Ana Sayfa - Hayatın İçinden - Deniz Yosununun Cilde Faydaları Nelerdir?

Deniz Yosununun Cilde Faydaları Nelerdir?

Deniz yosunu, resmi olarak Chondrus Crissus olarak bilinir, İrlanda ve Jamaika’da yaşayan insanların on yıllardır kullandığı dikenli bir deniz bitkisidir.

Çeşitli renklerde gelir, ancak en yaygın olanı kırmızıdır. Bu kırmızı alg, İrlanda yosunu olarak da bilinir.

İnsanlar genellikle şifalı ve sağlık artırıcı potansiyeline atıfta bulunarak, yiyecek ve içeceklere bitkinin bir jel formunu ekler. Hatta bazıları bunu libidoyu artırmak için kullanıyor, ancak bugüne kadar hiçbir bilimsel kanıt bunu desteklemiyor.

Deniz Yosununun Cilde Faydaları

Koyulaştırıcı özelliği sayesinde, karagenan özü olarak dondurma ve süzme peynir gibi ürünlerde bulabilirsiniz.

Deniz yosununun potansiyel cilt bakımı yararlarından bazılarıyla karşılaştıysanız, bunların gerçek olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Deniz yosunu kullanmanın olası yararları ve riskleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ve onu rutininize dahil etmeye ilişkin ipuçları için okumaya devam edin.

New York’ta yaşayan kozmetik dermatolog Dr. Paul Jarrod Frank, “Deniz yosunu, smoothie’lere ve meyve sularına eklenecek bir bileşen olarak internette popülerlik kazanıyor, ancak birçoğu onu cilt bakım rutinlerine dahil etmeye başlıyor” diyor.

Bileşen, yüksek vitamin ve mineral içeriği sayesinde uzun bir potansiyel cilt bakımı faydaları listesine sahiptir.

Frank, “Nemin korunmasına ve tutulmasına yardımcı olduğundan şüpheleniliyor” diyor.

Philadelphia dışında kurul onaylı bir dermatolog olan Dr. Erum İlyas’a göre, “kükürt içeriği, cildin biyoflorasını dengelemeye yardımcı olabilecek antimikrobiyal özellikler verir. Bu, ciltte akne, sebore ve rosacea ile ilgili değişikliklere yardımcı olma potansiyeline sahiptir.

Deniz yosunu, çevresel stres faktörlerine karşı savaşmaya yardımcı olabilecek potasyum ile birlikte A ve K vitaminlerini bile içerir.

Ancak Frank, “araştırmanın hala oldukça sınırlı olduğunu” belirtiyor.

Esasen bu, çok az bilimsel çalışmanın deniz yosununu bağımsız bir cilt bakım bileşeni olarak kabul ettiği ve iddia edilen faydaların çoğunun onu kullananlardan geldiği anlamına gelir.

Besin seviyeleri farklı türler ve hasat yerleri arasında değişebileceğinden, uzmanlar deniz yosununun cilt üzerindeki etkilerini incelemekte de zorlanabilirler.

Yine de, bazı araştırmalar deniz yosununun birkaç olası faydasını desteklemektedir.

Örneğin, kükürtün akneye yol açabilecek fazla yağı azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Ve A vitamininin kayda değer yaşlanma karşıtı etkileri vardır.

Deniz yosununun vücudun diğer bölümleri için de bazı faydaları olabilir.

İlyas, “Ekstrelerin bağışıklığı artırdığını gösteren bazı küçük çalışmalar var” diye açıklıyor.

Birçok çalışma, özellikle deniz yosunu yerine daha geniş deniz yosunu ve alg kategorisine odaklanmaktadır. Yine de deniz yosunu aşağıdaki sağlık avantajlarını sunabilir:

Bununla birlikte, uzmanların bu faydalar hakkında kesin sonuçlara varabilmesi için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Deniz yosunu jel formunda olma eğilimindedir, ancak onu hafif serumlardan ve sislerden daha kalın maskelere ve nemlendiricilere kadar değişen cilt bakım ürünlerinde bulacaksınız.

Nemlendirme ve yaşlanma karşıtı faydalar bekliyorsanız, kremler ve serumlar genellikle iyi bir seçimdir.

Eksfoliyatörler ve maskeler ise sivilce ve iltihaplanma gibi belirli sorunları hedef alma eğilimindedir.

İlyas, deniz yosunu formüllerinin anlatıldığı şekilde kullanılmasını tavsiye eder.

“Bunu okyanustan alıp ovalamanızı önermem. [it] yüzünde,” diye ekliyor.

Özellikle akne gibi durumları tedavi ederken herhangi bir cilt bakım ürününde bir fark görmenin birkaç hafta sürebileceğini unutmayın.

Günlük rutininizde biraz yaratıcılığı sevebilirsiniz, ancak deniz yosunu, uzak durmanız gereken bir DIY alanıdır.

Frank, “Evde potansiyel olarak yan etkileri olabilecek güzellik ürünleri yapmanızı önermiyorum” diyor.

“Deniz yosunu, cıva gibi yüksek düzeyde toksik metaller içerebilir ve tüm güzellik ürünleri gibi, yutulmadan veya cilde uygulanmadan önce test edilmeli ve düzenlenmelidir.”

Ayrıca İlyas, “yüksek kükürt içeriği göz önüne alındığında, kullanmadan önce kükürt duyarlılığınız veya alerjiniz olmadığını doğrulamak da önemlidir” diye ekliyor.

Başka bir deyişle, kendi ürünlerinizi oluşturmaya çalışmak yerine mevcut ürünlere bağlı kalmak en iyisidir.

Deniz yosununun yetiştiği kıyı şeritlerinde kimyasallar, böcek ilaçları ve metallerin birikme riski nedeniyle Frank, organik deniz yosunu veya organik İrlanda yosunu içeren ürünler aramanızı önerir.

Aşırı hasat, alg popülasyonu üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabileceğinden, yosunların sürdürülebilirlik göz önünde bulundurularak hasat edilip edilmediğine ilişkin bilgileri gözden geçirmeye değer.

Ancak İlyas’ın açıkladığı gibi, “kullanılacak bir cilt bakım ürünü bulmanın asıl zorluğu, içerik etiketinde ‘deniz yosunu’ olan bir ürün bulma şansının çok yüksek olmamasıdır.”

Bunun yerine, genellikle yosun, yosun veya deniz yosunundan bahseden belirsiz iddiaları fark edeceksiniz.

“Sürekli olarak belirli faydalarla bağlantılı yüzdeler veya belirli özler olmadığından, sadece yosun, alg veya deniz yosunu referans alan ürünler aramak mantıklıdır” diyor.

Çoğu ürün, uzun bir içerik listesinin parçası olarak deniz yosununu içerir.

Deniz yosununda bulunan yüksek iyot ve kükürt seviyeleri, hassas cilde sahip kişiler veya kabuklu deniz ürünleri veya kükürte alerjisi olanlar için sorun oluşturabilir.

Bu kategorilerden birine giriyorsanız, dikkatli bir şekilde ilerlemek isteyebilirsiniz. Herhangi bir yeni cilt bakım ürününü denemeden önce bir dermatologla konuşmak ve bir yama testi yapmak iyi fikirlerdir.

Topikal deniz yosununa karşı olumsuz reaksiyon belirtileri, kızarıklık ile birlikte yanma veya batma hissi içerebilir.

Şiddetli veya uzun süreli cilt sorunları hakkında endişeleriniz varsa, genellikle bir uzmandan randevu almanız akıllıca olacaktır.

Deniz yosununun gerçekten yeni bir cilt bakımı harikası olarak lanse edilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak bir takım faydaları olabilir.

Güvenli bir şekilde denemek istiyorsanız, DIY yolunu atlayın ve bunun yerine hazır ürünleri tercih edin.

Lauren Sharkey, İngiltere merkezli bir gazeteci ve kadın sorunları konusunda uzmanlaşmış yazardır. Migreni kovmanın bir yolunu keşfetmeye çalışmadığında, gizlenen sağlık sorularınızın yanıtlarını ortaya çıkarırken bulunabilir. Ayrıca dünya çapındaki genç kadın aktivistlerin profilini çıkaran bir kitap yazdı ve şu anda bu tür direnişçilerden oluşan bir topluluk inşa ediyor. Onu Twitter’da yakalayın.

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Arslan

Dr. Yaren Hanım, Yıldırım Beyazid Tıp fakültesi'nden mezun olan ve birçok alanda uzman doktordur. Çeşitli tedavi yöntemlerini uygulayan, aynı zamanda yaptıran kişilerin de yorumlarını bizlerle paylaşan ekibimizin üyelerindendir.
Yorum yapın