. Moringa bitkisinin faydalarını görebilmek için düzenli olarak tüketmenin büyük önemi olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda Moringa çayı, toz hali ile de satılmakta olup, demlenerek de tüketilebilmektedir.

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın