Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Kolloidal Gümüş Suyu Faydaları – Saraçoğlu

Kolloidal Gümüş Suyu Faydaları – Saraçoğlu

Kalıcı sivilce ile yaşıyorsanız, muhtemelen daha temiz bir cilt için bir dizi tedaviyi denemişsinizdir.

Kolloidal gümüş suyu gerçekten sivilce ve akneyi söndürür mü? Sivilce ve akneyi giderir mi?

Göz önünde bulundurmanız gereken birçok seçeneğiniz olsa da, retinol ve benzoil peroksit gibi geleneksel akne azaltıcı maddeler herkes için çalışmayabilir.

Cildiniz için çok güçlü olduklarını kanıtlarlarsa, cildinizin doğal savunmasını zayıflatan ve daha fazla sivilceye yol açan bir iltihaplanma, kuruluk ve kızarıklık döngüsü fark edebilirsiniz.

Kolloidal Gümüş Suyu Nedir?

Belki de şu anda akne için bir çare olarak ilgi gören topikal bir tedavi olan kolloidal gümüşü duymuşsunuzdur. Bu sulu çözelti, mikro boyutlu gümüş parçacıkları içerir. Taraftarlar, bu parçacıkların cildin mikrobiyomuna zarar vermeden süper yüklü antimikrobiyal faydalar sağladığını söylüyor.

İddialar elbette etkileyici. Ama gerçekten çalışıyor mu? Kullanmak için güvenli mi? İşte denemeden önce bilmeniz gerekenler.

Kolloidal Gümüş Suyunun Cilde Faydaları

Kolloidal gümüş ilk olarak 1891’de yaraları temizlemek için tıbbi olarak kullanıldı. Bu kullanım, antibiyotiklerin devreye girdiği 1940’lara kadar devam etti. Bugün kolloidal gümüşü çeşitli cilt bakım ürünlerinde bulabilirsiniz:

  • losyonlar
  • maskeler
  • tonerler
  • serumlar
  • temizleyiciler

Mount Sinai Hastanesi dermatolojide kozmetik ve klinik araştırma direktörü Dr. Joshua Zeichner, “Gümüşün antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu gösterildi” diye açıklıyor.

Kolloidal Gümüş Suyu Akne ve Sivilceyi Geçirir mi?

Cilde uygulamanın akne tedavisi olarak fayda sağlayabileceğini söylemeye devam ediyor.

“Gerekçe, gümüşün ciltte iltihaplanma ve sivilceleri teşvik eden akneye neden olan bakteri seviyelerini düşürebilmesidir.”

Bakteriler sivilcelerde kilit rol oynadığı için cilt bariyerine zarar vermeden bakterileri hedef alan bir ürün kullanmak mantıklıdır.

Uzmanlar kesin olmamakla birlikte, genellikle gümüş parçacıkların bakterilerin hücre duvarlarını delebileceği, hücresel solunumu engelleyebileceği ve DNA’yı ve replikasyon döngüsünü bozabileceği düşünülmektedir.

Kolloidal gümüşün etkinliği için mevcut desteğin çoğu anekdottur. Yine de, bunu öneren birkaç dermatolog bulabilirsiniz.

2017’den küçük bir randomize kontrollü çalışma, iki farklı akne tedavisini karşılaştırdı:

  • %2,5 benzoil peroksit içeren gümüş nanoparçacık jeli (kolloidal gümüş)
  • %2.5 benzoil peroksit içeren klindamisin jeli

Araştırmacılar, her gruba orta derecede şiddetli aknesi olan 32 kişiyi atadı. Gümüş tedavi grubunda olanlar:

  • Çalışmanın sonunda inflamatuar aknede biraz daha iyileşme fark etmiş gibi görünüyordu.
  • 6 hafta sonra tedaviden biraz daha memnun olduklarını söylediler
  • herhangi bir olumsuz etki bildirmedi

Çalışma yazarları, her iki tedavi arasında da önemli bir fark bulamadılar ve gümüş nanoparçacık jelin hem etkili hem de güvenli olduğu sonucuna vardılar.

Yine de, kolloidal gümüşün akne için faydalarını desteklemek için daha fazla rastgele kontrollü denemeye ihtiyaç var.

Gümüş tıp ve dişçilik endüstrilerinde, kişisel bakım ürünlerinde, tarım ve endüstriyel ürünlerde kullanılmaktadır.

Ayrıca, bağışıklığı artırmak ve kanser ve enfeksiyonla savaşmak için alternatif bir sağlık ürünü olarak pazarlanan kolloidal gümüş takviyelerini de fark edebilirsiniz.

Ancak bugüne kadar hiçbir bilimsel araştırma bu iddiaları doğrulamamaktadır ve tıp uzmanları bu ürünlerden tamamen uzak durmayı önermektedir.

Kolloidal Gümüş Suyu Oral kullanım riskleri

Kolloidal gümüşü ağızdan almak, argyria olarak bilinenler de dahil olmak üzere birçok olumsuz etkiye neden olabilir. Vücutta gümüş birikmesinin bir sonucu olan bu kalıcı durum, cildinizi, gözlerinizi, tırnaklarınızı, diş etlerinizi ve iç organlarınızı mavimsi gri bir renge bırakır.

Bu kolloidal gümüş alma yöntemi de başka bir sorun teşkil ediyor. Antibiyotikler de dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

Kolloidal gümüşün ağızdan kullanımı, nöbetler ve organ hasarı gibi diğer ciddi yan etkilere de yol açabilir.

Kısacası, çoğu uzman gümüşü ağızdan almanın güvenli olmadığını düşünüyor.

Kolloidal Gümüş Suyu Topikal kullanım riskleri

Topikal kullanıma gelince, klinik çalışmalar sınırlıdır ve uzmanlar henüz potansiyel riskleri belirlememiştir.

Gümüşün temel bir mineral olarak kabul edilmediğini biliyoruz. Başka bir deyişle, insan vücudunda hiçbir işlevi yoktur. Ancak gümüşü topikal olarak uyguladığınızda cildiniz küçük parçacıkları emebilir.

Gümüş alerjileri, nadir olsa da, bir olasılık olmaya devam ediyor. Cildiniz metale olumsuz tepki verme eğilimindeyse, muhtemelen topikal kolloidal gümüşten uzak durmak isteyeceksiniz.

Bir diğer önemli husus? Kolloidal gümüş ürünler standardize edilmemiştir. Bu, gümüş parçacıklarının miktarını ve boyutunu içeren üretimin bir üründen diğerine değişebileceği anlamına gelir. Satın almadan önce bir markayı araştırmak her zaman en güvenli seçeneğinizdir.

Öte yandan, kolloidal gümüş, diğer cilt bakım ürünleri ve akne tedavileri ile iyi bir şekilde eşleşiyor gibi görünüyor.

Cilt bakım rejiminiz şu anda salisilik asit, niasinamid, hyaluronik asit veya alfa hidroksi asitler gibi bileşenler içeriyorsa, kolloidal gümüş içeren bir ürün eklemek, antimikrobiyal, iltihap önleyici faydaların keyfini çıkarmanın yumuşak bir yolunu sunabilir.

Sivilce için kolloidal gümüşün en etkili uygulaması genellikle kullandığınız ürüne bağlı olacaktır.

Sis, maske veya temizleyici olsun, bir ürünü doğru kullandığınızdan emin olmak için paket talimatlarını takip etmek isteyeceksiniz. Dermatologunuz kolloidal gümüş bir ürün önerirse, nasıl (ve ne sıklıkla) kullanılacağına dair talimatlar da verecektir.

Çoğu zaman, bu ürünleri sabah ve akşam tekrar kullanabilirsiniz. Cildinizi hazırlamak için özel bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece sabahları güneş kremi ile takip etmeyi unutmayın.

Birçok çevrimiçi perakendecide gümüş içeren cilt bakım ürünlerini bulabilirken, dermatoloğunuzdan bir öneri isteyerek aramaya başlamak isteyebilirsiniz. Herhangi bir yeni ürünü cilt bakım rutininize eklemeden önce bir uzmandan geçmek her zaman en iyisidir.

Kolloidal gümüş, akne tedavisi için nazik ve etkili bir seçenek olarak dikkatleri üzerine çekiyor olabilir, ancak faydalarını destekleyen kanıtlar büyük ölçüde anekdot olarak kalıyor.

Bazı dermatologlar, cilt bakım rejiminize eklemek için güvenli bir bileşen olarak önerebilir, evet. Ancak diğerleri buna izin vermeyi önerebilir.

Denemeye karar verirseniz, satın almadan önce bir marka hakkında biraz araştırma yapmaktan asla zarar gelmez. Ve yine, akne için kolloidal gümüşü denemeden önce bir dermatolog veya sağlık uzmanına danışmak her zaman en iyi uygulamadır.

Jessica Timmons, 2007’den beri hamilelik ve ebeveynlikten esrar, kayropraktik, ayakta kürek çekme, fitness, dövüş sanatları, ev dekorasyonu ve çok daha fazlasına kadar her şeyi kapsayan serbest yazar olarak çalışıyor. Çalışmaları mindbodygreen, Pregnancy & Newborn, Modern Parents Messy Kids ve Coffee + Crumbs’da yer aldı. jessicatimmons.com’da neler yaptığını görün.

Bu yazılara da bakın:

Advantan Krem Yüze Sürülür mü? – Sivilce İçin Kullanılır mı?

Fucicort Krem Sivilce İçin Kullanılır Mı? – Yüze Sürülür Mü?

Stafine Krem Sivilce İçin Kullanılır Mı? – Kullananlar Yorumları!

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın