Hapşırık Faydaları ve Hapşıramamak

Hapşırık Faydaları ve Hapşıramamak

Bir çok insan hapşırmak isteyip hapşıramamak sebebini öğrenmek ister. Hatta bu durumu hakkında “Hapşıramamak öldürür mü?” “Hapşıramamak tehlikeli mi?” gibi düşüncelere kapılırlar. Aslında hapşıramama durumu çok fazla büyütülecek bir durum değildir. Aşağıda hapşıramama sorunu ve nedenleri detaylı olarak açıkladığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Hapşırık çok güçlü bir reflekstir. Hapşırık sırasında burnunuzu tıkamak hapşırığı durdurmaz. Tam tersine vücuda zarar verebilir. Burnunuzu tıkadığınız zaman solunum yolundan hızla gelen hava dışarı çıkamayacağı için kafa basıncını ciddi şekilde arttıracaktır. Buda eğer bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçiyor iseniz özellikle burun içerisindeki kırılgınlaşmış damarların çatmasına ve kanamasına yol açabileceği gibi mevcut olan beyin içerisindeki kafa içerisindeki kırılgan damar yüzeylerinin çatlamasına ve kanamalarına yol açabilir.

Hapşırık sırasında göz yuvalarımızın zarar görmemesi için refleks olarak gözlerinizi açık tutamazsınız. Göz kapakları kapalıdır. Bunun gibi burun ve ağızında kapanmaması lazım ki basıncı dışarı doğru kolay bir şekilde çıkarabilesiniz.

Arka arkaya hapşırma nasıl durdurulabilir?

Bazı kişilerde hapşırık refleksi geldiği zaman üst üste hapşırıklar görürüz. Sıklıkla alerjik reaksiyonu olan kişilerde üst üste hapşırmalar görülür. Ancak bazen yapısal olarak 2 kere 3 kere 5 kere üst üste hapşıran insanlar vardır. Bu son derece normal bir refleks durumudur. Bunun engellenmesine çalışmaya gerek yoktur. Ancak üst üste çok sık hapşıran kişiler ortamdaki alerjenden uzak tutulmalı, bir deterjan kokusu, parfüm kokusu var ise kapılar, pencereler açılıp bunun temizlenmesi yada ortamdaki tozlu maddenin uzaklaştırması gibi önlemler alınabilir.

Aynı şekilde burun içerisindeki mukozanın temiz su ile yıkanarak alerjenden kurtulmak ya da uzaklaştırmakta mümkündür. Çok sık üst üste hapşırıklar olan kişilerde en iyi yöntem burun yıkamasıdır.

Alerjik reaksiyonu olan kişilerde alerjik bünyeli insanlar hapşırırık sık gözlenen bir semptomdur. Tek başına hapşırık olabileceği gibi burun kaşıntısı, geniz akıntısı, sık sinüzit atakları gibi yakınmalar da birlikte seyredebilir.

Alerjik durumu olan insanlarda eğer hapşırık çok rahatsız edici boyutlara varıyorsa mutlaka tedavi gerekmektedir. Alınabilecek basit örnekler bazen tedaviye son derece yardımcıdır. Ortamdaki alerjen maddelerin uzaklaştırılması bu konuda en önemli kriterlerden biridir. Aynı zamanda kişilere yapılan alerji testi sonrasında hangi maddenin kişiye alerji yaptığı saptanıp bu maddelerden uzak kalmasıda sağlanabilmektedir. Beraberinde verilen bir takım ilaç tedavileride hapşırık reaksiyonunu da önleyebilir.

Hapşırma Esnasında Ağzın Doğru Kapatılması

Hapşırık refleksi çok güçlü bir reflekstir. Refleks uyandığında engellemek oldukça zordur. Nerede ise imkansızdır ve çok hızlı bir solunum refleksi olduğundan dolayı burnumuzu, ağzımızı kapatmaya çalışmak tehlikeli olabilir. Özellikle kafa basıncının, iç organ basınçlarını arttıracağından dolayı hapşırık sırasında burnumuzu ve ağzımızı zorla kapatmamalıyız. Ancak çevreye partikül yaymamak adına üst solunum salgılarımızı başka insanlara hastalık bulaştırmasın diye yaymamak açısından bir mendil yardımıyla kapatmalı ve diğer insanları hastalıkların yayılması açısından korumalıyız.

Hapşırık sırasında burnumuzu tamamen bir mandal gibi kapatmak ya da ağzımızı kapatıp burnumuzu sıkmak son derece yanlıştır. Havanın dışarıya doğru çıkmasına engel olmamalıyız, böylece kafa basıncını arttırmamış oluruz. Ancak çevreye salgılarımızı yaymamak için bir kağıt peçete yardımıyla elimizi yüzümüze kapatıp hapşırabiliriz.

Hapşıramama problemi – Hapşırığın geri kaçması

Bazı kişiler diğer insanlara göre daha kolay hapşırırlar, bazı kişilerin ise bu refleksleri ise çok ön planda değildir, gelişmemiştir ve kolay hapşıramazlar. Her iki durumda da hastalık olarak algılanmamalıdır. Bazı refleksler bazı insanlarda daha fazla kendini gösterir. Bu nedenden dolayı, hapşırmak için özel çaba gösterip bir takım tozlar kullanmaya çok fazla gerek yoktur. Ancak hapşırık refleksi burun mukozasını temizlendiğinden dolayı üst solunum enfeksiyonlarından koruyucu bir etkiye sahiptir. Dolayısı ile hastalık sırasında hapşırık refleksi vücudu korur. Bundan dolayı kişilerin hapşırmak istemesi durumunda bir takım hapşırtıcı tozlar kullanmasında da ciddi bir zarar yoktur eğer alerjik reaksiyonları yok ise.

Aynı zamanda ışığa bakmak, parlak bir ışığa bakmakta hapşırık refleksini ortaya çıkarabilir. Eğer bundan dolayı hapşırmak olayı kolay oluyorsa kişi içinde ışığa bakarak hapşırık refleksi uyandırılabilir.

Bazı insanlar ise durup durduğu yerde, yada olmadık bir yerde hapşırmaktan yakınırlar. Bir toplantı sırasında, bir konuşma sırasında hapşırık refleksini geldiğini ve nasıl önleyeceğini merak ederler. Bilimsel olarak kanıtlanmış net bir yöntem olmamakla birlikte, kontrasyonun dağıtılması, hapşırık refleksi geldiği sırada burun orta kıkırdak bölgesine acı verecek bir şekilde sıkma uygulanması hapşırık refleksinin gerilemesine yol açabilir. Bu tip yöntemler denenmektedir.

Hapşırık esnasında burun kanaması

Burun mukozasındaki enfromotiel hastalıklar, üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit, burun mukozasındaki burun girişindeki enfeksiyonlar, kabuklanmalar ayrıca alerjik reaksiyonu olan hastalardaki mukoza tahrişlerinden kaynaklanan durumlarda hapşırık reaksiyonu sık görülmektedir.

Hapşırık refleksiyle birlikte damar basınçları artacağından dolayı bu tip durumlarda burun kanaması karşımıza çıkabilir.

Eğer burun kanaması var ise, hapşırık sonrasında basit önlem olarak soğuk su ile hatta buzlu su ile burnumuzu yıkayıp hem damarların büzüşmesini hemde kanamanın durmasını hemde hapşırık reaksiyonuna neden olan iritasyonu tahriş edici maddeyi ya da enfeksiyon odağını temizleyebiliriz. Dolayısı ile burun kanamaları bir hapşırık refleksi sonrasında sırasında ilk yapmamız gereken şey temiz soğuk su ile burnumuzu yıkamak olmalıdır.

Sağlıklı Bireyler yayın hayatına Ocak 2019 tarihinde başlamıştır. Kurulduğu tarihten itibaren takipçilerine güvenilir ve anlaşılabilir bilgi sunmayı hedeflemektedir. Sahip olduğu uzman kadrosuyla güzellik, sağlık ve diyet konularında faydalı içerikler sunmaktadır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.