Ana Sayfa - Hastalıklar - Dudakta Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi

Dudakta Sedef Hastalığı Nedir? Belirtileri, Tedavisi

Sedef hastalığı, kronik, otoimmün bir cilt hastalığıdır. Beyaz, gümüş pullarla kaplı kalın, kırmızı deri lekeleriyle karakterizedir.

Yüz sedef hastalığı, bu rahatsızlığı olan kişilerin yaklaşık yüzde 50’sinde görülür. Ancak dudaklarda sedef hastalığı nadirdir.

Dudakta Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı dudaklar dahil vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Ancak dudaklarda sedef hastalığı nadirdir.

 

Dudak sedef hastalığı, vücudun diğer bölgelerinde plak sedef hastalığına benzer görünebilir. Bazı durumlarda, ağızda lezyonlar veya cildin diğer bölgelerindeki plaklar eşlik edebilir.

Mevcut bilimsel literatür, dudaklarında sedef hastalığı olan bireyler hakkında yalnızca bir avuç vaka çalışmasına atıfta bulunmaktadır.

21 yaşındaki bir kadının bir vaka çalışmasında, dudaklarda plak lezyonları ortaya çıktı, ancak ağzın içinde veya yüzünde, vücudunda veya kafa derisinde başka herhangi bir yerde oluşmadı. Araştırmacılar, bilinen sadece altı dudak sedef hastalığı vakasının (başka yerlerde plakların eşlik etmediği) belgelendiğini belirtti.

38 yaşındaki bir erkeğin daha eski bir vaka çalışmasında, parmaklarda başlangıçta dudaklarda göründükten 3 yıl sonra psoriatik plaklar gelişti.

Nadir olduğu için dudak sedef hastalığı, uçuklar veya egzama gibi diğer daha yaygın durumlarla karıştırılabilir. Başka bir otoimmün durum olan lupusun neden olduğu dudak lezyonlarıyla da karıştırılabilir.

Dudak sedef hastalığını diğer koşullardan ayıran ana semptom, kırmızı veya beyaz kabarık cilt lekeleri üzerinde oluşan beyaz, gümüşi pullardır.

Sedef hastalığından farklı olarak, uçuklara (ateş kabarcıkları) viral bir enfeksiyon neden olur. Küçük, kümelenmiş, sıvı dolu kabarcıklar gibi görünürler, bunlar patlayabilir veya sızabilir ve sonra kabuklanabilir. Dudaklardaki sedef hastalığı uzun süreli olabilirken, uçuklar 2 ila 3 hafta içinde düzelir.

Dudak egzaması genellikle ruj, dudak kremi veya diş macunundaki bileşenler gibi çevresel tahriş edici maddelerden veya alerjenlerden kaynaklanır. Dudak egzaması bazen dudak sedef hastalığına benzeyebilir.

Dudak Sedef Hastalığı Belirtileri

 • çatlamış cilt
 • beyaz, gümüş pullarla kaplı kırmızı veya beyaz plaklar
 • ölçekleme
 • kaşıntı
 • yanan
 • karıncalanma
 • şişme

 • sıyrıldığında kanayan küçük beyaz yumrular
 • dilinizde veya diş etlerinizde kırmızı veya beyaz plaklar

Doktorunuzun dudaklarda sedef hastalığı teşhisine yardımcı olmak için kullanabileceği belirli bir kan veya görüntüleme testi yoktur.

Doktorunuz, alerjik tetikleyicilerin rol oynayıp oynamadığını belirlemek için genel sağlığınızın ve semptomlarınızın bir geçmişini alacaktır. Ayrıca dudaklarınızı sık sık yalayıp yalamadığınızı veya dudaklarınızı etkileyebilecek başka davranışlarınız olup olmadığını da soracaklar.

Dirsekler, dizler, parmaklar ve kafa derisi gibi vücudunuzun diğer kısımlarında sedef hastalığına dair kanıtlar arayacaklar.

Sedef hastalığı olan bazı kişilerde bu rahatsızlığın aile öyküsü vardır, ancak diğerleri yoktur. Ailede sedef hastalığı veya diğer otoimmün hastalık öyküsü bir ipucu olabilir.

Bazı durumlarda biyopsi yapılabilir. Bu test, sedef hastalığını kesin olarak teşhis etmez, ancak diğer olası nedenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Dudak sedef hastalığının tedavisi yoktur, ancak onu yönetmenize yardımcı olabilecek tedaviler vardır. İçerirler:

 • Nemlendiriciler. Kuruluğu, pullanmayı ve çatlamış cildi hafifleten topikal losyonlar ve yağlar, diğer topikal tedavileri daha etkili hale getirebilir. Denenecek nemlendiriciler, parfüm veya diğer potansiyel olarak tahriş edici bileşenler içermeyen hindistancevizi yağı ve yumuşatıcı kremleri içerir.
 • Topikal D vitamini D vitamini türevi olan kalsipotriolün dudak sedef hastalığının tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.
 • Kortikosteroidler. Reçeteli kortikosteroidler kaşıntıyı azaltabilir ve iltihabı hafifletebilir.
 • Takrolimus merhemi. Bu reçeteli krem, bağışıklık sistemini zayıflatarak alerjik reaksiyonları azaltır. Egzamayı tedavi etmek için kullanılır, ancak dudak sedef hastalığının tedavisinde de yararlı olduğu bulunmuştur.
 • Fototerapi (ışık tedavisi). Bu ofis içi tedavi, cildi düzenli olarak ultraviyole ışığa maruz bırakır. Semptomlarda bir iyileşme görmeden önce birkaç tedavi gerekebilir.
 • Metotreksat. Belirtileriniz şiddetli veya yaygınsa, doktorunuz bu oral ilacı sizin için reçete edebilir. Metotreksat, deri hücrelerinin büyümesini yavaşlatarak sedef pullarının oluşmasını durdurur.

Sedef Hastalığı Tedavi

Sedef hastalığı, bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyon göstermesinden kaynaklanan kronik iltihaplı bir cilt rahatsızlığıdır. Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin büyüme döngüsünü hızlandırarak birikmelerine ve kabarık plaklar oluşturmalarına neden olur.

Yüzün veya vücudun diğer bölümlerinin aksine dudaklarda sedef hastalığının neden oluşabileceği net değildir. Bu durum çok nadir olduğundan, neden dudaklarda ortaya çıkabileceğini özellikle analiz eden büyük ölçekli çalışmalar yapılmamıştır.

Dudaklarda sedef hastalığını önlemek için bilimsel olarak belgelenmiş hiçbir strateji yoktur.

Dudak sedef hastalığı için tetikleyicilerinizi belirleyebiliyorsanız, bunlardan kaçınmak alevlenmeleri azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Sedef hastalığına herkes yakalanabilir. Şu anda, dudaklarınızda sedef hastalığına özgü bilinen hiçbir risk faktörü yoktur.

Dudaklarda sedef hastalığı için bakım

Dudak sedef hastalığınız olduğundan şüpheleniyorsanız, bir dermatolog gibi doğru uzmanı bulmak yardımcı olabilir. Tıbbi destek bulmak için bazı kaynaklar şunlardır:

Sedef hastalığı, şu anda tedavisi olmayan kronik bir durumdur.

Dudak sedef hastalığı çok nadirdir. Dudak sedef hastalığınız varsa, periyodik olarak alevlenebilir ve geri çekilebilir.

Doktorunuz, ortaya çıktıklarında alevlenmeleri hafifleten tedavileri belirlemeye yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, denediğiniz ilaçlara ve topikal tedavilere bir deneme yanılma yaklaşımı uygulamanız gerekebilir.

BU YAZILARA DA BAKIN

Kollajen Sedefe İyi Gelir mi? Kollajen Sedef Hastalığını Geçirir mi?

Sedef hastaları hangi vitaminleri kullanmalı?

Dr. Hande Bulut

Dr. Hande Bulut

Hastalıkları tedavi etme konusunda oldukça başarılı olan Hande Bulut Hocamız, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Doktorasını ise yine Hacettepe üniversitesinde yapmıştır. 10 yılı aşkın tecrübesi ile binlerce hastayı tedavi etmiştir. Hastalıklar kategorimizin de baş yazarıdır.
Yorum yapın