Ana Sayfa - Cilt Bakımı - Ev Yapımı Siyah Nokta Temizleme Maskeleri

Ev Yapımı Siyah Nokta Temizleme Maskeleri

Cildin sağlıksız ve cansız görünmesine sebep olan siyah noktalar kadın ve erkeklerin ortak problemidir.  Hemen her yaşta görülen derin siyah noktalar ciltte oluşan yağ ve kir tabakasının birikmesidir.

Ciltte biriken bu kir tabakası uygun işlemlerle temizlenmezse sonradan o bölgede sivilce oluşumuna sebep olur.

Peki siyah noktalar neden olur?

Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak derinin kendisini koruması için meanin üretmesiyle beraber siyah nokta oluşturur. Bu sebeple cildimizi uygun güneş koruyucularla korumalıyız.

Derin Siyah Nokta Nasıl oluşur?

Yaşın ilerlemesiyle beraber ortaya çıkan hücre yenileyememe durumu da siyah nokta oluşumuna yol açar.

Ayrıca gün boyunca cildimizde oluşan kirleri düzgün temizlememek ve makyaj sonrası cildi arındırmamak da siyah noktalara yol açar.

Cilt bakımının ilk maddesi cildin her daim temiz tutulmasıdır. Makyaj yapmıyor olsanız bile günlük hayatta kirli havadan olumsuz etkilenen cilt her akşam temizlenmelidir. Nasıl ki eve geldiğinizde ellerinizi sabunlayıp yıkıyorsanız, cildinize de her zaman aynı hassasiyeti göstermeniz gerekiyor. Bu temizleme işlemi için illa kimyasal piyasa ürünleri şart değildir.

Derin Siyah Noktaları İçin Temizleme Maskeleri

Temizleme jellerine muadil olarak evde hazırlayabileceğiniz basit bir tarif bulunuyor. Yarım limonun suyu, yüzünüzü temizlemeye büyük ölçüde yardımcı olur.

Eğer hassas bir cilt yapınız varsa, limon suyunun içine bal ekleyerek içeriğini yumuşatabilirsiniz. Karışımı pamuk yardımıyla cildinize hafifçe bastırarak sürün. Bu bakım yöntemi cildinizi ferahlatabilecek ve canlandırabilecektir.

Peelingin amacı ciltteki ölü deriyi atarak parlak bir görünüme kavuşturmaktır. Bunun için kullanabileceğiniz ürün ise her evde bulunan toz şekerdir. 2 tatlı kaşığı toz şekere bir miktar zeytinyağı gezdirerek elde ettiğiniz karışımı elinizle cildinize uygulayabilirsiniz. Bu işlem sırasında cildinizi çok yormadan hafifçe bastırmanız önemli.

Toz şekerin taneleri cildinizi canlandırırken zeytinyağı kaybedilen nemi sağlayacaktır. Eğer çok kuru bir cilde sahipseniz peeling uygulamasını çok sık yapmamanızı tavsiye ederiz.

Siyah Noktalar İçin Doğal peeling

Peelingin amacı ciltteki ölü deriyi atarak parlak bir görünüme kavuşturmaktır. Bunun için kullanabileceğiniz ürün ise her evde bulunan toz şekerdir. 2 tatlı kaşığı toz şekere bir miktar zeytinyağı gezdirerek elde ettiğiniz karışımı elinizle cildinize uygulayabilirsiniz.

Bu işlem sırasında cildinizi çok yormadan hafifçe bastırmanız önemli. Toz şekerin taneleri cildinizi canlandırırken zeytinyağı kaybedilen nemi sağlayacaktır. Eğer çok kuru bir cilde sahipseniz peeling uygulamasını çok sık yapmamanızı tavsiye ederiz.

Siyah Noktalar İçin  Salatalık

Bilindiği gibi salatalık su oranı çok yüksek bir besindir. Lezzetinin yanında, inanılmaz derecede sağlıklı bir bakım ürünü olarak da kullanılabilmektedir. Salatalığın suyunu sıkıp bir pamuk yardımıyla cildinizi temizleyerek nemlendirebilirsiniz.

Bunun yanında suyunu tamamen çıkarmak yerine salatalığı rendeleyip püre haline getirebilir, yüzünüze maske olarak sürüp 10 dakika bekledikten sonra suyla temizleyebilirsiniz. Salatalık içerdiği vitaminler sayesinde cildinize taze bir görünüm sağlayacak ve gereken nemi geri kazandıracak.

Günümüzde siyah noktalardan kurtulmak için çeşitli ürünler olsa da bizler evde kolayca uygulayabileceğiniz doğal maskeleri sizler için derledik.

Siyah Noktalar İçin  Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı maskesi için ihtiyacımız olan malzemeler sadece 1 yumurta akı ve kağıt havlu. Bir kabın içerisinde yumurta akı iyice çırpılır. Göz çevresine çok yaklaşmadan cilde uygulanır. Daha sonra kağıt havluyu kesip yüzünüze yerleştirin. Kağıt havlu kuruduktan sonra üzerine bir kat daha yumurta akı uygulayın.

Maske kuruduktan sonra maskeyi çıkarın. Daha sonra yüzünüzü yıkayın.

Siyah Noktalar İçin  Kil Maskesi

Malzemeler

-1,5 tatlı kaşığı kil

-1 tatlı kaşığı bal

-1 tatlı kaşığı badem yağı

Tüm malzemeleri bir kapta karıştırıp yüzünüze uygulayın. 35-40 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın. Daha sonra cildinize uygun bir nemlendiriciyle cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin  Yulaf Maskesi

Oldukça kolay hazırlanan bir maskemiz daha. Yüzünüzdeki siyah noktalara yetecek kadar yulaf suyla pişirilir. Soğuması beklendikten sonra siyah noktalarınızın üzerine uygulayın. 10-20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Siyah Noktalar İçin  Nohut Unu Maskesi

Malzemeler

-2 yemek kaşığı nohut unu

-5 yemek kaşığı yoğurt

-1 çay kaşığı toz zerdeçal

Malzemeleri bir kapta karıştırın. Pürüzsüz bir kıvama gelince yüzünüze uygulayın. Nohut unu maskesini yüzünüzde 30 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü yıkayın.

Siyah Noktalar İçin  Bal Maskesi

Malzemeler

-1 yemek kaşığı bal

-1 tatlı kaşığı süt

Öncelikle sütün ılık olmasına dikkat edilerek içerisine bal eklenir. Elde edilen karışım yüze uygulanır. 10 dakika bekledikten sonra maske yıkanır.

Bu yazılara da bakın:

Hamilelikte Cilt Bakımı, Cilt Sorunları İçin Krem ve Kürler

Sigara İzi Geçer Mi? – Ciltte Sigara Yanığı

Güneşten Yanınca, Güneşlendikten Sonra Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Meyan Kökü Cilt Lekeleri İçin Evde Nasıl Kullanılır?

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın