Ana Sayfa - Genel Sağlık - Vajina Dudak İçinde Beyaz Parçalar – Etkili Çözüm!

Vajina Dudak İçinde Beyaz Parçalar – Etkili Çözüm!

Vajina dudak içinde beyaz parçalar yazımızla sizlerleyiz. Birçok durum vajinal bölgede ve çevresinde soyulma, dökülme ve kaşıntıya neden olabilir. Bunlar, cildi etkileyen koşulların yanı sıra üreme organlarına özgü durumları da içerir.

Vajinal soyulmanın en yaygın nedenleri ve bu semptomun nasıl tedavi edileceği hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin. Bu tarz yazılarımızın devamına erişmek isterseniz genel sağlık kategorimize göz atmanızı öneriyoruz.

Kadın cinsel organına sahip kişiler genellikle tüm “aşağıdaki” bölgeleri vajina olarak düşünürler, ancak gerçekte vajina, vulvanın yalnızca bir parçasıdır.

Vulva, cinsel organları ve idrar açıklığını örtmek ve korumak için tasarlanmış çok sayıda katman içerir. Bu parçalar:

 • Vajina. Bu kaslı kanal, serviksi vücudunuzun dışına bağlar.
 • Vajinal vestibül. Üretra ile anüs arasında yer alan bu vajinaya açılan kapıdır.
 • Klitoris. Üretranın hemen üzerinde yer alan klitoris haz üreten bir cinsel organdır.
 • üretra. Böbrek sisteminin bir parçası olan üretra, idrarı vücudun dışına taşır.
 • Labia majör. Bunlar vulvanın etli dış “dudakları”dır.
 • İç dudaklar. Bu, klitorisi çevreleyen labia majoranın altında bulunan hassas cilttir.
 • Perine. Vajinal açıklık ile anüs arasındaki alandır.
 • Bartholin bezleri. Bu bezler kayganlık üretir ve vajinal açıklığın her iki tarafında bulunur.

Vulvada Beyaz Kabuklanma Neden Olur?

Vulvanın herhangi bir kısmı tahriş olursa veya iltihaplanırsa, ciltte soyulma, pullanma ve kabuklanma meydana gelir. Vajina içinde ve çevresinde kuru cilt de kaşıntı ve dökülmeye neden olur.

Vajinal cilt soyulmasına başka semptomlar da eşlik eder. Sahip olduğunuz semptomlar, durumunuzun temel nedenine göre belirlenecektir.

Diğer semptomlar şunları içerir:

 • yoğun olabilen kaşıntı
 • yanma veya batma hissi
 • cildin ölçeklenmesi
 • küçük cilt gözyaşları
 • kırmızı veya beyaz cilt lekeleri
 • engebeli döküntü
 • vajinal koku veya akıntı

Ayrıca dilerseniz bu içeriğimize benzer olan Bebeğin Kakasında Beyaz Parçalar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Vajina Dudak İçinde Beyaz Parçalar

Özellikle günümüzde her kadının başına gelebilecek bu hastalık oldukça sık araştırılıyor. Merak etmeyin. Vajina içindeki beyaz parçalar neden olacağı konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Bunun yanında vajinada kabuklanma ve soyulmanın birçok potansiyel nedeni vardır. İşte onlar:

1. Egzama (dermatit)

Yedi farklı egzama türü vardır. Ulusal Egzama Derneği’ne göre, cinsel organları etkileme olasılığı en yüksek olan türler şunlardır:

Özellikle Egzama, vücudun ve yüzün birçok bölgesini etkileyebilen iltihabi bir cilt rahatsızlığıdır. Egzama cildin kırmızı, döküntü benzeri bir görünüm almasına neden olur ve kaşıntılı olabilir. Ayrıca ciltte çatlakların yanı sıra pullanma ve soyulmaya da neden olur.

Egzama, vulvanın dış katmanlarını ve vajinal vestibülü etkiler. Bu da vajina dudak içinde beyaz parçalar sorununa yol açar. Özellikle kaşırsanız, bu durumu daha da kötüleştirebilir ve cildin kalınlaşmasına, şişmesine ve artan miktarda vajinal cilt soyulmasına neden olur. 

Egzama bazen bir alerjene maruz kalmakla tetiklenir. Vücudunuzun bu bölgesiyle temas eden ürünlere alerjiniz veya hassasiyetiniz varsa vulva tahriş olabilir veya iltihaplanır. Bunlar şunları içerir:

 • çamaşır deterjanı
 • cildi temizlemek için kullanılan sabun, mendil ve vücut yıkama
 • epilasyon ürünlerindeki maddeler
 • lateks
 • sperm öldürücü
 • yağlayıcılar
 • naylon veya polyester gibi kumaşlar

2. Sedef hastalığı

Sedef hastalığı, ciltte kabarık plakların ve pulların oluşmasına neden olabilen cilt hücrelerinin hızlı bir şekilde birikmesini içeren kronik, otoimmün bir durumdur. Ayrıca sedef hastalığı olan yetişkinlerin yüzde 63’üne kadar genital bölgelerinde psoriatik lezyonlar vardır.

Ulusal Sedef Hastalığı Vakfı’na göre, cinsel organları etkilemesi en muhtemel iki tür sedef hastalığı şunlardır:

Sedef hastalığı vulva derisini etkilediğinde, pembe veya kırmızı lekeler ve deri çatlakları yaygın semptomlardır. Vajina girişinde beyaz parçalar sorunu çekenlerde rastlanan bir hastalıktır.

3. Kandidiyaz (vajinal mantar enfeksiyonu)

Vajinal mantar enfeksiyonları yaygındır. Bunlar vajinada yaşayan doğal olarak oluşan bir maya olan Candida’nın aşırı büyümesinden kaynaklanır.

Vulvada beyaz kabuklanma sorunu çekenler süzme peynire benzeyen kalın, kokulu bir akıntı, kandidiyazın yaygın bir belirtisidir. Cildiniz yoğun kaşıntılı ve şişmiş olabilir. Ayrıca, özellikle çizerseniz soyulabilir veya sıyrılabilir. 

4. Liken Skleroz

Liken skleroz, menopoz sonrası kadınları etkileme olasılığı en yüksek olan inflamatuar bir cilt durumudur. Ergenliğe girmemiş veya adet görmemiş genç kızlar da etkilenebilir.

Yaygın semptomlar, cinsel organlar ve anüs çevresinde beyaz kırışık, parlak cilt lekeleri ve yoğun kaşıntıyı içerir. Liken sklerozdan etkilenen cilt, olması gerekenden daha ince hale gelir. Bu nedenle soyulma, morarma ve kabarma da meydana gelebilir.

5. Liken Planus

Liken planus, aşırı aktif bir bağışıklık sistemi tarafından tetiklenen bir deri döküntüsüdür. Vajina içindeki cildi ve ayrıca vulvanın dış katmanlarını etkileyebilir. Ayrıca ağzın içi de dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerini de etkiler.

Liken planus bazen vajinal atrofi ile karıştırılır. Vajina içinde ve dışında ağrılı, ham, yanan cilde neden olur. Cilt çatlayabilir veya kırmızı görünebilir. Ayrıca beyaz çizgili olabilir veya dantelli bir desene sahip olur.

Vajinanın içini etkilediğinde, semptomlar arasında kalın sarı bir akıntı olabilmektedir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE)

Bir CYBE vajina üzerinde veya çevresinde cilt soyulmasının başka bir nedeni olur.

Vajinal soyulmaya neden olabilecek yaralara veya kuru cilde neden olabilen CYBE’ler şunları içerir:

 • herpes simpleks virüsü (HSV)
 • Genital siğiller
 • frengi
 • HIV/AIDS

Maya enfeksiyonları, cilt soyulması gibi vajinal semptomların en yaygın nedenlerinden biridir. Ayrıca bu durum, mantar önleyici kremler gibi bu amaç için tasarlanmış reçetesiz satılan ilaçlarla tedavi edilebilmektedir. Bir maya enfeksiyonunuz yoksa, bu tedaviler vajinal soyma ve kaşıntıyı daha da kötüleşir. Bu nedenle, özellikle daha önce bu belirtilere sahip değilseniz, önce doktorunuza görünün. Vajina içindeki beyaz parçalar hakkında bilgi veriniz.

Vajinada Beyaz Pütürcükler Nasıl Geçer?

Vajinada Beyaz Pütürcükler sorununa sahipseniz eğer vajinal peeling ile sorununuzu çözebilirsiniz. Vajinal peelinge neden olan durumların farklı tedavileri vardır. Fakat sorunu olabildiğince çabuk çözmek için vajinal peelinginiz varsa bir jinekoloğa görünün. Tanı koymak için doktorunuz genital bölgenizi görsel olarak değerlendirecektir.

Özellikle otoimmün hastalıklar ve iltihaplı cilt rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarınız hakkında sorular soracaklar. Ayrıca şu anda aldığınız ilaçlar ve takviyeleri soracaklar. Cinsel geçmişinizi soracaklar ve CYBE testleri yapabilirler.

Liken planus veya liken sklerozdan şüpheleniliyorsa cilt biyopsisi yapabilirler.

Özellikle vajinal peelinginiz varsa cildinizi tahriş edebilecek ürünleri kullanmayı bırakın. Belirtilerinize egzama neden oluyorsa, bu belirtileri ortadan kaldırmak için yeterli olur.

Sıcak bir kolloidal yulaf ezmesi banyosuna batırmak gibi yatıştırıcı tedaviler de yardımcı olur.

Sadece pamuk gibi nefes alabilen kumaşlar ve bağlamayan bol iç çamaşırları giyin.

Doktorunuz yüksek potensli kortikosteroid kremler veya oral kortikosteroidler reçete eder. Bazı durumlarda östrojen kremi de reçete edilebiliyor.

Sedef hastalığınız veya egzamanız varsa, vajinal soyma ve diğer rahatsız edici genital semptomlara sahip olma olasılığınız daha yüksek olabilmektedir. Özellikle Sedef hastalığına sahip olmak liken skleroz riskinizi de artırır.

Naylon ve diğer nefes almayan kumaşlar giymek veya koku veya kimyasal içeren ürünler kullanmak vajinal cildi tahriş eder ve riski artırır.

Nedeni ne olursa olsun, vajinal peeling genellikle tedaviye iyi yanıt verir. Semptomların tekrarlaması durumunda doktorunuza bildirin. Bazı durumlarda, farklı bir topikal veya oral ilaç reçete edilebiliyor.

Vajinal peeling, birkaç temel koşuldan kaynaklanır. Bu belirtiye genellikle kaşıntı, yanma veya şişme eşlik eder.

Vajinal peelinginiz varsa, doktorunuz genellikle görsel bir değerlendirme yaparak tanı koyabilecektir. Bu durum tipik olarak tedaviye iyi yanıt verir.

Vajina İçinde Beyaz Tortular Nedir?

Özellikle Regl öncesinde yaşanan Vajina İçinde Beyaz Tortular oluşumunun sebebi progesteron hormonunun oranındaki anormal artıştır. Bu hormonun oldukça yükselmesi vajinal akıntıya sebep olur. Ve bu sıvıyı beyaz bir tortuya çevirir. Zamanla oluşan östrojen hormonunun artışıyla beraber bu tortu daha berrak bir hale gelir.

Vulvada Beyaz Kabuklanma Neden Olur?

Bu durum Liken Sklerozus hastalığından kaynaklanabilir. Özellikle cilt lekelerinin beyaz, kalınlaşmış ve kırışık görünmesine neden olan bir cilt hastalığıdır. En sık vulva veya anüs çevresindeki görülür.

Kaşıntılı, ağrılı olabilir ve kalıcı yara izine de sebep olabilir. Bu duruma sahip 100 kadından dördü vulva kanseri riskini taşımaya devam ediyor. Bu durum her yaşta olabilir, ancak en sık orta yaşlı ve yaşlı kadınlarda görülür. Çoğu kadın için ömür boyu süren ve geçmeyen bir durumdur. Vulvada Beyaz Kabuklanma semptomları şunlardır:

 • Vulva veya anal bölgede kronik kaşıntı (geçebilir ve daha sonra tekrar yaşanabilir)
 • Soluk, kalın veya buruşuk görünen cilt
 • Cilt kaşıma nedeniyle yaralanan cilt.

Vajina Dudak İçinde Beyaz Parçalar Nasıl Geçer?

Vajina Dudak İçinde Beyaz Parçalar Nasıl Geçer
Vajina Dudak İçinde Beyaz Parçalar Nasıl Geçer?

İlk olarak nasıl geçer kısmına geçmeden bunun oluşma sebebini bulmamız gerekiyor. Yukarıda saydığımız hangi hastalıklar sebebiyle oluyorsa doktorunuz bunu belirlemesi gerekiyor. Ardından tedavi için çözümler bulmalıyız. Ancak vajina dudak içinde beyaz parçalar en çok vajinal mantar sebebiyle yaşanıyor. Vajinal mantarın tedavisi ise mantar ilaçları olmaktadır. Oldukça etkili ve hızlı çözüm olan bu ilaçları doktorunuz uygun görürse sizlere verir. Bunun dışında kullanabileceğiniz bazı tedaviler:

 • Krem tedavisi
 • Fitil tedavisi
 • Mantar hapı kullanmak
 • Doğal bitkisel çözümler aramak

Ayrıca Vajina Dudak İçinde Beyaz Parçalar ile alakalı sıkça sorulan soruları sizler için derledik:

Dilerseniz Genel Sağlık kategorimizdeki diğer yazılarımıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Son olarak yazımızın sonuna geldik. Yazımızı okuduğunuz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın