Ana Sayfa - Genel Sağlık - Bebekler Neden Kollarını Çırpar? – Otizm Belirtisi Mi?

Bebekler Neden Kollarını Çırpar? – Otizm Belirtisi Mi?

Bebekler Neden Kollarını Çırpar oldukça merak edilen bir konudur. Otizm belirtisi midir? Bebeğinizin bazı hareketleri organize görünebilir. Bebeklerde kol çırpma durumu, mutlu veya heyecanlı olduğunu gösterebilir. Diğer durumlarda, otizm spektrum bozukluğunu veya hareket bozukluğunun erken belirtisi de olabilir. İşte çocuğunuzun hareketlerini nasıl okuyacağınız, dikkat etmeniz gereken diğer belirtiler ve çocuğunuzun çocuk doktoru ile ne zaman konuşmanız gerektiği hakkındaki tüm detayları sizlerle.

Yaşamın ilk birkaç haftasında, örneğin bebek ürktüğünde büyük kol hareketleri yaptığını fark edebilirsiniz. Bu aslında zamanla kaybolacak bir reflekstir. Daha büyük bebekler ise çok daha fazla hareket ederler. Bebeğinizin iki kolunu aynı anda yukarı ve aşağı hareket ettirdiğini veya ellerini bileklerinden çırptığını görebilirsiniz.

Karmaşık motor stereotipler olarak da adlandırılan bu tekrarlayan hareket bazen OSB, duyusal sorunlar veya diğer teşhislerle ilişkilendirilir. Ancak bu koşullardan herhangi birinin olmadığı çocuklarda da görülebilir.

Stimming Ne Demek?

Yazımız içerisinde bol bol bu kelimeyi kullanacağız. Stimming ingilizce bir kelimedir. Bebeklerde kol sallama gibi tekrarlayıcı beden hareketlerinin tümüne verilen isimdir. Buna benzer parmakları hareket ettirmek, sürekli elleri ileri geri sallamak gibi uyarıcı davranışları içerir. Bu tür davranışlar otizm veya gelişim engeli için teşhis yöntemi olarak kullanılabiliyor. Ayrıca tüm duyular üzerinde stimming hareketleri mevcuttur.

Bebekler Neden Kollarını Çırpar?

Bebekler Neden Kollarını Çırpar
Bebekler Neden Kollarını Çırpar?

Kol çırpma, kaba motor gelişimin bir parçası olabilir. Tekrarlayan davranışlar, bir çocuk yaklaşık 12 aylıkken kaybolma eğilimindedir. 2017’de yapılan bir araştırmaya göre, “atipik” gelişim veya sağlık sorunları olan çocuklar için kol çırpma çok daha uzun sürebilir.

Bebeğinizin kollarını çırpmasının basit heyecandan olası sağlık sorunlarına kadar pek çok olası nedeni vardır. Herhangi bir ek davranış veya semptomu not etmek, çocuğunuzun hareketlerinin kökenini çözmenize yardımcı olabilir. Şüphe duyduğunuzda, endişelerinizi bir çocuk doktoruna bildirin. İşte o nedenler:

Erken Refleksler

Yenidoğanların istemsiz olan bazı refleksleri vardır. Ürkme refleksi (veya Moro refleksi), çoğu küçük bebekte yaklaşık 3 aylık olana kadar mevcuttur.

Bebeğiniz yüksek bir ses, büyük bir hareket veya başka bir şeyle irkilirse, tekrar aşağı inmeden önce, genellikle sarsıntılı bir şekilde, her iki kolun da yukarı veya dışa doğru uçtuğunu fark edebilirsiniz. Bebeğinizin kolları refleks geçtikçe yukarı ve aşağı hareket edebilir ve biraz çırpma gibi görünebilir. Ayrıca bu yazımıza benzer olan Bebeğin Kakasında Beyaz Parçalar sorunu yaşıyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Kolik

Kolik, küçük bir bebeğin haftada 3 veya daha fazla gün, 3 hafta veya daha uzun süre günde en az 3 saat ağlaması durumudur. Bunu yanında Kolik olan bir bebek ağlarken kollarını veya bacaklarını sallayabilir veya çırpabilir.

Bebeğinizde kolik olabileceği diğer belirtiler şunlardır:

 • Sıkılı yumruklar
 • Kemerli bir sırt
 • Bacaklarını mideye doğru çeker
 • Tutulduğunda rahatsız olur

Kolik genellikle yeni doğanlar 2 ila 3 haftalıkken ortaya çıkar ve bebeğiniz 3 ila 4 aylık olana kadar devam eder.

Heyecanlanmak

Bebekler heyecanlandıkları veya mutlu oldukları için ellerini veya kollarını çırpabilirler. Henüz duygularını ifade edecek sözlü becerilere sahip olmadıkları için, çırpma, nasıl hissettiklerini göstermenin fiziksel bir yoludur.

Mutluluktan üzüntüye ve öfkeye kadar herhangi bir yoğun duygu yaşıyorsa, bebeğinizin kollarını çırptığını bile fark edebilirsiniz. Çırpma, beyne yatıştırmak için duyusal girdi sağlayan, kendi kendini uyarıcı (stimüle edici) bir harekettir.

ASD ile ilişkili olsa da, çoğu insan – bebekler dahil – gün boyunca bir tür uyarma (sallanma, kıpırdama, parmak emme) ile meşgul olur. Ayrıca bu yazımıza benzer olan Küçük çocuklarda beyaz saç niye olur? diye merak ediyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Otizm

Ellerin ve kolların çırpılması bazen Otizm ile ilişkilendirilir. Daha önce bahsedilen 2017 analizine göre, çeşitli çalışmalar bebeklik döneminde kol çırpma ve kendi kendini uyarıcı davranışları Otizm ile ilişkilendiriyor.

Diğer tekrarlayan bebeğim kollarını çırpıyor hareketleri şunları içerir:

 • Kolların bükülmesi
 • Bileklerin dönmesi
 • Sallamak
 • Parmakların kıpırdaması

Bebekler Neden Kollarını Çırpar sorusuna bir diğer yanıt da otizm belirtisidir. Buradaki en önemli nokta, bu hareketlerin bebeklik döneminden sonra da devam etmesidir. Çocuğunuzun hareketlerine eşlik eden diğer Otizm belirtilerini de fark edebilirsiniz, örneğin:

 • İletişim sorunları (göz teması eksikliği, isme yanıt vermeme, konuşmada sorun)
 • Uyku güçlükleri
 • Diğer tekrarlayan davranışlar (belirli bir rutinde ısrar, çok hedefli ilgi alanları)

Motor Bozukluklar

Hareket bozukluğu olan çocuklar istedikleri gibi hareket etmekte zorlanırlar. Bebeklerde belirli bir şekilde hareket edemediklerini veya istemsiz hareketler yaptıklarını fark edebilirsiniz.

Olası bebeklerde kol sallama bozuklukları şunları içerir:

 • Titreme veya uzuvların ritmik sallanması
 • Miyoklonus veya yarı ritmik sarsıntılı kas hareketleri
 • Distoni veya bükülme veya çarpık hareketler

Sağlık Sorunları

Bebekler Neden Kollarını Çırpar sorusuna bir diğer yanıt da diğer sağlık sorunlarıdır. Bu durum bebeğinizin kollarını çırpmasına neden olur. Örneğin, sinir sistemini etkileyen genetik bir durum olan Angelman sendromlu bir çocuk, denge ve diğer motor becerilerde sorun yaşar. Bu, kolların sarsıntılı hareketlerine ve bacaklarda sertliğe neden olur.

Unutmayın: Kol çırpma her zaman korkulacak bir neden değildir. Bebeğiniz tekrarlayıcı davranışının bir parçası olarak kollarını çırpsa bile sizin herhangi bir şey yapmanız gerekmeyebilir.

Dikkatlerini oyundan veya öğrenmeden alıkoymadığı veya bu süreçte kendilerine veya başkalarına zarar vermediği sürece devam etmelerine izin vermek güvenli olmalıdır.

İzlemek

Bebekler heyecanlandıklarında veya üzüldüklerinde kollarını ve ellerini çırpabilirler. Çocuğunuzun duygusal bir tetikleyiciye tepki olarak kanat çırptığını fark ederseniz, bu duyguları ifade etmenin fiziksel bir yolu olur. Muhtemelen zamanla çırpmayı aşacaklar.

Küçük çocuğunuzun ne zaman ve neden kanat çırptığını ve hareketin sizin işaretinizde durup durmadığını görmek için izleyin. Bebeğiniz duramıyorsa, oyunda tıbbi müdahale gerektiren istemsiz hareketler olabiliyor.

Nefes almak

Çoğu çocuk ikinci doğum günlerinde kol çırparak büyüyecektir. Ve daha önce bahsedilen 2017 araştırması, tekrarlayan davranışların, genellikle bir çocuk 12 aylık olduğunda, daha da erken kaybolduğunu gösteriyor.

Çocuğunuz bu yaş aralığındaysa, çırpmayı izlemeye dikkat edin, ancak bunun muhtemelen küçük çocuğunuzun gelişiminin bir parçası olduğunu anlayın. Çocuğunuz yürümeye başlayan yıllardan sonra da kol çırpmaya devam ederse, bunu çocuk doktoruna bildirdiğinizden emin olun.

Sonuç

Bebekler Neden Kollarını Çırpar hakkındaki tüm detayları paylaştık. Araştırmacılar bebeklerde kol hareketi süresini incelediler. Tipik gelişim modellerini takip edenler için kol hareketlerinin süresi seans başına yaklaşık 1,3 saniye olabiliyor. Muhtemelen bunu evde ölçmek için bir kronometreniz olmayacak, bu nedenle çocuğunuzun kollarını ne zaman ve neden çırptığına ve çocuğunuzun yaşayabileceği diğer semptomlara dikkat edebilirsiniz.

Bebeğinizin kollarını çırpmasının birkaç nedeni vardır. Bebeğiniz küçükse, kolik olabilir veya yakında kaybolacak yeni doğan refleksi olur. Daha büyük bebekler vücutlarının nasıl çalıştığı hakkında hala çok şey öğreniyorlar. Çok sevindikleri veya başka yoğun duygular hissettikleri için kollarını çırpabilirler.

Bununla birlikte, kol çırpma konusunda endişeleriniz varsa merak etmeyin. Çocuğunuz başka potansiyel sağlık veya davranışsal endişe belirtileri gösteriyorsa, çocuğunuzun doktoruyla iletişime geçmekten çekinmeyin.

 • Daha sık yaşanır
 • Günlük aktivitelerine müdahale eder (spontane oyun gibi)
 • Küçük çocuğunuza veya başkalarına zararlı hale gelir

Doktorunuzla bebeğinizin yaptığı diğer tekrarlayan hareketler yaşanır. Bunun ne zaman ve neden olduğunu düşündüğünüz ve bağlantılı olabileceğini düşündüğünüz diğer belirtiler hakkında konuşabilirsiniz.

Ayrıca endişelendiğiniz hareketlerin bir videosunu kaydedip çocuk doktoru ile paylaşmak da yardımcı olabiliyor.

Bebekler Neden Kollarını Çırpar? yazımızın sonuna geldik. Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla bilgi almak isterseniz alttaki videoyu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Ayrıca Sağlıklı Bireyler bağlantısından da ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın