Ana Sayfa - Genel Sağlık - Kalça Protezi Ameliyatından Sonra Cinsellik

Kalça Protezi Ameliyatından Sonra Cinsellik

Kalça Protezi Ameliyatından Sonra Cinsellik yazımız ile karşınızdayız. Yazımızda kalça taraflarında oluşan kırıklardaki ameliyat sonrası tedavi süreci ve cinsellik ile alakalı bilgiler vereceğiz. Yazımız içerisinde yatış pozisyonu ve de diğer detaylara da yer vereceğiz. Şimdi ise çok uzatmadan Kalça Protezi Sonrası Cinsellik yazımıza geçelim. Bunun yanında genel sağlık ile alakalı merak ettiğiniz hususlar var ise bağlantıdan erişebilirsiniz.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonra Cinsellik

Kalça protezi ameliyatı, birkaç hafta iyileşme gerektiren önemli bir prosedürdür. Ve birçok insan hareketliliğin artmasını dört gözle beklerken, diğerleri eşleriyle Kalça Protezi Ameliyatı Sonra Cinsellik için ilişkiye geri dönerken ne gibi kısıtlamalarla karşılaşabileceklerini merak edebilmektedir. İyi haber şu ki, yeni bir kalça aldıktan sonra seks yapabileceksiniz (ve rahatça!). Pek iyi olmayan haber mi? Ağrı ve rahatsızlığın ortadan kalkması ve güvenli bir şekilde cinsel aktiviteye dönmeniz birkaç hafta sürmektedir.

Burada, kalça protezi ameliyatından sonra seks yapmak için en güvenli pozisyonları, kaçınılması gerekenleri ve başlamak için ipuçlarını gözden geçiriyoruz. Kalça protezi ameliyatından sonra seks genellikle daha rahat ve zevklidir. Aslında, 2017 sistematik bir inceleme, 1.694 hastanın yüzde 44’ünün cinsel tatminde iyileşmeler ve kalça protezi ameliyatı sonrası cinsel ilişki sıklığında yüzde 27’lik bir artış bildirdiğini buldu.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonra Cinsel İlişki Pozisyonu

Kalça Protezi Ameliyatı Sonra Cinsel İlişki Pozisyonu
Kalça Protezi Ameliyatı Sonra Cinsel İlişki Pozisyonu

Birçok Kalça Protezi Ameliyatı Sonra Cinsel İlişki Pozisyonu vardır, bunlardan ilki, misyonerlik gibi ortak pozisyonların her iki insan için de güvenli olduğunu söylüyor. Bu, üstteki veya alttaki kişiyi içerir. Ancak, üstteki kişinin vajinası varsa, başlangıçta daha zor olabileceğini, ancak birkaç ay sonra sorun olmaması gerektiğini söylüyor.

2. bir pozisyon ise Kalçanız yatağın kenarına yakın olacak şekilde sırt üstü yatın, böylece dizleriniz bükülür ve ayaklarınız yere yerleştirilmiş bir yastık yığınının üzerinde durabilmektedir. Partneriniz, bacakları yatağın ucuna değecek şekilde size dönük olarak ayakta durabilir veya diz çökebilmektedir. Üst bacağın (ameliyatlı bacak) bükülmesini veya çaprazlanmasını önlemek için alt bacağınızı destekleyerek ameliyatsız tarafınızda yan yatarak seks yapabilirsiniz.

Ayrıca ameliyattan sonra, kalçanızın aşırı hareket aralıklarında hareket etmesini gerektiren pozisyonlardan kaçının. Daha spesifik olarak, aşırı dikkatli olun:

  • Kalça fleksiyonu
  • Uzantı
  • Kaçırma
  • İç ve dış rotasyon

Dizinizi vücudun orta noktası boyunca hareket ettirmeyin ve kalçanızı diz seviyenizi geçecek şekilde yükseltmekten kaçının.

Kalça Protezi Sonrası Cinsellik

Kalça Protezi Sonrası Cinsellik
Kalça Protezi Sonrası Cinsellik

İlk olarak Kalça protezi ameliyatından sonra oluğunuzu nasıl geri alacağınız konusunda rehberlik arıyorsanız doğru yere geldiniz. Bir grup New Yorklu doktor, 70 yaşın altındaki hastalarda total kalça ve diz ameliyatından sonra cinsiyet kalitesini ölçtü ve ankete katılan hastaların yüzde 90’ının ameliyattan sonra cinsel işlevde öncekine kıyasla genel bir iyileşme bildirdiğini buldu. Ayrıca Kalça Protezi Sonrası Cinsellik üzerinde etkisinin olumlu yönde olduğu da kanıtlanmıştır.

Ayrıca, kalça protezi ameliyatından sonra erkeklerden daha fazla sayıda kadın cinsiyette bir iyileşme gösterdi. Kalça Protezi Ameliyatından Sonra Cinsellik ile alakalı doktorlar bulgularını 2013 yılında Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi’ne sundular. Texas Orthopedics’ten kurul onaylı ortopedi cerrahı Robert Blais, “Kalçanız daha esnek ve daha az ağrılı olacağından, total kalça protezi sonrası cinsel aktivite daha rahat olmalıdır” dedi.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu

Seksi güçlü bir antrenmanla eşitleyemeseniz de, birkaç dakika ısınmak ve eklemlerinizi ve kaslarınızı birkaç hareket egzersizi ile hareket ettirmek kötü bir fikir değildir. Sizin için en iyi uzantılar hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Yatış Pozisyonu için kalçanızın zarar görmemesi gerekmektedir. Bunlardan birkaçı şunları içermektedir:

  • Nazik bacak salıncakları
  • Yerinde yürümek
  • Diz çökmüş kalça fleksör streç
  • Ayakta kalça uzatma kaçırma

Daha kısa bir hareket aralığı ile değiştirilmiş tüm esnemeleri yapın.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonra Cinsellik yazımız ile alakalı sıkça sorulan soruları ve cevaplarını sizler için listeledik, aşağıdan erişebilirsiniz.

Kalça Protezi Ameliyatı Sonra Cinsel İlişki Pozisyonu ile alakalı bilgilendirici bir video ise aşağıda sizlerle.

YouTube video

Kalça Protezi Sonrası Cinsellik yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Ayrıca Sağlıklı Bireyler bağlantısından ana sayfamıza erişebilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın