Ana Sayfa - Genel Sağlık - Horlama Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Horlama Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Horlama nedenleri, kişiden kişiye değişebilmektedir. En çok görülen nedenler arasında; halsizlik, yorgunluk, sigara ve alkol tüketimi, bazı ilaçların kullanımı gibi sebepler yer almaktadır.

Horlama Nedir?

Horlama, genel bir tanım yapılacak olunursa kişilerde hava yolunun belirli ölçüde tıkanması sonucunda boğazın gereğinden fazla genişlemesi ile ya da kasların gevşemesi ile oluşmaktadır. Horlama, hemen hemen her insanın hayatının belirli dönemlerinde maruz kaldığı bir sağlık problemi olmaktadır. Özellikle yaşa bağlı olarak çok fazla insanda görülen bu sağlık problemini aşmak için uzmanlar birçok tedavi yöntemi geliştirmektedirler.

Horlama genelde uyku apsesi ile ilişkilendirilmektedir. Uyku apsesi belirtileri arasında gösterilen horlama, tam olarak uyku apsesini rahatsızlığının varlığına işaret etmemektedir. Kişilerin gün içerisinde enerjilerini verimli kullanmaları adına iyi bir uyku uyumaları gerekmektedir. Horlama uyku düzenini bozarak ve kişilerde solunum güçlüğü yaratarak iyi bir uyku ortamı sağlanmasını önlemektedir. Bu durum kişilerde gün içerisinde halsiz ve hareketsiz olunmasına yol açmaktadır. Aynı zamanda horlamanın ciddi derecede sorun yarattığı kişilerde sadece kendisini değil, çevresindeki insanları da etkileyerek onların da sağlıklı bir uyku uyuyamamasına neden olmaktadırlar.

Uyku sırasında nefes kesilmesi uyku apsesinin nedenleri arasında görülmektedir. Horlamanın uyku apsesi olup olmadığını anlamak için bu yöntem sıklıkla kullanılmaktadır.

Horlama Neden Oluşur?

Horlama oluşumu nedenleri arasında pek çok madde sıralanabilmektedir. Horlamanın nedenleri arasında kişinin fizyolojik olarak ağız, burun ve boğaz yapısı yer almakla birlikte yaşam tarzı da yer almaktadır. Hiçbir rahatsızlığı veya kötü alışkanlığı bulunmayan kişilerde o günkü yorgunluk durumuna bağlı olarak da horlama gerçekleşebilmektedir.

Horlama nedenleri arasında kişilerin burun, boğaz ve çene yapısı ile ilgili sorunları, sigara tüketimi, küçük dilin veya yumuşak damağın şişmesi, bademciklerin şişmesi, alerjik bazı durumları, soğuk algınlığı ve grip, obezite ve aşırı kilo, fazla miktarda alkol tüketimi, hamilelik, yorgunluk, uyku ilacı tüketimi, uyku şekli, yüksek tansiyon, kalp ve koroner damar hastalıkları, uyku apnesi ve yeterince uykuyu alamamak gibi pek çok neden sıralanabilmektedir.

Horlama tedavisi için, görülen bazı belirtiler sonucunda bir uzmana görünmek gerekmektedir. Bu belirtiler arasında birinin horlayan kişiyi uyandırmadan, kişinin kendi horlama sesiyle uyanması en büyük belirti olarak yer almaktadır. Aynı zamanda horlama gün içerisinde kesik nefesler almaya, konsantrasyon bozukluğuna, geceleri uykuya geçmede zorluk çekmeye, sinirlilik gibi ruh hallerine bağlı olarak da gelişebilmektedir. Bu belirtileri gösteren kişilerin rahatsızlıklarının ilerlememesi adına bir uzmana başvurmaları gerekmektedir.

Horlama Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Horlama gidermek, uzun zamandır üzerinde araştırmalar yapılan bir konu olmaktadır. Çok fazla kişinin bu rahatsızlıkla uzmanlara başvurduğu bilinirken, eğer kişinin bir hastalık geçmişine bağlı olarak horlama problemi yoksa hayat tarzında yapacağı değişikliklerle tedavi yöntemi izlenmelidir. Horlamanın bazı tipleri ise tedavi edilememektedir. Ev tipi tedavi yöntemleri arasında en çok kullanılan ise burun bantları olmaktadır. Sigara ve alkol tüketimi gibi sebeplerde oluşan horlama, bu hayat tarzlarında değişiklikler yapılarak geçirilebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Horlama kolay tedavi edilir mi?

Uzman yardımı alarak horlamayı tedavi etmek mümkündür.

Horlama zararlı mıdır?

Ses çıkarmak dışında horlamanın zararı yoktur.

 

Photo of author

Sağlıklı Bireyler

Sağlıklı Bireyler Sitemiz yayına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurucumuz Çocuk Gelişimi Uzmanı'dır. Sitemizin amacı sağlık kategorilerinde tüm detaylı bilgilere en doğru şekilde ulaşmanızı sağlamaktır.
Yorum yapın