Ana Sayfa - Beslenme - Elma Tüketmenin Faydaları Neler?

Elma Tüketmenin Faydaları Neler?

Hem tadı hem de sağlığa olan büyük yararları sonucunda sevilerek tüketilen elma doğrudan meyve olarak tüketildiği gibi aynı zamanda çeşitli tariflerle de son derece lezzetli ve besleyici olabilmektedir. Elma içeriği ve özellikle vitaminler açısından çok zengin olduğundan düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Elma Faydaları Nedir?

Elmanın faydaları neredeyse saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Elmanın besin değeri fazlasıyla yüksek olduğu için bazı ara öğünlerde tek başına bile yenilmesi doygunluk hissi yaratmaya yeterli olmaktadır. Aynı zamanda içerdiği vitamin ve elementler sayesinde de vücudun güçlenmesine ve hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olur. Elma özellikle kansere karşı çok etkili olup hücre yapısının yenilenmesi üzerinde etki göstermektedir.

Elmanın yararları açısından ilk öne çıkan vitamin açısından zengin içeriğidir. C vitamini açısından zengin olan elma, bu bakımdan güçlü bir antioksidan kaynağı olmaktadır. Böylece hücrelerin yenilenmesini sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kış ayları gibi soğuk mevsimlerde C vitamini sayesinde enfeksiyonlara karşı da koruma elde edilmesine neden olur. K vitamini açısından da zengin odluğu için kemiklerin güçlenmesine ve kanın pıhtılaşmasının önlenmesine yardımcı olur. Bunun yanında B, A ve E vitamini açısından da zengin olup genel vücut sağlığı üzerinde son derece etkili vitaminleri içeriğinde barındırır. Vitaminlerin yanında kilo vermek isteyenler için de düzenli olarak tüketilmesi sonucunda elma çok faydalı olmaktadır. İçeriğinde bol miktarlarda karbonhidrat ve amino asit bulunması nedeniyle enerji de verir ve kişinin kendisini yorgun hissetmesinin önüne geçer. Diyabeti olanlar için de şeker hastalığının ilerlemesine engel olarak şeker seviyesinin sağlıklı seviyelerde olmasına neden olur.

Elma ile Yapılan Tarifler Nedir?

Elma doğrudan meyve olarak rahatlıkla tüketilerek son derece doğal ve sağlıklı bir besin olmasının yanında çeşitli tarifler için de kullanılabilmektedir. Elmalı kurabiye ya da elmalı tart gibi tarifler yaygın olarak yapılan ve sevilerek tüketilen mamullerdir. Aynı zamanda elmalı kek de lezzet açısından kekin çok daha tercih edilebilir olmasını sağlamaktadır. Özellikle son zamanlarda elmalı turta tarifi de popüler hale gelmiş ve sıkça yapılır olmuştur.

Sık Sorulan Sorular

Kırmızı mı yeşil elma mı daha sağlıklı?

İki elmanın da yararları hemen hemen aynıdır bu yüzden renk sadece tat açısından tercih edilmelidir.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın