Ana Sayfa - Genel Sağlık - Mide Şişkinliği Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Mide Şişkinliği Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Herkesin yaşayabileceği bir rahatsızlık olan mide şişkinliği dikkatli olunmadığı durumlarda ciddi rahatsızlıklar yarabilmektedir. Mide şişkinliğinin oluşumu genelde sindirim sorunlarından olmaktadır ve gerekli önlemlerin alınması ile mide şişkinliğinin önüne geçilebilmektedir.

Mide Şişkinliği Nedir?

Mide şişkinliği ile birlikte bağırsak rahatsızlıkları pek çok kişinin yaşadığı sorunlar arasında yer almaktadır. Genelde yemek yedikten sonra bu durum yaşanmakta olup şişkinlik hissinin yanında ağrı da görülebilmektedir. Uzun süreli devam eden mide şişkinliği ise hayat kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir. Mide şişkinliğinin sebepleri arasında en çok etki eden sebep gaz birikmesidir. Birikmiş olan gaz, solunan hava olacağı gibi sindirim sonucunda ortaya çıkmış olan gazlardan da kaynaklı olabilmektedir. Mide şişkinliğine sebep olan gazlar vücuttan atılmadığında sinir sisteminin uçlarında uyarılma görülür ve böylece şişkinlik rahatsızlık verici olur.

Mide Şişkinliği Neden Olur?

Mide şişkinliğinin oluşması gaz sıkışmasının yanında mide tembelliği olarak adlandırılan bir durumdan da kaynaklanabilmektedir. Mide tembelliği yaşamakta olan hastalar, besinlerini düzgün olarak sindiremezler ve bu besinler şişkinlik yaratırlar. Tedavisi ise farklılık gösterebilmektedir. Bazı durumlarda endoskopi gibi detaylı tedavi yöntemlerini de içerebilmektedir. Bunun yanında yemek sırasında yutulmuş olan havanın midede birikmesi de yine mide şişkinliğine neden olmaktadır.

Ayrıca sindirim sisteminde görülen rahatsızlıkların çoğu da mide şişkinliğine neden olmaktadır. Ülser, çölyak, gastrit gibi rahatsızlıklar şişkinlik hissi yaratırlar ve sürekli bir baskı yaratarak kişinin günlük yaşamını olumsuz etkilerler. Aynı zamanda bağırsak parazitleri de sindirim sistemine ulaşıyor olabilmekte ve bu durumda midede şişkinlik hissi oluşabilmektedir. Özellikle mide şişkinliğinin yanında bulantı da görülüyorsa bu durumda hastaneye başvuru yapmak gerekmektedir.

Mide Şişkinliği Tedavisi Nedir?

Mide şişkinliği tedavisi için ilk yöntem yemeklerin yavaş yenilmesi, yemek esnasında konuşulmaması ve böylece hava yutulmasının önüne geçilmesidir. Bir başka mide şişkinliği geçirme yöntemi ise tüketilen besinlere de dikkat etmektir. Mide tarafından zor hazmedilecek besinlerin tüketilmesi, mide şişkinliğine neden olabilmektedir. Aynı zamanda yüksek stres de mide şişkinliğine neden olmaktadır. Bu yöntemlerin dışında hastanelerde uygulanan ve lavmanı da içeren mide şişkinliği tedavisi yöntemleri bulunmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Mide şişkinliğini soda geçirir mi?

Mide şişkinliği soda veya maden suyu tarafından geçmez. Mide şişkinliği için tüketilen besinlere dikkat edilmelidir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın