Ana Sayfa - Genel Sağlık - Ülseratif Kolit Atak Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ülseratif Kolit Atak Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ülseratif kolit (UC), kronik bir inflamatuar bağırsak hastalığıdır (IBD).

Kalın bağırsağınızda ülser adı verilen iltihaplanma ve yaralara neden olur.

Ülseratif kolit semptomları tipik olarak zamanla kötüleşir, ancak kısa veya uzun bir süre için de kaybolabilir. Bu minimal veya semptomsuz döneme remisyon denir.

Ülseratif Kolit Atak Nedir

Ülseratif koliti olan kişilerde genellikle hastalığın alevlenmesine neden olabilecek belirli tetikleyiciler bulunur. Bir parlama ile başa çıkmanın anahtarı, ona neyin sebep olduğunu ve nasıl düzeltileceğini bilmektir.

Bir UC parlaması, bağırsak iltihabı semptomlarının akut bir şekilde kötüleşmesidir. İşaret fişekleri, farklı şiddet seviyelerinde haftalar, aylar ve hatta yıllar arayla ortaya çıkabilir.

İlaçlar, yaşam tarzınız, diyetiniz ve diğer faktörler alevlenmelere katkıda bulunabilir. Aynı şekilde, tüm reçeteli ilaçları almak, dengeli beslenmek ve bilinen tetikleyicilerden kaçınmak genellikle alevlenmeleri önlemeye yardımcı olabilir.

Ülseratif kolit semptomları, alevlenmenin şiddetine ve bağırsaktaki iltihabın konumuna göre değişir.

Ülseratif Kolit Atak Belirtileri Semptomları

 • orta ila şiddetli karın ağrısı veya krampları
 • kalıcı bağırsak hareketleri
 • rektumdan kanama veya dışkıda kan
 • Şiddetli vakalarda dehidrasyona neden olabilen orta ila şiddetli diyare
 • iştah kaybı ve ishal semptomları nedeniyle kilo kaybı
 • tatmin edici bir bağırsak hareketine sahip olamama
 • mide bulantısı
 • yorgunluk
 • anemi (kırmızı kan hücrelerinin eksikliği)
 • ateş

Bazı durumlarda, ağrıyan eklemler veya göz ağrısı da yaşayabilirsiniz.

İşaret fişekleri farklı zamanlarda ortaya çıkar ve günler veya haftalar sürebilir. Kişiye ve tedavinin etkinliğine bağlı olarak haftalar ila yıllar arasında herhangi bir yerde olabilirler.

Doktorunuz alevlenmenizi tedavi etmek ve UC’nizi daha yönetilebilir bir duruma döndürmeye yardımcı olmak için sizinle birlikte çalışacaktır.

Crohn’s & Colitis Foundation, UC en az 3 ay remisyonda olana kadar hamile kalmayı beklemenizi önerir.

Bir alevlenme sırasında hamile kalırsanız, hamilelik sırasında daha fazla semptomunuz olabilir.

UC’niz varsa muhtemelen sağlıklı bir hamileliğiniz olur, ancak yine de durumu olmayan birine göre daha yüksek bir komplikasyon şansınız olacaktır. Özellikle UC’niz aktifse, aşağıdakiler için daha büyük bir riskiniz olabilir:

 • düşük
 • erken doğum
 • bebek için düşük doğum ağırlığı
 • doğum sırasındaki komplikasyonlar

Genel olarak, UC ilaçları hamilelik sırasında alınabilir.

Hamileyken ilaçlarınızdaki olası değişiklikler hakkında doktorunuzla konuşun.

İdeal olarak, hamile kalmadan önce doktorunuzla görüşmeniz, hamileliğiniz sırasında gerektiğinde ve gerektiğinde revize edilebilecek bir UC tedavi planı hazırlamalarını sağlayabilir.

UC’nizi remisyondayken bile izlemek için doktorunuzu düzenli olarak görmek önemlidir.

Bir alevlenme fark ettiğinizde, nedenini belirlemek için doktorunuzla konuşun. İlaçlarınızı ayarlayabilir veya başka tedavi seçenekleri önerebilirler.

Alevlenmeler sırasında tahrişi azaltmak için tuvalet kağıdı yerine mendil kullanın. Ayrıca geceleri cilt koruyucu uygulayabilir ve ağrıyı yönetmek için asetaminofen alabilirsiniz.

Ayrıca, alevlenmelerinizi tetikleyen veya kötüleştiren şeylerin farkında olmak da yararlıdır, böylece onlardan kaçınmak için çalışabilirsiniz.

Tetikleyicilerinizi bilin

UC’li her kişinin farklı tetikleyicileri vardır. Aşağıda en yaygın tetikleyicilerden bazılarının bir listesi bulunmaktadır:

 • İlaçlar. Antibiyotikler gibi bazı ilaçlar bağırsak florasının doğal dengesini etkileyebilir. Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ve diğer bazı ağrı kesiciler de alevlenmelerle güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Bazı ilaçlar belirtilerinizi tetiklerse, ikame ilaçlar hakkında doktorunuza danışın.
 • İlaçlardan ani çekilme. Bu da parlamaya neden olabilir. Steroid almayı veya hatta idame terapilerini almayı bıraktığınızda özellikle yaygındır.
 • Menstrüasyon ve hamilelik sırasında hormon seviyelerindeki değişiklikler. Bu, semptomları kötüleştirebilir veya nüksetmeye neden olabilir. Hamile kalmayı düşünüyorsanız, önce bir doktorla konuşun.
 • Elektrolit seviyeleri. Vücuttaki elektrolit seviyelerini değiştiren herhangi bir durum veya enfeksiyon da alevlenmeye neden olabilir. Bu, yolcu ishali gibi herhangi bir bulaşıcı veya bulaşıcı olmayan nedenden kaynaklanan ishali içerir.
 • Stres. Bazı insanlarda stres, alevlenmelere ve artan iltihaplanmaya katkıda bulunabilir.
 • Diyet. Bazı gıdalar alevlenmeleri tetikleyebilir veya semptomları kötüleştirebilir. UC’nizi etkileyen yiyecekleri tanımlamaya çalışın, böylece onlardan kaçınabilirsiniz.

İşaret fişekleri her zaman bir tetikleyiciye bağlı olmayabilir. Yine de tetikleyicilerinize aşina olmak alevlenmeleri azaltmanıza ve yönetmenize yardımcı olabilir.

Değiştirilmiş bir diyet, UC semptomlarınızı yönetmenize ve azaltmanıza yardımcı olabilir. Kişiye bağlı olarak, belirli yiyecekler alevlenmeleri tetikleyebilir veya semptomları kötüleştirebilir. Sonuç olarak, bu yiyecekleri belirlemek ve sınırlamak önemlidir.

Doktorunuz ve bir diyetisyen, ihtiyacınız olan beslenmeyi sağlarken semptomlarınızı en iyi şekilde yöneten bir diyet bulmak için sizinle birlikte çalışabilir.

Sıvı diyet

Şiddetli UC alevlenmeleri vücudunuzun yeterli besinleri etkili bir şekilde emmesini engelleyebilir. Genellikle tüp yoluyla verilen sıvı bir diyeti içeren enteral beslenme, vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olurken gerekli besinleri sağlayabilir.

2015 yılında yapılan bir araştırma incelemesi, sıvı bir diyetin şiddetli UC dahil olmak üzere IBD’li kişilere fayda sağlayabileceğini öne sürdü. Bununla birlikte, çoğu çalışmanın başka bir IBD türü olan Crohn hastalığına odaklandığını kaydetti.

UC için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

yenecek yiyecekler

Belirli yiyecekler UC’yi tedavi edemez veya alevlenmeleri tamamen durduramaz. Yine de, hem genel sağlık hem de semptomlarınızı yönetmek için dengeli bir diyet yemek önemlidir.

Meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, ham olduklarında yüksek lif içeriği bir UC parlamasını kötüleştirebilir. Meyve ve sebzeleri pişirmek, UC’nizi etkilemeden onları diyetinizde tutmanıza yardımcı olabilir.

Yeterince sıvı, özellikle su içtiğinizden emin olun. Sık, küçük öğünler yemek de daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

UC’den beslenme eksikliğiniz varsa, doktorunuz diyet takviyeleri veya vitaminler almanızı önerebilir.

Kaçınılması gereken yiyecekler

UC semptomlarını artıran yiyecekler her kişi için farklı olabilir. Bununla birlikte, genel olarak, aşağıdakileri sınırlamaya veya bunlardan kaçınmaya yardımcı olabilir:

 • karbonatlı içecekler
 • günlük
 • çiğ meyve ve sebzeler gibi yüksek lifli gıdalar
 • baharatlı yemek
 • kızarmış yiyecekler
 • alkol
 • kafein

Bir yemek günlüğü tutmak, yediğiniz her şeyi kaydetmenize ve UC’nizi daha da kötüleştiren yiyecekleri tanımlamanıza olanak tanır.

Alevlenmeleri ameliyat olmadan tamamen önleyemezsiniz, ancak bunları yönetmek ve ortaya çıktıklarında semptomları azaltmak için çalışabilirsiniz.

İlaçlar ve belirli yaşam tarzı değişiklikleri, UC alevlenmelerinin yoğunluğunu ve sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir. Şu anda, kolonu çıkarmak için yapılan ameliyat, UC için tek tam tedavidir.

Ülseratif Kolit Atak İlaç tedavisi

Tedavi için kullanılan altı ana ilaç kategorisi vardır, bazıları uzun süreli ve diğerleri kısa sürelidir. Bunlar şunları içerir:

 • Aminosalisilatlar (5-ASA). Gastrointestinal sistemin farklı bölümlerinde salınan çok sayıda 5-ASA ilacı vardır. Doğrudan kolon duvarındaki iltihabı azaltmayı amaçlarlar.
 • Tofacitinib (Xeljanz). Bu ilaç, Janus kinaz inhibitörleri adı verilen bir sınıfa aittir. Enflamasyonu azaltmak için bağışıklık sisteminizin belirli kısımlarını bastırır.
 • Kortikosteroidler. Bunlar ayrıca bağışıklık sistemi iltihabını bastırmaya yardımcı olur. Aktif orta ila şiddetli UC’yi tedavi ederler, ancak ciddi yan etkileri olabilir.
 • İmmünomodülatörler. Bunlar, inflamatuar yanıtı azaltmak için aktivitesini değiştirerek bağışıklık sistemi üzerinde çalışır. Genellikle diğer ilaçlar etkisiz olduğunda kullanılırlar.
 • Antibiyotikler. Bunlar genellikle enfeksiyonlar alevlenmelere katkıda bulunduğunda kullanılır.
 • Biyoloji. Bunlar, inflamatuar protein TNF-alfa’yı inhibe ederek bağışıklık sistemi üzerinde çalışır. Hızlı bir şekilde remisyon sağlayabilirler, ancak daha yüksek enfeksiyon riskine neden olabilirler.

Ağrıyı yönetmeye yardımcı olması için asetaminofen (Tylenol) gibi reçetesiz satılan ağrı kesicileri de kullanabilirsiniz.

UC semptomlarını kötüleştirebilecekleri için ibuprofen (Advil), naproksen (Aleve) ve aspirin gibi NSAID’lerden kaçınmaya çalışın.

Aldığınız ek ilaçları doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

Ülseratif Kolit Atak Doğal Tedavisi

Duygusal stres ile UC alevlenmeleri arasında bir bağlantı olabilir. Stresi azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

2019 araştırma incelemesine göre, aminosalisilatlarla birlikte probiyotik almak, UC remisyon oranlarını büyük ölçüde artırdı. Bu, bağırsak bakterilerinin UC’yi etkilediği fikrini desteklemektedir. UC için probiyotikler hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Zerdeçal, UC tedavisinde de etkili olabilir. Bir 2018 araştırma incelemesi, zerdeçalda aktif bir bileşen olan kurkuminin, aminosalisilat mesalamin ile birlikte kullanıldığında daha yüksek remisyon oranlarına yol açtığını buldu.

Ülseratif Kolit Atak Ameliyatı

Kolon kanseriniz, UC’den ciddi komplikasyonlarınız veya ilaçların ciddi yan etkileri varsa ameliyata ihtiyacınız olabilir.

Genel olarak, UC ameliyatı kolonunuzu ve rektumunuzu çıkarır. Prosedüre proktokolektomi denir. Hala dışkı çıkarmanız gerektiğinden, cerrah ya bir ileostomi yapacak ya da bir ileoanal rezervuar oluşturacaktır.

Bir ileostomide, cerrahınız ileum adı verilen ince bağırsağınızın ucunu, bir açıklık yapmak için karnınızdaki bir deliğe bağlar. Atıkları toplamak için açıklığa bağlı bir çanta takmanız gerekecek.

Alternatif olarak, cerrahınız ileoanal rezervuar oluşturabilir. İleumunuzdan yapılan bu kese, dışkıyı anüsten geçebilmesi için vücudunuzun içinde saklar.

Bir ileoanal rezervuarın yan etkileri, daha sık bağırsak hareketlerine sahip olmayı ve torbada tahriş geliştirmeyi içerebilir.

Aşağıdaki durumlarda derhal tıbbi yardım alın:

 • dışkınızda kan pıhtıları görün
 • ağır, devam eden ishal var
 • ateşin yüksek
 • kusma nedeniyle sıvıları tutamaz
 • sürekli ağrı var

UC semptomlarınız değişirse veya bir remisyon döneminde alevlenirse doktorunuzla konuşmanız da önemlidir. Doktorunuz ilacınızı ayarlamak veya alevlenmenin diğer olası nedenlerini araştırmak için sizinle birlikte çalışabilir.

İlaçları kendi başınıza almayı veya değiştirmeyi bırakmayın.

Şu anda UC için bir tedavi yok. Yine de, tedavi genellikle semptomları etkili bir şekilde yönetebilir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, tüm reçeteli ilaçları almak ve bilinen tetikleyicilerden kaçınmak, alevlenmeleri önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir.

Etkili tedavi ile, bir seferde aylarca hatta yıllarca UC semptomlarınız minimum düzeyde olabilir veya hiç olmayabilir.

Bu yazılara da bakın:

Ülseratif Kolit Diyetleri Nedir? Ülseratif Kolit Diyet Listesi, İşe Yarıyor mu?

Cohen Sendromu Nedir? Cohen Sendromu Belirtileri, Sebepleri

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın