Ana Sayfa - Genel Sağlık - Hapşırık Faydaları ve Hapşıramamak Tehlike Mi?

Hapşırık Faydaları ve Hapşıramamak Tehlike Mi?

Hapşırık Faydaları ve Hapşıramamak yazımız ile karşınızdayız. Bir çok insan hapşırmak isteyip hapşıramamak sebebi nedir öğrenmek ister. Hatta bu durumu hakkında “hapşıramamak neden olur?” “Hapşıramamak tehlikeli mi?” gibi düşüncelere kapılırlar. Aslında hapşıramama durumu çok fazla büyütülecek bir durum değildir. Aşağıda hapşıramama sorunu ve nedenleri detaylı olarak açıkladığımız yazımızı okuyabilirsiniz. Genel sağlık ile alakalı yazılarımıza da bağlantıdan erişebilirsiniz.

Hapşıramamak Neden Olur?

Hapşırık çok güçlü bir reflekstir. Hapşırık sırasında burnunuzu tıkamak hapşırığı durdurmaz. Tam tersine vücuda zarar verebilir. Burnunuzu tıkadığınız zaman solunum yolundan hızla gelen hava dışarı çıkamayacağı için kafa basıncını ciddi şekilde arttıracaktır. Buda eğer bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçiyor iseniz özellikle burun içerisindeki kırılgınlaşmış damarların çatmasına ve kanamasına yol açabileceği gibi mevcut olan beyin içerisindeki kafa içerisindeki kırılgan damar yüzeylerinin çatlamasına ve kanamalarına yol açabilir.

Hapşırık sırasında göz yuvalarımızın zarar görmemesi için refleks olarak gözlerinizi açık tutamazsınız. Göz kapakları kapalıdır. Bunun gibi burun ve ağızında kapanmaması lazım ki basıncı dışarı doğru kolay bir şekilde çıkarabilesiniz.

Hapşırmak İsteyip Hapşıramamak Sebebi

Hapşırmak İsteyip Hapşıramamak Sebebi
Hapşırmak İsteyip Hapşıramamak Sebebi

Bazı kişiler diğer insanlara göre daha kolay hapşırırlar, bazı kişilerin ise bu refleksleri ise çok ön planda değildir, gelişmemiştir ve kolay hapşıramazlar. Her iki durumda da hastalık olarak algılanmamalıdır. Hapşırmak İsteyip Hapşıramamak Sebebi bir hastalığa veya probleme bağlanmamalıdır. Bazı refleksler bazı insanlarda daha fazla kendini gösterir. Bu nedenden dolayı, hapşırmak için özel çaba gösterip bir takım tozlar kullanmaya çok fazla gerek yoktur. Ancak hapşırık refleksi burun mukozasını temizlendiğinden dolayı üst solunum enfeksiyonlarından koruyucu bir etkiye sahiptir. Dolayısı ile hastalık sırasında hapşırık refleksi vücudu korur. Bundan dolayı kişilerin hapşırmak istemesi durumunda bir takım hapşırtıcı tozlar kullanmasında da ciddi bir zarar yoktur eğer alerjik reaksiyonları yok ise.

Ayrıca Sigara İzi Geçer Mi yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Aynı zamanda ışığa bakmak, parlak bir ışığa bakmakta hapşırık refleksini ortaya çıkarabilir. Eğer bundan dolayı hapşırmak olayı kolay oluyorsa kişi içinde ışığa bakarak hapşırık refleksi uyandırılabilir.

Bazı insanlar ise durup durduğu yerde, yada olmadık bir yerde hapşırmaktan yakınırlar. Bir toplantı sırasında, bir konuşma sırasında hapşırık refleksini geldiğini ve nasıl önleyeceğini merak ederler. Bilimsel olarak kanıtlanmış net bir yöntem olmamakla birlikte, kontrasyonun dağıtılması, hapşırık refleksi geldiği sırada burun orta kıkırdak bölgesine acı verecek bir şekilde sıkma uygulanması hapşırık refleksinin gerilemesine yol açabilir. Bu tip yöntemler denenmektedir.

Hapşıramamak Nedenleri

Burnunuzun bir işlevi de soluduğunuz havayı kir ve bakterilerden arındırıp temizlemektir. Çoğu durumda bunu mukus denilen sıvı halleder. Daha sonra mideniz, bu zararlı bakterileri etkisiz hale getirir.

Bazı durumlarda bu kir ve bakteriler burnunuza girebilir. Ve hassas mukoza zarlarınızı tahriş edebilir. Bu zarların tahriş olması hapşırmanıza neden olmaktadır.

Eğer alttaki durumlar yaşanmazsa bir insanın hapşırması beklenmez.

 • Polen ve toz alerjisi
 • Nefes almada güçlük
 • Soğuk algınlığı ve grip
 • Uyuşturucu yoksunluğu
 • Toz ve hava kirliliği
 • İlacın yan etkisi

Hapşırığın Geri Kaçması Neden Olur?

Hapşırığın Geri Kaçması Neden Olur
Hapşırığın Geri Kaçması Neden Olur

Öncelikle Hapşırığın Geri Kaçması Neden Olur? Sorusunun cevabı ile başlayalım. Vücudumuzun akışı doğrultusunda hapşırmaya ihtiyaç duyar, siz bunu engellediğinizde örnek vermek gerekirse ışığa baktığınızda veya güldüğünüzde olması gereken bir duruma mani oluyorsunuz. Ve böylece Hapşıramamak sizin için bir sorun haline geliyor. Bazı kişilerde hapşırık refleksi geldiği zaman üst üste hapşırıklar görürüz. Sıklıkla alerjik reaksiyonu olan kişilerde üst üste hapşırmalar görülür. Ancak bazen yapısal olarak 2 kere 3 kere 5 kere üst üste hapşıran insanlar vardır. Bu son derece normal bir refleks durumudur. Bunun engellenmesine çalışmaya gerek yoktur.

Aynı şekilde burun içerisindeki mukozanın temiz su ile yıkanarak alerjenden kurtulmak ya da uzaklaştırmakta mümkündür. Çok sık üst üste hapşırıklar olan kişilerde en iyi yöntem burun yıkamasıdır.

Ayrıca Zayıf Bebeklere Hangi Mama Kilo Aldırır yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Alerjik durumu olan insanlarda eğer hapşırık çok rahatsız edici boyutlara varıyorsa mutlaka tedavi gerekmektedir. Alınabilecek basit örnekler bazen tedaviye son derece yardımcıdır. Ortamdaki alerjen maddelerin uzaklaştırılması bu konuda en önemli kriterlerden biridir. Aynı zamanda kişilere yapılan alerji testi sonrasında hangi maddenin kişiye alerji yaptığı saptanıp bu maddelerden uzak kalmasıda sağlanabilmektedir. Beraberinde verilen bir takım ilaç tedavileride hapşırık reaksiyonunu da önleyebilmektedir.

Hapşıramamak Tehlikeli Mi?

Özellikle hapşırma en güçlü reflekslerden biridir. Oldukça güçlü bir eforla vücudu zorlamak demektir. Çünkü oldukça yüksek bir baskıya erişen mukus boğazdan aşağı akciğerlere kadar iner. Hapşırırken bunu tutmak veya hapşıramamak oldukça tehlikelidir. Ayrıca araştırmalar hapşırığı tutmanın belirli yaralanmalara sebebiyet verebileceğini söylemektedirler. Bu yaralanmaların bazıları şunlardır:

 • Kulak zarı yırtılması
 • Orta kulak enfeksiyonu
 • Gözlerde ve burunda zarar görmüş damarlar
 • Diyafram zedelenmesi
 • Boğaz hasarı

Hapşıramamak Öldürür mü?

Burun mukozasındaki enfromotiel hastalıklar, üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit, burun mukozasındaki burun girişindeki enfeksiyonlar, kabuklanmalar ayrıca alerjik reaksiyonu olan hastalardaki mukoza tahrişlerinden kaynaklanan durumlarda hapşırık reaksiyonu sık görülmektedir. Hapşırık refleksiyle birlikte damar basınçları artacağından dolayı bu tip durumlarda burun kanaması karşımıza çıkabilmektedir. Hapşıramamak Öldürür mü? şeklinde soruların cevabı da tabi ki de hayırdır.

Eğer burun kanaması var ise, hapşırık sonrasında basit önlem olarak soğuk su ile hatta buzlu su ile burnumuzu yıkayıp hem damarların büzüşmesini hemde kanamanın durmasını hem de hapşırık reaksiyonuna neden olan iritasyonu tahriş edici maddeyi ya da enfeksiyon odağını temizleyebiliriz. Dolayısı ile burun kanamaları bir hapşırık refleksi sonrasında sırasında ilk yapmamız gereken şey temiz soğuk su ile burnumuzu yıkamak olmalıdır. Fakat hapşıramamak kötü mü diye soracak olursanız, vücudun akışında giden bir olayı engelliyorsunuz. İyi değildir.

Hapşıramamak ile alakalı insanların aklına takılan sıkça sorulan sorular ve cevaplarını sizler için listeleyeceğiz:

Hapşıramamak Neden Olur? İle alakalı önemli bir videoyu da sizler için aşağıda paylaştık:

YouTube video

Hapşırmak İsteyip Hapşıramamak Sebebi yazımızın sonuna geldik. Hapşıramamak ile alakalı farklı yazı dizinlerinde görüşmek üzere.

Dilerseniz Sağlıklı Bireyler bağlantısından an sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın