Ana Sayfa - Genel Sağlık - Sabah Uyanınca Karnım Şişiyor, ne Yapabilirim?

Sabah Uyanınca Karnım Şişiyor, ne Yapabilirim?

Sabahları midenizde (karın) daha büyük veya daha dolgun bir hisle uyanırsanız,  araştırmalara göre en yaygın sindirim şikayetlerinden biri olan sabah şişkinliği yaşıyor olabilirsiniz.

Ara sıra şişkinlik midenizi daha büyük ve rahatsız hissetmenize neden olabilir. Daha şiddetli vakalarda şişkinlik ağrılı olabilir ve daha ciddi semptomlar eşlik edebilir.

Sabah Karın Şişliği Nedir? Neden Olur?

Sabah şişkinliğinden kaçınmanın anahtarı, buna neyin sebep olduğunu öğrenmektir, böylece diyetinizde ve yaşam tarzınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Şiddetli şişkinliğe devam ederseniz veya altta yatan bir tıbbi durumdan şüpheleniyorsanız, sonraki adımlar hakkında bir doktorla konuşmanız önemlidir.

Sabah şişkinliğinin daha yaygın nedenlerinden bazıları ve onu hafifletmek için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Sabahları ara sıra mide şişkinliği, önceki gün veya gece yapılan yaşam tarzı seçimlerinin bir sonucu olabilir. Bunlar kabızlığa veya gaz oluşumuna, hatta şişmeye ve sıvı tutulmasına neden olabilir.

Günlük olarak meydana gelen kronik şişkinlik, yalnızca diyet ve yaşam tarzından daha fazlasını gösterebilir. Her sabah şişkin bir mideyle uyanırsanız, bir doktorla konuşmalısınız. Kronik şişkinliğin olası nedenlerinden bazılarını ekarte edebilirler – aşağıda dikkate alınması gereken birkaç şey var.

Sabahları Bağırsak ve mide sorunları ve Sabah Şişkinliği

Gastrointestinal (GI) sistemle ilgili belirli hastalıklar ve sorunlar, şişkinliğin bazı olası nedenleridir. Bunlar şunları içerir:

Diğer tıbbi durumlar ve Sabah Şişkinliği

Şişkinliğe yol açabilecek diğer tıbbi durumlar şunlardır:

İlaçlar ve Sabah Şişkinliği

Şişkinlik, aldığınız bazı ilaçların yan etkisi de olabilir. Bunlar, aşağıdakiler gibi reçetesiz (OTC) ve reçeteli ürünleri içerebilir:

Doktorunuz, şişkinliğinizin nedeni olarak altta yatan bir tıbbi sorunu ekarte ederse, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile ara sıra sabah şişkinliğini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. İdeal olarak, bu tür değişiklikler bir gün veya gece önceden uygulanmalıdır, böylece kendinizi şişkin hissederek uyanmazsınız.

Sabahları Şişkinliği azaltmak için diyet değişiklikleri

Çok fazla fasulye, turpgiller ve baklagiller yemek, özellikle bu yiyecekleri bir gece önceden tüketirseniz sabah şişkinliğine neden olabilir. Gün boyunca daha küçük öğünler yemek ve yatmadan önce yemek yemekten kaçınmak da mide şişkinliğini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sodyumun azaltılmasının da mide şişkinliğini azalttığı kanıtlanmıştır. 2019’da yapılan bir araştırma, yüksek lifli bir diyetten kaynaklanan şişkinliğin, yüksek sodyumlu gıdaları keserek azaltılabileceğini buldu.

Bir gıda intoleransından şüpheleniyorsanız, doktorunuzla paylaşmak için bir gıda günlüğü tutmanız faydalı olabilir. Önce doktorunuzla görüşmeden temel besinleri kesmeyin.

Sabah Şişkinliği İçin Bitkisel çay iç

Su alımınızı artırmanın yanı sıra, belirli bitki çaylarını içmek şişkinliği hafifletmeye yardımcı olabilir. Aşağıdaki otlar ara sıra şişkinliği azaltabilir:

 • Anason
 • kimyon
 • papatya
 • Kişniş
 • Rezene
 • nane
 • Zerdeçal

Sabah Şişkinliği İçin Sindirim enzimlerini düşünün

Sindirim enzimi takviyeleri, GI kanallarında yeterli enzimi olmayan bazı kişilere yardımcı olabilir. Bu enzimler tipik olarak yediğiniz yiyecekleri kırmanıza ve besinlerini çıkarmanıza yardımcı olur. Bunlar olmadan yetersiz beslenme, şişkinlik ve diğer yan etkiler ortaya çıkabilir.

Sindirim enzimlerini merak ediyorsanız, önce bir doktorla konuşun. Şişkinlik ve diğer semptomlarınızın enzim eksiklikleri ile ilişkili olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilirler ve sizin için doğru ürünleri önerebilirler.

Sabah Şişkinliği İçin Düzenli egzersiz

Düzenli egzersiz, sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir, böylece şişkinlik riskini azaltır. Bununla birlikte, gün boyunca kısa süreli aktivite patlamaları bile yardımcı olabilir. Küçük bir 2021 araştırması, yemeklerden sonra 10 ila 15 dakika hafif yürüyüşün katılımcılarda kronik şişkinliği azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.

Altta yatan herhangi bir tıbbi durumu ele alın

Bağırsak hastalığı gibi altta yatan bir tıbbi durumunuz varsa, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri kronik şişkinliği gidermeye yardımcı olmak için yeterli olmayabilir. Olası tedavi değişiklikleri ve testler için doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Hem şişkin bir yüz hem de mide ile uyanmak mümkündür. Bu büyük olasılıkla sıvı tutulmasına atfedilir. Sabah yüz şişkinliğinin olası nedenleri şunlardır:

 • bir gün önce yüksek sodyumlu yiyecekler yemek
 • alkol tüketimi
 • antidepresanlar ve NSAID’ler gibi sıvı tutulmasına neden olan ilaçlar
 • adet sırasında meydana gelenler gibi hormon değişiklikleri
 • Cushing sendromu
 • hipotiroidizm

Cushing sendromu veya hipotiroidizm gibi altta yatan bir tıbbi durumunuz varsa, tedaviniz sabah yüzdeki şişkinliği kademeli olarak azaltmaya yardımcı olabilir.

Ara sıra yüz şişmesi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, mide şişkinliği ile aynı stratejilerden bazılarıyla önlenebilir:

 • daha küçük öğünler yemek
 • tuz alımını azaltmak
 • daha fazla su içmek
 • yatmadan önce büyük yemeklerden kaçınmak

Yaşam tarzınızda değişiklik yapmanıza rağmen kronik sabah şişkinliği yaşıyorsanız, olası nedenler hakkında bir doktorla konuşun. Midenizin içine bakmak için röntgen gibi bir görüntüleme testi istenebilir. Ayrıca gıda intoleranslarını ekarte etmenize yardımcı olabilirler.

Ara sıra şişmiş bir mide ile uyanmak, mutlaka endişe nedeni değildir. Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri, egzersiz, daha küçük öğünler yeme ve daha fazlası dahil olmak üzere küçük şişkinlik sorunlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Ancak alışkanlıklarınızda değişiklik yapmanıza rağmen her gün şişkinlik ile uyanıyorsanız, bir doktorla konuşma zamanı gelmiş olabilir. Ağrı, kanama ve olağandışı dışkı değişiklikleri gibi başka belirtiler yaşarsanız, özellikle doktorunuzla görüşmeye özen göstermelisiniz.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın