Ana Sayfa - Genel Sağlık - Kuru İğne Tedavisi Nedir? Neye Yarar?

Kuru İğne Tedavisi Nedir? Neye Yarar?

Kuru iğne tedavisi kas ağrısı bulunan veya spazmlarından kurtulmak isteyen kişilerin tercih ettiği bir tedavi yöntemidir. Bu tedavinin nasıl uygulanabileceği ve vücutta ne gibi etkilerinin olduğu ise merak edilir.

Kuru İğne Tedavisi Nedir?

Kuru iğne tedavisi farklı büyüklüklere sahip olan iğneler ile uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu iğneler kasların üzerine batırılır ve kaslarda bulunan ağrıların tedavi edilmesi amaçlanır. Bu tedavi yönteminin alanında uzman olan kişiler tarafından yapılması gerekir. Aksi halde ağrılarından kurtulmak isteyen kişilerin vücudunda çeşitli yan etkiler görülmesi nedeniyle daha ciddi problemleri olabilir.

Kuru iğne tedavisinin yoğun spor yapan ve çeşitli hastalıkları nedeniyle kasları kasılan kişiler tarafından tercih edildiği bilinir. Bu tedavi yöntemi ile kaslarda bulunan yorgunluğun hafifletilmesi ve ağrıların tedavi edilmesi amaçlanır. Tedavi sırasında küçük iğneler kullanılarak kas içerisine bu iğnelerin batırılması ve kasta bulunan gerginliğin ortadan kaldırılması amaçlanır.

Kuru İğne Tedavisi Ne İşe Yarar?

Kuru iğneyle tedavi kaslarında gerilme ve ağrı bulunan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu tedavi yöntemi uygulandığı bölgede kan akışının hızlanmasını sağlar. Kan akışının hızlanması ile bölgenin gevşemesi ve kaslarda meydana gelen gerginliğin atılması sağlanır. Kaslar gevşedikçe sinirlerin de gevşemesini sağlayacağından ortaya çıkan ağrıların da tedavisi mümkündür.

Kuru iğne tedavisinin uygulandığı bölgede endorfin salgılanır. Endorfin salgılanması sayesinde bölgedeki acı hissinin hafifletilmesi ve tamamen ortadan kaldırılması mümkündür. Kaslarında çok fazla ağrı ve gerilme bulunan kişiler hareket etmekte zorlanabilirler. Bu durumda kuru iğne tedavisinin tercih edilmesi ile bölgenin gevşemesi ve hareket kabiliyetinin artması sağlanır.

Kuru İğne Tedavisi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kuru iğne tedavisi kaslarda meydana gelen ağrı, sızı ve gerilmelerin tedavisinde tercih edilen bir yöntemdir. Ayrıca boynunda, belinde veya sırtında ağrı bulunan kişiler de kuru iğne tedavisinden faydalanabilir. Bel fıtığı bulunan, omurgasında zorlanma yaşayan ve duruş bozukluğundan şikayetçi olan kişiler de kuru iğne tedavisinin mucizesinden faydalanabilir. Bu tedavi kaslara uygulanabileceği gibi baş ağrısı veya migren gibi hastalıkların tedavisinde de tercih edilebilir.

Kuru İğne Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Kuru iğne tedavisinin uygulanabilmesi için bireylerin 12 yaşından büyük olması gerekir. 12 yaşından küçük olan, sağlık sorunları bulunan ve doktoru tarafından tedaviye uygun bulunmayan kişilerin kuru iğne tedavisinden faydalanabilmesi mümkün değildir. Hamile olan kişiler kuru iğne tedavisinden faydalanabilmek için doktorları ile görüşmeli ve doktorunun izni olmadan kesinlikle bu tedavi yöntemine başvurmamalıdır.

 

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın