Ana Sayfa - Genel Sağlık - Sigara İzi Geçer Mi? – Ciltte Sigara Yanığı

Sigara İzi Geçer Mi? – Ciltte Sigara Yanığı

Sigara İzi Geçer Mi?Ciltte Sigara Yanığı yazımız ile karşınızdayız. Sigara yanıkları, sigaranın yanan ucu cildinizle temas ettiğinde meydana gelir. Yanlışlıkla ortaya çıkabilirler, ancak aynı zamanda yaygın bir kötüye kullanım şeklidir. Yazımızda vücutta sigara söndürme izi nasıl geçer? Sorusuna da değineceğiz. Ayrıca dilerseniz genel sağlık kategorimizdeki diğer yazılara da göz atabilirsiniz.

Ciltteki Sigara Yanığı Nasıl Geçer?

Ciltteki Sigara Yanığı Nasıl Geçer
Ciltteki Sigara Yanığı Nasıl Geçer

Sigara yanıkları aşamalıdır. 3 farklı yanık derecesi bulunmaktadır. Ağır ve derin olmadığı sürece 20 güne kadar iyileşme görebilirsiniz. Ağır yanıklarda ise cildiye birimine gidip operasyon ile yanık bölgeye müdahale edilebilmektedir. Bunun yanında Ciltteki Sigara Yanığı için hemen müdahale etmek istiyorsanız, soğuk su ve evdeki yanık merhemleri bir nebze olsun yarayı hafifletmektedir.

Sigara İzi Geçer Mi?

Hemen hemen hepimizin elini kolunu veya herhangi bir yeri sigara yakmıştır. Vücudumuzdaki yerlerdeki izler de kalıcı olduğunu düşündüğümüzden hep bizleri rahatsız etmiştir. Sigara İzi Geçer Mi? Sorusuna şu şekilde kısa bir cevap verelim, birinci, ikinci ve üçüncü dereceden yanıklarda birinci ve ikinci dereceden olanların kendiliğinden geçmesi mümkün fakat üçüncü dereceden yanığa tıbbi müdahale şarttır. Şimdi sizlere sigara yanığı izi ve çözümleri ile alakalı bilgiler aktaralım:

1. Birinci Derece Yanıklar

Birinci derece yanıklar genellikle kırmızıdır ve dokunması ağrılıdır. Cildinizde hafif şişlik olabilir. Birinci derece sigara yanıkları birkaç gün sonra iz bırakmadan iyileşme eğilimindedir. Birinci derece vücutta sigara yanığı varsa, en iyi tedavi şunları içerir:

 • Ağrı kesici
 • Soğuk su
 • Bal veya aleovera

2. İkinci Derece Yanıklar

İkinci derece yanıkların iyileşmesi 2 ila 3 hafta sürebilir ve bir yara izine neden olabilir. Ayrıca ikinci derece vücutta sigara söndürme izi tedavi etmek için:

 • Yaranızı temiz, soğuk suyla ıslatın veya 10 ila 15 dakika soğuk kompres uygulayın.
 • Taze bir bezle kurulayın ve steril gazlı bezle örtün.
 • Kabarcıkları kırmaktan kaçının.
 • Enfeksiyon belirtileriniz varsa tıbbi yardım alın.

3. Üçüncü Derece Yanıklar

Üçüncü derece yanıklar cildinize tamamen nüfuz ederek kalıcı hasar ve yara izlerine neden olur. İyileşme 6 haftadan fazla sürebilir. Bu sigara yanığı izi acil tıbbi müdahale gerektirir. Önemlidir:

 • Yarayı tiftik bırakmayan steril bir gazlı bez veya yeni bir bezle örtün
 • En yakın acil servise git

Sigara Yanık İzi Geçer Mi?

Sigara Yanık İzi Geçer Mi
Sigara Yanık İzi Geçer Mi

Ciltte Sigara Yanığı için çözüm geliştirmenin yaygın bir yolu, dans kulübü veya bar gibi kalabalık bir alanda sigaraya karşı mesafeli durmaktır. Çocuklar bazen başıboş bırakıldıklarında kendilerini yakarlar ve yanan sigaraları veya puroları alırlar.

Sigara yanığı, yanık derinliğine bağlı olarak iz bırakabilir. Sadece cildinizin üst tabakasını etkileyen birinci derece yanıklar genellikle tamamen iyileşir, ancak daha derine nüfuz eden yaraların kalıcı bir iz bırakması daha olasıdır.

Sigara yanıklarını yönetmenin en iyi yolu, ilk etapta onları önlemek için adımlar atmaktır. Yanarsanız, yara izi oluşma olasılığını azaltmak için yarayı uygun şekilde tedavi etmek önemlidir. Bir yara izi geliştirirseniz, ev ilaçlarını kullanarak solmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunlara dikkat edilmediği takdirde direkt olarak sigara yanığı geçer mi soruları gelmeye devam edecektir.

Kendinizde veya başkalarında sigara yanıklarını önlemek için şunları yapabilirsiniz:

 • Sigara içmekten kaçının veya içtiğiniz miktarı en aza indirin
 • Çocukların ulaşabileceği yerlerde sigara bulundurmaktan kaçının
 • Yataktayken, uykuluyken veya uykuya dalabileceğiniz yerlerde sigara içmekten kaçının
 • Araba kullanırken sigara içmekten kaçının
 • Kalabalık ortamlarda sigara tutan insanlarla aranızdaki mesafeyi koruyun

Yara izi geliştirme şansınızı en aza indirmenin en iyi yolu, yaranızı mümkün olan en kısa sürede tedavi etmektir. En iyi tedavi yaranızın derinliğine bağlıdır.

Vücutta Sigara Söndürme İzi İle Alakalı Öneriler

Vücutta Sigara Söndürme İzi
Vücutta Sigara Söndürme İzi

Öncelikle Vücutta Sigara Söndürme İzi kalıcı veya geçici olabilmektedir. Bu durum eğer geçici ise sonrasında yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Amerikan Dermatoloji Derneği Derneği’ne göre, yaranız iyileştikten sonra güneş kremi uygulamak kızarıklık veya kahverengiliği önlemeye yardımcı olabilir ve yara izinin daha hızlı geçmesine yardımcı olabilir. Geniş spektrumlu bir güneş koruyucu SPF 30 veya daha yüksek tavsiye ederler.

Küçük sigara yanıkları, uygun şekilde tedavi edilirse tıbbi müdahale gerektirmez. Ev ilaçları uygulamak yara izlerinin kaybolmasına yardımcı olabilir, ancak etkinliklerini destekleyen araştırmalar sınırlıdır. Bazı seçenekler şunları içerir:

 • Evdeki yanık merhemlerini kullanmak
 • Soğuk suda direkt yanık yeri bekletmek
 • Buzla müdahale etme

İleri derecedeki sigara izleri kalıcıdır, ancak genellikle zamanla kaybolurlar. Yara iziniz 2 yıla kadar kaybolabilir, ancak bu sürenin ötesinde önemli ölçüde kaybolması pek olası değildir. En çok solmayı ilk 6 ayda fark edeceksiniz.

Sigara yanıkları, özellikle derinse iz bırakabilir. Yaralanmadan hemen sonra yaranızı tedavi etmek, yara izi veya enfeksiyon geliştirme olasılığını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca vücutta sigara söndürme izi nasıl geçer? ile alakalı da sıkça sorulan soruları aşağıda sizler için yanıtladık:

İsterseniz Ciltte Sigara Yanığı ile alakalı bilgilendirici videoyu izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/fQrdl4oXiy0

Sigara İzi Geçer Mi? Yazımızın sonuna geldik, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Dilerseniz Sağlıklı Bireyler bağlantısından ana sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Doç. Dr. Gencay Kaya

Doç. Dr. Gencay Kaya

Genel Sağlık kategorisinde uzmanlaşmış ve 15 yılı aşkın süredir doktorluk yapan birisidir. Ankara TIP mezunu ve de Doçent mertebesinde olan hocamız, Dahiliye doktorudur. İç hastalıkların yanı sıra ortopedi, kulak-burun-boğaz, göz hastalıkları gibi konularda da bilgi sahibidir.
Yorum yapın